Suzana pita: Zanima me dali je moguće sanirati kupaonicu sada u zimi? Predstavnik stanara je rekao da je nemoguće zbog sustava grijanja te da se cijevi grijanja nesmiju dirati. Zar stvarno ne postoji način da si uredim kupaonicu u periodu kada meni odgovara? (20.1.2017)
Vedran pita: Poštovani, vezano uz odluku HEP-a oko ukidanja zajedničke potrošnje, imate li savjet. Da li taj trošak može automatski biti prebačen na plaćanje iz pričuve i bez podizanja iznosa koji se mjesečno uplaćuje?
Pozdrav (20.1.2017)
Predstavnik pita: U našoj zgradi 10 stanova je u vlasništvu jedne firme, a 7 u privatnom vlasništvu. Obzirom da privatni vlasnici ne žele preuzeti tu obvezu, može li dotična firma predložiti i ovlastiti svog djelatnika (koji je ujedno i korisnik jednog od stanova) da bude predstavnik suvlasnika, obzirom da po ukupnoj površini svojih stanova nema više od 50 % vlasništva u zgradi. (19.1.2017)
Tihana pita: Predstavnik suvlasnika želi uzeti kredit za zgradu da bi se obnavljao krov. Je li potrebna suglasnost svih suvlasnika? Zahvaljujem. (19.1.2017)
Luka pita: Postovani,
Zanima me postoji li.odredeni determinirani vremenski rok koji odreduje (tiraniju) vrijeme trajanja obnasanja duznosti predstavnika stanara?
Hvala unaprijed (18.1.2017)
Duško pita: Poštovani,
kome mogu uputiti prijavu protiv susjeda koji živi u stanu iznad mog. Preko dana i a što je najgore i tijekom cijele noći koristi meni nepoznat stroj ili alata koji stvaraju buku. Koliko ja znam nije adaptacija stana. Buka koja dolazi od susjeda cijelu noć spriječava me da odspavam i malo. Postao sam razdražljiv, umoran i nervozan. Živjeti pod ovakvim uvjetima u vlastitom domu je neprihvatlj. S tim je upoznat i predstavnik stanara. Sa susjedima koji rade buku je nemoguće razgovarati. (17.1.2017)
Jasna pita: Živim u maloj stambenoj zgradi sa tri kata. Iznad mene su predstavnici stanara, a ispod njihov agresivni sin. Preko puta sina živi sama baka. I ja u sredini ovog horora. Zakon propisuje da se "skinu" 2/3 većinom.Ovdje to nije moguće provesti, stanovi su prazni.Kome da se obratim da se zakon promijeni jer ovi ljudi ne poštuju niti jednu točku Zakona o pričuvi, ponašaju se nasilno i hitno bi ih trebalo smijeniti? U zgradama gdje ima malo stanara i gdje se ljudi ne poznaju ovo je nemoguće provesti (16.1.2017)
Dragutin pita: U zgradi od 36 stanova suvlasnici njih 22 odlučili su se za isključenje od zajedničke kotlovnice te pokrenuli radove za etažno grijanje. Uzeli su kredit i povećali pričuvu sa 3 na 5 kn /m2 i nas koji se nismo odlučili za etažno terete nas za troškove nove instalacije dimnjaka i priključka plina gdje su troškove podijelili na sve suvlasnike u jednakom omjeru. Nas 14 koji ne koristimo etažno grijanje već smo morali tražiti drugu alternativu /struja/se tome protivimo i čekamo sud. Vaše mišljenje. (16.1.2017)
Željko pita: Poštovani, 6. siječnja ove godine došlo je do zapaljenja dimnjaka u zgradi sa 18 stanova. Šest stanova po vertikali koristi taj dimnjak. Od mah po početku požara zvali smo vatrogasce, upravitelja zgrade i dimnjačara koji je bio nedostupan od 11,00 sati do 16,00 sati kad se konačno pojavio. Do tada dimnjaci su ispucali, zadimili stanove i sve u njima. Već jedanaest dana upravitelj se nije udostojio da pošalje majstore zbog sanacije. Tko mu može narediti da sanira štetu? (16.1.2017)
Danijela pita: Poštovani,
Hep Elektra d.o.o. od 1.1.2017. uvodi novi sustav obračuna zajedničke potrošnje stanara u zgradama. Naime ovlaštene osobe će primati račune za zajedničku potrošnju na svoje ime i imati obvezu skupljanja novca od ostalih stanara i plaćati spomenute račune. Da li Hep Elektra može dodijeliti takve obveze bez upozorenja i pitanja? Da li zakonski smije koristiti ime i prezime predstavnika stanara na uplatnicama zajedničke potrošnje? Da li ovlaštene osobe smiju odbiti navedenu obvezu? (15.1.2017)
Tihana pita: Poštovanje,
Može li zamjenik predstavnika suvlasnika biti stanar koji nije suvlasnik, vec njegova majka? Ako ne, može li njegova majka dati nekakvu punomoć ili što već da može biti zamjenik?
