Petra pita: Poštovani, suvlasnik sam u zgradi sa još 4 suvlasnika. Radi ugradnje novog plinskog bojlera potrebno je rekonstruirati dimnjak (tj. uvesti metalnu cijev). Međuvlasničkim ugovorom je određeno da i dimnjaci ulaze u zajedničke dijelove zgrade te kao takvi financiraju se iz zajedničke pričuve. Nitko od preostalih 4 suvlasnika ne želi pristati da trošak ide na račun pričuve, iako je ugovorom određeno to pravo. Mogu li kako ostvariti svoje pravo? (27.1.2017)

Akoostalim suvlasnicima nije u interesu da se dimnjak prilagođava movom energentu, to nisu dužni. Ako pojedinac uvodi novu infrastrukturu ( vašem slučaju dimovod) mora voditi računa da se na taj način ne zapreči mogućnost i ostalim suvlasnicima ako u nekom trenutku odluče koristiti isti energent. Ako ugradite dimovod nakoji se mogu naknadno priključiti ostali, morate to regulirati pismeno sa napomenom da su vam dužni refundirati idealni dio troškova prilikom investiranja. Na kraju, za postavljanje metalne cjeni bi trebali imati suglasnost ostalih jer se može dogoditi da netko od njih jednog dana odluči koristiti dinjak koji je namjenski prilagođen loženju drva ili dr.

Nevena pita: Želim uvesti B-net ali vlasnice 2 stana u zgradi u kojoj stanujem ne dozvoljavaju prolazak kanalica ispred njihovih ulaznih vrata. Prolazak kanalica tim putem je neophodan kako bih imala internet. Postoji li neki zakon ili pravilnik po kojem te osobe imaju pravo zabraniti prolazak istih kanalica ili tražiti uklanjanje i na koji način mogu ostvariti traženu uslugu? (27.1.2017)

Ne mogu vam zabraniti ako se na taj način ne ometa njihovo normalno korištenje stana. Zakon obvezuje sve suvlasnike da bez opravdanih razloga ne mogu zaprečiti mogućnost za dobivanje bilo kakvuh usluga drugim suvlasnicima.

Milorad pita: U Odluci o Kućnom redu je navedeno: „Na tavanu je zabranjeno držanje bilo kakovih predmeta, pušenje i uporaba otvorenog plamena“ (čl.17).
Obzirom da smo pred sanacijom krovišta zgrade i da etažiramo zgradu, postojeća spremišta će se demontirati te suvlasnici postavljaju pitanja montaže novih spremišta.
Dali zabrana držanja bilo kakovih predmeta na tavanu ima osnovu u zakonskom ili drugim pozitivnim propisima ili je to odluka većine suvlasnika tj. dali možemo na tavanu držati neopasne predmete. (26.1.2017)

Pitanje korištenja zajedničkih prostorija jisključivio u nadležnosti suvlasničke zajednice. Znači, nitko izvan zgrade (knjižnog vlasništva) nema pravo na postavljanje uvjeta osim u slučajevima da se prostor koristi za držanje zakonom zabranjenih predmeta ili tvari opasnih za ljude i imovinu.

Alen pita: Poštovani,
prije 15-ak godina stambena zgrada u potpunosti je građena za dragovoljce domovinskog rata. Stanove je MORH uz povoljne uvjete otkupa prodao novim vlasnicima, samo je ostao dio neuređenog prostora u prizemlju, koju isti namjerava iznajmljivati. Pitanje glasi: Treba li MORH kao vlasnik nekretnine plaćati pričuvu i režije za održavanje zgrade i zajedničkih prostorija i prema kojem zakonu ili uredbi je regulirano to pitanje? Kakav status, obaveze prema stambenoj zgradi i suvlasnicima, po tom pitanju, imaju prazni stanovi i poslovni prostori u vlasništvu RH i njenih institucija poput MORH-a? Hvala. (26.1.2017)

Nama je jedino jasno da postoje prava i obveze knjižnih vlasnika bez obzira dali se radi o fizičkoj ili pravnoj osobi. Svi su suvlasnici sa istim pravima i obvezama. To je zakonom određeno!

