Ivana pita: Ivana pita,
stambena zgrada izgrađena je pred oko 7 godina. Kako je ulaz u zgradu nezaštićen od kiše...suvlasnici bi željeli staviti prikladnu montažnu nadstrešnicu. Upravitelj je pitao projektanta slaže li se sa time, a projektant se sa time nije složio. Je li projektantova riječ "zadnja i odlučujuća" ? (2.3.2017)

Provjerite u nadležnom uredu za urbanizam dali se tu radi o građevinskom zahvatu. Projektant ne odlučuje o tome, ali mora znati propise, što se iz vašeg pitanja ne vidi.

Sanja pita: Poštovani,
kako se može riješiti problem ostavljenih stvari stanara u zajedničkoj prostoriji koji ih ne žele iznjeti sami?Ostavljene stvari stoje godinama i hodnikom se širi nesnosan smrad jer ima od trulih madraca do starih frizidera.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru (2.3.2017)

To pitanje bi trebali rješavati odlukama suvlasničke zajednice uz suglasnost natpolovične većine. Protiv osoba koje te odluke ne poštuju, pokreću se sudski postupci. .

Kristina pita: Poštovani,

U stanu u kojem ne živim već nekoliko mjeseci došlo je do izljeva vode zbog začepljenja vertikalne cijevi. Zgrada inače izgrađena 2012. Useljena u kolovozu 2013.
Obzirom da se radi o začepljenju, osiguranje ne pokriva štetu. Može li se tražit naknada štete iz pričuve?
Da li se može tražit da se utvrdi uzrok začepljenja, na čiji trošak to ide?
Da li ako se začepljenje ponovi, i ako se utvrdi da je kriva gradnja, da li se retrogradno može tražit da se financira od strane investitora?

Lijep pozdrav,
Unaprijed se zahvaljujem
Kristina
(1.3.2017)

Trenutni problem se rješava sredstvima pričuve. Međutim , ako se ustanovi da do začepljenja dolazi zbog greške izvođača, može se od njega zahtijevati otklanjanje nedostataka i naknada nastale štete.

Ivana pita: Lijep pozdrav! Pitanje se odnosi za parking koji je od zgrade i kupljen je sa stanom, pa me zanima da li na taj parking smijem postaviti garazu jer zelim zastiti svoj auto od leda, sunca i vjetra? Do sad nitko od stanara nihe postavio garazu, a ne znam kome da se obratim u vezi toga.. (1.3.2017)

Provjerite u nadležnom uredu za urbanizam.

Marko pita: Poštovani, Zgrada sa 2 ulaza i zajedničkim krovom na jednoj je katastarskoj čestici. Sveukupno 82 stana u zgradi, u svakom ulazu po 41 stan. U jednom ULAZU 60% stanara je bilo za postavljanje antene, te je antena postavljena na krovu iznad tog ulaza iako je u principu 70% ZGRADE bilo protiv. Kad je antena već postavljena, da li oba ULAZA imaju pravo na jednaku podjelu novaca od antene. ?Između dva ulaza ne postoji ugovor o održavanju zajedničkih dijelova, a po međuvl. ugovoru bi ga morali imati. (28.2.2017)

Ako je već došlo do realizacije, prihode dijele oba ulaza jer se radi o jedinstvenoj građevinskoj cjelini. Suglasnost su trebali dati svi suvlasnici. Ostaje pravo onima koji su protiv, da pravnim putem ospore valjanost ugovora.

Sanja pita: Poštovani! Živim u zgradi FINA-e. U našem ulazu su tri stana koja su u privatnom vlasništvu, odvojene smo adrese i ulaza od FINA-e iako oni koriste naš ulaz za odlazak u kotlovnicu i podrum. Htjeli bi plaćati pričuvu,ali nismo sigurni je li i Fina mora sudjelovati, s obzirom da oni posjeduju puno veći dio zgrade.Mi posjedujemo oko 150 m,a oni oko 1000m. Ako ne žele, možemo li ih zakonski tražiti da nam obave nužne popravke, tipa popravka krova i obnova fasade? (28.2.2017)

Svi suvlasnici su dužni osiguravati sredstva pričuve. Tu se ne izuzima ni FIN-a. zahtijevajte od uprave da se pridržavaju ZOV-a i Uredbe o održavanju zgrada.

Matija pita: Posto je stan odvojen sto se tiče plin,voda,struja dali zbog toga treba doći do smanjenje pricuve? (26.2.2017)

Pregledajte Uredbu o održavanuu zgrada

Damir pita: Poštovani,
vlasnik sam stana u zgradi sa 3 odvojena ulaza (3 kućna broja).Naš projekt energetske obnove je prošao zahtjeve sufinanciranja EU fonda.Prilikom sakupljanja suglasnosti za realizaciju projekta,zgrada je imala 69% vlasničke suglasnosti, a moj ulaz je imao ispod 50% iste suglasnosti.Da li mene za ulazak u taj projekt obavezuje većinska vlasnička suglasnost cijele zgrade ili samo većinska vlasnička suglasnost mojeg ulaza?Molim vas brzi odgovor jer su mi zadani rokovi vrlo kratki.Hvala (25.2.2017)

Bez bzira na broj ulaza, zgrada je jedinstvena građevinska cjelina Suglasnost se odnosi na cjelinu bez obzira u kojem su se postotku izjasnoli pojedini ulazi. Odluka se donosi na temelju postotka cijele građevine.

