Tomislav pita: Poštovani, da li u ovlasti predstavnika stanara spadaju i rješavanje međusobnih problema među stanarima? Npr.u osoba A je u svoj podrum bacila neke smrdljive tepihe. Osoba B se žali na smrad jer joj je podrumska prostorija tik do njene te se meni obraća da ja rješim problem sa osobom A. Zatim žaljenje na buku stanara iznad, ispod pa mene šalje da ih odem smirivati...Pretpostavljam da to nije moja dužnost i da stanari takve probleme moraju rješiti međusobno? Hvala! (1.7.2017)
Neva pita: Poštovani,
upravitelj zgrade dijelu stanara priječi plaćanje pričuve, tj. izbacio nas je iz suvlasničke zajednice, te je dijelu zgrade o trošku pričuve promijenio rolete na prozorima, sad je izgled zgrade u centru grada promijenjen, pola ima tamne, pola svijetle rolete. Kome se obratiti kako bi ga se natjeralo da svima promijeni vanjske rolete? (29.6.2017)
Tamara pita: Poštovani,
U prijedlogu novoga Zakona o stambenim zgradama piše da se upravljanje MORA prepustiti pravnim ili fizičkim osobama koje su za to registrirane. Znači li to da ćemo i mi koji smo do sada sami upravljali temeljem čl. 44. Zakona o vlasništvu.... morati to prepustiti registriranim tvrtkama? Hvala (29.6.2017)
Davor pita: Dobar dan.
Zivim u privatnoj kuci, imam prizemlje kuce, na prvom katu je stanar, i moji roditelji na 2. Katu (imamo 2/3 kuce na vlasnickom listu). S obzirom da ne mozemo postici dogovor s stanarom kuce, mozemo li glasanjem odabrati upravitelja zgrade koji ce sazivati skupstinu i na dnevnom redu donositi prijedloge za uređivanje okucnice, fasade, parkinga itd?
S obziom da ce nas uvijek biti 2 prema 1 u odnosu na stanara u sredini, mi imamo vecinu i prakticki mi odlucujemo o svemu?
Hvala
Lp (27.6.2017)
Tihana pita: Poštovani,
na koji način je zakonski propisano izdvajanje stambenog ulaza iz niza ulaza(svaki od tih ulaza je zaseban u zemljišnim knjigama),odnosno je li potrebna suglasnost svih ulaza za izdvajanje ili je dovoljna suglasnost većine suvlasnika ulaza koji se želi izdvojiti? (26.6.2017)
Miroslav pita: Poštovani,
Pitanje mi izgleda u području ing. Ivanića.
Ja sam predstavnik suvlasnika u stambenoj zgradi, D. Ivaniševića 2. 2a i 4, Zagreb.
Molio bih da mi odgovorite da li je vlasniku neuređenog poslovnog prostora (rohbau) potreban pristanak suvlasnika za prenamjenu istog u stambeni prostor? Ili je dovoljna samo građevinska dozvola?
Polazim od pretpostavke da vlasnik pri tom nije uzurpirao dijelove zajedničkog prostora. (25.6.2017)
mario pita: Postovani dali je prestavnik stanara duza placati pricuvu??? (21.6.2017)
Željko pita: Kako može stanar razvrgnuti međuvlasnički ugovor ili je rob tog ugovora /to je krajna mjera u lošim međuljudskim odnosima/ ali i to je potrebno u nekim trenucima? (20.6.2017)
Josko pita: Postovani , nalazim se na zadnjem katu te po vertikali pripadam za placanje pricuve ulazu 22 . Nemam mogucnost pristupa stanu kroz taj ulaz vec koristim drugi ulaz br. 24 te sve njihovo , od ulaza , lifta , vertikale vode i struje , parlafon apsotno sve !
Ali ulaz 22 trazi 100% placanje pricuve njima jer spadam pod njih gledajuci vertikale. Sta napraviti po zakonu ? (19.6.2017)
Ksenija pita: Stan mi je u tavanskom dijelu zgrade, na upisanih 36m2, bivši vlasnici su se proširili za 20m2 u ostatak zajedničkih bivših sušiona. Sad otkupljujem taj višak m2 od suvlasnika.
1.Moram li otkupiti samo one m2(20) koji su prije postojali ili moram otkupiti i galeriju koja je naknadno napravljena iznad tih 20m2 koje prije nije bilo? Danas je sve legalizirano i išlo bi se u etažiranje.
hvala unaprijed (19.6.2017)
edvina pita: Da li poslove povjerenika zgrade smije obavljati PTSP bolesnik bez radne sposobnosti? Izabran je od suvlasnika zgrade, kao poslove će obavljati žena tog lika, a on je povjerenik!