Andrea pita: Poštovani,

imam jedno pitanje vezano uz predstavnika stambene zgrade. Da li je moguće sukladno hrvatskom zakonodavlju postati predstavnik zgrade u kojoj nisi stanar. Tj. da li neka druga fizička osoba koja ne živi u zgradi može postati predstavnik stanara te zgrade.

Hvala (26.1.2017)

Ne. Predstaavnik koji nije suvlasnik nema aktvnu legitimaciju za zastupanje ostalih suvlasnika. To je već potvrđeno i u sudskoj praksi.

Da se bolje razumije, pogledajte što kaže Zakon o vlasništvu i drugim stavrnim pravima:

Međuvlasnički ugovor
Članak 375.
(1) Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se ugovorom koji mora biti sklopljen u pisanom obliku (međuvlasnički ugovor).
(2) Međuvlasnički ugovor iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobito:
- veličinu suvlasničkih dijelova nekretnine,
- uvjete i način upravljanja nekretninom,
- pobliže podatke o osobi koja će upravljati nekretninom,
- opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova i sl.,
- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve,
- ime suvlasnika ovlaštenoga za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti,
- uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija, uključujući i stan namijenjen za nadstojnika zgrade, te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj nekretnini.
(3) Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkoga ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.
(4) Odredbe međuvlasničkoga ugovora imaju učinak i prema suvlasniku koji je to pravo stekao nakon sklapanja međuvlasničkoga ugovora.



Kao što je vidljivo, traži se ime suvlasnika i ne ostavlja se neka druga mogućnost. To znači da druga osoba ne može zastupati suvlasnike u nikavim poslovima gdje je potrebna aktivna legitimacija (ugovori, odluke, anexi i sl.).

Nevenka pita: Zaštićeni sam najmoprimac u stanu koji je vlasništvo RH i kojim upravljaju Državne nekretnine. Dobila sam račun za razliku zaštićenog najma za period od 34 mjeseca unatrag, a danas naknadno i dopis u kojem se navodi da će mi biti dostavljen račun za razliku između dosadašnje i nove najamnine do čega je došlo uslijed povećanja etalonske cijene građenja na 6000,00 kn/m2.
1. smije li se poslati račun za razliku unatrag 34 mjeseca
2. zašto je cijena zaštićenog najma 3 kn ako je 6000/12*0,54%=2,70 kn (24.1.2017)

Nisu nam poznati uvjeti pod kojima ste u statusu zaštićeni najmoprimac. Trebali bi se obratiti najmodavcu sa zahtjevom da vam obrazloži novo stanje. Može lise primjeniti etalonska vrijednost grđenja u vašem slučaju, potrebno je izravno pravno tumačenje natemelju uvida u stanje građevne. Potrebno je i dodatno tumačenje etalonske vrijednosti građenja prilikom primjene za stare zgrade. Toliko daleko mi ne možemo ići. To je pitanje struke i propisa primjenjenih na licu mjesta.

Ivana pita: Dobar dan,zivim u zgradu na Trnju. Zgrade su ogromne kao i parking. Ulaz na parking je jedan za 10 zgrada. Ljudi se parkiraju po nogostupu. Po stanu se ima 2-3 auta. Nesmijes doci poslje 8-9 h jer je igra gladi za mjesto. Zanima me sto i kome se treba obratiti za to da se stavi naplacivanje parkinga? Hvala lijepa (23.1.2017)

Gradskoj upravi.

Iva pita: Kupili smo stan pred mj dana i krenuli smo u obnovu. Obavijestili smo predstavnika stanara o planiranim radovima. U zgradi je provedena plinska instalacija i mi sada zelimo provesti centr.na plin. Ovlasteni servis nam je dao suglasnost da ispusnu cijev postavimo na vanjski zid jer ne mozemo koristiti dimnjak. Pred.stanara je sazvao sastanak stanara u kojem trazi sugl.50% da mozemo napraviti rupu od 15-ak cm na nasem dijelu fasade. Da li nam ostali stanari mogu zabraniti busenje fasade? (22.1.2017)

Ne. Zahvat koji izvodite mora biti po pravilima struke i važećim propisima, a to vaš izvođač mora znati. Bitno je, dakle, da zahvat ne utječe na sigurnost života i zdravlja ostalih suvlasnika.

