Mario pita: Poštovani, zanima me da li se odluke natpolovične većine suvlasnika (npr. promjena upravitelja) na stambenoj zgradi moraju biti u pisanom obliku odnosno putem potpisne liste zajedno sa zaglavljem koja je potpisana od strane natpolovične većine suvlasnika ili postoji još neki drugi način?! ako mora piti pisana odluka molim Vas po kojem članku zakona je ista iznesena...Pozdrav (24.8.2017)

Odluke se donose na temelju potpisa liste na kojoj je obrazloženje ili pismenim izjašnjavanjom pojedinaca.

Mario pita: Poštovani, predstavnik sam suvlasnika jedne stambene zgrade i zanima me da li je moguće da mjesečna naknada za predstavnika suvlasnika(odluku za naknadu je potpisala natpolovična većina) bude refundacija sa žiro računa stambene zgrade na moj tekući račun sukladno mjesečnom računu od operatera za telefonske usluge. Telefon se koristi za potrebe stambene zgrade. (24.8.2017)

O tome odlučuju suvlasnici a odluku provodi upravitelj.

Ilija pita: Želimo etažirati stambeni objekat sa pet stanova koji ima i podrumske prostorije u kojima smo smjestili zajednički rezervuar, vodenu pumpu i brojila za sve stambene jedinice. Međutim taj podrumski prostor je prema ranijem dogovoru trebao pripasti meni. Sada se čini da ću ga morati dijeliti sa suvlasnicima jer to zajednički prostor zbog toga što sam dopustio da u njemu instaliramo spomenuti sustav za vodu. Postoje li načini da to pravno ostane moj prostor kojeg oni mogu koristiti nakon etažiranja (23.8.2017)

Vaše je n što stoji u vlasničkom listu. Sve ostalo je zajedničko. Prilikom etažiranja, možete postati vlasnik jedino ako su svi ostali suglasni.

Sonja pita: Živim u zgradi koja ima 4 stana manje kvadrature i 4 stana veće kvadrature (38 i 96 m2). Do sada smo svi plaćali pričuvu prema površini stana u kojem živimo. Predstavnica stanara koja stanuje u većem stanu želi da se izjednači iznos pričuve za sve suvlasnike bez obzira na kvadraturu stana u kojoj žive. U ugovoru o upravljanju stoji da visinu pričuve određuje upravitelj. Mogu li predstavnici stanara odlučiti o navedenom na temelju odluke donesene većinom suvlasničkih dijelova? Ukoliko mogu, koja je procedura za donošenje takve odluke da bi bila prihvaćena? (23.8.2017)

Plaća se po kvadraturi i sve ostalo je protuzakonito osim ak su svi suvlasnici suglasni.

sadeta pita: Postovani, nakon ostavine iza oca vlasnik sam 1/3 kuce i dvorista vikendice u Klenovici kod Novog Vinodolskog. Jedan od tri suvlasnika ometa etaziranje jer tvrdi da se mora etazirati i dvoriste. ostala dva suvlasnika su za etaziranje kuce. Nadalje, jedan suvlasnik ne olaca rezijske troskove a brijila za vodu i struju nisu odvojena, samo je jedno brojilo. Moze li se tom suvlasniku zatvoriti voda i struja jer postoji tehnicko rjesenje za to. hvala na odgovoru (21.8.2017)

Etažirati se može svaki dio zasebno. Ako postoje uvjeti, može se zahtijevati i posebni priključci za vodu i struju.
Ne smijete nikoga samostalno ostaviti bez vide i struje. Pojedinca možete tužiti radi podmirivanja obveza.

Penka pita: suvlasnik sam dio kuče .uz moji zid i terasu vlasnik čestice je moj brat jer je to put do njegovih stepenica za kat .uz taj put on godinama sadi cviječe a sad je posadio tri vočke. Zaljevanjem voda ide u moj zid i temelje pa je zid lođe mokar u visini od 60 cm. , terasa je mokra. čak i zidove od stana su vlažni. Vlaga dolazi od temelja. Što mogu učiniti službeno za zaštitu svoje imovine? (20.8.2017)

Tužba sudu.