Naime, radi se o tome da me taj čovjek doslovno svakodnevno šikanira izmišljajući događaje po zgradi npr. da ja bacam neke papire po zgradi i slično, čak je jednom zvao i policiju optuživši me za takve izmišljene idiotarije ! Obavijestila sam i Upravitelja zgrade o istom, ali njima je najvažnije da povise pričuvu. (18.6.2017)
ante pita: Živim na zadnjem katu zgrade od 5 katova. Do moga stana nalazi se terasa od 30-ak četvornih metara. Zanima me proširiti stan na pola terase (cca 15 metara četvornih ) i napraviti još jednu sobu. Što trenam činiti. Hvala! (16.6.2017)
Danijel pita: Prije 20 god.uselio sam u stan koji je bio u vlasništvu zgrade,tada su se vlasnici tog prostora odrekli,to je potpisano i ovjereno kod javnog bilježnika,imaju li sada pravo na povrat dijela prostora? (16.6.2017)
Vladimir pita: Postao sam predstavnik stanara, upravitelj zgrade pregledao, zbrojio i zaključio da imam preko 60% potpisa nastalom od tri ulaza. Bivša predstavnica stanara mi odbija predati dokumente i ključeve dok joj ne predam popis stanara koji su mi potpisali.
Jesam li to duzan napraviti ili sam dužan zaštiti stanare koji su mi dali povjerenje. Znam da bi ona krenula uznemiravati stanare koji su mi dali potpis. Nije li to isto kao da SDP traži popis ljudi koji su glasali za HDZ? (16.6.2017)
Marin pita: Poštovani
Vlasnik nekoliko stanova i poslovnog prostora ne plaća pričuvu ali iste iznajmljuje.
Protiv vlasnika se vodi sudski postupak (privremena mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi zabranom otuđenja i opterećenja nekretnina)
Upisali smo se za ovrhu
Da li se može zabraniti iznajmljivanje stanova ako se ne plaća pričuva, ili postoji mogućnost naplate od korisnika stanova.
Ima li ikakva metoda naplate pričuve jer isti drži 40% pov. i nemoguće je održavati osnovne potrebe zgrade (14.6.2017)
Tomislav pita: Na susjednu je zgradu postavljena antena teleoperatera, što je izazvalo burnu reakciju ljudi iz kvarta. Teleop. ima sve dozvole, sporan je način ishođenja potpisa (od 15 stanova potpisalo je 11 stanova, od toga su 2 potpisa supružnika koji nije vlasnik, nisu svi suvlas. stanova potpisali i par je potpisa na prijevaru, tj. uvjereni su da potp. nešto drugo). Da li postoji pravni temelj da se ospore ti potpisi i poništi ugovor? Teleop. ne želi dobrovoljno poništiti ugovor i ukloniti antenu. (14.6.2017)
Smiljana pita: Poštovani,
Za potrebe lokala u suterenu potrebno je instalirati dimovodnu cijev, koja bi isla na fasadu s dvorisne strane. Susjedi koji imaju stanove s te strane daju pismenu suglasnost. Je li potrebna suglasnost i svih ostalih stanara? Radove bi naravno izvodila tvrtka ovlastena za te poslove, po svim pravilima struke.
Zahvaljujem na odgovoru (14.6.2017)
Petra pita: Vlasnica sam stana u zgradi koja ukupno ima 8 stanova, nemamo upravtelja zgrade niti plaćamo pričuvu. Moj stan je na 4. katu odmah ispod krova koji je u jako lošem stanju i prokišnjava. Do sada sam ja uspjevala sa sanacijama riješavati problem(isključivo o svom trošku) no međutim to više nije moguće. 4 stanara odbija sudjelovati u popravku krova. Molim Vas da mi odgovorite kako da riješim ovaj problem i koje su posljedice za one koji ne žele platiti. Unaprijed hvala,
LP Petra Šuljić (16.5.2017)
Marko pita: Postovanje,zanima me sanacija krovista na stambenoj zgradi,naime investitor koji zivi u potkrovlju sam bi financirao sanaciju krovista.Dali za to treba placati nadzornog inzinjera posto se radi samo o sanacini dakle ne mjenjaju se gabariti,stari crijep se skida,ide izolacija i novi crijep isri kakav je i sad.Zgrada se nalazi na ilici.Hvala (16.5.2017)
željko pita: Što učiniti kad u stambenoj zgradi koja ima 11 stanova predstavnica suvlasnika koja zajedno s još jednom suvlasnicom čini 46% suvlasničih udjela, saziva važne sastanke suvlasnika u radno vrijeme (13h), kad ljudi rade a obavijest postavi preko vikenda tj. 4 dana prije sastanka pa si ostali suvlasnici ne mogu na vrijeme isplanirati dolazak na sastanak? (16.5.2017)