Boris pita: Poštovani.Zgrada je sagrađena 2003g.ima 28 balkona od kojih 5 ima problem sa upijanjem vode.Moj balkon nema nikakvih grešaka i ne želim da se dira nešto što je ispravno.17 od 28 suvlasnika se složilo da se svi balkoni renoviraju što iziskuje ogromna financijska sredstva.Upravitelj zgrade je povećao pričuvu za duplo jer namjerava dići kredit.Dali imam pravo ne dozvoliti da se moj balkon dira obzirom da ništa ne ugrožava.Dalje plaćam pričuvu po starom a oni mi šalju opomene za ovrhu. (10.2.2017)

Unutarnji dio alkona koji nije izložen pogedima sa ulice ne treba dirati. Međutim, ako se izvode zahvati, ne može se dozvoliti da zbog toga vaš balkon bude drugačiji od ostalih. Tu treba vidjeti da se u troškovniku ne navode radovi koji nisu potrebni (hidroizolacija vašeg balkona).
Pričuvu motrate plaćati jer je to zakonska obveza a vi se možete braniti jedino ako dokazujete da se novac troši bez potrebe.

Marko pita: Poštovani,
želimo staviti plinsko etažno grijanje u stanu u neboderu. Fasada je obnovljena prije nego što smo supruga i ja kupili stan. Izvođač fasade niti brani niti odobrava izvođenje, isti stav je zauzet kod predstavnika stanara koji je zabrinut da se u slučaju oštećenja fasade ne izgubi garancija na istu. Molim za stručnu pomoć mogu li probušiti dio fasade na svojem dijelu balkona za izlaz dimovodne cijevi, shodno ovlaštenom projektu i ovlaštenim plinoinstalaterima?
Unaprijed se zahvaljujem (10.2.2017)

Otvori za izvode dimovoda plinskih bojlera ne smatraju se građevinskim zahvatom. Prema tome ne treba vam posebna dozvola.Bitno je da se izvede po pravilima struke i sukladno propisima koje dobro poznaje licencirani izvođač. Međutim, morate strogo vditi računa o stručnoj izvedbi jer u slučaju neke štete proizašle iz vašeg zahvata to morali sanirati o osobnom trošku

Maric pita: Postovani,vlasnik sam stana u obiteljskoj kuci,vlasnici te kuce su pokojni te su sada nasljednici vlasnici stana na 1katu.Kuca nije etazirana,podrum i tavan smo do sada koristili,dali cemo pri etaziranju imati pravo upisati se kao vlasnici dijela podruma i tavana.Na dvoriste imamo pravo koristenja.Do sada nismo imali predstavnika.
Dali smo vecinski vlasnici ako u ostalom dijelu kuca se vodi na 5 nasljednika.Nas stan je zaveden kao stan u zgradi.Dok u njihovom vlasnickom pise obiteljska kuca.
(9.2.2017)

U vašem slučaju vi ste vlasnik stana i suvlasnik ostalih dijela sukladno udjelu u vlasništvu. Većinski vlasnik je samo onaj koji ima preko 50% vlasništva u zgradi.

Danijel pita: Nedavno smo promijenili upravitelja naše zgrade i počele su odmah stizati uplatnice sa nižom pričuvom u odnosu na staroga. Nitko se ne buni naravno, no smije li se mijenjati pričuva bez pristanka 51% stanara - bez obzira na to da li se povisuje ili snižava? Može li predstavnik stanara ili vijeće suvlasnika samostalno ugovoriti visinu pričuvu sa novim upraviteljem? (9.2.2017)

Ne bez odluke suvlasničke zajednice.

Katarina pita: Poštovani,
imam problem s prodiranjem oborinskih voda kroz ventilaciju nape (stan na drugom katu od pet katova), koji se pojavio nakon ostecenja resetke na dimnjaku. Nakon zamjene resetke problem nije uklonjen. Stan je kupljen tokom gradnje, te je ventilacija nape postavljena u drugu vertikalu u odnosu na prvotni projekt. Iako je zgrada dobila uporabnu dozvolu, predstavnik stanara i upravitelj zgrade odbijaju sanirati problem, tvrdeći da sam ja odgovoran za nastali problem. (9.2.2017)

Ne vidi se koliko je zgrada stara i dali postoji garantni rok. Međutim , i ako je istekao garantni rok, može se raditi o prikrivenom nedostatku pa bi trebalo obvezati investitora. Investoitor bi trebao otkloniti nedostatke što jeu dosta slučajeva neostvarivo ali vrijedi pokušati. Pošto je to složen postupak, problem se može riješiti sredstvima pričuve, a nakon toga nastojati od investito

