Nevenka pita: Poštovani,može li se iz sredstava pričuve platiti pregled ( i popravak) kućne instalacije za telefon, odnosno instalacije zgrade za isto?
Naime, moj operater (Optima) tvrdi da imam smetnje u prijemu TV signala zbog neispravne instalacije(koja je godinama bila ispravna istom operateru).Inače, sandučić u zgradi na kojem piše PTT kablovi je otključan i svima dostupan.
Zahvaljujem na odgovoru. (6.8.2017)

Operater ima pravo ako se radi o instalacijama u vlasništvu zgrade. Nažalost, činjenica je da se u dosta slučajeva devastira infrastruktura zgrade kako bi se lakše došlo do uvjeta za postavljanje vlastitih instalacija.

U vašoj situaciji, kvara se otklanja sredstvima pričuve. Bilo bi dobro da se vidi dali se radi o namjernom oštećenju.
U svakom slučaju, sredstvima pričuve se rješava i ispravnost vrata priključnog sandučića. Dalje bi se trebalo voditi računa da ključ ne bude dostupan nepoznatim i neovlaštenim osobama.

Jerko pita: Poštovani
Upravitelj zgrade u gradiću u Ličko-senjskoj županiji ne reagira na pisano (i uručeno mu) upozorenje suvlasnika o lošem stanju pročelja i opasnostima za prolaznike i vozila. U katastrofalnom stanju je i krov, no "zgrada nema novca za sanaciju". Kako prisiliti upravitelja da obavi hitne radove, bez obzira na stanje računa?
(6.8.2017)

Da bi prisilili upravitelja na poduzimanje mjera, morate biti svjesni da za to morate osigurati vlastita financijska sredstva -PODIZANJE PRIČUVE I DIZANJE KREDITA)

Mirjana pita: Postovani, dali zakon dozvoljava da se cjeloj zgradi zatvori voda zato sto vodu neplacaju svi stanari. Postoji samo jeden sat. (5.8.2017)

Ne!

Ivica pita: Dižemo kredit za energetsku učinkovitost zgrade od 206.000,00 kuna na rok od 10 godina. Mjesečni troškovi su oko 300 kuna, zgrada je 350 m2, mjesečni anuitet kredita je oko 2.200,00 kuna, ima 6 stanova te nam pričuvu PBZ želi podići na 11,70 kn/m2, je li to moguće?
Postoji li propis koliko pričuva mora biti veća od rate kredita+ redoviti troškovi? (5.8.2017)

Moguće je ako se na taj način mora osigurati solventnost za podmirivanje anuiteta kredita. Visina pričuve se određuje na temelju stvarnih potreba. Tu analizu moraju napraviti sami suvlasnici u suradnji sa upraviteljem i drugim stručnim osobama.

Jelena pita: Da li zgrada koja je kategorizirana kao kuća za odmor mora imati upravitelja i da li stanari takve zgrade moraju plaćati pričuvu? I da li taj upravitelj može samostalno (bez znanja stanara) prenamjeniti zgradu iz kuće za odmor u stambenu zgradu?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (4.8.2017)

Ako zgrada ima više vlasnika, bez obzira što se radi o objektu za odmor, mora imati upravitelja.

Kata pita: Zivim u zgradi. Susjed je u vecernjim satima bez ikakvog upozorenja i BEZ SUGLASNOSTI postavio vanjsku jedinicu klime na 2m,direkt preko puta moje spavace sobe i prozora.Vruci zrak,prasina i buka klime ulaze mi u sobu.Upozorila sam kom.redare.Oni su ga usmeno upozorili,rekli da stavi na dr.mjesto, susjed NECE.Neizdrzivo je kada je vani 40stupnj.a s klimom i 50.Navecer kad ima svjezine njegova klima naravno radi.Trebam li zivjeti kao u spilji bez da vise ikad otvorim prozor? -( STO, KUDA DALJE?? (4.8.2017)

Obratite se još i sanitarnoj inspekciji. Pošto se radi o osobi koja ne poštuje zakon, vjerovatno ćete biti prisiljeni na pokretanje sudskog postupka.

Ana pita: Cijev od vodokotlica je pukla usred noci i poplavila stan,ali i stan ispod mog.tko snosi stetu za susjedov stan.lp (3.8.2017)

Za takve slučajeve u pravili postoje police osiguranja,. Ako ih nema, oštećeni ima pravo zahtijevati odštetu od vas.