Kata pita: Poštovani,
živim u prizemlju zgrade i već 15 godina sušim robu na svojem štriku u sušionici na prvome katu. Zanima me smiju li me sada, nakon toliko godina, vlasnici koji ne žive u tim stanovima već iznajmljuju, izbaciti, promijeniti bravu i reći da nemamo pravo na korištenje iako smo suvlasnici zajedničkih prostorija? (25.2.2017)

Nemaju pravo.

Toni pita: Postovani posto imam ugostiteljski objek koji se nalazi u stambenoj zgradi i ima ulaz sa ulice i ulaz iz portuna zgrade koji je prije cca 20 god netko pregradnom ciglom zatvorio s unutarnje strane a da su u portunu postojeca vrata samo sarafima zasarafljena da se ne otvaraju dali ja smijem ta vrata vratiti u funkciju posto je to nekad bio ulaz u objekt. (23.2.2017)

Prema tome što pišete, netko je protzakonito izveo građevinski zahvat. Ako je moguće, dođite do projekta zgrade i ako tog detalja nema, bez problema se sve može vratiti u prvobitno ispravno stanje.
U svakom slučaju, bilo bi dobro da provjerite i uredu za urbanizam dali je za to izdata neka dozvola.

Pero pita: Poštovani,
Živim na prvom katu zgrade iz 1974. godine kojoj je dograđena peta etaža 1996. godine. Svaki stan ima svoju vertikalu dimnjaka i svi dimnjaci su namijenjeni za loženje na drva. Ove godine smo započeli sa loženjem na drva i susjedi na posljednjoj petoj etaži se pri plafonu pojavila siva fleka koja smrdi po čađi. Molim Vas informaciju o čijem trošku se provodi sanacija dimnjaka (pričuva ili korisnik) i zida i da li je dimnjak u ovom slučaju zajednički dio zgrade. Unaprijed hvala. (23.2.2017)

Dimnjak je zajednički dio zgrade i u pravilu se održava sredstvima pričuve. Česte su pojave da se usljed erozije (starosti) ili statičkih poremećaja javljaju pukotine koje uzrokuju štetne posljedice kao i u vašem slučaju.
Međutim , ako se ustanvi da su to posljedice napravilnog korištenja dimnjaka, štetu sanira korisnik.
Neka dimnjačar izvrši pregled dimnjaka.

Ksenija pita: Poštovani,
zanimalo bi me kojom većinom glasova se donosi odluka o povećanju stanarske pričuve, (21.2.2017)

51% po udjelu u lasništvu.

rosa pita: Ljubazno molim odgovor o tome je li predstavniku stanara za podizanje tužbe u svrhu zabrane pravnoj osobi (koja se ne nalazi na istoj čestici kao i zgrada) da se služi prolazom kroz zgradu bilo potrebno skupiti potpise od svih suvlasnika ili samo većine, odnosno je li navedeno spada u redovno ili izvaredno održavanje. (21.2.2017)

Za sprečavanje nečijeg protpravnog ponašanja nije nužna duglasnost svih suvlanik. Jedina je razlika u tome što postupci na temelju odluke natpolovične većine po udjelu u vlasništvu mogu ići na teret pričuve, dok se troškovi individulanih prijava vode na trošak tužitelja (pojedinca ili manjinske skupine suvlasnika)

Vlatko pita: Poštovani/a,
molim Vas da li mi možete reći kakva su iskustva da cijela zgrada izađe iz sustava gdje je gradsko grijanje i instalira vlastitu toplinsku stanicu za grijanje? Da li nam možete preporučiti neke tvrtke koje to rade i primjere dobrih iskustava?
Zahvaljujem,
Vlatko Radović (21.2.2017)

U praksi postoje slučajevi izdvajanja. Nešto smo objavljivali i našem portalu. Međutim , mi ne možemo davati prijedloge i preporuke jer bi bilo neprimjerno da bilo koga usmjeravamo i na taj način budemo odgovorni za eventualne posljedice. Činjenica je da živimo u vremenu gdje se se događaju promjene na tržištu energije i energenata. Zbog roga smatramo da ovo nije trenutak za izhitrene odluke.

Mustafa pita: Poštovani!
Stambena zgrada priključena na HEP-toplinarstvo prije 50 godina.
Svake godine dimnjačar "čisti" dimnjake i ventilacije i to uredno naplati iz pričuve 1000 kuna.
Dimnjačar se popne na krov koji ima 10 dimnjaka i 10 ventilacija ,siđe sa krova za deset minuta i traži da mu potpišem da je to sve očistio.
Da li je obavezno po zakonu u zgradi u kojoj se ne loži svake godine čistiti dimnjake i ventilacije?
Molim odgovor i savjet šta da napravim da ne bacim 1000 kuna u dimnjak.
Hvala!
(21.2.2017)

Nije u pitanju samo čišćenje. Ono podrazumjeva i provjeru ispravnosti.
Imate na na našem portalu članak u kojem stoji da je dimnjačar odgovoran za smrt dvije osobe. O visini nakanade ne možemo govoriti.