Radovan pita: Poštovani, na našem neboderu na terasi susjed si je uz postojeći stan dogradio još jednu prostoriju i od tada 2 stanara na 16 katu trpe štetu od procurivanja.Napominjem da susjed sa terase ima punopravnu građevinsku dozvolu.Moje pitanje glasi:tko je dužan pokrenuti spor oko utvrđivanja odgovornosti poradi štete u stanovima ispod i tko snosi troškove vještačenja? (22.1.2017)

Oštećeni suvlasnici pred nadležnim sudom. To je šteta koja je posljedica ponašanja fizičke osobe. Prema opisanom stanju, nema sumnje da će suvlasnici dobiti spor pred nadležnim sudom.

Može se pokrenuti pitanje valjanosti građevinske dozvole ako je izdana bez suglasnosti svih ostalih suvlasnika.

Josip pita: Postovani,
Stan u staroj zgradi sa 15 suvlasnika/stanova gdje svaki stan ima dimnjak. Prije reaktivacije starog dimnjaka, ovlastena firma „Dimnjacar” su pregledali dimnjak kamerom i utvrdili nepravilno izveden zahvat na vertikali u stanu iznad. Izdali su prijedlog za sanaciju-popravak kojeg sam ja sam voljan financirati jer sam jedini korisnik dimnjaka. Ali stanar u stanu iznad ne dopusta pristup dimnjacarima radi popravka, iako je sam u opasnosti od eventualnog propustanja istog!? Sto uciniti? (21.1.2017)

Krenite s pismenom opomenom preko upravitelja. Ako taj stanar ne omogući uvjete za popravak, pokrenite sudski postupak pa će se uz sudski nalog ući u njegv stan ako se to drugačije ne može izvesti.

Marko pita: Uskoro adaptiramo stan i pitam da li se mogu vrata za izlaz na logdju iz dnevnog boravka ukloniti i zazidati a napravi se ulaz iz kuhinje na logdju ( sad je tamo drvena zatvorena stolarija-a naprave se klizna vrata).
Da li je potreban novi projekt, prijava ili neka legalizacija...
Hvala i lp (21.1.2017)

Mijenja se vanjski izgled građevine pa je najbolje da se obratite nadležnom uredu za urbanizam.

Ivana pita: Poštovani,

Susjed u zgradi je nelegalno svoju garažu pretvorio u stan te ga iznajmljuje podstanarima.
Zanima me kome se žaliti.

Hvala (20.1.2017)

Ako je došlo do izmjene stanja u građevinskom smislu, to je protuzakonito. Prenamjenu zakonodavac dozvoljava, ali sukladno ostalim propisima, što znači da nitko ne smije štetno utjecati na ostale suvlasnike. Ako trpite neku štetu, pokrenite sudski postupak.

Suzana pita: Zanima me dali je moguće sanirati kupaonicu sada u zimi? Predstavnik stanara je rekao da je nemoguće zbog sustava grijanja te da se cijevi grijanja nesmiju dirati. Zar stvarno ne postoji način da si uredim kupaonicu u periodu kada meni odgovara? (20.1.2017)

Možete vi vršiti adaptaciju, ali ne u onom dijelu gdje se onemogućava funkcioniranje sustava za opskrbu toplinskom energijom. Pričekajte toplije dane kad će prestati grijanje.

Vedran pita: Poštovani, vezano uz odluku HEP-a oko ukidanja zajedničke potrošnje, imate li savjet. Da li taj trošak može automatski biti prebačen na plaćanje iz pričuve i bez podizanja iznosa koji se mjesečno uplaćuje?