Maro pita: Postov,vlasnik sam stana u obitelj.kuci koji se u vl.list vodi kao stan u zgradi.znaci li to da je etaziran?Za dvoriste je navedeno pravo koristenja u kupo.prodaj.ug. izmedu prvog vlasnika kuce i predhodnog vl.mog stana.sto to znci za mene?U kuci je i stan na 1katu,kojeg su nasljedil 5osoba.Te podrum i tavan,pripada li nam dio podruma?te dali smo vecinvlasnik ako smo 1/1vlasnici stana a stan iznad nas se dijeli na vise dijelova?u njihovom vl.list se vodi pod obiteljska kuca a dvoriste drustveno? (8.2.2017)

Sve ono št nije upisqano u vlasničke listove suvlasnika je zajedničko i u idealnim dijelovima pripada svima (zajednički djelovi).

Jasmin pita: Iznad mene se uselio novi stanar koji
Ima dva psa. Zbog njihovog skakanja i lajanja nema mogucnosti za normalan odmor. Sta poduzeti. Psi nisu ala pudle vec pit bul. Hvala (8.2.2017)

Po zakonu imate pravo na tužbu na temelju činjenice da susjed svoj stanin koristi na način da vam remeti normalan život. Zakonom je odeređeno i koje vrste životinja se mogu držati kao kućni ljubimci. Provjwerite ovo preko neke vetterinarske stanice koja ima koncesiju za vaše područje. To možete doznati u gradskoj upravi.

Marija pita: Poštovani, da li stanari kao većinski suvlasnici zgrade imaju pravo na barem jedan primjerak glavnog i izvedbenog projekta od strane investitora s obzirom da više nisu većinski vlasnici a po zakonu o gradnji dio PROJEKTI članak 65. gdje piše da glavni projekt i izvedbeni projekt zajedno s građevinskom dozvolom dužan je trajno čuvati investitor, njegov pravni nasljednik, odnosno vlasnik građevine.
(8.2.2017)

To može dobiti svaki suvlasnik u nadležnom uredu za urbanizam. Postoji mogućnost za ishodovanje preslike dokumentacije.

Barassi pita: Kako uvesti obavezu plaćanja pričuve ukoliko nekoliko sustanara odbijaju ući u sustav plaćanja pričuve? (8.2.2017)

Odluka koju donese natpolovična većina obvezuje sve ostale suvlasnike. Prema tome, potrebno je postupiti po Zakonu i gdje se obveza ne izvršava ići na prisilnu napatu ovrhom ili pokretanje sudskog postupka.

IRENA pita: Predstavnik sam suvlasnika u zgradi sa 14 apartmana. Budući da zgrada nije imala uporabnu dozvolu zbog 4 apartmana u potkrovlju koji nisu u skladu sa građevinskom dozvolom odlukom većine stanara krenuli smo u ishodovanje iste. Kaznu za nezakonito zadržavanje plaćamo iz pričuve na rate, vodni doprinos smo platili i sad još čekamo komunalni doprinos. Da li postoji mogućnost da se vlasnike 4 apartmana zbog kojih smo bili prisiljeni ići u legalizaciju tereti za troškove komunalnog doprinosa?
(8.2.2017)

Tako bi to i trebalo. Oni koji imaju sve legalno ne moraju snositi posljedice nečijeg nezakonitog postupanja.

Iskra pita: Poštovani,
ukoliko jedan od suvlasnika želi prenamijeniti zajednički tavanski prostor u stambeni, jesu li mu dovoljno samo potpisi suvlasnika na komadu papira, ili je potrebno urediti vlasničke odnose na drugačiji način i koji? U našem slučaju, jedan stanar tvrdi da su mu potrebni potpisi suglasnosti da bi samo izvidio može li se prenamijeniti prostor. Ali kad skupi 100% potpisa, vjerojatno je stvar gotova. Kako urediti vlasnički odnos u tom slučaju? (6.2.2017)

Potpisuje se samo onaj sadržaj koji odgovara namjeni. Da se dava puta ne ponavljaju potpisi, zainteresirana osoba može projvereiti i bez potpisa aurbanističke uvjete u nadležnom uredu za urbanizam.
Prenos suvlasničkih djelova na pojedinog suvasnika zahtjeva i ovjeru kod javnog bilježnika jer se nekretnina ne može uknjižiti bez toga.

zoran pita: Poštovanje, da li mogu biti upravitelj u zgradi u kojoj živim iako nisam vlasnik stana? (6.2.2017)

Da ako ste registrirali tu djelatnost.

