Bogdan pita: Poštovana:
U zgradi se nalazi vrtić koji je u vlasništvu grada Zagreba. Za isti smo plaćali grijanje nečijom nepažnjom oko 27godina do 2014god. od osnutka istog jer je na istoj toplinskoj stanici. Da li je protuzakonito da se prestavnik stanara nagodio sa vrtićem prije godinu dana o visini odštete (povrata novca) bez znanja i potpisa suvlasnika. Da li je po zakonu, dio tog novca moje vlasništvo, a ne pričuva kao što je učinjeno od strane predstavnika. Hvala. (1.4.2016)

U svakom slučaju sredstva pripadaju svakom suvlasniku pojedinačno, ali mogu donijeti odluku da se ista uplate na račun pričuve. Predstavnik nije smio bez suglasnosti suvlasnika sklapati nagodbu. Međutim, u ovom vremenu kad je svaki postupak za ostvarivanje prava pojedinca veoma složen, prihvatljivo je rješenje da se sredstva ulože u održavanje zgrade.

Maja pita: Poštovani,
molim za pomoć.Predstavnik ne stanuje u zgradi i već 20godina nije održao sastanak,međusobni odnosi su loši i nemožemo skupiti većinu za smjenu.Na koji način možemo pokrenuti postupak pri sudu za smjenu i kako se u tom slučaju predlaže novi kandidat za predstavnika?
Također nam curi u stan s krova na više mjesta i crijepovi povremeno padaju na cestu,ali ni za sanaciju nemožemo dobiti većinu.Kako da tražimo hitnu intervenciju,pokušali smo preko gskg ali nisu nam odobrili.hvala (1.4.2016)

Malo proučite sadržaj na našem portali u rubrici "Upravljanje".

Jasminka pita: Poštovani,
Vlasnica sam kuće koja je dvojni objekt – cijeli objekt ima zajednički krov – drugi vlasnik živi u gornjoj etaži koja nema deku već se nalazi ispod krova. Krov ima slabu izolaciju iz čega za drugog vlasnika proizlaze teškoće s grijanjem. Zato drugi vlasnik želi presložiti krov i pojačati izolaciju. Jesam li dužna sudjelovati u troškovima adaptacije krova? Kuće su etažirane i legalizirane.
S poštovanjem,
Prof. Dr. Jasminka Pavelić
(1.4.2016)

Da. Krov je zajednički bez obzira što vi ne živite izravno ispod njega. Dužni ste sudjelovati u idealnom dijelu troškova (udio u ukupnom vlasništvu zgrade)

Antonio pita: Zgrada ima 4 kata.Na 4 katu se nalazi loggia koja nije natkrivena i ograda te loggie je ustvari vanjski zid zgrade.U toj situaciji vrh te ograde je praktički
i dio krova zgrade.Na te ograde/vanjskog zida se ne nalazi opšavni lim i događa se da kiša i snijeg prodiru kroz vrh ograde i cijede se niz fasadu ograde do prozora
na 3 katu i ulaze u sobu.Upravitelj ne poduzima ništa jer misli da to nije zajednički dio zgrade.Pitanje je da li se ta ograda smatra zajedničkim dijelom zgrade? (31.3.2016)

Radi se o zajedničkom dijelu zgrade i održava se sredstvima pričuve.

Julija pita: Postovani nisam dobila odgovor
a nisam pronasla ni odgovor od
prije. Citala sam ovo iz
zakona o pricuvi sa stranice i
nigdje ne vidim da se iz
sredstava pricuve mogu placati
sudski troskovi za sudski
proces.....molim pomoc. Moje
kompletno pitanje postavljeno
je u prijasnjem upitu.
Unaprijed hvala. (31.3.2016)

Polazeći od zakonske obveze upravitelje da u ime i za račun suvlasnika vrši plaćanje i potraživanja, dolazimo do činjenice da za prisilne naplate mora koristiti sredstva zajedničke pričuve. Druga sredstva ne postoje kad je u u pitanju zaštita interesa suvlasničke zajednice.

milko pita: Postovani,živim u prizemlju zgrade i svakodnevno mi ispred prozora prođe 10-ak ljudi samo zato jer im je tako brže doci do susjedne zgrade,i naravno 5 od 10 mora pogledat što imam za ručak. Da li imam pravo stavit ogradu na tom dijelu jer mi prolaze 30 cm od prozora i taj prolaz ne sluzi nicemu osim njima. (30.3.2016)

Obratite se gradskom odjelu za komunalni sustav sa zahtjevom da vam se to odobri jer se radi o javnoj površini.

