Ivana pita: Postovani, oko zgrade je zelena povraina koja se ljeti treba zalijevati. Da li je zakonom propisano kako se ti racuni placaju po povrsini stana ili iznos podijeliti sa brojem stanova u cijeloj zgradi i dobiti jednak iznos za sve (npr.netko ima 100m3 mora platiti 100 kn, a netko tko ima 50m3 mora platiti 50 kn)?
Hvala (9.7.2017)

Nema propisa. Logično je da se troškovi snose na temelju udjela u vlasništvu.

Damir pita: Poštovani,
U prizemlju zgrade (5 katova, 10 stanova) otvara se cafe bar/fast food. Tri ventilacijske cijevi izlaze točno ispod prozora sobe mog stana na 1. katu.

Zanima me je li vlasnik ugostiteljskog objekta dužan provesti ventilacijsku cijev na vrh zgrade po po fasadi, i je li mu za to potrebna suglasnost stanara?

Hvala,
Damir (9.7.2017)

Da. Bez tog ne bi smo dobiti odobrene za rad.
Nije dužan tražiti suglasnost, ali sve mora biti izvedeno na način da ne škodi ostalim suvlasnicima.

MARIN pita: Vlasnik sam obrta za dizala.
tambena zgrada kojoj smo izveli radove ostala je dužna određeni dio novca za radove po ugovoru.
U međuvremenu je isti predstavnik koji je sklopio ugovor promijenio (pod sumnjivim okolnostima) stanoupravitelja. Dug i dalje postoji te postoji mogućnost zastare naplate duga.
Kako mogu dug naplatiti tj. koga trebam tužiti starog ili novog upravitelja, sve stanare ili one koji duguju pričuvu. Molim Vašu pomoć, Hvala (9.7.2017)

Pogledajte naš prijedlog Zakona o upravljanju i održavanu zgrada. To je jedan od razloga da se donese što prije. Ako imate valjani ugovor, obveze su prenesene na novog upravitelja, ali on nije stvarno-pravno odgovoran. Odgovorni su suvlasnici i tužbu treba pokrenuti protiv svih,ako ne riješite problem dogovorno.

Zlatko pita: Gospođa u stanu iznad drži 3 manja psa.Ona radi kao turistički vodić i u stanu psi ostaju po desetak sati sami.Psi često laju ili u stanu ili sa balkona i ometaju kućni mir.Što učiniti? (8.7.2017)

Tužba sudu protiv vlasnika stana zbog ometanje.

Marko pita: Poštovani,
živim u starijoj stambenoj zgradi u centru Zagreba te razmišljam o promjeni stolarije. Postoje li Eu fondovi putem kojih mi se može sufinancirati ugradnje novih prozora? Dakle, sredstva dostupna za stanare pojedinih stanova, a ne za obnovu stolarije na cjelokupnoj zgradi. Hvala Vam na odgovoru. (4.7.2017)

Za sada ne.

Sebastijan pita: Da li netko može biti predstavnik suvlasnika, ako nije upisan u zemljišne knjige kao jedan od suvlasnika stambene zgrade?

(4.7.2017)

Po zakonu ne.

Petar pita: Prije otprilike 9 godina sanirana je kanalizacija na zgradi.Veliki dio je napravljen je van pravila struke (ulazi u šahte niži od izlaza,cijevi napola rezane u šahtama)na što sam pošto živim u prizemlju prigovarao i tražioda se to ne plati sa računa pričuve .Dio je platilo osiguranje a dio sa računa pričuve.Unatrag godine dana se to počelo začepljivati pa skoro svakih petnajstak dana moram to otčepljivati jer mi se sve vraća u stan.Što sad napraviti?Sanirati i ponovo platiti ili tužiti , (4.7.2017)

Zahtijevati sanaciju na trošak izvođača. Ako ne, pokrenuti sudski postupak.

Ivanko pita: Poštovani,u manjoj stambenoj zgradi došlo je do začepljenja vertikalne kanalizacijske cijevi prije njena ulaza u glavnu kanalizaciju,a kako sam na prvom katu poplavljena mi je kuhinja.Hitno odčepljivanje je obavljeno o trošku zgradnog proračuna,a štetu u stanu(oko 4000 kuna)osiguranje zgrade ne pokriva nego samo zajedničke prostore.S obzirom da je kvar bio na zajedničkoj kan.cijevi da li mogu tražiti isplatu iz zgradne pričuve i ako da molim vas zakonske stavke/točke koji mi idu u prilog? Hvala! (3.7.2017)

Da.

