Damir pita: Nedavno smo imali prokišnjavanje terase zgrade, zbog čega je namočen i oštećen strop, te nabreknuo štok vanjskog prozora u jednoj sobi mojeg stana.
Na upit da mi se popravi nastala šteta, upravitelj odgovara ovako: "Može, ali samo ako na to svojim potpisom pristane 51% suvlasničkog udjela. Ne mogu vjerovati da za štetu koju trpim a nastala je kvarom na zajedničkim dijelovima, ne mogu ostvariti pravo na sanaciju. Molim vas da mi odgovorite da li je to tako zakonom regulirano, te što mi je činiti. (6.11.2017)

Imate pravo. Upravitelj je dužan upoznati ostale suvlasnike sa obvezo i pokrenuti postupak za rješavanje problema.

Jasna pita: Da li je potrebno skupiti natpolovičnu većinu suvlasničkih potpisa za sanaciju fasade zgrade koja propušta oborinske vode te stvara vlagu u stanovima i oštećuje namještaj?
Zahvaljujem na promptnom odgovoru! (6.11.2017)

Tu se radi o nužnom zahvatu. Suglasnost suvlasnika je potrebna smo pri odabiru načina rješavanja problema i izvođaču.

marinela pita: Poštovani
naša stambena zgrada ima 23 stana te imamo samo 1 vodomjer i obračunava se mjesečno po upisanim osobama. Tu uvijek dolazi do neugodnosti, šara se lista, odlijepi i odbaci, itd ...
Sada bi postavili nove vodomjere, zasebno za svaki stan, pa me zanima da li je potrebna odluka prihvaćena od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu ili 100 % svih suvlasnika te da li postoji Zakon ili odredba koja to definira.
Zahvaljujem te srdačno pozdravljam ! (28.10.2017)

Ako se financira sredstvima pričuve, potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Ako ne, svaki suvlasnik snosi svoj udio u troškovima.

Cvitan pita: Da li se ravan krov iznad poslovnog prostora kao posebnog dijela zgrade, a koji nije pod krovom zgrade ostalih suvlasnika može smatrati zajedničkim dijelom zgrade? (27.10.2017)

Ne. Međutim , ako do oštećenja dođe uslijed neodržavanja fasade ili nekih drugih dijelova zgrade, oštećenja se saniraju sredstvima pričuve.

VBM pita: Suvlasnica sam u zgradi s 6 stanova i do zgrade je izgrađen poslovni objekt koji je spojen s zgradom do razine 1.kata, ali na drugoj kat.čestici. Neke prostore su si spojili s zgradom(skladište). Kako je zgrada iz 60-ih godina vapi za obnovom, energetskom. No, iz upita upravitelju, zbog prevelikog poslovnog prostora naspram stambenog (40%/60%), nemoguće je ući u sufinanciranje. Jer se sve gleda kao jedna arhitektonska cjelina. Postoji li ikakva mogućnost za tom vrstom sufinanciranja? (27.10.2017)

Jedno kao cjelovit objekt.

Kristiana pita: Poštovani, htjeli bi, kao udruga, uzeti gradski prostor na korištenje, međutim jedan zid koji je ujedno vanjski zid zgrade jako vlaži, mislimo da je zbog oborinskih voda. Da li se taj problem sanira iz pričuve i da li u našem slučaju (udruga koja dobiva gradski prostor na korištenje) pričuvu plaća udruga ili grad?
Hvala i lijep pozdrav,
Kristiana (27.10.2017)

Sanacija se vrši sredstvima pričuve.
grad je samo u svojstvu suvlasnika.
Najam je pitanje dogovora udruge i vlasnika.

Izabela pita: Što napraviti kada stanar uzastopno krši kućni red držanjem kućnog ljubimca u zajedničkim prostorima (terasa) te drži otpad (stolac, korpa, hladnjak...) i obuću na stubištu (opet zajednički prostor)? Što napraviti kada predstavnik stanara bez znanja stanara i suvlasnika zgrade počinje opsežne radove na zamjeni stolarije u zajedničkim prostorima koji se plaćaju iz pričuve? (27.10.2017)

Zaštita od takvog susjeda je moguća jedino sudskim putem. Nitko ne može koristiti svoj stan na način da ometa druge. Ne može samoinicijativno izvoditi zahvate na zajedničkim dijelovima osim u situaciji kad je njegova imovina ugrožena a ostali suvlasnici ne žele sudjelovati u otklanjanju nedostataka.

