Branka pita: Kupac sam stana iz programa POS-a. upravitelj zgrade je Rumat Rijeka. U stanu smo 15 godina. Stan je potkrovni i već 12 godina imamo problema sa prokišnjavanjem krova. Sada su prokišnjavanjem zahvaćene četiri prostorije u stanu . Svih ovih godina obraćamo se Rumatu telefonski ,pismeno i mail-om jer je steta nakon svake kiše na stropu i zidovima sve veća. Rumat ništa ne poduzima a mi s obzirom da otplaćujemo stan nemamo sredstava da tuzimo Rumat radi neizvršavanja obveze koju kao upravitelj ima. (28.12.2017)

Pitanje rješavajte na razini suvlasničke zajednice. Suvlasnici moraju osigurati financijska sredstva kroz pričuvu. Ako su osigurana sredstva i postoji valjana odluka suvlasničke zajednice, upravitelj mora ispuniti zakonsku obvezu i organizirati sve poslove oko otklanjaju problema.
Suvlasnici mogu i sami organizirati rješavanje a upravitelj u njihovo ime samo izvršava obveze prema izvršitelju poslova.

Ante pita: Kao suvlasnici zgrade želimo našu okučnicu pretvoriti u zemljište za redovnu uporabu zgrade.Pošto je ta čestica u vlasništvu RH u gradskom odjelu za urbanizam nam je rečeno da nam oni ne mogu pomoći ali i da ne znaju kome da se obratimo !
Možete li nas vi možda uputiti kome da se obratimo ? (28.12.2017)

U vladi RH postoji Ministarstvo za raspolaganje društvenom imovinom. Relativno su novi, ali zašto im ne bi uputili pitane.

Nezadovoljni pita: Poštovani, imam par pitanja:
1) što učiniti kad stanar otuđi zajedničku prostoriju (samo on ima ključ) i koristi ju kao svoju bez odobravanja ostalih stanara? znamo da nema pravo na to, ali ne znamo kome se možemo obratiti i što učiniti. Intervenirala je policija no bez uspjeha
2) kome možemo prijaviti stanare koju su se ilegalno uselili u državni stan i ne plaćaju račune?
3) smijemo li baciti stvari koje određeni stanari ostavljaju u zajedničkom dvorištu koje su time pretvorili u smetlište? (28.12.2017)

1.Svaki suvlasnik može pred nadležnim sudom pokrenuti postupak protiv takvih pojedinaca.
2. Ministarstvu državne imovine u Vladi RH.
3.Ne preporučamo takav postupak. I u tom slučaju postoji mogućnost pokretanja tužbe kod nadležnog suda.

Petar pita: Poštovani firma Dimnjačar iz Rijeke ovršila je moj tekući i žiro račun za navodno neplaćene račune zgrade(RAČUNI plaćeni 17 10 a javni bilježnik primio predmet 23 10)Na moj upit odgovaraju da račun zgrade ne mogu ovršiti(PO MENI LAŽ JER SE ČIŠĆENJE DIMLJAKA PLAĆA IZ PRIČUVE)te da mogu ovršiti suvlasnike(IMA NAS18)i ovrše samo mene jer moj OIB imaju jer sam ovlaštena osoba zgrade .Priložili su potvrdu da sam ja radne naloge potpisao ali su oni nepotpisani a javni bilježnik i sud uvažavaju navode (28.12.2017)

To zahtjeva pomoć ovlaštenog odvjetničkog ureda.

Nenad pita: U zgradi u kojoj živim i više od 30 godina (imam vlasništvo stana na 1. katu, a u zgradi je više suvlasnika), otvara se u prizemlju
ugostiteljski objekt (kafić) , praktički točno ispod mog stana.
Možete li mi odgovoriti, koja su moja prava, odnosno gdje mogu pronaći regulativu koja se bavi ovim pitanjem i koja je trenutno važeća (zakonska)
Zahvaljujem.

(28.12.2017)

U nadležnom uredu za gospodarstvo morate dokazati štetnost takve djelatnosti. To znači da morate dokazati da se na taj način vama ometa normalan život u vlastitom stanu. Taj postupak morate pokrenuti prije nego li vlasnik prostora dobije rješenje.
Ako već postoji rješenje, u daljnjem periodu ste dužni dokazivati štetnog utjecaja djelatnosti na vaš normalan život.