branka pita: pozdrav,

obzirom da sumnjam u nenamjensko trošenje novca (i teške malverzacije s istim) koji mi suvlasnici uplaćujemo privatnoj firmi s kojom smo potpisali ugovor o čuvanju i održavanju zgrade, pitam kako je moguće raskinuti ugovor s njima? firma ne poštuje odredbe iz ugovora, novaca iz pričuve nikad nema (a uredno svi plaćamo), a račune nikad ne dobijemo na uvid? ta firma upravlja cijelim naseljem, ne samo našom zgradom? mogu li ja sama pokrenuti postupak, osobno, bez ostalih suvlasnik
hv (29.3.2016)

Pročitajte u rubrici "Upravljanje" na našem portalu

Dražen pita: Da li je moguće prodati dio
stana tj. poslovnog prostora -
prostorija u podrumu cca 15m2,
ako se zna da je ta prostorija
u sastavu etaže ukupne
površine 70m2. (29.3.2016)

Može se raspolagati sa onim što je upisano u vlasnički list.

tomislav pita: Stanar sam zgrade od 100 stanova. U zgradi ima nekoliko zajedničkih prostorija koje su u najmu. Predstavnik suvlasnika nikome nije dao na uvid ugovore o najmu, koliko je prostora u najmu i kolika je najamnina.
Da li je moguguće dobiti na uvid uplate najamnina za zadnjih 20 godina, a ako to prestavnik stanara odbija da li ga možemo tužiti? (28.3.2016)

Najbolje je da ga promijenite. Ako ustanovite da je sklopio štetne ugovore, možete protiv njega podnijeti tužbu redovnom sudu.

Ivica pita: Zbog neplaćanja pričuve Caffe bar (u prizemlju zgrade)cirka godinu dana ,obavijestili smo upravitelja zgrade to jest "RUMAT".Ništa se ne poduzima.Što da radimo ? (23.3.2016)

Donesite odluku od strane natpolovične većine suvlasnika u kojoj će stajati da je upravitelj dužan pokrenuti postupak i istu sa potpisom predstavnike predajte upravitelju. Ako ne postupi, dužan vam je nadoknaditi štetu.

Suzana pita: Štovani, gradska tvrtka za distribuciju grijanja izvijestila nas je ( zgrada sa 30 stanova) da je naš peć za grijanje stara i da više ne postoji mogućnost popravka, te da smo dužni kupiti novu peć ili će oni raskinuti sa nama Ugovor o isporuci tolpinske energije.
Da li to mogu i da li smo doista mi dužni kupiti peć? Po tome znači da mi njima kupujemo sredstva za rad na kojima će oni stjecati profit bez ikakve nadoknade!
Sa štovanjem (14.3.2016)

Ako je toplana u vlasništvu stanara-suvlasnika, nitko drugi ne može donositi odluke umjesto njih.
Vi vjerojatno imate ugovornu tvrtku koja održava vaš sustav i oni mogu samo putiti prijedlog a ne zahtjev.

Ivan pita: Ako se utvrdi da balkon koji je u privatnom vlasništvu treba sanirati zbog prokišnjavanja u stan ispod, da li je odgovornost na vlasniku balkona ili na zgradi? Pretpostavimo da do curenja dolazi na spoju zgrade i balkona. Treba li vlasnik balkona podmiriti trošak sanacije ili se trošak pokriva iz pričuve? Zgrada je stara preko 100 godina tako da odgovornost nije na investitoru. Molim info o relevantnom članku zakona koji uređuje odnose ove vrste. Hvala (14.3.2016)

Očigledno je da se radi o zgradi na kojoj treba izvesti nužne zahvati. U vašem slučaju, problem se rješava sredstvima pričuve.

Dragutin pita: Poštovana, u stanu u Ilici
živi bivša supruga, suvlasnica
stana. Ja sam gruntovno
vlasnik. Za sve režije meni
dolaze ovrhe. Ne želi prodati
stan i ne želi plaćati režije
osim struje da joj ne
isključe. Šta da poduzmem?
Zahvaljujem,s poštovanjem (14.3.2016)

Vama preostaje samo sudsko rijeđenje po kojem će se znati tko je knjižni vlasnik. Knjižni vlasnik je i obveznik. Dok to ne riješite, ostaje vam pravna bitka kroz sudske postupke.

Dubravko pita:
Poštovani,
Zanima me da li gradnja ograde na jednom dijelu međe kojom se sprječava prolazak djece u obližnju školu izvanredni posao (100% potpisa) ili može ići u godišnje održavanje (50% potpisa). Ograda košta 70.000 kn, nepotrebna je i nije održavanje, hitni ili nužni popravak. Mislim da je ovo izvanredni/nepotrebni posao (Zakon Čl. 41 i 87) te je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Djeca smetaju malom dijelu stanara no teoretski je moguće da prikupe 50% potpisa, a više bi pasalo da je 100% (11.3.2016)

ZOV i Uredba o održavanju zgrada ne podrazumijeva okućnice i ograde. Ta pitanja suvlasnici rješavaju dogovorno.
To bi pitanje trebalo biti u nadležnosti jedinice lokalne samouprave koja bi morala propisati pravila vezana za održavanje iskorištenja okućnica u urbanim sredinama.

