Ljerka pita: Jedna od suvlasnica imala je
dvije ovrhe po pitanju
neplaćene pričuve. U
međuvremenu je prodala stan,
da li dug neplaćene pričuve
prelazi na novog vlasnika
stana ili ju mora platiti
stari vlasnik - dužnik?
Hvala na odgovoru (14.7.2016)
Noela pita: poštovani, gdje mogu
provjeriti gdje je stvarna
granica susjedinog i mog
dvorišta...radi se o
zajedničkoj zemlji koja ide
oko naših stanova no ona je
podigla ogradu duž svog
stana ali je prešla i u moj
dio te ogradu stavila na rub
prozora moje spavaće sobe, a
kupaona koja se nalazi prije
spavace sad ispada u njenom
dvorištu... ne mogu otvoriti
prozor kupaone jel njen vrt
je neuredan i zarasao...
kome se obratiti, hvala (14.7.2016)
Mate pita: Balkon i tenda:
zgrada je sagrađena 1948.,
balkon je na 4. katu, može li
susjed sa 3. kata u moj balkon
s donje strane ubušiti nosače
i objesti tendu ?
Hvala (14.7.2016)
draženko pita: poštovani, mogu li suvlasnici prodati zajednički tavan sa pravom kupca da isti vlasnički prenese na sebe? (14.7.2016)
Marina pita: Poštovani, napravila bih ogradicu na
prozoru iz sigurnosnih razloga.
Prozoru gledaju na ulicu te bi
ogradica odstupala 10-15 cm na
ulicu. Da li se to smije i da li postoji
nekaka konkretna cifra koliko smije
biti odstupanje od zgrade prilikom
takvog nekog pothvata?
Hvala Vam unaprijed na odgovoru!
Srdačan pozdrav! (13.7.2016)
Marta pita: Da li mi Vi možete pomoći u svezi buke od rada klime u stambenoj zgradi Klima od susjeda radi po cijelu noć i buka je nepodnošljiva. U stanu žive podstanari,ja sam prijavila vlasnici stana no ona kaže da ih prestanem uznemiravati??!Da li ovo riješava sanitarna inspekcija u Osijeku? (13.7.2016)
Katarina pita: Poštovani ,odvodna Vertikala
je zajednička za tri
stana,prošle godine sam je
odštopavala o svom trošku
,zanima me dali to može ići iz
pričuve. (12.7.2016)
Tom pita: Kako prisiliti popravak vanjskog zida iz pričuve?
Vlaga se pojavljuje u stanu po vanjskim zidovima do 1,5 m visine, no nikako da se to popravi jer je samo na jednom stanu.
Kako prisiliti popravak toga? Sredstava ima dovoljno za popravak (12.7.2016)
Akiles pita: Postovani. .
koja su moja prava..zivimo u
obiteljskoj kuci etaziranoj na
tri stana ..ima zajednicki put
koji je brat poceo koristiti za
potrebe svoje firme za
izvodjenje gradj.radova na
susjednoj parceli. Imamo troje
djece I postalo je nemoguce
funkcionirati. .kome se
obratiti prije nego se nesto do
godi ? (11.7.2016)
Marko pita: Poštovani,
živim u neboderu od 20 katova u kojem je određeni broj suvlasnika zauzeo hodnike s glomaznim otpadom ili "privremenim" odlagalištem stvari. S obzirom da i sam imam potrebu zauzeti 2-3 m2 prostora (za bicikle) molim pomoć kako to napraviti legalno, da se nitko ne može buniti. Da li postoji naćin najma zajedničkog prostora, ukoliko time ne bih narušio puteve za evakuaciju, protupožarne zakone i ostalo.