Elvir pita: Poštovani dali je moguće da mi kao zgrada otkazemo trenutnog upravitelja i mi sami postanemo upravitelji ? ako je kakva je procedura ?suglasnost svih vlasnika je 100%.ja sam predstavnik stanara i sve obavljam sam pa smatramo da nam oni samo uzimaju novac i šalju skupe majstore.molim vas za savjet Hvala. (27.10.2017)

Problem je ako je upravitelj imenovan od strane općine. Po zakonu je jedinica lokalne samouprave dužna imenovati upravitelja tamo gdje ga suvlasnici ne izaberu.
Ako vi želite između sebe izabrati upravitelje, morate ga registrirati u smislu poslovno-pravnog subjekta, što je komplicirano.
Ima dosta slučajeva gdje su suvlasnici prije donošenja rješenja od strane JLS, bez problema vodili zgrade.

Radimo na pripremna nacrta Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, i nadam se da ćemo jasnije odrediti i to pitanje.

Michel pita: Postovani imam jedno pitanje?
Zivim u zgradi koja se sastoji od 24 stana i stanovi koji su u prizemlju imaju VRT.
Vecina sustanara vrt nesluzi kao zelena povrsina nego nesto drugo npr jedan je postavio betonske ploce i sve poplocao, drugi je pretvorio u obradivu povrsinu i sadi sezonsko povrce dok je treci postavio drvenu vrtnu kucicu kao ostavu.
Sve ovo izgleda vrlo vrlo lose i ruzno i naružava izgled zgrade,postoji li neki pravilnik o tome gdje se mogu pozvati?
Unaprijed hvala! (26.10.2017)

Očigledno da nedostaje valjana i provediva Odluka o komunalnom redu pa vam ostaje samo da sudskim putem prisilite ostale suvlasnike nužnost dogovora oko korištenja okućnice.

Alemka pita: Stan iznad je preuređen. Nikada nije imao wc. sada je to napravljeno ali sudjedima ispod curi. Na prigovor odgovoreno je da će se onda napraviti odvod uz njihova ulazna vrata. Kome se obratiti da se pronađe rješenje. (12.10.2017)

Vlasnik stana iznad, dužan je riješiti taj problem. Ako je rješenje koje navodite, složite se. Za vas je bitno da nemate probleme. Ako se stvar zakomplicira, ostat će vam pravo na pokretanje sudske tužbe jer drugi nitko nije nadležan za rješavanje sporova između suvlasnika.

renata pita: Postovani, zanima me postoji li definirana cijena pricuve po kvadratu stambenog prostora, odnosno cijena po kvadratu garaze i koliko ona iznosi. (12.10.2017)

Ne. To je stvar odluka suvlasničkih zajednica.

Željko pita: Molim Vas za postupak ,naime u dva stan u 100% vlasništvu moje firme bez mojeg znanja se uselio covjek sa suprugom i dvoje djece,drugi stan renta.Kako ga pravno iseliti iz stanova,policija obavjestena te nisu nista postupili,socijalna skrb napisala odgovor i molbu da imamo razumjevanja s obzirom da se radi o socijalnom slucaju. Smijem li barem iskljuciti vodi i struju obzirom da i to placam dok se sudski ili kako vec ne postigne rjesenje i oslobodi stan .Šta da ucinimi da bude pravno ispravno? (12.10.2017)

Vlasnička prava su nepovrediva. Prema tome,imate pravo na pokretanje sudsko postupka za prisilno iseljenje. Dok su osobe u stanu ne smijete im uskratiti vodu i energent.
Odgovor centra za socijalnu skrb nije primjeren.

Ivica pita: S obzirom da zgrada nema dimnjak već samo ventilaciju a ja sam stavio Peć na pelet i probušio rupu na balkonu za dimnjak dali je to regularno jer nas par ima problem s jednom ograničenom stanarkom prijavljivanje nas raznim inspekcijama (malo je ograničenau glavi)
I dali svaka zgrada zakonski mora imati napravljen dimnjak. Hvala na odg.puno (11.10.2017)

Malo je čudna vaša odluka da napravite otvor za dimovod na balkonu. Najbolje je da hitno potražite mišljenje dimnjačara, a upit možete postaviti i nadležnom inspektoru za zaštitu od požara u policiji.

Znjan pita: Postovani,
Smiju li suvlasnici od Upravitelja traziti izvode iz banke (obzirom da smatramo da njihovi izvjestaji nisu tocni), spis tuzbi kojim je predstavnik tuzio neke suvlasnike, popis i razlog suvlasnika koji su povukli potpis protiv predstavnika (i jeli uopce moguce da neko povuce potpis nakon 7 dana ili 3-5 mjeseci). Po kojem zakonu i clanku je duzan dati tu dokumentaciju i u kojem zakonskom roku?
Hvala (11.10.2017)

Do 30. 06. svaki upravitelj je dužan dostaviti pismeno izvješće o ukupnim financijskim transakcijama za prethodnu godinu (bilanca). Suvlasnici mogu u ugovoru o upravljanju navesti obvezu upravitelja da i na uvid preko predstavnika dostavi podatke ukoliko postoje sumnjive transakcije.
Nemoguće je da se nakon toliko dugog perioda povlače nalozi za plaćanje.

