Boris pita: Da li je moguće obnoviti fasadu (energetska obnova) ako se manje od 50% suvlasnika izjasnilo za istu? (27.9.2016)

Ne.

saša pita: Poštovani
Molim vas koji su kriteriji da neki suvlasnik u zgradi plaća minimum od 1.53kn po kvadratu. Naime odlukom je donešeno da je pričuva 4kn po kvadratu. Pretpostavljam da bi taj suvlasnik trebao otići na socijalnu službu i ako zadovoljava kriterije dokumentaciju potom predat osobno upravitelju zgrade.
Lp hvala (26.9.2016)

Nažalost, nema nikakvih odredbi osim da se u eventualno sudskom postupku dokaže da povećanje pričuve nije bilo opravdano te da se na taj način ugrozio socijalni status suvlasnika.
Socijalna služba ne pokriva to područje jer se smatra da vlasnik nekretnine ima vrijednost i da ako je ne može održavati, mora sam potražiti jeftinije rješenje vezano za stanovanje.

marta123 pita: Poštovani!
Zivimo u stanu u kojem od 1996. godine prokisnjava krov zbog limenog dijela krovista koji od tada nije saniran, od 2001 god, prema nalazu staticara, nuzna je promjena drvene konstrukcije, a od 2012 nuzna je sanacija fasade, balkona i terase zbog koje od tad prokisnjava u drugom dijelu stana. Upravitelj nas upucuje na predstavnika koji nas vraca njima.
Sto nam je ciniti da spasimo zgradu koja PROPADA zajedno sa svim stanovima u njoj. Hvala! (26.9.2016)

Ako ne možete donijeti odluku (natpolovična većina po udjelu u vlasništvu) o promjenama vođenja zgrade, pojedincima ili manjinskom dijelu ostaje zaštita prava sudskim putem. Predstavnik je već provođenjem sanacije fasade prekršio svoje ovlasti i zakonito postupanje jer je rješavanje problema krova hitni i nužni zahvat koji ima prioritet. Upravitelj nema pravo odlučivanja, pa je jasno da su predstavnik i njegovi su istomišljenici glavni krivci za trenutno stanje.

Željka pita: Ja sam predstavnik stanara u zgradi sa 4 stanova. Da li je nama s obzirom na mali broj stanova potreban upravitelj (u našem slučaju Stanorad), jel bi mi mogli sami upravljati zgradom? (26.9.2016)

Po zakonu, može.

Duje pita: Dali sam kao vlasnik poslovnog prostora u zgradi koja je, etažirana i postoji meduvlsnički ugovor koji nisam potpisao dužan plačati pričuvu po najvišem koeficijentu s obzirom na odluku ustavnog suda iz 2006 godine. (23.9.2016)

Ne.

Marija pita: Na dosadašnjim iskazima GSKG a s osnova zaduženja i uplata na ime zajedničke pričuve nalazila se uz ime obveznika i "sistemska šifra objekta" i "sistemska šifra obveznika", a od ovoga mjeseca više nema šifre obveznika sa pojašnjenjem od strane Upravitelja da je to prema Zakonu o zaštiti osobnih podataka - nedostupan podatak. Ako je tako - kako ću ja provjeriti svoje uplate na e-računu Komunalnog računa - obzirom da njihov sistem traži unos oba podatka? Da li ta "šifra" spada u osobne podatke? (22.9.2016)

Pitanje nije dovoljno jasno pa evo pokušaja odgovora: podatci o suvlasnicima zgrade ne smiju biti dostupni javnosti. Međutim, suvlasnici između sebe moraju imati na raspolaganju sve informacije vezane za upravljanje i održavanje zgrade, pa tako i podatke o svakom članu zajednice. Suvlasnik koji javno iznosi podatke o drugome može biti kazneno odgovoran.

Ivana pita: Poštovani!
U mojoj zgradi nalaze se dvije zajedničke prostorije od kojih je jedna u ugovoru navedena kao veš-kuhinja. Moja obitelj u njoj suši veš preko 50 godina. Prostorija također služi i kao spremište za bicikle, višak namještaja...
Pošto je susjedima počeo smetati veš, zanima me postoji li kakva pravna osnova na izbacivanje iz zajedničkih prostorija te me također zanima koliki je postotak potpisa suvlasnika potrebno za prenamjenu prostorija u šupe? (22.9.2016)

Zajedničke prostorije imaju pravo koristiti svi suvlasnici, ali to mora biti na neškodljiv način. Ako se već 50 godina prostorija koristi u iste svrhe, na isti način, ne vidimo razlog da se ta pravila mijenjaju.

