Drago pita: Što učiniti ako ORGAN UPRAVE izda Rješenje o pravu postavljanja ljetne terase ispred stambene zgrade bez obzira što je nadležni referent upozoren da postupa protuzakonito i bez obzira što nema suglasnosti suvlasnika zgrade.Kako to nije moguće riješiti Ima li osnove za kaznenu prijavu protiv referenta ili postoji neka mogućnost u upravnom postupku. (25.3.2017)

Imate pravo na prigovor nadležnom tijelu koje je izdalo riješenje. Ako ne bude rezultata, ostaje vam sudska tužba u kojoj navodite štetno djelovanje takvog riješena (ometanje korištenja stanova i normalnog života suvlasnika zgrade).

Luka pita: Poštovani,

Zanima me pristup krovu jednog nebodera u Utrini. Stanar sam u toj zgradi, i htio bih otići na krov koji ima ogradu i nema opasnosti od pada. Je li ja kao stanar zgrade imam pristup krovu ili je zabranjeno? Vrata koja vode na krov su zaključana. (25.3.2017)

Imate pravo kao i svi ostali suvlasnici. Međutim, suvlasnici mogu između sebe napraviti sporazum kojim se to ograničava iz opravdanih razloga (oštećenje radi prokišnjavanja ili nekih drugih opravdanih razloga.

komljenovic pita: Poštovani,

već dugi niz godina djeca iz kvarta, svih generacija, svakodnevno nabijaju loptu po zgradi u kojoj živimo. Razgovori i molbe nisu urodili plodom. Zanima me da li je moguće i pod kojim uvjetima postaviti kamere na zgradu koje bi snimale prostor ispred tog dijela zgrade.

Lijep pozdrav. (24.3.2017)

Obratite se nekoj tvrtki koja se bavi postavljanjem videonadzora. Oni će vam na temelju uvida na licu mjesta kazati dali se to može ili ne.

Kruno pita: Poštovani,
Zanima me vaše tumačenje može li suvlasnik tražiti plaćanje troška čišćenja svog balkona na teret zajedničke pričuve u slučaju kad je stanar iznad tog balkona neprikladnim čiščenjem izazvao (gurajući prljavu vodu sa deterđentima sa balkona niz zgradu) znatno onečišćenje staklene ograde i inox držača na balkonu ispod.?
Molim da navedete članak Pravilnika koji se odnosi na navedeni slučaj.

Hvala i lijepi pozdrav,
(24.3.2017)

Ne. Nema niti pravilnika. Postoji samo vaše zakonsko pravo da se zaštitite od štetnog djelovanja vašeg susjeda i to pokretanjem privatnog postupka pred nadležnim sudom.

Željko pita: Prije nekoliko godina naš voditelj zgrade je dao etažirati zgradu.Saznali smo iz računa gdje piše conzalting Viškovo.Nitko nas nije pitao saglasnost niti je tko dolazio bilo što mjeriti.Da li je moguće tako raditi,i koliko se čeka rješenje koje navodno treba sud iz Rijeke poslati,prošlo je nekoliko godina.
Lp Željko!
(23.3.2017)

Etažiranje nije još uvijek zakonska obveza. Upravitelj nije smio samovoljno pokretati postupak. Možete zahtijevati da vam nadoknadi troškove.

Jadranka pita: Poštovani!
Molim Vas, što napravit sa suvlasnikom iz male zgrade koja svu svoju skupljenu pričuvu mora dati za javnobilježničke i odvjetničke troškove radi neplaćanja 1suvlasnika stana od kojeg se ništa ne može naplatiti.
Može li se ugovor sa upraviteljem raskinut i uopće ne plaćat pričuve?
Hvala uz lijep pozdrav.
(ispada da su svi ostali suvlasnici ludi i plaćaju samo navedene troškove koji nisu mali, a zgrada nema novaca jer to pojedu bilježnici i odvjetnici). (23.3.2017)

Da pravni sustav funkcionira kako treba, dužnik bi trebao podmiriti dugovanje sa svim troškovima postupka. Tako je u praksi.

