Sabina pita: Upravitelj nije izvršavao svoje ugovorne obveze (nije naplaćivao pričuve koje su sada otišle u zastaru, isplaćivao nelegalne račune bez odobrenja i potrebe) te nam je danas preostali iznos na računu pričuve znatno niži nego što je trebao biti. Članak 379.st 3 Zakona kaže da mora nadoknaditi štetu. Moje pitanje je kako teče taj postupak - kome se obratiti i gdje i na koji način ga pokrenuti kako bi nam ta sredstva bila vraćena na račun? Ako odvjetnik, koji se bave takvim slučajevima? (10.11.2017)

Podnosi se prijava sudu. Prijavu može podnijeti jedan od suvlasnika , a može se prenijeti obveza na predstavnika suvlasnika ili novog upravitelja. Možete angažirati bilo kojeg odvjetnika.

Anamarija pita: Poštovani,

U podrumu zgrade imam svoje parkirno mjesto, došlo je do problema kad su poceli radovi u poslovnom prostoru koje se nalazi u prizemlju zgrade, tocno iznad mog parkirnog mjesta. Radnici su probili rupu za sanitarni cvor koja izbija na sredini plafona (mog parkirnog mjesta). Napravili su to bez ikakvog pitanja, suglasnosti i konzultacija sa mnom ili predstavnikom stanara. Zanima me mogu li oni tako djelovati i ako ne, kako mogu sprijeciti i kome se obratiti?

Unaprijed hvala (9.11.2017)

Ako zbog izvedenog zahvata trpite štetne posljedice, izvoditelj, odnosno investitor zahvata vam je dužan nadoknaditi štetu i zahvatom sve vratiti u prvobitno stanje.

Mladen pita: Poštovani,
molim vašu pomoć savjetom u sljedećem slućaju.
Novi stanar u nasoj zgradi u garazi na svom parkirnom mjestu iza i uz svoj automobil ima gomilu kartonskih kutija i drvenu paletu (zapaljivi materijal).
Nadalje,isti vlasnik posjeduje parkirno mjesto a svoj drugi automobil parkira na zajednickom djelu garaze na manevarskom prostoru.
Stanoupravitelja smo obavjestili ali nista se ne desava. Kome se obratiti dalje???Zahvaljujem (9.11.2017)

Ostaje vam tužba sudu zato što vas ometa u normalnom korištenju svog posebnog djela.

Davor pita: Poštovani. Do prije nekoliko godina se tvrdilo da bez etažiranja nema ni sufinanciranja fasade od strane EU, a danas na stranici samog Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost tvrde da etažiranje nije preduvjet. Evo, mene više zanima ta "alkemija" po kojoj je došlo do ove izmjene. Prvo su nam neetažirane zgrade proglasili maltene nelegalnim objektima koje EU ne priznaje i kojima neće dati bilo kakve poticaje, a sada se i prije formalnog dovršetka postupka etažiranja dijele novci. (9.11.2017)

Nikad nije ni postojala obveza etažiranja. TO vas je netko dovodio u zabludu kako biva izvukao novac.

Siniša pita: Poštovani,suvlasnik sam u zgradi od 91 stana.Nedavno smo se odvojili od ENERGA i kreditom kupili vlastiti plinski kotao.No,niti nakon 11 mjeseci od sklapanja ugovora sa bankom o kreditiranju ovlaštena osoba nam ne želi dati na uvid niti Ugovor o kreditu niti Otplatni plan kredita pa sumnjamo na malverzacije sa novcima pričuve.Kako da prisilimo ovlašenu osobu ( koja je u našoj zgradi i kućni majstor i tako već ćak 22 g.) da dobijemo na uvid gore tražene dokumente ? (9.11.2017)

Mora se složiti natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu i donijeti odluku da se takav predstavnik obveže da vam u optimalnom roku dostavi na uvid sve podatke koje elite ili da bude smijenjen. Ako se ustanove malverzacije utvrdi šteta za suvlasničku zajednicu, potrebno je podnijeti prijavu nadležnom sudu.
Ako pojedinac utvrdi nepravilnosti, može i sam podnijeti prijavu sudu.

Dijana pita: Postovani,
buduci da mi jos niste odgovorili na pitanje postavljeno prije par tjedana, mozda se sada odlucite i ipak mi odgovorit.
Ispod prizora mog stana u visokom prizemlju se parkira kombi koji svojom dimenzijom premasuje donji rub mog prozora, zaklanja pogled i ogranicava ulaz svjetla u stan, pa se osjecam kao da sam u zatvoru.Vlasnik parkirnog mjesta je stava da moze ispod mog prozora postaviti i bager ako mu se prohtje buduci da je kupio parkirno mjesto.Hvala. (8.11.2017)

Na portalu imate preko deset tisuća odgovora a među njima dosta sličnih pa ste mogli pronaći odgovor!
Ostaje vam mogućnost tužbe sudu zbog ometanja.

ivko pita: U zgradi u kojoj postzoje drvarnice plaća se prićuva za stambenu korisnu površinu. treba li plaćati prićuvu za drvarnice? (8.11.2017)

Plaća se za ono što vam piše u vlasničkom listu.