Mihael pita: Naime, prije dvije godine kupio sam stan u zgradi. Odmah sam naišao na probleme i to vjerovali ili ne od predstavnika stanara. Od nereda koji sam zatekao, kao dostavljanje smeća pred ulazom u zgradu u vrecicama i to dan prije odvoza smeća, do njegovog parkiranja ispred zajedničkog ulaska u garaže, da bi nakon nekoliko puta penjuci se do njegovog stana i traženja da pomakne auto, on postao agresivan . Drugi stanari kažu da nikada i prije nije držao sastanke i da skoro sve radi na svoju ruku. (19.8.2017)

Dok ostali ne postanu svjesni da im je obveza sudjelovanja u upravljanju zgradom , takvi predstavnici će ostati nedodirljivi. Pojedincu ostaje samo mogućnost da se štiti sudskim putem.

Zeljka pita: Molim vas u ulazu imamo problematicnog susjeda koji godinama zatrpava nas podrum gdje su nase supe smecem velikim otpadom,flasama sve je puno miseva on dolje spava,pije,vjerojatno i drogira tko zna sta svasta radi. Predstavnik ga se boji, svi se zale nitko nista ne zeli poduzeti. Kome se moze obratiti za takve stvari, samo zelim da mogu do svoje supe a ne da je zatrpana njegovim smecem. Zanima me kome se obratiti? Hvala (19.8.2017)

Pojedini suvlasnik može pokrenuti sudski postupak o svom trošku. Bolje je ako to učini suvlasnička zajednica odlukom natpolovične većine. U tom slučaju ide na trošak pričuve i u ime i za račun suvlasnika pokreće ga upravitelj.

Anja pita: Poštovani, vlasnica sam stana u stambenoj zgradi koju čini 8 stanova. Živim na 1. katu i imam želju nadograditi balkon manje veličine, s obzirom da ga nemam ni ja, niti itko drugi od stanara. Prijedlog za izgradnju sam sustanarima već dala, no pojedinci se sa tom idejom ne slažu. Zanima me mogu li izgraditi svoj balkon bez obzira na nesuglasnost pojedinih stanara, što mi je potrebno za to, te kome se mogu obratiti za detaljnije informacije o istome? Unaprijed zahvaljujem i srdačno pozdravljam! (18.8.2017)

Najprije provjerite uvjete u nadležnom uredu za urbanizam jer bi se tim zahvatom mijenjao vanjski izgled građevine.

Mirjana pita: U kuci gdje stanujem je razvodna kutija za Telefon i kablovsku telleviziju, u dvoristu sustanara koji meni i Telekomu osporava pristup. Invalid sam 90% 67 god. i treba mi kucni Telefon i TV prikljucak . Kakva prava Imam, kako dobiti dozvolu i preko koga da bi mi Telekom prikljucio Telefon i da li suvlasnik ima pravu je zakljucati iako je od cijele zgrade? Hvala i srdacan pozdrav ! (18.8.2017)

Ako je instalacija predviđena projektom prilikom izgradnje,mora vam dozvoliti pristup iili omogućiti drugo riješenje. To dobro znaju predstavnici telekoma i drugih operatora.

Krešimir pita: Tko je dužan prijaviti promjenu broja stanara u stanu (u zgradi) i kome se to prijavljuje (12.8.2017)

Nema pisanih pravila. Podrazumijeva se da je vlasnik obvezan. U svakom slučaju to potanje bi trebalo biti riješeno među-vlasničkim ugovorom.

Krešimir pita: Tko je dužan prijaviti promjenu broja stanara u stanu (u zgradi) i kome se to prijavljuje (12.8.2017)

Nema propisa. U pravilu , predstavniku suvlasnika.

Maria pita: Poštovani,

idem s obitelji na 6 mjeseci u inozemstvo na usavršavanje. Vlasnici smo jednog stana u Zagrebu (jedina nekretnina-naš dom i stalno prebivalište) koju bi iznajmili u tih 6 mjeseci. Javila nam se jedna obitelj s 3 djece pa me zanima što u slučaju da se oni ne žele iseliti iz našeg stana po našem povratku? Kako formulirati ugovor da se mi zaštitimo tj. imamo li kakvu zaštitu? Jel istinita tvrdnja da se obitelj ne može izbaciti iz stana? A što onda u tom slučaju s mojim obitelji?