Paravac pita: Da li je zakonski da je predstavnik suvlasnika zgrade osoba koja nije vlasnik stana u istoj,a ni ne živi na toj adresi, (22.3.2017)

Ne

Kristina pita: Molim Vas da nam kazete kome se obratiti u sljedecem slucaju. Naime,u prizemlju zgrade nalazi se poslovni prostor,konkretno mesnica i doticni vlasnik je ventilaciju zgrade na jednom dijelu prepilao i sada sav smrad iz mesnice dolazi direktno u stanove. Sto uciniti da vlasnik mesnice vrati ventilaciju u prvobitno stanje? (22.3.2017)

Nadležna je sanitarna inspekcija. Ako ne ide, podnesite tužbu protiv vlasnika mesnice.

Vanja pita: Može li se donijeti odluka o povećanju pričuve a na sastanku nije bio dovoljan broj stanara? Skupljaju se potpisi od vrata do vrata i dobije se većina. Mogu li sumnjati u predstavnika stanara? Mora li se pisati zapisnik o sastanku i o odluci. Kako većina može potpisati a ne biti na sastanku. (jedino bi bolest i nepokretnost bila opravdanje). Smatram to konformizmom i privatnom stvari. Je li to upravljanje u redu? I jesu li takve odluke obvezujuće i pravno ispravne i gdje se može žaliti -ako? (21.3.2017)

Ako netko potpisuje dokument, smatra se da je upoznat sa ciljem. Prema tome, to je zakonit način. Međutim , u velikom broju slučajeva, stanari propisuju iako ne znaju na to se to odnosi. To dovodi one svjesne da trpe posljedice ili da se štite sudskim putem.

Dolores pita: Da li su suvlasnici zgrade duzni placati pricuvu u otkaznom roku starom upravitelju?
Hvala (21.3.2017)

Pričuva se ne plaća upravitelju nego na račun zgrade. prema tome, ostaje obaveza.

Vanja pita: Biranje predstavnika stanara nije vremenski ograničeno navedeno je do opoziva ili do predaje ostavke. Mišljenja sam da bi se taj stavak trebao promijeniti i ograničiti na dvije ili četiri godine. Najdulje 2(4) god. i s pravom ponovnog biranja. Ali svakako da se o tome odlučuje češće. 75% građana u anketi nije zadovoljno predstavnikom stanara. Jaki su.
Može li se promijeniti suglasnost u međuvlasničkom ugovoru zbog većih promjena među vlasnicima potpisnicima - prodajom stana ili smrti nekog (21.3.2017)

Anketa upozorava na fenomen nezainteresiranosti suvlasnika na postojeći problem. Ne slažu se, ali ne žele pokrenuti postupak za promjenu ili ne žele preuzeti obveze predstavnika.
Ima i onih koji ne žele ništa pokrenuti već samo osuđuju predstavnika koji je dežurni krivac za sve.

Ako predstavnik ne izvršava svoje obveze, mijenja se bez obzira na neke odredbe odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Tomislav pita: Poštovani,
problem starih dimovoda, pojedini stanari mijenjaju bojlere ili ih je dimnjačar upozorio na propusnost dimovoda zbog dotrajalosti ,te moraju ugraditi u postojeći dimovod nove, tzv.koaksijalne cijevi.
Da li je zgrada dužna plaćati te troškove, ako svaki stanar ima svoj dimovod, i da li je potrebna suglasnost svih stanara ?
S poštovanjem
T.Fajdetić (21.3.2017)

Ako svaki suvlasnik ima svoj dimovod, dužan ga je održavati u funkcionalnom smislu. Obveza zajednice je da se sredstvima pričuve održavaju samo građevinski elementi.

Mario pita: Suvlasnik sam stana i imamo problem sa predstavnikom suvlasnika u zgradi koji već mjesecima opstruira dogovor i donošenje odluke o dovođenju optičkok kabela i njegovog razvoda po zajedničkim djelovima zgrade do ulaza u stan ( besplatno od strane operatera ). Ja sam preuzeo inicijativu i organizirao dolazak predstavnika operatera na sastanak međuvlasnika koji sam dogovorio zajedno sa predstavnikom suvlasnika...Skupili smo nakon sastanka natpolovičnu večinu potpisa koju predstavnik ne priznaje..! (21.3.2017)

Promijenite predstavnika jer on nema pravo donošenje odluka. Zakonsko pravo svakog suvlasnika da dobije usluge operatora. Ako u zgradi ne postoji istovjetna infrastruktura, mora se dozvoliti uvođenje nove. Mora se voditi jedino računa o načinu postavljanja provodnika tako da se ne čini nikakva šteta za zajednicu ili pojedine suvlasnike.