Maja pita: Poštovani,

treba li za otpis kamata koje
su nastale zbog duga za
pricuvu ( koji je uredno
plaćen )skupiti većinu potpisa
suvlasnika ili sve potpise
suvlasnika? (11.3.2016)

Potrebni su potpisi svih suvlasnika.

Goran pita: Može li Upravitelj biti ujedno
i Predstavnik suvlasnika, za
to uzimati naknadu, a da nije
prethodno za to tražio a ni
dobio odobrenje suvlasnika
zgrade? (11.3.2016)

Ne. Suvlasnici biraju predstavnika i upravitelja na temelju odluke natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Lana pita: Novi Sam vlasnik stana u zgradi, te da bi mogla provest novi sustav grijanja potrebna je adaptacija dimnjaka. Predstavnik stanara je rekao da će mi dati odobrenje da se to plati iz pričuve, no gospođa iz GSKG-a je rekla da oni neće to dozvolit jer prioritet imaju napušteni poslovni prostori u prizemlju zgrade, a koji su u vlasništvu grada. Moje pitanje je dali GSKG ima pravnu osnovu za određivanje prioriteta sanacije ili je to stvar isključivo stanara zgrade? (11.3.2016)

Sredstva pričuve se koriste sukladno Uredbi o održavanju zgrada (pogledajte na našem portalu). Uređenje posebnih djelovah ( u ovom slučaju poslovnih prostora) je stvar vlasnika i ne ide iz sredstava pričuve.
Dimnjaci su suvlasnički dijelovi i njihovo održavanje u građevinskom smislu ide iz pričuve. Međutim , ako je dimnjak ispravan, a potrebno ga je staviti u funkciju za potrebe pojedinca, to ide na trošak korisnika.

Lada pita: Poštovani,
u zgradi sa 6 vlasnika u jednom od stanova propadaju stropne grede i strop prijeti urušavanjem. Vlasnik stana na katu poviše odbija dopustiti ulazak u svoj stan radi procjene i sanacije. Tko je obvezan sanirati štetu i u kolikim djelovima? Zgrada nije u sustavu pričuve. Hvala unaprijed. (9.3.2016)

Problem se rješava sredstvima pričuve. Ako neki od suvlasnika ne omogući sanaciju, može biti zakonski odgovoran za nastale posljedice i morat će nadoknaditi nastale štetu ostalima.

andreja pita: Postovani,
Zanima me moze li sam
vlasnik stana kojem
prokisnjava krov pozvati
građevinskog inspektora i
postoji li nadlezni
inspektor za pojedinu opcinu
i kome se obratiti? I moze
li isti naloziti hitnu
sanaciju istog?
Pokusaji popravljnja krova
su svaki puta bili
bezuspjesni jer nakaon
svakog popravka krov i i
dalje prokisnjava.to traje
vec godinama.
ocigledno je potrebna
kompletna sanacija tj.novi
krov,a sa time se jako
odugovlaci.
unaprijed zahvalna ,andre (7.3.2016)

Već smo više puta dali odgovor. Ako ne možete dogovorno, podnesite tužbu protiv ostalih suvlasnika koji će vam morati nadoknaditi svu štetu koja nastaje zbog neispravnosti krova.

SANJIN pita: Poštovani, molim Vas za Vaše mišljenje.
Vlasnik sam ( nosioc ) prava građenja na stambenoj zgradi sa četvero suvlasnika. Pravo građenja odnosi se za prenamjenu tavanskog prostora u stanbeni prostor. Za navedeni zahvat u prostoru posjedeujem pravomoćnu lokacijsku dozvolu na moje ime. Površina tavana iznosi 58 m2 . Zanima me slijedeće: da li ja imam na osnovi tog prava ravnopravno pravo sa ostalim suvlasnicima sudjelovati u donošenju odluka oko upravljanja zgradom. Ovo posebno uzimajućinu obzir (5.3.2016)

Knjižni vlasnici imamu sva prava. Ostali imaju opravo na zaštitu osobnih prava. Kad već imate pravo građenja, to ste morali dobiti na temelju nekog vlasništva. Čudno je da imate dozvolu a ne spominjete vlasništvo. Za dozvolu ste već trebali imati suglasnost svih suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više