Lana pita: Postovani, u zgradi kojoj zivim je 8 katova, pojedini katovi su odlucili zagraditi resetkama ulaz na svoj kat onima koji nemaju kljuc. Dakle ako zelim susjedu iznad sebe doc reci da mu je procurilo u kupaoni, ne mogu do njegovog stana. Nisu li hodnici zajednicko vlasništvo svih stanara?
Koje su mi mogucnosti ako zelim da se resetkasta vrata maknu? (8.10.2017)
Damir pita: Poštovani, da li u stambenoj zgradi sa tri zasebna ulaza svaki od njih može imati različitog upravitelja i svoj zasebni račun.
Ako da što je potrebno napraviti da bi se ulaz odvojio od ostatka zgrade.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! (8.10.2017)
Ana pita: Postovani, htjela bih instalirati kombinirani protocni plinski bojler sa zrako-dimovodom izvedenim horizontalno kroz fasadni zid. Stan je na 6.katu od 12 katova. Projekt instalacije i zrako-dimovoda je odobren od strane plinare. U kojem postotku mi treba suglasnost stanara? Ako je ne dobijem, koje su sankcije ako napravim zeljeno s obzirom da ne ugrozavam niciji zivot niti diram iciji stan, prozor i sl? Hvala (8.10.2017)
Iva pita: Susjed ispod nas ima iznad svog balkina azbestne ploče. Time je zatvorio balkon i sad tu ima sobu. Ploče su popucale a naš stan je točno iznad njegova. On kaže da nema novaca da ploče ukloni i zamijeni sa nečim ekološki prihvatljivim. Što nam je činiti? Da li je on obavezan zakonom to odraditi? (7.10.2017)
Marko pita: Postovani. Upravitelj je preuzeo upravljanje zgradom. Dogodila se steta u zgradi. Upravitelj kaze da zgrada nije osigurana jer nije bilo dovoljno sredstava na racunu iako upravlja zgradom vec 3.mjeseca. Sto poduzeti? Hvala (6.10.2017)
matko pita: Zivim u zgradi s 5katova. Rubni dio zgrade gdje mi je soba je s vremenom otvorena rupa od betona i tu ulazi kisa i siri rupu i vlaga ulazi u sobu. Dobili smo ponude na 11tis.kn. Predstavnik je rekao da nemamo u pricuvi toliko novaca. Mjesecno placamo po 190 kn. Molim vas sto se moze napraviti, a da opet ne upadam u svadju susjedima. Iako je i njima vidljivo to ostecenje na zgradi te ne bi trebali ako su normalni stvarati otpor.Da li mogu zatrazit uvid u racun pricuve? Molim za savjet. Puno hvala (6.10.2017)
VK pita: Postovani, radimo adaptaciju stana i htjeli bismo brojilo struje preseliti u hodnik zgrade, odmah pored ulaznih vrata (suvlasnicki dio). Koga treba traziti dozvolu i treba li traziti suglasnost stanara? Srdacan pozdrav. (6.10.2017)
Ivana pita: Na zajedničkom parkingu dvije zgrade,pojedini stanari su postavili rampice te tako sebi osigurali parking iako je parking zajednički .Zanima me kako ukloniti te "rampe" ,sudskim ili nekim drugim putem
(6.10.2017)
Ivan pita: Zgrada sa 9 stanova pokreće postupak legalizacije jer je utvrđeno da gabariti i namjena prostora nisu u skladu s građevinskom dozvolom te shodno tome nema ni uporabne dozvole. Etažiranje je provedeno i upisano u ZK. Jedan vlasnik se protivi legalizaciji i smatra da je sve uredno. Kako mu dokazati da nije i ujedno ga privoliti da podnese svoj dio troška legalizacije? Njegov podrumski stan je originalno bio zajednički podrumski prostor. Hvala! (5.10.2017)
Tanja pita: Curi nam voda u razvodnu kutiju,stambeni je dao rok susjedu od kojeg proizlazi šteta,susjed se oglušio i ne želi popraviti štetu svojim novcima,u pitanju je sigurnost naše djece,jer je iz razvodne kutije doslovno znalo iskriti čak i dok je ugaseno svjetlo. Zvali smo policiju koja ne može ništa, što dalje? (5.10.2017)
Vlatko pita: Posjedujem dvoetažni stan koji se po vlasničkom listu sastoji od: kor.stambene površine 51,69 mˇ2 i sporednih djelova: balkon 5,11 m2,ostava u potkrovlju zgrade kor.površine 37,38 m2 i parkinga od 12,50 m2.Na koju površinu bih trebao plačati pričuvu?Unaprijed hvala na odgovoru.Pozdrav. (5.10.2017)
Nataša pita: Živim u kući sa 3 stanara,kuća je starija,mogu li ja od običnog prozora napraviti francuski...hvala (4.10.2017)
dragica pita: da li u zgradi od 9 stanova jednosobnih sa kvadartrurom 0d 36m2, i od tih stanova postije 2 stana koja su po kvadraturi veća (ne znam točnu kvadraturu) ti vlasnici imaju veća prava od nas sa manjom kvadraturom , navodno u glasanju njih dvojica sa većom kvadraturom mogu pobiti naše glasove , jer oni navodno vrijede" više" zbog veličine stana. meni je to nepojmljivo i nigdje to još nisam čula.