Ida pita: Poštovani, zanima me je li bilo kojim propisom, odlukom ili zakonom propisano da se bicikle ne smije unositi u zgradu ili prevoziti liftom kako bi se držale u stanu? Ima li predstavnik stanara ovlasti zabraniti unošenje bicikala u zgradu i lift? Napominjem da bicikle stoje u stanu, a ne u hodniku ili drugim zajedničkim prostorima.
Hvala! (3.7.2017)

Ta pitanja su u nadležnosti suvlasničke zajednice. Jedan čovjek ne može odlučivati u ime ostalih. Može ukazati na neprimjereno ponašanje ali ne kože zabraniti.

Pero pita: Molim strucni odgovor na moje pitanje Kako tocno izmjeriti kvadraturu krova radim novi krov pa da mi majstor ne zaracuna drugacije lp.i hvala unaprijed (3.7.2017)

Angažirajte projektanta.

Antonio pita: Zanima me kako se gleda status predstavnika stanara u smislu djelatnosti. Da li je on fizicka osoba obrtnik, da li se taj posao smatra obavljanjem gospodarske ili profesionalne djelatnosti ili se to smatra nekom drugom djelatnošću? Ako da kojom? Te da li je potrebno zbog naknade (2.000 kn godisnje) podnijeti poreznu prijavu na kraju godine? (2.7.2017)

Status regulira upravitelj. Vi ne morate podnositi poreznu prijavu

ana pita: međuvlasnički ugovor je potpisan 1997.god. Tad još nisam bila vlanica staba. Stan iznajmljujem pravnoj osobi , koja koristi dio stana. Zaračunava mi se uvećana pričuva za 50 %, U međ.vlasničkom ugovoru stoji da stanovi koji se u cjelosti iznajmljuju za poslovnu djelatnost plaćaju 50 % veću pričuvu.Da li je to u redu. Da li međuvlasniči ugovor iz 97. treba promjeniti, obzirom da nije sastavljen samo za našu zgradu, već je napravljen okvirni ugovor za više varijanti , neke se ne oddnose na nas. (2.7.2017)

Međuvlasnički ugovor vrijedi ako nisu unesene promjene anexom ili na drugi način.
Međutim, ne morate plaćati uvećanu pričuvu. Ona je ista bez obzira dali je u vlasništvu pravnih ili fizičkih osoba.

Tomislav pita: Poštovani, da li u ovlasti predstavnika stanara spadaju i rješavanje međusobnih problema među stanarima? Npr.u osoba A je u svoj podrum bacila neke smrdljive tepihe. Osoba B se žali na smrad jer joj je podrumska prostorija tik do njene te se meni obraća da ja rješim problem sa osobom A. Zatim žaljenje na buku stanara iznad, ispod pa mene šalje da ih odem smirivati...Pretpostavljam da to nije moja dužnost i da stanari takve probleme moraju rješiti međusobno? Hvala! (1.7.2017)

To nije nadležnost predstavnika. Svaki suvlasnik svoje pravo štiti izravno pred nadležnim tijelima (u ovom slučaju sanitarna inspekcija ili pokretanje tužbe na redovnom sudu)

Neva pita: Poštovani,
upravitelj zgrade dijelu stanara priječi plaćanje pričuve, tj. izbacio nas je iz suvlasničke zajednice, te je dijelu zgrade o trošku pričuve promijenio rolete na prozorima, sad je izgled zgrade u centru grada promijenjen, pola ima tamne, pola svijetle rolete. Kome se obratiti kako bi ga se natjeralo da svima promijeni vanjske rolete? (29.6.2017)

Upravitelj zgrade postupa protuzakonito. Nije vas izbacio iz suvlasničke zajednice , jer to ne može, ali je zanemario vaše pravo odlučivanja. Što se tiče mijenjanja vanjskog izgleda, obratite se gradskom uredu za urbanizam.

