VLASTA pita: Poštovani,
U kući smo 4 novonastala suvlasnika i želimo međuvl.ugovorom oformiti i pričuvu. Ima li način da bez vanjske firme i upravitelja , sami upravljamo zgradom i pričuvom? Može li to biti regulirano ortačkim ugovorom između nas četvoro? Hvala (22.7.2017)

Iako je zakonodavac kazao da upravitelj mora biti registriran, ima slučajeva gdje suvlasnici sami upravljaju. U vašem slučaju, bilo bi uputno da sastavite među-vlasnički ugovor i ovjerite ga kod javnog bilježnika. Na taj način se uzajamno obvezujete i sami rješavate pitanja upravljanja i održavanja i rješavate eventualne sporne slučajeve i solidarno ste odgovorni za obveze od javnog interesa.

zdenka pita: da li je za kredite za popravak krova dovoljan potpis većine suvlasnika (22.7.2017)

Suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Jedino neke banke traže potpise i više od toga.

ANA pita: vlasnica sam garsonjere koju koristim za ured prema ugovoru o najmu. Zgrada ima 3 garsonjere, 2 dvoetažna stana i nekoliko posl.p. Stara je 15 god. Naš ulaz jedini nema ugovor s nikim za pričuvu (ostali ulazi u zgradi imaju), jer nitko ne želi biti predstavnik stanara.

Gdje nas mogu prijaviti, pa da plaćamo prisilnu pričuvu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (21.7.2017)

Nedorečenost Zakona. Nije se smjelo dogoditi na neki dijelovi zgrade nemaju upravitelja. Zgrada je jedinstvena građevinska cjelina i ne može se održavati.

Katica pita: Živim u gradskom stanu u najmu ...posto nemam WC.u stanu nego na
stubištu ostali stanari imaju...zanima me ako sama napravim dali moram ja snositi troškove ili je dužan to najmodavac uraditi..već sam o svom trošku popravila pod i nova vrata stavila jer su dotrajala i provizorno tuš kadu stavila ...hvala (21.7.2017)

To je pitanje koje morate rješavati sa najmodavcem.

Jelena pita: Poštovani,

Da li predstavnik suvlasnika ima obvezu voditi evidenciju o pravovremenom baždarenju internih vodomjera ?
Unaprijed hvala! (20.7.2017)

O tome mora postojati odluka suvlasničke zajednice.

Luka pita: Poštovani,

mogu li kategorizirati i izdavati u kratkoročni najam svoja dva studio apartmana u zgradi u Zagrebu, koja ukupno ima 7 suvlasnika, odnosno trebam li po zakonu zatražiti pristanak za izdavanje od drugih (svih) suvlasnika zgrade?
Stranica je za svaku pohvalu!

Srdačan pozdrav, (20.7.2017)

Nemate i obvezu traženja suglasnosti ostalih. Jedino što je bitno ispunjavanje zakonskih uvjeta za dobivanje dozvole za tu vrstu djelatnosti od strane nadležnog tijela.
Što se tiče obveza prema suvlasnicima, morate voditi računa da se uredno pokrivaju svi troškovi i da korisnici svojim ponašanjem ne ometaju ostale suvlasnike.

sanja pita: Postovani! !
U kom slucaju je moguce upisati vlasnistvo na dijelu zajednickog zemljiste stambene zgrade(15 suvlasnika).
Zahvaljujem! (20.7.2017)

Pošto se radi o jedinstvenoj građevinskoj parceli, ona nije djeljiva.

Vlado pita: Živim u zgradi. Iznad moga kupatila cure instalacije, počela je otpadati žbuka. Vlasnika zgrade tražim popravak od 01/17. Nakon što sam ih obavijestio pismeno i mail-om došli su vidjeti ali ne popravljaju. Da li sam dužan poduzeti još neke radnje prije tužbe? Da li ih mogu prijaviti nekakvoj nadležnoj instituciji? Da li ja i susjed imamo pravo platiti ovlaštenim majstorima i sačuvati račune tj. da li u tom slučaju moramo tražiti odobrenje vlasnika zgrade? (19.7.2017)

Nije vidljivo dali ste u svojstvu vlasnika ili najmoprimca. Vlasnik stana iz kojeg dolazi do uzroka štete, dužan je omogućiti otklanjanje nedostataka ako se radi na zajedničkim dijelovima instalacije. To se rješava sredstvima pričuve ili preko police osiguranja. Isto tako se saniraju i posljedice.
Možete i sami otkloniti nedostatke, ali preporučamo da to obavite uz angažiranje stručne osobe registrirane za tu vrste djelatnosti koja vam može izdati račune radi povrata uloženih sredstava ako se pokaže da je financiranje trebalo ići iz drugog izvora. Za uvećane štetne posljedice , može biti odgovoran i susjed ako ne stvori uvjete za otklanjanje nedostataka.