VESNA pita: Poštovani,
Smije li upravitelj zgrade raspolagati sredstvima pričuve na način da ih ulaže npr. u kupnju udjela investicijskih fondova, oročava ili na bilo koji drugi način investira bez znanja predstavnika suvlasnika, a naročito ako je međuvlasničkim ugovorom svako raspolaganje "viškovima" sredstava pričuve potrebno regulirati posebnim ugovorom.?
da li su sredstva pričuve osigurana od mogućeg gubitka rizično investiranih sredstava? (20.2.2017)

NE! To može biti kazneno djelo na štetu suvlasnika.

Vinka pita: Poštovni,
imamo problema s predstavnikom suvlasnika zbog samovolje i manipuliranja suvlasnicima u „4 oka“. Sastanke sa suvlasnicima ne saziva, nije vodio zapsnike sa sastanaka suvlasnika a niti podnosi godišnja izvješća o svojeme radu iako ga na to obvezuje Međuvlasnički ugovor. Zadnje, što je grupa suvlasnika otkrila je, da zgrada ima nevažeći Program rada za 2016./2017. i Dodatak Ugovoru o upravljanju iz razloga što su suglasnost potpisivale osobe koji nisu knjižni vlasnici a bez pravnovaljane ovlasti, što su druge osobe krivotvorile popise knjižnih vlasnika, što je suglasnost potpisivao samo jedan suvlasnik stana a ne i drugi suvlasnik tako da Program rada i Dodatak Ugovoru o upravljanju nisu usvojeni nadpolovičnom većinom suvlasničkih dijelova zgrade. Uz to suvlasnicima je podijelio Program rada i prikupljao potpise, da bi isti kasnije mijenjao, krivotvororeći postojeću potpisnu listu na način da je ručno smanjio visinu pričuve ovjerio svojim potpisom i pečatom predstavnika suvlasnika priložio novom Program rada bez znanja i suglasnosti suvlasnika. Spletom okolnosti za sve smo saznali s 1 godinom zakašnjenja.
Drugo, predstavnik je formirao Vijeće zgrade bez nadpolovične većine suvlasnički dijelova, na potpisnoj listi napisao je, da će predstavnik suvlasnika i Vijeće odlučivati o svim bitnim pitanjima za zgradu. Sebe je postavio za voditelja Vijeća zgrade.
Prošle godine pokušali smo ga smijeniti ali nismo u tome uspjeli. Molim vas da nam odgovoriti koje i kakve pravne korake možemo poduzeti budući da ga je nemoguće smijeniti. Hvala.
(19.2.2017)

Očigedan primjer samovlasti i zluoprabe. Sve one odluke koje su donesene na nezakont način e morate ispunjavati obveze. U slučaju tužbe, to samo dokžite i bit ćete oslobođeni odgvornosti.
Zakon je točno naveo kkoje su pdluke pravno valajne u poslovima redovnog održavanj (51 % PO UDJELU U VLASNIŠTVU). Vjeće ne može donossiti odluke . To je samo savjetodavno tijelo koje sa predstavnikom i upraviteljem može pripremati prijedloge za donošenje odluka.
Za smjenu je potrebno 51% ssuglasnostu suvlasnika po udjelu u vlasištvu. Ako to imate, zanemarite sve njegove postupke i uzmite vođenje zgrade sa novim predstavnikom.

Snježana pita: Poštovani,
Vlasnica sam stana u Krku,u stambenoj zgradi.Grad Krk nam je još prije 15 god odredio upravitelja. Kada sam pokušala dobiti podatke o stanju našeg računa, taj je upravitelj nestao, a time i naša sredstva. Moje pitanje je što učiniti, kome se obratiti? (19.2.2017)

Izaberite redovim putem novog upravitelja.

Senka pita: Dali postoji zakon o dolazenju i nedolazenju na sastanke stanara? Sta napraviti ako stanar ne dolazi i ne zeli se izjasniti u nijednom predlogu vezano za obnovu zgrade? (19.2.2017)

-Ne.
-Ništa!

zlatko pita: Poštovani, vlasnik sam stana u zgradi od 8 katova plus strojarnica za dizalo= 9 katova. Ispred stana mi je parking, cesta, parking i pseće igralište.
Ja i ostali suvlasnici tražili smo izmještanje igrališta ,no gradonačelnik smatra da nema druge opcije. Mi smatramo da se radi o uznemiravanju zbog laveža, prekomjerne buke i neugodnih mirisa ljeti.
Što možemo učiniti,buka je još veća jer je igralište između 2 bloka zgrada pa je jeka nesnosna od jutra do ponoći. Hvala na pomoći. L.P. (19.2.2017)

Tužbom protiv vlasnika (JLS). Morate dokazati štetnost takvog načina kotrištenja javne površine koja je u nadležnosti komunalnog redarstva.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više