Maria (12.8.2017)

To je pitanje o koje morate osobno povesti računa. Kad nekog primate u stan, nastojite provjeriti o kome se radi. Sve ostalo može biti komplicirano. Ako netko traži stan na rok od 6 mjeseci, odmah morate pitati što misle dalje, odnosno gdje su boravili do sada.

Biserka pita: Poštovani,
o vlastitom smo trošku zamijenili rolete i stolariju zbog loše kvalitete iste koja je dovodila do toga da stan prokišnjava.O problemu su bili upoznati i RiStan i predstavnik stanara. Ove godine je započelo postavljanje nove stolarije na cijelu zgradu,a kako mi već imamo novu,istu nije potrebno stavljati. Možemo li tražiti naknadu za isnos koji smo sami uložili u obnovu stolarije? I možemo li izbjeći plaćanje većeg iznosa pričuve koji je nastao zbog obnove stolarije drugim sustanarima? (9.8.2017)

Možete tražiti oslobođenje od određenog djela troškova u visini uloženog u prozore. Morate imati originalne račune.

Branka pita: Da li predstavnik stanara moze imati tu funkciju, a zivi godinama u inozemstvu? Nekretninu iznajmljuje. (9.8.2017)

Ako je vlasnik, formalno može. Međutim, ostali suvlasnici trebaju procijeniti dali je to dobro i po potrebi izabrati drugog.

sanda pita: Rađeno je novo krovište na zgradi i tada je sa krova maknuta zajednička antena. Tri mjeseca nije vraćena na krov i ne možemo gledati TV program. Od predstavnice stanara nije moguće dobiti odgovor. Tko treba organizirati vraćanje antene na krov nakon izvedenih radova na krovištu? (8.8.2017)

Izvođač radova je to dužan napraviti tj. vratiti u prvobitno stanje.
Ako ne, ostaje tužba sudu.

Lucija pita: Postovani, ovo ljeto smo dobili rješenje za studio apartman u stambenoj zgradi. Raspitali smo se kod ostalih iznajmljivaca i nikome se nije povecala pricuva. Takoder u tvrtci koja upravlja zgradom receno je da se ne povecava jer nije poslovni prostor i da se pricuva placa po kvadraturi. Medutim predstavnik prijeti povecanjem pricuve i kaze da ce skupljati potpise ostalih stanara. Koje mjere preporucate kako ne bi doslo do povecanja pricuve? (7.8.2017)

Svi plaćaju istu pričuvu. Jedino ako dolazi do povećanih troškova u zajedničkoj potrošnji struje, vode i sl, potrebno je pronaći odgovarajuće riješenje.

Snježana pita: Poštovani,
živim sa svojom obitelji u novoizgrađenoj zgradi na prvom katu, iznad odlagališta smeća. Prilikom svakog otvaranja vrata navedenog smetlišta, širi se nesnosan smrad koji dopire u stanove iznad. Taj smrad dakako ugrožava zdravlje stanara,posebice moje obitelji. Na koji način se može riješiti ovaj problem?Željeli bi da odlagalište smeća ne bude u sklopu zgrade! Valja napomenuti da je predstavnica stanara kontaktirala ljude i rečeno je da nije moguće to riješiti! Hvala (7.8.2017)

Za sve postoji riješenje, samo treba potražiti. Trebate se nadati da će se obaveznom selekcijom otpada nešto promjeniti. Sa naše pozicije je teško dati kvalitetan odgovor.
Obratite se sanitarnoj inspekciji.

Domagoj pita: Poštovani!
Što je potrebno ako stanari žele prodati jednu zajedničku prostoriju tzv. veš kuhinju i je li zgrada mora biti etažirana?
Zahvaljujem! (7.8.2017)

Treba suglasnost svih suvlasnika. Etažiranje se mora provesti ako prostorija nije upisan kao poseban dio građevine.

Željka pita: Poštovani, zanima me da li postoji način za ogradnju parkinga ispred zgrade. Gdje da se obratim i doznam odgovor na svoja pitanja, komunalnom, upravitelju, katastru ili gradu. Predstavnica sam svoje zgrade i mislim da zemljište pripada zgradi ali etažiranje još traje jer je starija zgrada. Hvala lp (7.8.2017)

Provjerite u gradskom odjelu za urbanizam.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više