Pozdrav (20.1.2017)

Iako su sredstva pričuve namjenska, to je ovog trenutka jedino rješenje. Može se donijeti odluka o otvaranju posebnog računa, ali smatramo da je to dodatni trošak za suvlasnike i pitanje je kako će se vršiti prisilna naplata od onih koji izbjegavaju tu vrstu obveze. Za pručuvu se može po zakonu izvršiti ovrha, a za poseban račun teško.

Predstavnik pita: U našoj zgradi 10 stanova je u vlasništvu jedne firme, a 7 u privatnom vlasništvu. Obzirom da privatni vlasnici ne žele preuzeti tu obvezu, može li dotična firma predložiti i ovlastiti svog djelatnika (koji je ujedno i korisnik jednog od stanova) da bude predstavnik suvlasnika, obzirom da po ukupnoj površini svojih stanova nema više od 50 % vlasništva u zgradi. (19.1.2017)

Da.

Tihana pita: Predstavnik suvlasnika želi uzeti kredit za zgradu da bi se obnavljao krov. Je li potrebna suglasnost svih suvlasnika? Zahvaljujem. (19.1.2017)

Ako je krov u takvom stanju da mu je potrebna obnova, dovoljna je odluka natpolovične većine. U takvim situacijama dobro bi došlo i stručno mišljenje sudskog vještaka građevinske struke.

Luka pita: Postovani,
Zanima me postoji li.odredeni determinirani vremenski rok koji odreduje (tiraniju) vrijeme trajanja obnasanja duznosti predstavnika stanara?
Hvala unaprijed (18.1.2017)

Ne. Suvlasnici mogu to pitanje definirati prilikom potpisivanja međuvlasničkog ugovora ili njegovog aneksa.

Duško pita: Poštovani,
kome mogu uputiti prijavu protiv susjeda koji živi u stanu iznad mog. Preko dana i a što je najgore i tijekom cijele noći koristi meni nepoznat stroj ili alata koji stvaraju buku. Koliko ja znam nije adaptacija stana. Buka koja dolazi od susjeda cijelu noć spriječava me da odspavam i malo. Postao sam razdražljiv, umoran i nervozan. Živjeti pod ovakvim uvjetima u vlastitom domu je neprihvatlj. S tim je upoznat i predstavnik stanara. Sa susjedima koji rade buku je nemoguće razgovarati. (17.1.2017)

Pogledajte u sadržaju naše web stranice "ometanje od strane susjeda"

Jasna pita: Živim u maloj stambenoj zgradi sa tri kata. Iznad mene su predstavnici stanara, a ispod njihov agresivni sin. Preko puta sina živi sama baka. I ja u sredini ovog horora. Zakon propisuje da se "skinu" 2/3 većinom.Ovdje to nije moguće provesti, stanovi su prazni.Kome da se obratim da se zakon promijeni jer ovi ljudi ne poštuju niti jednu točku Zakona o pričuvi, ponašaju se nasilno i hitno bi ih trebalo smijeniti? U zgradama gdje ima malo stanara i gdje se ljudi ne poznaju ovo je nemoguće provesti (16.1.2017)

Preostaje vam samo tužba sudu. Sud može uvesti prisilnu upravu u zgradi.

Dragutin pita: U zgradi od 36 stanova suvlasnici njih 22 odlučili su se za isključenje od zajedničke kotlovnice te pokrenuli radove za etažno grijanje. Uzeli su kredit i povećali pričuvu sa 3 na 5 kn /m2 i nas koji se nismo odlučili za etažno terete nas za troškove nove instalacije dimnjaka i priključka plina gdje su troškove podijelili na sve suvlasnike u jednakom omjeru. Nas 14 koji ne koristimo etažno grijanje već smo morali tražiti drugu alternativu /struja/se tome protivimo i čekamo sud. Vaše mišljenje. (16.1.2017)

Trebalo je pronaći rješenje za sve, a ne samo za pojedince. Takav slučaj u Puli riješili su tako da su zajedničkim sredstvima osigurali plinske instalacije za jedne(za one koji žele takav način), a za druge su pojačali električne instalacije vodeći računa o pravilnom obračunu troškova.
Vjerujemo da će sud uvažiti vaše zahtjeve jer je za takav projekt bila potrebna suglasnost svih suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više