Nataša pita: Poštovani,
u stambenoj zgradi ima šest stanova, vlasnik zgrade je tavanske prostore prenamijenio naknadno u još dva stambena stana. Da li je on kao i svi mi ostali sustanari dužan plaćati zajedničku pričuvu? Jer kaže da nema još uporabne dozvole za stanove, a sve je već provedeno u katastru i uknjiženo?
Hvala (3.8.2017)

Mora ako je knjižni vlasnik bez obzira na sve ostale okolnosti.

Sasa pita: Postovani zelimo dignuti kredit za sanaciju krova investicija kosta 200 tisuca kuna 70 imamo a dizemo 120 meni kao predstavniku stanara upravitelj zgrade dao je papir na kojem pise " Ja kao predstavnik suvlasnika pod kaznenom i materijalnom odgovornoscu potvrdujem da cu i sam biti korisnik kredita" Dali to ima smisla ?Pa to ispada da ja sam dizem kredit? Kako je to moguce pa zar nebi upravitelj odnosno tvrtka koja nas vidi trebala biti glavna jer oni imaju instrumente da vrse naplatu od stanara (1.8.2017)

Mijenjate tog upravitelja! Vidite u banci pod koje uvjete trebate zadovoljiti.

ej pita: 14.07.17. sam postavila upit vezano za hidroizolaciju na terasi i zahvaljujem na odg. BMD je izašao i utvrdio da postojeća izolacija nije dostatna a da će odluku o financiranja donijeti suvlasnici. Koliko vidim suvlasnici ne bi da se to financira iz pričuve jer treba dizati kredit i povećati prič. Što u tom slučaju napraviti. Da li predstavnik stanara ima pravo sam odlučiti o financiranju iz pričuve ako se radi o hitnosti tj dizanju kredita jer u pričuvi nema dosta novaca za takav zahvat . (31.7.2017)

Ako je ustanovljeno da se radi o oštećenjima na zajedničkim dijelovima i infrastrukturi, i treba to hitno riješiti, rješava se sredstvima pričuve i ukoliko je potrebno, uzima se kredit. Ako se radi o nužnom zahvatu, suvlasnici odlučuju samo u dijelu odabira rješenja.

Anita pita: Poštovani, bili smo na godisnjem odmoru. Kad smo se vratili bila su nam je iščupana vrata od poštanskog sandučića. Te me zanima koje duzan to popraviti? (29.7.2017)

Ako su sandučići kupljeni sredstvima pričuve, na isti način se i održavaju.

BOŽIDAR pita: Pozdrav!
Stanar sam zgrade u Splitu koju vodi firma STANO - UPRAVA nekih 6-7 godina. Naime zgrada ima unutrašnju vatrogasnu hidrantsku mrežu koja nije u funkciji od kada je zgrada izgrađena a u PP kutijama nema nikakve opreme crijeva itd. Pa me zanima dali STANO - UPRAVA ima zakonsku obavezu to riješiti iako je zgrada opterečena kreditima ovdje se ipak radi o zaštiti ljudskih života. Te kome se obratiti ako se ne nađe riješenje sa STANO UPRAVOM ? Hvala ! (26.7.2017)

Postoji zakonska obveza. Upravitelj je dužan pokrenuti postupak i voditi postupak, ali suvlansici moraju osigurati finacijska sredstva.
Ovo pitanje postaje sve više značajno, jer do zadnjih događanja nitko nije pridavao dužnu pažnju zaštiti od požara u sambenim zgradma.

I ovo je jedan od razloga da se donese novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada.

Marko pita: Poštovani,
Većina stanara želi promjenu Upravitelja i želimo smijeniti predstavnika suvlasnika zbog lošeg rada. Prema Upravitelju nemamo nikakvih obveza, ali predstavnik ne želi učiniti promjenu Upravitelja. Sastavili smo listu potpisa te imamo više od 50% vlasnika stanova koji žele promjenu Upravitelja, ali kako smijeniti sadašnjeg predstavnika. Jesmo li sa potpisnom listom, koju smo samoinicijativno pokrenuli, učinili dobar postupak kako bismo otkazali ugovor sadašnjem Upravitelju? Marko (25.7.2017)

Jedan korak ste napravili, ali ste propustili prilku da se na jednom odlukom riješite pitanje upravitelja i predstavnika koji ne izvršavaju svoje obaveze.
Odluka o otkazu upravitelju je pravno valjanja i predstavnik je mora provesti.
Ponovite izjašnjavanje i po pitanju predstavnika i dalje možete provoditi velju većine na zakonit način.

