Jirina pita: U 6 mjesecu 2016. vračena su nam sredstva za ugradnju razdjelnika. Rečeno je da se ta sredstva vračaju vlasnicima stana. Napravljen je popis za povrat tih sredstava, međutim naš predstanik od tada drži novce na računu. Dali su ta sredstva zbilja naša i na koji način možemo tražiti od pretstavnika da nam ih uplati? Dali prestavnik stanara određuje šta će se sa sredstvima napraviti? (12.1.2017)

Ako je svaki suvlasnik iuzravno plaćao razdjelnike, trevbali bi dobti sredstva na osobno račun. Ako je to išlo iz pričuve, postupa se sukladno odluci koju ste donijeli vezano za ugradnju razdjenika. Koa i u drugim slučajevima, predstavnik ne može donositi odluke samostalno.

Kristina pita: GSKG prilikom predaje potpisa suvlasnika gleda popis stanara na koje dolaze racuni. To ne odgovara ZKizvatku.
Upozorila sam pravnu sluzbu u GSKG-u na to i trazila ocitovanje o tome tko je ovlasten potpisati (po zakonu: vlasnik). Njihov odg je da se ni Vrhovni Sud ne moze dog tko je vlasnik pa da ne mogu ni oni i drze se svog popisa. Bankama i drugima nije u interesu prijaviti vlasnistvo jer ce morati placati pricuvu i dr. iako po zakonu moraju u roku od 15dn. Sto uciniti?Treba nam 100% potpisa (12.1.2017)

Upravitelj je dužan pokrenuti postupak protiv knjižnih vlasnika. Ako ne pokrene, zastara nastupa nakon tri godine. U tom slučaju, suvlasnici mogu pokrenuti postupak protiv upravitelja koji nije izvršio svoje obveze i nastupile su štetne posljedice.
Nažalost , još uvjek pravni sustav nije sankcionirao one koji ne prijave vlasništvo i na taj način izbjegavaju plaćanje pričuve. Problem je u tome što nije oštećana država nego privatne osobe pa su građani osuđeni na dugotrajne sudske postupke.
Nije jasna situacija u kojoj vam je potrebna suglasnost 100% jer mnoge banke danas prihvaćaju i drugačije oblike suglasnosti.

višnja pita: Zgrada u lipiku ima 20 stanova i 6 garaža. Obnavljana je fasada sa dijelom sredstava iz EU fondova. Nastao je problem sa plaćanjem jer je upravitelj zgrade Komunalac obračunao prema kvadraturi stana i garaže(obračunat koeficijent1) a ne prema obnovljenim zidovima fasade. Da li su to smjeli učiniti?Gdje da tražimo savjet, pomoć?Troškovnik je za cjelokupnu zgradu a nije po garažama i stanovima. Garaža ima cc6m2 fasade a moramo platiti 8000 kn i to je samo 20% od cijene ostalo pl.fond,. hvala (11.1.2017)

Obveze suvlasnika proizlaze iz udjela u vlasništvu. Ako su posebni djeloi u jednoj građevinskoj cjelini (zgrada), obveze su iste bez obzira dali se radi o stanu, garaži ili nekom drugom dijelu posebnom dijelu zgrade. Obveze se izvršavaju na temelju idealnog udjela u vlasništvu. Upravitelj je ispravno postupio.

Tea pita: Postovani,
Kupili smo stan u prizemlju kuce sa zajednickim dvoristem od svih stanara. Prije 20 god je u dvoristu napravljen zajednicki vanjski wc kojeg su svi stanari koristili. S obzirom da sada svaki stan ima vlastiti wc zanima me treba li se postojeci vanjski wc srusiti s obzirom da ga nema nigdje u dokumentima kao postojeci. Vlasnik jednog stana koji povremeno dode taj wc i dalje koristi jer ga je proglasio svojim vlasnistvom iako je na zajednickoj zemlji napravljen. Molim Vas kome prijaviti (11.1.2017)

Kako je netko nešto nelegalno izgradio, sa istim pravima može to i srušiti.

ivan pita: Poštovani živim u zgradi sa više od 70 stanova već deset godina , a predstavnik stanara nije sazvao nijedan sastanak u tih 1o god. Dali je on obavezan sazivati sastanke u tekućoj godini i koliko puta . lijepi pozdrav (11.1.2017)

Sve ovisi o ostalim suvlasnicima. Ako ništa ne štima, promijenite predstavnika jer vam nitko izvan vaše zajednice ne može pomoći po tom pitanju.
U pravilu, svaki suvlasnik bi trebao biti u tijeku svih događanja i poslova vezanih za upravljanje i održavanje zgrade.
Nažalost, mnogi se sjete tek kad nastupi neka šteta.