Hvala (11.7.2016)
Tina pita: Živim na prvom katu i unatoč
mom protivljenju i još par
susjeda postavili su klupicu
ispod naših prozora pored
ulaza u stambenu zgradu.Sada
namjeravaju roštiljati pored
te klupice.Zanima me dal je to
dozvoljeno jer ce nam stanovi
biti puni dima.Hvala na
odgovoru. (10.7.2016)
Marcelo pita: Suvlasnici su odlučili napraviti novu fasadu iako ista nije trebala obnovu ni sanaciju i nije bilo nužno obaviti hitni zahvat.Novi suvlasnici,su izgradili veliki balkon kojim su oštetili fasadu.Kao vlasnici tavanskog stana i umirovljenici u teškoj mater.situaciji nismo mogli uplatili taj dio u pričuvu pa su nas suvlasnici tužili sudu nakon perioda u kojem je pravno nastupila zastara potraživanja.Da li smo obvezni sudjelovati financijski u izradi fasade. (10.7.2016)
Kruno pita: Poštovani
U zgradi je došlo do
zaštopavanja vertikalnog
glavnog odvoda, zbog čega je
jedan od stanova poplavljen,
te je nastala šteta na
parketnom podu.
U stanu koji je poplavljen
nitko ne živi, već vlasnik
živi van Hrvatske.
Sada vlasnik traži odštetu od
nas stanara, da mu se isplati
za popravak oštećenog poda.
Pitanje: ima li zakonsko
pravo tražiti odštetu od
stanara odnosno da mu se
sredstva isplate iz
zajedničke pričuve za obnovu
poda? (9.7.2016)
A pita: Može li zgrada imati otvorena dva računa u banci? Jedan za zajedničku pričuvu, a drugi na koji bi stanari uplaćivali troškove koji se ne podmiruju iz zajedničke pričuve? (9.7.2016)
zoksija pita: Dali trebam građevinsku dozvolu za otvoriti vrata za ulaz u svoj stan u prizemlju na vanskom zidu zgrade , imam 90% potpisa i odobrenja ostalih stanara odnosno od 8 stanova imam potpis 7 vlasnika (8.7.2016)
ROBERT pita: Molim Vas informaciju da li se naknada za poslove predstavnika zgrade plačati na tekući račun iz pričuve uz iznajmljivanje dijela stana za potrebe smještaja dokumentacije o knjigovodstvu i dokumentacije zgrade? Da li se ta naknada treba prijaviti za prijavu poreza? (7.7.2016)
Branka pita: Poštovanje, molim vas
odgovor na sljedeće pitanje:
Tko plaća saniranje
neispravnog dimnjaka,
vlasnik stana ili sredstvima
iz pričuve?
Dobili smo izvješće
dimnjačara da je dimnjak u
kupaoni neispravan. Imamo
bojler na plin u kupaoni.
Hvala na odgovoru, Branka
Hreljanović
(6.7.2016)
Ana pita: Prije kupnje stana zgrada je
uredno etažirana. Stan koji smo
kupili je prvotno bio lokal
koji smo prenamijenili u
stambeni prostor. Treba li
ponovno etažirati cijelu zgradu
ili je dovoljno samo etažirati
prenamijenjeni stambeni
prostor? (6.7.2016)
Marica pita: Poštovanje,
Predstavnik stanara ne plaća pričuvu, to se jasno vidi iz financijske kartice. Dokument na kojem je to odobreno ne postoji. U medjuvlasničkom ugovoru i u ugovoru o upravljanju zgrade to nigdje ne piše da je oslobođen i na temelju čega.
Recite mi točno ime institucije/inspekcije gdje da taj kriminal prijavim ?
Također molim ime institucije gdje da prijavim ako predstavnik suvlasnika ne želi dati račune na uvid iz prošle godine kao što ih neda niti upravitelj zgrade ?
Hitno molim (6.7.2016)
Ljupka pita: Poštovani,
nas stan na zadnjem katu zgrade
prokišnjava i voda ulazi i sa strane
fasade i s krova,to je starija zgrada s
5-6 ulaza i vjerujem da je ista
situacija svima tko zivi na zadnjem
katu.Kako mozemo sanirati krovište i
fasadu iz pričuve i da u tome svi
stanari sudjeluju jednako a ne samo
mi koji direktno imamo problem s
prokišnjavanjem,i je li postoji možda
neka druga alternativa
saniranja(nužna)samo naseg dijela
krovišta iz pričuve?!?
Hvala i ugodan dan! (6.7.2016)