Stole pita: Živim u stambenoj zgradi od 12 stanova. Četiri su u prizemlju. Kako stoje stvari glede roštilja u prizemlju (okućnica). Okućnica pripada prizemnim stanovima. Jesu li dužni tražiti dopuštenje ostalih stanara glede roštilja na drveni ugljen. Na balkonima se suši veš. Od zgrade do roštilja (kamin) je svega tri metra. Unaprijed zahvaljujem! (19.7.2017)

U takvim situacijama se ne traži odobrenje jer je pravilo da svi suvlasnici pod istim uvjetima mogu koristiti zajedničke dijelove i okućnicu. Međutim, to se može jedino ako se ne ometaju ostali suvlasnici.
Ako nema razumijevanja, ostaje samo sudski postupak.

NATAŠA pita: Poštovani,
Jesu li vlasnici poslovnih prostora koji su i suvlasnici zgrade na osnovu odluke natpolovićne većine suvlasnika dužni plaćati najam fasade za postavu klima jedinica tih poslovnih prostora. Položaj klima jedinica je dogovoren s glavnim projektantom na licu mjesta kada se zgrada radila- 2005. godine.
Ako i klima jedinica nije u projektnom planu da li suvlasnik može koristiti zajednički djelove ako time ne ometa ostale suvlasnike i ne umanjuje vrijednost zgrade- npr.staviti klimu? (18.7.2017)

Klima uređaji i ostala oprema pojedinaca mogu biti postavljeni na zajedničke dijelove ali na neškodljiv način za ostale.
Međutim , jedinica lokalne samouprave može odlukom o komunalnom redu odrediti pravila naročito u zaštićenim zonama.

anna pita: Natpolovičnom većinom izabrali smo predstavnika suvlasnika, koji nije vlasnik stana.
Kako u momentu biranja istog nismo imali na uvid Međusuvlasnički Ugovor, nismo ni znali da dotična nije vlasnica stana.
Vlasnik sam stana i želio bih biti predstavnik suvlasnika . Zar vlasnici stanova nemaju prioritet biti predstavnici suvlasnika pred nevlasnicima?
Kako ju zamijeniti? Šta mi je činiti? (18.7.2017)

Iako je česta pojava da se predstavnici biraju a da nisu ujedno i suvlasnici, moramo upozoriti da već postoje sudska rješenja po kojima takav predstavnik ne može biti zakonski zastupnik suvlasničke zajednice.

Jasmina pita: Namjeravamo uvesti ugradnju internih vodomjera. Trošak ugradnje vršio bi se isključivo na teret suvlasnika koji će pristupiti ugradnji vodomjera. Jedan od suvlasnika nam uskraćuje to pravo tvrdeći da takav zahvat spada pod poboljšicu te da je za to potrebno imati potpise svih suvlasnika zgrade. Da li je dovoljno prikupiti potpise preko 50% suvlasnika ili se radi o poboljšici pa trebamno 100% potpisa suvlasnika? (17.7.2017)

Dovoljno je natpolovična većina ako je to sukladno Pravilniku koji primjenjuje nadležno komunalno društvo.

ej pita: Poštovani, vlasnica sam stana na drugom katu zgrade koji je ujedno i zadnji kat.Imam nenatkrivenu terasu,a ispod naše terase je susjed od pola svoga balkona napravio stambeni prostor koji je legalizirao. Procurilo mu je na plafonu na njegovom balkonu sa moje terase i izgleda da je otišla hidroizolacija. Susjed traži da ja popravim hidroizolaciju o svom trošku iako je moja terasa ustvari ravan krov njegovom stambenom prostoru. Da li je u pravu ili imamo pravo na popravak iz pričuve? Hvala (14.7.2017)

Ako je do curenja došlo kao posljedica oštećenja uslijed korištenja terase, dužni ste sanirati štetu.
Ako je to posljedica erozije, trošak dijelite sukladno udjelu u vlasništvu, odnosno sredstvima pričuve ako se radi o više-stambenom objektu. Potrebno je da se izvrši stručni pregled radi utvrđivanja činjeničnog stanja.