Marija pita: Zgrada je bila u energetskoj obnovi u istoj imam i stan i garazu. Sad me duze za isti iznos po kvadratu i za stan i za garazu. Zanima me ne bi li trebao iznos za garazu biti 0,75 kao i kod obracuna pricuve? Odnosno kako se taj udio u sufinanciranju izracunava? Zgrada se vodi kao etazno vlasnistvo u neodredenim omjerima. Hvala (11.1.2017)

Zakonodavac ne raspoznaje vrste posebnih dijelova. Vaša obveza je ono što vam stoji u vlasničkom listu. Manji koeficijenti mogu se stavljati isključivi ako su suglasni svi ostali suvlasnici.

SILVIJA pita: U STANU JE POSTAVLJENA NOVA STOLARIJA ZNATNO VEĆIH DIMENZIJA OD STARE I SVA VRATA OD SREDINE PREMA DOLJE PROPUŠTAJU ZRAK,HLADNOĆU,NE PRIJANJAJU UZ ŠTOK I VIDI SE KROZ TE PROLAZE. KOME SE JOŠ ŽALITI OSIM POSTAVLJAČU STOLARIJE? HVALA (11.1.2017)

Nemate se kome žaliti nego pokrenite postupak pred sudom protiv osobe koja je odgovorna za takav posao.

Tomislav pita: Poštovani,želimo napraviti fasadu,66% suvlasnika je za a ostali protiv.Da li banka kreditira u tom slučaju? Nadalje, što ako ovi koji su protiv neće plaćati.Da li će banka u tom slučaju ovršiti račune nas koji ćemo plaćati i koji ćemo potpisati jamstvo banci. (11.1.2017)

Provjerite u banci. Banke imaju pravila a ne mi.

branka pita: OPET PITAM ZASTO MORAM PLACATI PUNU CIJENU VODE ZA STAN GDJE NEMAM VODU,A DVORISNA PIPA JE PO ZIMI BLOKIRANA ZBOG OPASNOSTI ZAMRZAVANJA,NEMAMO PREDSTAVNIKA RADICEVA 25 OSIJEK (10.1.2017)

Ako ne trošite, ne morate ni plaćati. Vjerovatno će protiv vas biti pokrenut sudski postupak ali ako vi to možete dokazati, ne trebate se bojati konačnog riješenja.

Jerko pita: Zgrada je u jako lošem stanju, a radi se o zaštićenom spomeniku kulture. Ukupno je šest suvlasnika plus Republika Hrvatska, koja u prizemlju ima prostor u koijem je ured jednog ministarstva. Upravitelj odbija izvesti hitni zahvat sanacije krova i zbog toga nastaje sve veća šteta uslijed prokišnjavanja. Opravdava se time što na računu zgrade nema sredstava. Zaista, dio suvlasnika ne plaća pričuvu, no mi uredno plaćamo, a naš stan stradava od vode. Kako prisiliti Upravitelja da poduzme nešto? (10.1.2017)

Radi se o nužnom zahvatu za koji se moraju osigurati financijska sredstva. Ako ne može redovnim putem, podnesite tužbu sudu protiv onih suvlasnika koji ne žele sudjelovati u financiranju.
Ako su suvlasnici suglasni , a odluku ne poštuje predstavnik,ili upravitelje , tužba može ići protiv njih.
Ako se odlučite za pokretanje postupka, korisno je da činjenično stanje utvrdi u preliminarnom vještačenju sudski vještak građevinske struke. Nakon utvrđenoga činjeničnog stanja, dobro bi bilo da potražite i pomoć odvjetnika.


Nedzija pita: Postovani ja sam u stanu iznajmljenom evo skoro 2 god.računi za strujni dolaze trenutno 900 kn.kada sam pitala gazdaricu što je sa tim abnormalnost računima rekla je da je to zbog grijalica koje ja u 10 mj i 11 uopće nisam palila.Nazvala sam Elektru ljutita i oni su mi objasnili da je na naše brojilo koje glasi kao skup stanara spojena rasvjeta za cijelu zgradu,pomoćne prostorije gdje drugi drže škrinje i ako zgrada ima lift da i to ide preko našeg brojila.na sreću pa nema lifta.Što da ja radim. (10.1.2017)

Nažalost vi kao podstanar nemate nikakve mogućnosti da riješite to pitanje. To mora pokrenuti vlasnik stana. U Elektri će dobiti sve potrebne savjete.

Predstavnik pita: Poštovani, u više stambenoj zgradi imamo prostoriju koja je planom posebnih dijelova označena kao zajednička, ali u nju se može ući isključivo kroz stan jednog od suvlasnika.
Mogu li se suvlasnici dogovoriti i da se ta prostorija proda dotičnom vlasniku koji joj ima pristupi da prihod od prodaje ide u zajedničku pričuvu? (10.1.2017)

Da. Moraju svi biti suglasni (100%).