štefica pita:

Da li je upravitelj zgrade dužan suvlasniku na njegov zahtjev dostaviti podatak koliko je tko dužan i tko je utužen za neplaćanje pričuve? Upravitelj se pozvao na zakon o zaštiti podataka i ne želi mi to dostaviti, a prema zakonu o vlasništvu smatram da imam pravo znati tko ne plaća pričuvu i jeli iste tužio. Molim vaše mišljenje. (6.2.2017)

Upravitelj nije u pravu.Svaki suvlasnik ima pravo na uvid u stanje pričuve i izvršenje obveza od strane ostalih suvlasnika. Zaštita osobnih podatka se odnosi na davanje istih trećim osobama ili ih iznositi u javnost (osobama koje nisu u suvlasničkoj zajednici).

Milorad pita: Od Grada Zagreba stanovi su otkupljeni 1992.g. U tijeku je etažiranje zgrade. Većina prostora ima veće površine od površina upisane u z.k. po kojima je kupljen. Dali prodavatelj može tražiti da se plati razlika m2 i po kojoj cijeni. Hvala. (6.2.2017)

Ako se radi o namjrnom lažnom prikazivanju površina, moe se pokrenuti postupak za naplatu zadnje tri godine. Ostalo je stupilo u zastaru.

Ivan pita: U planu je kompletno renoviranje stana pa bih tom prilikom ugradio svoje brojilo za vodu.U požeškom vodovodu su mi rekli da trebam suglasnost ostalih stanara.Zar vodovod nebi trebalo omogućiti nama potrošačima plaćanje vode po potrošnji.Kako napravit da imam svoj vodomjer koji će vodovod priznat ako stanari neće potpisat? (5.2.2017)

Potrebna je odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Željko pita: Nad suvlasnikom koji nije platio dug(približno tada ukupno tri god) 2013. napravljena je ovrha kod J.B. na koju se on žalio i upravitelj je pokrenuo sudsku tužbu(jedna rasprava je bila).Da li je došlo do zastare.U međuvremenu se promjenio upravitelj zgrade a dotični odvjetnik nas više ne zastupa.Može li nova sudsa tužba(dotični povećava dug pričuve) uključiti i period za koji je već utužena.Koja je MAX visina pričuve koja se može neplatišama obračunat.Lijep pozdrav i molim odgovor .....
(5.2.2017)

Nije nastupila zastara. Ne postoji zakski maksimum za visinu pričuve.Pričuva se osigurava na temelju potreba za održavanje zgrade.

Mario pita: Poz..zivim u prizemlju jedne ..zgrade kroz vanjsku fasadu dolazi mi voda sa krova..i moji su zidovu mokri..koje duzan to sanirat..poz hvala (5.2.2017)

Sredstvima pričuve.

ZORAN pita: poštovani,živimo u staroj zgradi koja je u dosta lošem stanju.2008 god.našli smo investitora koji će odraditi fasadu,ulaz,krov,prozore stanova a za uzvrat da nadozida dva stana(ima suglasnost svih stanara).
Posto je izradio svu potrebnu dokumentaciju problem je parkirna mjesta i nemoze počet gradnju.
Kako ostvariti prava jer u krugu stare jezgre grada nema mjesta za kupiti parking od grada a to je uvjet radova.
Dali postoji neko drugo resenje?
HVALA (5.2.2017)

Jedinica lokalne samouprave razmatrata ta pitanja.

Predstavnik pita: Poštovani, je li moguće dobiti potpis (u kontekstu skupljanja potpisa za različite svrhe ili radove) i od stambenog prostora u kojem je državni dječji vrtić? Vlasnik prostora je Republika Hrvatska. Gdje se obratiti po tom pitanju, tj. tko je ovlašten dati potpis za takav prostor? (4.2.2017)

To pitanje do danas nije dovoljno kalitetno rješeno. Nadmo se da ćete moći naći odgovor u novom ministarstvu za upravljanje državnim nekretninama.

juliana pita: poštovani,
smije li većinski vlasnik zgrade dići kredit u stambenoj zgradi za radove krovišta i fasade a bez potpisa ostalih suvlasnika?

unaprijed zahvaljujem
lp
(4.2.2017)

Ako se radi o potrebnim zahvatima, može.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više