Zorica pita: Poštovani, živim na prvom katu stare dvokatne zgrade u samoj staroj jezgri Trogira.Uprizemlju je otvoren restoran piceria koji ima krušnu peć,pa mi je zid stana stalno prevruć jer naša zgrada ima drvene grede na podu pa nas je strah da zgrada ne izgori. Ventilacijski sustav nije dobro napravljen tako da strašno dimi i smrdi. Kako se pravno borit jer inspektorati ne reagiraju? (13.7.2017)

Prikupite dokaze i podnesite sudsku tužbu protiv vlasnika prostora.

Gordana pita: Poštovani!
Koji zakon regulira ugradnju lifta van 3 k neetažirane zgrade pod zaštitom konzervatora i kakva su prava vlasnika koji to ne žele zbog buke,zatvaranja pogleda jer konstrukcija lifta dolazi na 1m od prozora soba sa griljama ,troškova održavanja,zatvaranja postojećih prozora u zajedničkom stubištu toliko da ostaju 1/5 postojećih, dupla vrata na dvorište idu u uski prolaz od cca 70 cm.Svi stanari nisu suglasni ni sa ugradnjom ni sa kasnijim troškovima struje i održavanja.
Hvala (13.7.2017)

Za tu vrstu zgrada nema obvezujućih propisa. Ako svi suvlasnici nisu suglasni, oni koji žele ugradnju dizala, moraju to izvesti na neškodljiv način za ostale i to svom trošku. I svi naknadni troškovi se dijele između investitora i ne idu iz troškova redovne pričuve.




Vatroslav pita: Poštovani,

zanima me je li potrebna suglasnost stanara za otvaranje caffe bara u prizemlju zgrade? (13.7.2017)

Ne, ali moraju se poštivati svi propisi za navedenu vrstu djelatnosti.

Dinko pita: Poštovani,
molim Vas pomoć oko naplate potraživanja za pričuvu i grijanje od tvrtke OMH razvitak-vlasnika jednog stana u ulazu u kojem sam predstavnik stanara. Navedena tvrtka je oduzela stan prijašnjoj vlasnici zbog neplaćanja obaveza i od tada nitko ne podmiruje troškove pričuve i grijanja. Upravitelj putem odvjetnice uredno pokreće postupke naplate ali navedena tvrtka nema niti jednog računa u RH. Iznos duga je toliki da ugrožava funkcioniranje sustava grijanja za 300 tinjak stanova.
Hvala (12.7.2017)

Ozbiljan problem za koji trenutno ne postoji jednostavno rješenje. Nadamo se da će se stvoriti uvjeti da se takvi stanovi prodaju. Uskoro ćemo objaviti vijest o prodaji stana zbog duga pričuve (očekujemo pravomoćnost rješenja).

marko pita: Da li podnošenje tužbe protiv investitora zgrade zbog nedostataka u izgradnji predstavlja posao redovne ili izvanredne uprave? (11.7.2017)

Izvanredne , ako se postupak pokreće na trošak suvlasničke zajednice. Postupak može pokrenuti pojedinac ili grupa, ali u tom slučaju početne troškove snose sami.

zdenka pita: U dvorištu u centru grada stara ruševna veškuhinja. Smrdi, mušice truleži mi lete u stan. Prije 10 godina odluka stanara da se sruši. Od nas 10 stanara protiv su 2 i to idući predstavnici koji su je zaposjeli kramom. Oko nas se gradi, računaju na dodatne kvadrate. Pišem direktoru GSKG i tražim rušenje a on mi nakon dosta vremena odgovara da je prostor uknjižen naknadno kao spremište. Dakle bio je upoznat. Za prenamjenu moraju svi znati i biti suglasni. Kako ispraviti nezakonito odobrenje ? (11.7.2017)

Dođite do tog rješenja o uknjižbi i osporavajte ga, prigovorom nadležnom tjelu koje ga je izdalo. Ako ne bude rezultata, pokrenite sudski postupak proti osobe koja ga je uknjižila.

zdenka pita: Bivši predstavnik stanara ne plaća pričuvu 15 godina. Prije 6 godina prestajem i ja. Direktor GSKG me obavještava da sam dužna plaćati. Pitam zašto bivši ne mora. Mene je 2 puta tužio za po 2 godine a sada je stavio ovrhu , meni piše da je dio s njime rješio. Znači zna a kroz izvode nema nigdje njegovih uplata, rješenje zastara? Na ponovno pitanje kaže da njegov predmet čeka kod Hanžekovića. Da li? (11.7.2017)

Nema logike da se odgivara na ovakva pitanja. Predstavnici suvlasnika su dužni plaćati pričuvu kao i ostali.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više