Saša pita: Neki stanari žele ugraditi rasvjetu u privatnom spremištu, ali da se isto plati iz pričuve. Kolika treba biti suglasnost, da bi se iz pričuve mogla financirati ugradnja rasvjete u sva privatna spremišta? Hvala unaprijed i Lp. (10.1.2017)

100 %.

Sanja pita: Da li upravitelja zakon obavezuje da na zgradu stavi naljepnicu sa svim svojim podacima, odnosno da on upravlja određenom zgradom? (9.1.2017)

Ne.

SANDRA pita: Poštovani,
od Biro stana dobila sam Opomenu pred ovrhu za dugovanje računa za pričuvu.
Od istih nisam dobila -Opomenu za račune. Po dobitku Opomene, osobno sam otišla u Biro-stan d.o.o. i dostavila pismeni zahtjev za zastarijele račune ( pozivanje na ZOO-Zastara, čl. 226 i 232 ), gdje mi je njihova pravnica rekla da oni s tim nemaju ništa , nego predstavnik stanara. Oni mi šalju račune, pa sad pitam - dali se trebam sa predstavnikom zgrade dogovorit ili s Biro-stanom ( za zastaru i plaćanje).
(9.1.2017)

Upravitelj je po zakonu dužan provesti postupak prisilne naplate. Ukoliko to ne učini u zakonskom roku, od njega se može zahtijevati da on podmiri nastali dug.
U pravilu i ne savjetujem one koji iz neopravdanog razloga ne laćaju pričuvu jer se zgrada održava sredstvima njihovih susjeda! Ali ako imate opravdanje, upoznajte sve suvlasnike i tek onda na temelju njihove suglasnosti , predstavnik može obavijestiti upravitelja da obustavi postupak prisilne naplate te da vam se omogući podmirenje dugovanja.

Katarina pita: Poštovani,

svi stanari nisu dali suglasnost da se stanovi iz knjige položenih ugovora prebace u zemljišne knjige. Vlasništvo nad našim stanom je čisto - možemo li mi sami "prebaciti" svoj stan iz knjige položenih ugovora u zemljišne knjige?

Unaprijed hvala na odgovoru (9.1.2017)

Da.

milan pita: dimnjak na neradni dan u zgradi uzastopan dimnjačar po obavijesti kaže sutra upravitelj nista ne rješava dim po djelom ulazu dali kao stanari možemo uzeti drugog izvodjaca iako sadašnji ima koncesiju (8.1.2017)

U takvim situacijama je opravdano. Radi se o nužnom zahvatu. Uzmite licenciranu tvrtku bez obzira što nema koncesiju.
Što se tiče koncesionara, možete zahtijevati i njegovu odgovornost zbog grubog zanemarivanja preuzetih obveza.

Renata pita: predstavnik stanara ne želi staviti fasadu dali mogu riješiti problem fasade bez njega ili smjeniti predstavnika stanara i kako. Hvala (7.1.2017)

Ako raspolažete sa sredstvima ili ste kreditno solventni, najbolje je da smijenite tog predstavnika i krenete u akciju. Šteta je propustiti priliku da se uz subvencije riješi problem fasade.

U našoj rubrici "Upravljanje" imate između ostalog i savjet kako se može promjeniti predstavnik.

Marina pita: Živim u urbanoj vili izetažiranoj u 8 stanova. Nedavno sam saznala da bi trebali plaćati pričuvu jer smo etažirani i više nas je od 3 stana ili imam krivu informaciju? Većina nas to želi, jer mjesečna davanja po stanu kako smo dogovorili međusobno nisu funkcionirala. Je li dovoljno da se više od pola stanara izjasni da želi plaćati pričuvu ako se dio protivi? (5.1.2017)

Izbor upravitelja je zakonska obveza. Raspitajte se u vašem mjestu stanovanja o upraviteljima , pozovite nekog od njih i sve će vam objasniti.

ivana pita: Poštovani,
Da li se može ishoditi rješenje o prenamjeni (poslovnog prostora, tiha djelatnost u ugostiteljsku), prizemlja stambene zgrade u suvlasništvu (nije etažirana) bez suglasnosti ostalih suvlasnika?
Unaprijed se zahvaljujem. (5.1.2017)

Vama je potrebno rješenje Ureda za gospodarstvo. Da biste ga dobili, morate ispunjavati određene uvjete. To možete provjeriti u istom uredu gdje ste registrirali tihu djelatnost. Nije vam potrebna suglasnost ostalih suvlasnika.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više