Franjo pita: Poštovani,
grijanje je započelo. Majstori koji su adaptirali stan nisu korigirali cijevi za prihvat novih (viših) radijatora. Živim u zgradi s oko 500 stanara. Može li se isprazniti sustav radi korekcije cijevi? (Kućepazitelj kaže da ne može.) Je li to točno? Tko to može zatražiti da bi mi se pomoglo? Tko snosi trošak procedure? (9.10.2016)

Vi ste trebali na vrijeme obavijestiti ovlaštenog servisera o promjenama koje želite napraviti. Vi i sada imate pravo na te promjene, ali morate snositi sve eventualne dodatne troškove punjenja i pražnjenja sistema. Zahvat morate prilagoditi i vremenskim uvjetima kako ostali ne bi bili izloženi hladnoći.

Nada pita: Poštovani! U stanu mojih preminulih roditelja, u Osijeku, nitko ne stanuje mjesecima. Kad sam bila tamo na dva dana poslovno, predstavnik stanara mi je naplatio trošak stubišne rasvjete. Čistaćica se plaća iz pričuve. Da li sam duzna plaćati stubišnu rasvjetu kad nitko permanentno, duze vrijeme ne stanuje u stanu?

Lijep pozdrav, Nada Al Younis, Recklinghausen, Njemačka (8.10.2016)

Bez obzira što nitko ne živi u stanu, dužni ste snositi zajedničke troškove. Stubište koriste i osobe koje rade na održavanju zgrade, vatrogasci, policija (ovlaštene osove za zaštitu općih interesa) i drugi, pa i za njih treba postojati kvalitetna rasvjeta.

Vinka pita: Poštovani,
predstavnik suvlasnika istovremeno je prikupljao potpise za novog upravitelja kojeg je sam odabrao, i potvrdu svojeg mndata ovlaštenog predstavnika te dokumentciju dostavio upravitelju. Upravitelj je ovlaštenom predstavniku poslao obavijest, kako odluka o prelasku novom upravitelju nije prošla te da i dalje ostaje upravitelj, dok je obavijest o potvrdi mandata ovlaštenom predstavniku zanemario. Pitanje glasi: Ima li ovlašteni predstavnik i dalje legitimitet da predstavlja suvlasnike budući da nije dobio potvrdu svojeg mandata nadpolovičnom većinom suvlasničkih dijelova?
(8.10.2016)

Ako nema odredbi u međuvlasničkom ugovoru koje reguliraju status predstavnika po pitanju trajanja mandata, ostaje ovlašten do opoziva i izbora novog. Sve odluke kojima se reguliraju odnosi između predstavnika i upravitelja su valjane ako ih je usvojila natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.U tom slučaju, zanemarite stav upravitelja i postupite po odluci.

Nikolina pita: Poštovani,
prije 2 god. kupila sam stan u zgradi koju je izgradio privatni investitor. 1. i 2. kat zgrade su poslovni prostori investitora, 3. i 4. kat su stanovi od kojih je većina prodana, a u neprodanima koja glase na firmu investitora žive njegovi potomci. Vlasništvo investitora prelazi 50 %. U zgradi nema upravitelja, predstavnika stanara niti pričuve. Na koji način ostvariti svoja prava pred investitorm koji se ponaša kao najmodavac prema suvlasnicima?
Unaprijed hvala.
S poštovanjem,

(7.10.2016)

Tražite od grada da vam stave prinudnu upravu. Ako većinski vlasnik štetno djeluje na ostale, ostaje vam pravo na sudsku zaštitu.

Ivanka pita: Postovani,koliko u postotku stanara mora biti na sastanku i suglasni kod donosenja vaznih odluka i zakljucaka?Konkretno,izbor novog predsravnika,usvajanje financijskog izvjesca i povecanje pricuve.Hvala. (7.10.2016)

51% po udjelu u vlasništvu (površina stana ili drugih prostorija).

Jadra pita: Da li vlasnik zgrade (nema drugih suvlasnika) od 20 stanova koje iznajmljuje mora sklopiti ugovor o upravljanju i izabrati upravitelja? (5.10.2016)

Ne mora!

Stjepan pita: Koje su ovlasti Vijeća stanara u velikim zgradama, ukoliko je isto osnovano većinom suvlasnika, i može li takvo Vijeće povećati naknadu predstavniku stanara? (3.10.2016)

Sve odluke vezane za poslove redovitog održavanja se donose na način da ih prihvati natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Vijeće može imati samo samo savjetodavnu ulogu.