Tamara pita: Poštovani,
U prijedlogu novoga Zakona o stambenim zgradama piše da se upravljanje MORA prepustiti pravnim ili fizičkim osobama koje su za to registrirane. Znači li to da ćemo i mi koji smo do sada sami upravljali temeljem čl. 44. Zakona o vlasništvu.... morati to prepustiti registriranim tvrtkama? Hvala (29.6.2017)

U prijedlogu koji se nalazi na našem portalu stoji da suvlasnici sukladno čl. 4 ZOV-a birati upravitelja između sebe:

ODREĐENJE UPRAVITELJA
Članak 14.
Određenje upravitelja je posao redovitog upravljanja.
Upravitelj može biti pravna ili fizička osoba koja je registrirana za upravljanje nekretninama, odnosno jedan je od etažnih vlasnika u višestambenim zgradama na koju se određenje odnosi.
Članak 15.
Ako je upravitelj jedan od etažnih vlasnika, on ne može obavljati poslove upravitelja u drugim stambenim zgradama.
Upravitelj, etažni vlasnik, može biti samo osoba koja ima stalno prebivalište u zgradi.
Članak 16.
Ako suvlasnici ne izaberu upravitelja između sebe, biraju za upravitelja pravnu osobu čija je temeljna djelatnost upravljanje stambenim zgradama.
Ako upravitelj nije određen, svaki etažni vlasnik može predložiti da ga odredi sud.
(Biranjem upravitelja između sebe suvlasnici koriste svoje pravo vlasništva da sami upravljaju.
Imenovanjem za upravitelja pravne osobe kojoj je upravljanje temeljna djelatnost smanjuje se prostor za nezakonito postupanje pojedinih pravnih ili fizičkih osoba koje se bave upravljanjem.)

NAPOMENA:
Ustavno pravo vlasništva dozvoljava da suvlasnici sami upravljaju svojom imovinom. Ipak, nužno je da se to stavi u zakonske okvire radi odgovornosti prema javnom interesu. U daljnjim raspravama će se ukazati potreba vođenja posebnog registra upravitelja izabranih između suvlasnika.

Davor pita: Dobar dan.
Zivim u privatnoj kuci, imam prizemlje kuce, na prvom katu je stanar, i moji roditelji na 2. Katu (imamo 2/3 kuce na vlasnickom listu). S obzirom da ne mozemo postici dogovor s stanarom kuce, mozemo li glasanjem odabrati upravitelja zgrade koji ce sazivati skupstinu i na dnevnom redu donositi prijedloge za uređivanje okucnice, fasade, parkinga itd?
S obziom da ce nas uvijek biti 2 prema 1 u odnosu na stanara u sredini, mi imamo vecinu i prakticki mi odlucujemo o svemu?

Hvala

Lp (27.6.2017)

Da. Možete zatražiti ponudu nekog upravitelja sa područja Rijeke.

Tihana pita: Poštovani,
na koji način je zakonski propisano izdvajanje stambenog ulaza iz niza ulaza(svaki od tih ulaza je zaseban u zemljišnim knjigama),odnosno je li potrebna suglasnost svih ulaza za izdvajanje ili je dovoljna suglasnost većine suvlasnika ulaza koji se želi izdvojiti? (26.6.2017)

Proizvoljno tumačenje i nedorečenost propisa su doveli do toga da se zgrada kao jedinstvena građevinska cjelina dijeli po ulazima. To je nemoguće u cijelosti jer postoji zajednički krov i fasada a u više slučajeva i cjelokupna infrastruktura.
Svaki ulaz bi mogao imati određenu autonomiju ali samo u onim dijelovima koje ne koriste drugim ulazima.

Miroslav pita: Poštovani,
Pitanje mi izgleda u području ing. Ivanića.
Ja sam predstavnik suvlasnika u stambenoj zgradi, D. Ivaniševića 2. 2a i 4, Zagreb.
Molio bih da mi odgovorite da li je vlasniku neuređenog poslovnog prostora (rohbau) potreban pristanak suvlasnika za prenamjenu istog u stambeni prostor? Ili je dovoljna samo građevinska dozvola?
Polazim od pretpostavke da vlasnik pri tom nije uzurpirao dijelove zajedničkog prostora. (25.6.2017)

Svaki suvlasnik ima pravo na promjene namjene prostora sukladno propisima. Nije mu potrebna suglasnost ostalih suvlasnika. Međutum, ako promjenama može ometati normali korištenje ostalim suvlasnicima, može u se sudskim rješenjem izdati zabrana djelatnosti.

mario pita: Postovani dali je prestavnik stanara duza placati pricuvu??? (21.6.2017)

Da

Željko pita: Kako može stanar razvrgnuti međuvlasnički ugovor ili je rob tog ugovora /to je krajna mjera u lošim međuljudskim odnosima/ ali i to je potrebno u nekim trenucima? (20.6.2017)

Odlukom natpolovične većine.
Ako pojedini suvlasnik trpi štetne posljedice zbog nepovoljnih odredbi, može tražiti razvrgnuće sudskim putem.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više