IVANKA pita: Upravitelj zgrade traži od suvlasnika suglasnost za oprost duga za prič. suvl. nakon što je javni bilježnik donio rješenje o ovrsi. Ne postoji suglasnost svih suvlasnika za oprost duga i trošk.ovrhe a uprav. traži od predstavnika stanara da potpiše račune javnog bilježnika i odvjetnika da se plate iz pričuve. Predstavnik stanara odbija potpisati račune, a uprav . se prijeti ovrhom na žiro račun zgrade.
Što poduzeti u konkretnom slučaju jer je cilj ovrhe naplata, a ne oprost duga uz troškove. (25.7.2017)

Cjeli postupak do pravomoćnosti rješenja se vodi na trošak pričuve. Po konačnom rješenju, okrivljenik te troškove mora podmiriti zajedno sa dugom pričuve. To znači da se dug nikako ne smije oprostiti.
Ako upravitelj vodi prpostupak na način da se osim oprosta duga pričuve još u ime okrivlejnika snose troškovi na račun ostalih suvlasnika, ne obavlja svoju funkciju na zakonit način.
Ako to provede bez suglasnosti svih suvlanika (100 %) možete zahtjevati da nadoknadi štetu suvlasničkoj zajednici.

Iris pita: Zbog visine troska planiramo zelene povrsine zgrade urediti zajednicki kroz radne akcije. Upravitelj odbija iz pricuve platiti piće za sudionike akcije. Na koji nacin se legalnim putem moze osigurati placanje takvih troskova. Napominjem, taj trosak bi za zgradu bio par tisuca kuna godisnje naspram preko 20T ako bi se angaziralo tvrtku za taj posao. (25.7.2017)

Upravitelj je u pravu. Pogledajte u Uredbi o održavnju zgrada za što su namjenjena sredstva pričuve.
Možete sredstva prikupiti na drugi način!

Igor pita: Poštovani, ako i kome prijaviti susjede koji drže stvari na stubištu.Naime živimo u zgradi od 9 katova i razumijem da netko ko ima stan od 35 kvadrata mora nešto van staviti.Ali situacija je takva da je jedan susjed izbacio ogromne ormare van po kojima skuplja smeće iz smetlišta i bicikle. Njemu su se i ostala dva susjeda pridružila te sada na tom katu čovjek ne može proći, ja sam neki da preskako bicikl da bi prošao. Bila je obavijest od GSKG-a na vratim da mora maknuti ali na tome je i ostalo (25.7.2017)

Nažalost , kako je trenutno zbog nedorečenosti zakona u nadležnosti isključivo suvlasnika, ostaje vam jedino tužba sudu za ometanje korišetenja vlastitog stana.

Michael pita: Je li moguće dobiti popis predstavnika stanara na području određenog mjesnog odbora u Gradu Zagrebu? (24.7.2017)

Pročitajte malo prijedloga za izradu Zakona o uoravljanju i održavanju zgrada i ostele članke na portalu.
Po sadašnjim uvjetima NIKAKO!

Davor pita: U kojem roku računi za pručuvu budu u zastari i koji zakon to regulira. (24.7.2017)

3 godine

Ruža pita: "Popravak krova" obavljen je s 2 kredita unutar 7 godina, ukupno 104.000 KN, 50m2 kosi krov, 50m2 deka bez pristupa, procjena krovopokrivača 1/3. Potpis većina, svi plaćamo. Čl.87 ZV kaže da svi moraju potpisati a ako dio onda isti i otplaćuju. (24.7.2017)

Za ppopravak je potrebna suglasnost natplovične većine, ali su obvezni plaćati i oni koji nisu bili suglasni.

Tanja pita: Poštovani, živio u zgradi od 4 stana(mi smo valsnici 2). U kupoprodajnom ugovoru pise "uz pripadajuci stan ide i pripadajuca okucnica", okućnicu svi stanarin koriste kao parking. Problem je sto susjed nece da parkira svoj auto na dio svoje okućnice ( srdio dvorište cvijece Itd.) koristi nas parking kojeg prisvaja govoreći da je sve zajedničko. Zgrada nije etažirana zbog njega. Da li mozemo ograditi nas dio, koliko minimalno moramo ostaviti prolaza da bih on imao pristup svome dvorištu? Hvala (24.7.2017)

Okućnica je nedjeljiva i svaki zahvat kojim se ograničavaju prava ostalih je protuzakonit. Radi se o jedinstvenoj građevinskoj parceli.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više