Ivan pita: Poštovani,

vlasnik sam stana na zadnjem katu zgrade od 11 katova. Želio bih ugraditi dodatni prozor u jednu prostoriju, međutim nisam točno siguran dal se to smije i kako pokrenuti proceduru. Kod upravitelja nisam dobio uvjerljiv odgovor.
(8.11.2017)

Za zgradu postoji projektna dokumentacija. Sve izmjene vanjskog izgleda mogu se izvršiti isključivo na temelju dozvole nadležnog odjela za urbanizam.

Janković pita: Da li začepljenje WC treba obaviti iz pričuve (8.11.2017)

ZAVISI OD UZROKA. AKO JE TO POSLJEDICA NEPRAVILNOG POSTUPANJA VLASNIKA, DUŽAN JE OS VOM TROŠKU RIJEŠEVATI PROBLEM

Antun pita: Poštovani, spletom okolnosti izgubili smo trag o tome koja šupa pripada našem stanu (stan se nije koristio neko vrijeme). Prema vlasničkom ugovoru vidljivo je da je posjedujemo, ali ne znamo koja je njena točna lokacija niti je možemo utvrditi. Predstavnik stanara nam ne može pomoći - možete li me molim vas uputiti koji idući korak koji možemo iskoristiti kako bi došli u posjed šupe koja pripada našem stanu? (7.11.2017)

Potražite projekt zgrade. Ako to nije tu uređeno, vidite dali postoji elaborat o etažiranju za koji postoji mogućnost da nije proveden, ali bi se mogao koristiti. Ako ni to nije rješenje, možete pokrenuti postupak za etažiranje. Najbolje je da se to izvrši za cijelu zgradu , ali ne mora. Možete zahtijevati da se atažira samo vaš pripadajući dio.

Perkovic pita: Ako zgrada ugovori obračun grijanja po m2,a vlasnici praznih stanova ostanu impulsi,da li će prije odluke igdje biti simulacija takvog obračuna.Sta se više isplati vlasnicima praznih,nekorištenja stanova? (7.11.2017)

To pitanje nije zakonom dovoljno kvalitetno riješeno. količine energije koju taj stan dobiva iz cijevi i kroz zidove te da e taj faktor uzme u obzir. Preporuka je da se u takvim slučajevima tavore svi ventili te da se izvrši stručna procjena. Za to bi trebala biti donesena i odluka suvlasničke zajednice jer suvlasnici samo mogu dogovoriti način raspodjele potrošnje toplinske energije u zgradi. Za distributera je bitno da se podmiri račun za isporučenu toplinsku energiju zgradi kao cjelini. .

Ivona pita: Poštovani,iduće godine stavljamo novu fasadu na zgradu od 45 stanova.
1.Da li moram dozvoliti stavljanje fasade u moju zatvorenu lođu čime bi mi se kvadratura stana smanjila za kvadrat.
2. Da li predstavnik stanara smije prijetiti da će izmjestiti stvari iz naših zaključanih drvarnica na otpad ako ih ne ispraznimo i ne dozvolimo sanaciju plafona.
Sanacija je učinjena pred nekoliko godina i tada mi je otuđeno nekoliko vrijednih stvari iz drvarnice.
Unaprijed hvala na odgovoru.
(6.11.2017)

Ako ste vi sami zatvorili lođu bez dozvole, morate
omogućiti provedbu projekta.
Isto to se odnosi i na drvarnice. Uvjeti pod kojim se sufinancira energetske obnova traže strogo poštivanje pravila. Prema tome, nemojte predstavnika dovoditi u situaciju da teko reagira.

Leon pita: Živim u zgradi koja ima 4 ulaza. Broj 1,3,5 i 7. Do nedavno sma zivio na broj 1 sad sam na broj 5. Broj 5 jedini nema prilaz za invalide. Imam blizance od 3mj. Kolica su teska 25kg plus bebe. Zena ne moze samostalno izaci na nas ulaz van. Takodjer imam stan na broju 1 koji ima prilaz za invalide. Imam velikih problema s predstavnicima stanara koji mi brane da prolazim izmedju ulaza hodniko i izlazim na isto svoj ulaz broj 1. Izmedju ulaza su vrata koja su zakljucana. Koja su moja prava? (6.11.2017)

Nema pisanih pravila. Za takva pitanja i nisu potrebna pisan pravila. Logično je da svaki suvlasnik koristi sve mogućnosti kretanja u zgradama na neškodljiv način za ostale. Ne bi smjela postojati zapreka da se otključaju sporna vrata.