Zahvaljujem (15.1.2017)
Danijel pita: Pozdrav.
Imam garažu veličine 18 kvadrata u prizemlju zgrade (u prizemlju zgrade je 6 garaža). Tri garaže su duže za 1 metar. Moja je kraća od ove tri i trebalo bi ju proširiti po dužini za 1 metar da mi stane veći auto unutra. Znači, produžio bi ju za 1 metar i onda bi bila u ravnini duže garaže koja je pored moje. Da li se to smije napraviti i na koji način? Moram li imati suglasnost stanara budući da je to ipak rad na vanjskom dijelu zgrade? Hvala (15.1.2017)
Aleksandar pita: Poštovani,
da li je moguće da predstavnik suvlasnika ne bude jedan od suvlasnika i na koji način je moguće to regulirati?
Lijep pozdrav (14.1.2017)
Lucija pita: Poštovani, u kojem slučaju stambena zgrada nije dužna imati pričuvu? Mora li svaka zgrada koja ima više od tri stana imati pričuvu i koji zakon to određuje? Hvala (14.1.2017)
Matej pita: poštovani
Živimo u potkrovlju i vrata balkona su stara i Trula te susjedi ispod nas, kada pada kisa, curi voda. Ona prijeti tuzbom, a nas zanima ako se ta vrata balkona plaćaju iz pričuve stanara posto su podložna utjecaju vremenskih neprilika?
Hvala (13.1.2017)
Tamara pita: Poštovani,
S obzirom da smo se u zgradi već prije organizirali na način da sami upravljamo zgradom, temeljem čl. 44. Zakona o vlasništvu.... te je žiro-račun pričuve privatni žiro-račun upraviteljice zgrade, zanima me je li, u slučaju potrebe, moguće dignuti kredit za zgradu (ako upraviteljica već ima svoje privatno kreditno opterećenje), kako se to tretira?
Hvala. (13.1.2017)
Željko pita: Živim u zgradi,četverokatnici,sa 64 stana.Predstavnica zgrade je sakupljala potpise za povećanje pričuve sa 1,99kn/m2 na 4kn/m2 za,navodno je neophodna,sanaciju ravnog krova.
Molio bih Vas da mi odgovorite koliko je suvlasnika trebalo potpisati to povećanje?Nove uplatnice su stigle s novom cijenom.Zbog velike sumnje u dovoljan broj skupljenih potpisa i istinitost istih,zatražio sam fotokopiju liste sa skupljenim potpisima od predstavnice.Ne želi dati.Na koji način doći do liste od predstavnice? (13.1.2017)
Magdalena pita: Odselila sam s 30..11.2016. godine iz zgrade no predstavnik stanara me nije odjavio u Vodovodu, odjavio je samo jednog člana. Susjeda mi je javila da je račun za prosinac došao za vodu na moje ime, iako tamo više ne živim. Jučer sam otišla do predstavnika stanara i pitala ga zašto me nije odjavio a on je rekao da to nije njegov posao i da ga to što ja pričam ne zanima. Radi se o predstavniku stanara Alenu Bernšiću iz Siska, A. Cesarca 121. U Vodovodu mi kažu da to mora on napraviti. Hvala! (12.1.2017)
Željka pita: Suočena sam s problemom uzurpacije smetlarnika radi vlastitih potreba i ne mogu od niti jedne institucije dobiti konkretan odgovor kako je to moguće i tko je nadležan po tom pitanju. Naime, moj ulaz koji je pod upravljanjem GSKG-a i drugi ulaz pod upravom Zapad stana gdje se nalazi i naš zajednički smetlarnik, privatno je uzurpiran od strane predstavnika stanara tog ulaza, pa nam kante za smeće stoje na cesti, a komunalni redari prijete kaznama. Što napraviti? (12.1.2017)
Karlo pita: Poštovani, zanima me kako doći di nacrta kompletne zgrade u svrhu izračuna površina za postavljanje energetske ovojnice, sanaciju krovišta itd. Unaprijed hvala. (12.1.2017)