Antea pita: Postovanje.Vlasnica sam stana na 3. Katu od ukupno 4 kata. Zadnjih dva mjeseca na stropu mi se pokazala velika fleka koja je nakon svake kise sve veca. Iznad te fleke nalazi se nenatkriveni balkon stana koji je iznad mene. Pretpostavljam da je to zbog loše izolacije balkona jer se na tom gornjem balkonu nalaze pločice. Molim Vas pomoc, kome se obratiti osim predstavnice stanara i dali će troškovi sanacije ici iz pricuve. Konkretno koja je procedura?
Unaprijed hvala. (11.10.2017)

Ako je to posljedica oštećenja od strane suvlasnika iznad vas, on je dužan poduzeti mjere. Ako se radi o eroziji ili drugom obliku oštećenja građevine, rješava se sredstvima pričuve.

Znjan pita: Postovani, molim odgovore na slijedeca pitanja:
1. Upravitelj je sklopio Ugovor s investitorom na godinu dana i od tada nikad nije popisao ugovor sa suvlasnicima - jeli taj ugovor pravovaljan?
2. Upravitelj je prihvatio suglasnosti koje imaju manji postotak od 51% za predstavnika suvlasnika, za montiranje videonadzora, za podizanje tuzbi koje se ne odnose na SZP, - na osnovu kojeg zakona i clanka je to protuzakonito i spada li to u kazneno djelo?
3. Bez suglasnosti postavljen videonadzor (11.10.2017)

1. Ako se radi o štetnom ugovoru, zahtijevajte od upravitelja da ga proglasi ništavnim jer ga je potpisao bez da je tražio vaše mišljenje i suglasnost.
2. Iako se radi o nedostatnoj suglasnosti, smatramo da je postavljanje video nadzora danas nužno u situaciji kada je sve više ugrožena sigurnost i imovina ljudi i imovine.
Oni koji nisu suglasni, moraju sudskim putem dokazati štetnost takve odluke.

Maja pita: Poštovani, može li pravna osoba, koja je suvlasnik (radi se o poslovnoj zgradi) biti predstavnik stanara, navodeći npr. Kuća d.o.o. koje zastupa direktor ime i prezime direktora? (11.10.2017)

Da . On je vlasnik posebnog dijela kao i svaka fizička osoba.

ja pita: poštovani,

molim vas informaciju, je li grad obvezan urediti prilaz zgradi (čestica nije vlasništvo zgrade, nego grada), a ako je, u kojem je roku dužan to napraviti nakon davanja uporabne dozvode.

unaprijed zahvaljujem. (11.10.2017)

Da, iz komunalne naknade koju uplaćuje investitor. Rijetko u gradskim odlukama možete naći rokove za ispunjavanje te vrste obveze.

Danijela pita: Imamo situaciju u zgradi da su zajednicki dimnjaci,koji su napravljeni za drvno grijanje,unutar nekoliko stanova bili koristeni za grijanje plinom tako sto je poduzece opskrbe plinom to odobrilo, ali bez znanja i suglasnosti predstavnika zgrade ili suvlasnika. Sada su nakon niza godina dimnjaci osteceni i pretpostavka je da se podizanjen mjesecne pricuve na trosak svih stanara dimnjaci poprave.
Tko treba snositi taj trosak zapravo, tj. kome da se obratimo s obzirom da se radi o prekrsaju? (11.10.2017)

Ako će i dalje dimnjake koristiti isti korisnici, oni su ih dužni popraviti pod uvjetom da su oštećenja nastala uslijed uporabe. Ako se rado o oštećenima uslijed poremećaja statike zgrade ili erozije u građevinskom smislu, to bi se moglo rješavati sredstvima pričuve.

Željana pita: Poštovani, kupili smo stan u stambenoj zgradi s 8 stanova, od susjeda saznam da je praonu u prizemlju od 10m2 stanar pripoio stanu. Kaže da su im tadašnji stanari nešto potpisali ali nije upoznat što. Isti taj stanar sada ulazna vrata svog stana želi pomaknuti za 1 metar u portun zgrade te ulazna vrata zgrade želi izbaciti na vrh stepenica tj 1 metar van zgrade. Zanima me što je s praonom dal pripada njima i dal je moguće da napravi navedene preinake s vratima. Unaprijed zahvaljujem. (9.10.2017)

Ono što je upisano u vlasničke listove je legalno vlasništvo pojedinaca. Ostalo su zajednički dijelovi.
Sporovi se rješavaju sudskim putem.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više