Ivan pita: Poštovani vlasnik sam stana u stambenoj zgradi od 10 stanova,predstavnik stanara je uvjerio susjede da nam je potrebna PVC stolarija i želi uzeti kredit od banke,ja sam umeduvremenu kupio PVC stolariju za svoj stan,moje pitanje glasi ako stanari uzmu kredit i povećaju pričuvu moram li i ja iako sam kupio PVC posebno plaćati veću pričuvu ili čak uzeti taj kredit koji ne želim!puno hvala na odgovoru (20.9.2016)

Ne. Vas moraju osloboditi idealnog dijela obveza. Kreditnu obvezu dijele samo oni koji će imati potrebu za ugradnjom novih prozora.

Petar pita: Poštovani, imam problem s bukom susjeda koji žive poviše mene. Oni su u stanu na vrhu male zgradice, te imaju i veliku terasu. Buka dolazi od male djece, te je u tolikoj mjeri velika (glasnoćom i trajanjem)da je postalo nepodnošljivo živjeti u stanu. Nemaju razumijevanja, te nemaju nakanu sputavati djecu u igri, iako se od 2-5 i iza 10 utišaju radi kućnog reda i mojih prigovora. Molim Vas, osim mog seljenja,da li postoji neko pravno rješenje kojim mogu natjerati susjeda da se ponaša civilizirano (18.9.2016)

Ostaje vam pravo na tužbu i pokušati sudskim putem prisiliti susjede na normalno ponašanje. To je dosta složen postupak u kojem je potrebno sudu priložiti dokaze.

Andrea pita: Poštovani, živim u potkrovlju stambene zgrade na kojoj je u tijeku sanacija krova i fasade. Već drugi tjedan uslijed kiše nedovršeni krov prokisnjava na više mjesta i stan nam je gotovo uništen. Predstavnik stanara je obaviješten i šteta ce nam navodno biti nadoknadena, medutim problem se uopće ne sanira. Krov nije gotov, svakim danom šteta je sve veća i nemoguce je živjeti u takvom poplavljenom stanu. Sto dalje učiniti? Nema li izvodac radova obavezu zaštiti krov od kiše? Hvala na pomoći (18.9.2016)

Ako su poslovi u tijeku, izvođač je bio dužan poduzeti sve mjere da ne dođe do štete za stanare. Mora snositi posljedice.

Tamara pita: Postovani
Vlasnici smo stana u zgradi 6 stanova i zemlje oko zgrade kao i svi stanari ,svi smo uknjizeni 1/1 za sve osim krova.Pitanje..da li se moze otkupiti dio krova i na njega se uknjizit kao vlasnik?
Hvala (17.9.2016)

Ne. Krov i fasada su nedjeljivi.

Željko pita: Kome se obratiti,za nesnosnu buku koju izazivaju po čitavu noć partiji i elektronička glazba ,galama po čitavu noć u bivšoj tvornici Torpedo,sve to na 30 metara od prvih stanara.
Lp Željko!
(16.9.2016)

Vlasniku prostora. Pretpostavljamo da je to Grad Rijeka.

Josip pita: Poštovani, predstavnik sam jednog ulaza stanara u zgradi od 8 ulaza, sa po 5 katova. Zgrada je jedna od veći kompleksa u Zagrebu u elitnom naselju Sveti Duh. Kompletna zgrada obložena je azbestnim pločama....fasada i krovište. Kao novi predstavnik stanara krenu bi u akciju uklanjanja tog azbesta i nove fasade i krova na zgradi. Nažalost nemam baš iskustva i ne znam gdje krenuti....da li postoji neko sufinanciranje ovakvih zahvata? kome se javiti? od kuda krenuti? da li je pametno to obložiti? (15.9.2016)

Samostalno nećete moći napraviti ništa. Potrebno je organizirati sve suvlasnike iz zgrade kao cjeline.
Uskoro će biti poznati uvjeti pod kojima će se sufinancirati projekti na energetskoj obnovi zgrada. Pogledajte na portalu Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.