Gordana pita: Poštovani,
na koji način možemo promijeniti prinudnog upravitelja zgrade koji nam je iznenada ljetos nametnut odlukom lokalne samouprave, te izabrati novoga? Radi se o zgradi sa 6 apartmana na otoku, koja je useljena (ne cijela) prije nepune 2 godine. Proces odabira je tekao netransparentno i bez dogovora s vlasnicima, uplatnice su počele stizati, ne znamo kako se došlo do iznosa pričuve. Želimo sami odabrati upravitelja između nas vlasnika i definirati iznos pričuve. Što možemo učiniti? (3.10.2016)

Donesite odluku o izboru upravitelja. Sačinite među vlasnički ugovor i sklopite ugovor sa izabranim upraviteljem. O tome obavijestite prinudnog upravitelja koji vam je dužan omogućiti redovito upravljanje zgradom.
U aktima jedinice lokalne samouprave bi trebalo stajati pravilo u kojem slučaju prestaje prinudna uprava.

ivana pita: Poštovani, susjed je zakrčio ulazni prostor na stubište i zajednički hodnik koji služi kao ulaz u moj i njegov stan sa kutijama, smrdljivim cipelama i dječjim igračkama, te se oglušuje na molbe da ih makne. Što mogu učiniti? (3.10.2016)

Nažalost, samo tužba redovnom sudu!

Maric pita: Postovani,
Vlasnik sam stana u kuci, to je prizemlje kuce. Vlasnik kata je preminuo te ostavinska jos nije gotova, vec trecu godinu. Upravo zelim adaptirati svoj stan, odvojiti vodu, struju... za plin su me trazili suglasnost stanara a vecinski nasljednik mi odbio potpisati. Zanima me imali uistinu pravo prijeciti mi prikljucak plina, ili odvajanje vode ako sam ja 1/1 vlasnik stana u prizemlju a on nasljednik 1/2 stana na katu odnosno, druga polovica se vodi na jos 6 nasljednika. Hvala (3.10.2016)

Ne bi vam se smjelo zaprečivati pravo na zasebne priključke ukoliko je to tehnički izvedivo.

Tomislav pita: Poštovani, podnio sam ostavku kao predstavnik suvlasnika zgrade od 105 stanova 05.07.2016. uz molbu upravitelja da stupi na snagu do 01.08.2016. kako bi suvlasnici izabrali novog predstavnika. Izbor do danas nije obavljen, a upravitelj nalaze da prema ZOO cl 780 st 3 sam duzan raditi sve poslove i dalje do odabira novog predstavnika i to bez ikakve naknade. Mozete mi reci kako se mogu izvuci iz ovog robovlasnicog odnosa. (30.9.2016)

Nitko vas ne može prisiliti ako u međuvlasničkom ugovoru ne postoji obvezujuća klauzula
Nažalost, situacija nije dobra za sve ostale suvlasnike jer upravitelj može obavljati samo nužne zahvate što znači da će vam novac umjesto na poboljšanje kvalitete građevine uglavnom odlaziti na popravke i to bez kontrole od strane suvlasnika.

Jasmina pita: Poštovani, živim u stambeno poslovnoj zgradi. Poslovni prostori u prizemlju zgrade koriste zajednički sanitarni čvor koji je čini se zajedničko vlasništvo. Račun za vodu, odvod. i pročišć. za taj sanitarni čvor plaća se iz stambene pričuve po cijeni za poslovne subjekte (100% veća cijena od one za građane). Vodomjeri su odvojeni. Da li je opravdano terećenje stambene pričuve za te račune (kao i popravke) ili su oni sami dužni plaćati te račune? (30.9.2016)

Na razini suvlasničke zajednice trebate točno procijeniti stanje i donijeti odluku.
Odluka bi trebala sadržavati odredbu da se potrošnja vode obvezno stavi na teret vlasnika tih prostora. Što se tiče infrastrukture (instalacije vode, struje , plina) koja čini cjelinu sa infrastrukturom zgrade, održava se sredstvima pričuve. Može se izuzeti obveza održavanja onih dijelova koji isključivo služe za ispunjavanje uvjeta poslovanja pravnih osoba (ostvarivanje dohotka).

Ivana pita: Poštovani,

Da li stambena zgrada koja je još pod garancijom, kao novo sagrađena nekretnina, treba imati pričuvu u vremenu dok traje ista garancija?

Unaprijed zahvalna,
Ivana (29.9.2016)

Dobro bi bilo da ima ali nije nužno.