zdravka pita: poštovani,molim vas za pomoć,susjed na prvom katu je renovirao stan i uz postojećii dimnjak izvukao cijev na fasadu od centralnog grijanja,radi se o pročelju zgrade gdje su moji prozori od cijelog stana,cijev mi je ravno ispod spavaće i dim mi ulazi ravno u stan,osjetim dim po cijelom stanu te zatvaram prozore,što napraviti,hvala (21.3.2017)

Obavijestite sanitarnu inspekciju i inspektora za zaštitu od požara.

ivo pita: Poštovanje, može li vanknjižni suvlasnik stana biti predstavnik stanara u zgradi? (20.3.2017)

Sudska praksa kaže da ne može.

Marija pita: Početkom 2016.g. za ploču upozorenja od padanja komada sa oronule fasade izdvojeno je oko 800,00 kn. Ploča je izrađena, Upravitelj odobrio, cijena isplaćena firmi iz pričuve - ali od ploče ni danas ni traga ni glasa. Prema mišljenju ZZSKiP ploču upozorenja je bilo obavezno postaviti na zid kuće kako bi se prolaznici i parkirani automobili zaštitili od ozbiljnih nezgoda i šteta. Predst.suvl. ploču drži "tamo negdje". Tko je odgovoran za slučaj štete i nezgode po prolaznike i aute i tko to plaća? (20.3.2017)

Dobro bi bilo daje postavljeno nešto što će upozoriti građane. Međutim , nikakvo upozorenje vas ne oslobađa odgovornosti ako komadi fasade nanesu nekom povrede ili štetu. Zbog toga ne gubite vrijeme nego poduzmite korake za sanaciju dok ne bude kasno.

Silvio pita: Postovani,
Buduci da nemam druge mogucnosti ventilaciju od svog wc,-a sam proveo na zajednicki hodnik zgrade. Susjed se buni. Da li je u pravu? (5.3.2017)

Da. Susjed je u pravu.

Mirjana pita: Stambena zgrada ima dva ulaza i dva broja. Zbog vlasnika drugog ulaza imamo puno problema i ništa ne možemo poduzimati bez njih (primjerice etažiranje ili dati suglasnost za korištenje tavana iznad naše dilatacije. Želimo se stroga odvojiti u administrativnu cjelinu. Molimo koje postupke da poduzmemo.
Također molim odgovor ako se uspijemo odvojiti hoće li suvlasnici našeg ulaza samostalno odlučivati o suglasnosti za proširenje gornjih stanova na tavanu .
Zahvaljujem, (4.3.2017)

Nažalost ne. Zgrada je jedinstvena građevinska cjelina i ne može se dijeliti administrativnim putem. Svaki ulaz može raspolagati zasebno zajedničkim dijelovima u smislu načina korištenja ali promjene stanja i prenamjene zajedničkih dijelova ne mogu bez suglasnosti svih suvlasnika.

Lara pita: Postovani,
Ukoliko zgrada ima vecu kolicinu novca na vlastitim racunu jeli moguce "zamrzavanje"placanja pricuve ili placanje pricuve od ustedjenih sredstava koja se orocavaju u banci. Postoji li zakonska osnova za provedbu takvog postupka?
Unaprijed zahvaljujem (4.3.2017)

Ako pričuva iznosi preko etalonske 10% vrijednosti građevine , može se privremeno ukinuti obaveza plaćanja.

Zana pita: Kako osporiti racun za zamjenu dijela na kotlu u kotlovnici od ovlastenog servisera jer je bezobrazno visok Osim dijela koji kosta cca 15 tis. Kn, zaracunao je prijedene kilometre 180 km x 3,5 kn, putni sat 3 kom x 130,00 kn, te 17 radnih sati x 180,00 kn. Predstavnik stanara ne zeli osporiti racun. Mozemo li nesto uciniti? Mala smo zgrada sa 8 suvlasnika. (3.3.2017)

Morate dokazati da je predstavnik u dogovoru sa izvođačem lažno prikazao troškove . Već imate račun kojim se to dokazuje. Ako se račun usprkos tome isplati, možete u sudskom postupku tražiti naknadu štete.
Smijenite tog predstavnika, jer je očigledno odgovoran za nastalo stanje. Za tako veliki trošak bio je dužan tražiti mišljenje i suglasnost ostalih suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više