hvala na odgovoru (4.10.2017)
j pita: zivim u zgradi gdje je vecina stanova postalo apartmani ulaz neuredan uzas zanima me koje su obaveze iznamljivaca apartmana kad se ulaz pretvori u hotel a oni niti placaju pricuvu niti odrzavaju stubište niti imaju kucni red hvala (3.10.2017)
Klaudija pita: Dobar dan. Na koji način "navesti" susjeda čija se napuštena (preko 20 godina) štalica urušila i nagrdila našu fasadu, donijela nam vlagu i čini ruglo u susjedstvu, da istu saniraju i dovedu u prihvatljivo stanje? Govorim o kućama koje su "sljepljene" zidovima, istarsko selo. Da li je to možda u domeni komunalnih redara? Hvala, Klaudija (3.10.2017)
Ana pita: Poštovani,
Molim da nas uputite kome da se obratimo u slučaju da drugi suvlasnik sa zajedničkog hodnika ne želi maknuti stari ormar sa prljavim kantama i keramikom koje nam ometaju neometano kretanje i unos stvari u stan. Predstavnik stanara se ne želi miješati kako ne bi narušio dobrosusjedske odnose.
Unaprijed zahvaljujem. (3.10.2017)
Radovan pita: Poštovani
Stanar je na vrhu našeg nebodera uz postojeći mali stan dogradio jednu sobu i to je legalizirao.
Međutim po našim saznanjima uspio je legalizirati i nepostojeću prostoriju koju misli kasnije dograđivati.Dali zgrada može osporiti takvu dogradnju na terasi koja je u njegovom vlasništvu ali je i krov stanaru kat ispod? (2.10.2017)
SANJA pita: Poštovani,
s obzirom da nema zakonske osnove u svezi da predstavnik stanara na oglasnu ploču ispiše imena podstanara- kako se može podstanar od navedenog zaštititi? (koji ne želi da njegovo ime bude javno izvješeno u oglasnoj zajedničkoj ploči, bez obzira šti ima tamo boravište)
Zahvaljujem na odgovoru i srdačno Vas pozdravljam,
Sanja Morić (2.10.2017)
Mirela pita: Prije mj dana sam postala predstavnik suvlasnika. U postupku smo promjene upravitelja zgrade( zakonski otkazni rok od 3 mj). Stiglo nam je rješenje komunalnog redara Općine da u roku mj dana saniramo zid zgrade inače idu kazne, što stanari nisu ni znali. Nismo bili obaviješteni za dva upozorenja od bivšeg predstavika. Kako da se "opravdamo"da ne saniramo zid, jer uz novog upravitelja želimo pokrenuti proces energetske obnove fasade preko EU fonda( tek po isteku otkaza prvom). (2.10.2017)
marija pita: poštovani nisam potpisnik obnove st zg upravitelj nas nije pismeno obavijestio ni o čemu samo nam je poslao nove up sa novom pričuvom ide na podizanje kredita za obnovu i upozorava ako neplatimo da će sjesti na imovinu isto nenudi otplatu za keš niti navodi koliko je za pričuvu a koliko za kredit što mi je činiti unaprijed hvala (2.10.2017)