Damir pita: Nedavno smo imali prokišnjavanje terase zgrade, zbog čega je namočen i oštećen strop, te nabreknuo štok vanjskog prozora u jednoj sobi mojeg stana.
Na upit da mi se popravi nastala šteta, upravitelj odgovara ovako: "Može, ali samo ako na to svojim potpisom pristane 51% suvlasničkog udjela. Ne mogu vjerovati da za štetu koju trpim a nastala je kvarom na zajedničkim dijelovima, ne mogu ostvariti pravo na sanaciju. Molim vas da mi odgovorite da li je to tako zakonom regulirano, te što mi je činiti. (6.11.2017)

Imate pravo. Upravitelj je dužan upoznati ostale suvlasnike sa obvezo i pokrenuti postupak za rješavanje problema.

Jasna pita: Da li je potrebno skupiti natpolovičnu većinu suvlasničkih potpisa za sanaciju fasade zgrade koja propušta oborinske vode te stvara vlagu u stanovima i oštećuje namještaj?
Zahvaljujem na promptnom odgovoru! (6.11.2017)

Tu se radi o nužnom zahvatu. Suglasnost suvlasnika je potrebna smo pri odabiru načina rješavanja problema i izvođaču.

marinela pita: Poštovani
naša stambena zgrada ima 23 stana te imamo samo 1 vodomjer i obračunava se mjesečno po upisanim osobama. Tu uvijek dolazi do neugodnosti, šara se lista, odlijepi i odbaci, itd ...
Sada bi postavili nove vodomjere, zasebno za svaki stan, pa me zanima da li je potrebna odluka prihvaćena od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu ili 100 % svih suvlasnika te da li postoji Zakon ili odredba koja to definira.
Zahvaljujem te srdačno pozdravljam ! (28.10.2017)

Ako se financira sredstvima pričuve, potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Ako ne, svaki suvlasnik snosi svoj udio u troškovima.

Cvitan pita: Da li se ravan krov iznad poslovnog prostora kao posebnog dijela zgrade, a koji nije pod krovom zgrade ostalih suvlasnika može smatrati zajedničkim dijelom zgrade? (27.10.2017)

Ne. Međutim , ako do oštećenja dođe uslijed neodržavanja fasade ili nekih drugih dijelova zgrade, oštećenja se saniraju sredstvima pričuve.

VBM pita: Suvlasnica sam u zgradi s 6 stanova i do zgrade je izgrađen poslovni objekt koji je spojen s zgradom do razine 1.kata, ali na drugoj kat.čestici. Neke prostore su si spojili s zgradom(skladište). Kako je zgrada iz 60-ih godina vapi za obnovom, energetskom. No, iz upita upravitelju, zbog prevelikog poslovnog prostora naspram stambenog (40%/60%), nemoguće je ući u sufinanciranje. Jer se sve gleda kao jedna arhitektonska cjelina. Postoji li ikakva mogućnost za tom vrstom sufinanciranja? (27.10.2017)

Jedno kao cjelovit objekt.

Kristiana pita: Poštovani, htjeli bi, kao udruga, uzeti gradski prostor na korištenje, međutim jedan zid koji je ujedno vanjski zid zgrade jako vlaži, mislimo da je zbog oborinskih voda. Da li se taj problem sanira iz pričuve i da li u našem slučaju (udruga koja dobiva gradski prostor na korištenje) pričuvu plaća udruga ili grad?
Hvala i lijep pozdrav,
Kristiana (27.10.2017)

Sanacija se vrši sredstvima pričuve.
grad je samo u svojstvu suvlasnika.
Najam je pitanje dogovora udruge i vlasnika.

Izabela pita: Što napraviti kada stanar uzastopno krši kućni red držanjem kućnog ljubimca u zajedničkim prostorima (terasa) te drži otpad (stolac, korpa, hladnjak...) i obuću na stubištu (opet zajednički prostor)? Što napraviti kada predstavnik stanara bez znanja stanara i suvlasnika zgrade počinje opsežne radove na zamjeni stolarije u zajedničkim prostorima koji se plaćaju iz pričuve? (27.10.2017)

Zaštita od takvog susjeda je moguća jedino sudskim putem. Nitko ne može koristiti svoj stan na način da ometa druge. Ne može samoinicijativno izvoditi zahvate na zajedničkim dijelovima osim u situaciji kad je njegova imovina ugrožena a ostali suvlasnici ne žele sudjelovati u otklanjanju nedostataka.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više