Anita pita: Poštovani,
Zgrada ima ugovor sa Domoupravom Dubrovnik za upravljanje zgradom. Želimo sanirati ulazna vrata i lampu sa senzorom. Domouprava nam je poslala ponudu samo jednog izvođača sa kojim ona surađuje i navodno nemožemo dobiti ponude od drugih već moramo prihvatiti tog izvođača jer Domouprava samo s njim surađuje? Jeli to istina? (14.9.2016)

Ne. Vi možete sami potražiti najpovoljniju ponudu: upravitelj od vas dobiva nalog koji treba realizirati. Čak nije ni nužno da izvođač razgovara s upraviteljem. Dovoljno je da vaš predstavnik dostavi potvrdu da je posao obavljen te da se izvođaču s računa zgrade isplati iznos koji je na računu.

dane pita: dali je zakonski i obavezno placati 20 kn upravitelju zgrade a da vam ne izda racun uz napomenu da na racunu ri-stana ima stavka vec od 20 i nesto kuna za upravitelja zgrade koja se placa (1.9.2016)

Obaveza je samo ono što stoji u ugovoru o upravljanju i to se plaća na zakonit način. To je naknada upravitelju za upravljanje.

Rajo pita: Postovani!U nasem ulazu predstavnik skuplja pricuvu na ruke.Uplatnica nema nikakvog pokrica osim njegovog potpisa.Racun nepostoji te pet godina nikada nije izvjestio koliko novaca ima.Nema registriranu djelatnost i odluke sam donosi.Dali je to legalno? (31.8.2016)

Plaćanje "na ruke" u vašem slučaju je protuzakonito.

Žana pita: Pozdrav.Od nedavno sam vlasnika
stana u kojem sam kao i mala
odrasla.Zanima me da li imam
pravo na dio tavana u zgradi
koji je navodno netko
odkupio.Ja sam stan pocela
odkupljivati cca u 2 mj a moji
roditelji su bili vlasnici
prije a taj tavan je kao prije
kupljen i po tome ja kao nemam
pravo na dio tavana.molim pomoc (31.8.2016)

P4rovjerite u gruntovnici strukturu vlasništva. Vlasnik može biti samo onaj koji je upisan u gruntovnici. Ako nitko nije upisan , to su zajedničke prostorije koje svi suvlasnici imaju pravo koristiti pod jednakim uvjetima.

Velimir pita: Je li investitor može
imenovati predstavnika stanara,
te je li investitor može
sklopiti ugovor sa upraviteljom
netom prije odobravanja
useljenja u zgradu. (30.8.2016)

Ako je u trenutku potpisivanja bio većinski vlasnik, može. Ako je sada struktura vlasništva drugačija, većina može t raskinuti takav ugovor i izabrati novog upravitelja.

Dijana pita: Naime živimo u staroj jezgri u
Umagu. Ima nas 7 stanara
prićuva se plaća redovno.
Zgrada je napukla za vrijeme
raza i iz godine u godinu sve
se više širi. Tražili smo pomoć
od grada i od prićuve. Oni
traže da im mi platimo
postavljanje skele za
privremeni ishod. Ali to je
nekih 42 tisuće kn. Dali može
prićuva tražit od nas novce za
to a ona može dignut kredit. A
i grad bi trebao imat novce od
EU fonda za sanaciju
starogradskih jezgri. Hvala
unaprijed (29.8.2016)

I jeste jedini način da se kroz pričuvi ili kredit zgrade održavaju. Ako postoji mogućnost sudjelovanja grada ili da se dobije novac iz nekog od fondova, to je super.

Ivana pita: Poštovani,

Možete li utvrditi čije je vlasništvo prolaza ispod zgrade tj. ispod stana na prvom katu (na krajnjem dijelu zgrade). Naime prolaz s druge strane vodi na zelenu površinu i kao takav se ne koristi.

Međutim koristi se za odlaganje motocikala, stvaranje buke i vršenje nužde stoga me zanima da li je prolaz u vlasništvu Grada, stanara dotične zgrade ili nekoga trećeg? (29.8.2016)

Prema opisanom ,prolaz je vlasništvo zgrade, ali pravo služnosti prolaza imaju i drugi ako nema drugog načina.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više