Tomislav pita: Poštovani , živim u manjoj zgradi koja ima 4 stana. Nemamo mešuvlasnički ugovor niti smo plačali pričuvu. Kako planiramo zajednički urediti stubište, pitanje je kako se raspoređuje trošak. Dali se trošak dijeli po broju stanova (nemaju svi istu površinu) ili po broju udjela u ukpnoj površini? (29.9.2016)

Pošto se ne radi o nužnom zahvatu, ostaje vam da se dogovorite. Trošak se dijeli proporcionalno udjelu vlasništvu (udio u površini u vlasništvu).

marinela pita: imamo kalinometre i voljela bi da se grijanje pusti ranije al naš predstavnik ne želi niti pitati stanare dal žele nego me otplilio da kao samo ja pita. hep bi pustio al mora predstavnik biti za i poslati dopis. šta da radim. hvala lp (29.9.2016)

Nema pisanih pravila. Postoje interne odluke proizvođača (distributera) toplinske energije usvojene na razini samouprave. Idealno rješenje ne postoji.

Predstavnik nema ovlasti za uključivanje ili isključivanje zgrade iz sustava opskrbe toplinskom energijom

Marija pita: Poštovani/e ,

Na koje sve načine može se naplatiti čišćenje dimnjaka ?
Budući da uslugu čišćenja koristi samo 10 stanara , da li tvrtka koja obavlja tu djelatnost može na univerzalnom nalogu za prijenos kao uplatitelja navesti fizičku osobu/korisnika usluge ?
S poštovanjem,

Marija Grabar
(28.9.2016)

Logično je da čišćenje plaća onečišćivač. Potrebno je da takvu odluku donese suvlasnička zajednica.

mauro pita: poštovani jeli moguće da traže naplatu pričuvu za 1999.god 2002 i još par god unazad (27.9.2016)

Onima koji ne plaćaju pričuvu ne želimo davati nikakve savjete jer dobro znaju da sve obveze pokrivaju ostali suvlasnici.

sara pita: I ja sam suvlasnik stana u dvorišnoj zasebnoj zgradi(s 2 stana) a vode se kao stanovi glavne ulične zgrade.Imam i zasebni šaht za vodu,ali sam još u zajedničkom obračunu zgrade i nisam ugradila svoj vodomjer(stan je ugl. prazan),i to zato jer nas predstavnik faktično izbjegava i ne uključuje ni u što.Na moju zgradu palo je i drvo (od zgrade),morala sam sama sanirati svoj krov,iako su ostali stanari sve vidjeli. Koja je moja opcija za odvajanjem od gl.zgrade,ukoliko ne dobijem suglasnost stanara? (27.9.2016)

Vi ste dužni sudjelovati u troškovima samo u onom djelu gdje ste izravno povezani za zgradu kojoj formalno pripadate. Ako možete imati vlastiti priključak na javnu vodovodnu mrežu, nećete imati obveze po tom pitanju.
Krov i fasadu održavate sami, ali ne morate sudjelovati u od4žavanju zgrade za koju ste formalno vezani. Znači, niste dužni plaćati pričuvu pod uvjetom da ničim infrastrukturno i građevinski niste vezani sa glavnom zgradom.

Ivana pita: Poštovani,
u našoj zgradi imamo kabelsku TV. U grad dolazi Bnet i želi instalirati uslugu i u našu zgradu. Upravitelj zgrade pruža uslugu kabelske i sa odvjetnicom se poziva da nemamo pravo uvoditi Bnet u zgradu ako nemamo suglasnost svih stanara. Interesira me je li to točno i na koji način mozemo osigurati da se Bnet uvede u našu zgradu? Hvala! (27.9.2016)

Mora postojati službeni zahtjev nekog od suvlasnika za uslugu koju daje poslužitelj. Zahtjev se ne mora ispuniti jedino ako već u zgradi postoji istovjetna infrastruktura. Moramo napomenuti da se u vašem slučaju radi o različitim infrastrukturama. Često operator (davatelj usluga) pokušava ući u zgrade bez zahtjeva nekog od suvlasnika. U takvim slučajevima niste im dužni omogućiti ulazak u zgradu. To znači da je dovoljno da neki od suvlasnika najprije svoj službeni zahtjev predoči suvlasničkoj zajednici na znanje.

Marin pita: Poštovani

Nedavno sam kupio stan u zgradi. U pozdemnoj garaži su smještene i ostave. Dobio sam ključ od ulaznih vrata, ali ne i ključ od vrata garaža. Da li imam pravo na taj ključ pošto je to ipak ulaz u zajednički prostor zgrade. Parkirna mjesta su etažirana. (27.9.2016)

Iako nemate garažu, potrebno vam je omogućiti pristup ostavi. Pritom ne smijete ometati normalno korištenje garaža etažnim vlasnicima.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više