Vanja pita: Cijenjeni ja sam ovlašteni predstavnik stanara suvlasnika. Na oglasnoj ploči zgrade uredno istaknem službene liste o potrošnji hladne vode po stanovima i suvlasnicima imenom i prezimenom.(Ri stan službena lista) Jedan suvlasnik prijeti tužbom,meni i upravitelju jer se poziva na zaštitu podataka na javnom mjestu. Što dalje činiti? (27.12.2017)

Podatci o potrošnji vode ne sadrže cjelovite osobne podatke. Oni sadre samo ono što piše na vratima stana ili na prikladnom mjestu gdje je istaknut popis stanara. prema tome , ako su njegovo ime prezime vidljivi na drugim mjestima, ne radi se o javnom isticanju osobnih podataka.

Nikola pita: Koji je Vas savjet, jel treba pustiti izgradnju opticke instalacije koju Ericsson uvodi za THT (FTH instalacija) a koju bi onda ini rentali u nasoj zgradi ostalim opetaterima? Naime traze potpisivanje tipskog ugovora u kojem sam trazio izmjene u smislu njihove obveze najavljivanja svih telekoma i radova te prijave kvarova i sl. Nista ne pristaju, skroz jednostran ugovor.
Koja je praksa i jel se mora uviditi i hoce li biti konkurencije i mogucnosi naknadno. Molio bih savjet. Hvala, Nikola. (27.12.2017)

Da od uvjetom da je takva infrastruktura potrebna bilo kojem suvlasniku u zgradi. Zakon omogućava da svaki suvlasnik bez zapreke može koristiti usluge i robe na neškodljiv način za ostale. Bitno je da se infrastruktura postavi po pravilima struke i propisima koje možete provjeriti u Hrvatskoj agenciji za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Vedran pita: Pozdrav, molim Vas info gdje u Zakonu stoji da mi ne treba suglasnost predstavnika stanara ili ostalih stanara za uvođenje usluge B-Neta u moj stan?
Naime, predstavnik stanara ne želi dati pismenu suglasnost iz glupog razloga jer radi u T-comu. Koje pravne poteze mogu povući kako bih dobio usluge B.neta bez njegove suglasnosti?
Hvala. (26.12.2017)

Ne treba vam ničija suglasnost. Zakonom je predviđeno pravo svakog suvlasnika da na neškodljiv način za ostale dođe do roba ili usluga potrebnih za normalan život.
Javite se sa problemom u HAKOM (Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti).

Davor pita: Povremeno mi se pojavljuje, pa osuši, pa opet pojavi vlažna mrlja na stropu kupaonice, što znači da negdje kod susjeda iznad nešto nije u redu. Kod njih nema vlage u kupaonici na podu. Vodoinstalater kojeg sam zvao kaže da moraju otvoriti rupu u njihovom stanu iznad da vide i saniraju gdje vlaži. No, vlasnica uporno ne poduzima ništa. Postoji li zakonska odredba kako je natjerati da sanira vlagu? (26.12.2017)

Vjerojatno se radi o lože izvedenim instalacijama u kupatilu iznad vas jer se vlaga pojavljuje periodično, odnosno u trenutcima kad se koristi kada ili perilica rublja.
Ako ne bude drugog načina, treba će zatražiti sudski nalog za prisilni ulazak. Probajte još ukazati na činjenicu da će u tom slučaju to sve ići na trošak tog vlasnika stana.

Mikjel pita: Predstavnik sam suvlasnika u zgradi.Nakon radova firme DImnjačar nezadovoljan nekim njhovim radovima nisam htio platiti neke njihove radove.Nazvali su me više puta a onda su rekli da će pokrenuti ovrhu. Na kraju sam platio račune a oni su ovršili moj osobni račun(tekući i žiro na moje osobno ime).Kontaktirao sam ih njihova izjava(TEL)bila je da oni ne mogu ovršiti račun kuće nego račun suvlasnika( A nas suvlasnika ima 18) a račun je ovršen samo meni oko 2000,00kn. (21.12.2017)

Nažalost , sud danas ne uzima u obzir neke činjenice. Radi se o tome da oni vide samo potpis i pečat sa podatcima osobe. Ne vide pravne praznine u Zakonu o vlasništvu koje je donijela grupa osoba koja nikad nisu živjeli kao obični građani.

Zbog toga i radimo pripreme novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada.
Ako ste platili račune, tražite povrat sredstava od dimnjačara.

Žarko pita: U zgradi bivšeg Vojno-stambenog fonda jedan od stanara je, s dozvolom MORH-a na terasi zgrade dogradio stan i svoj dotadašnji stan od cca 50 m2 proširio u dvoetažni od cca 100 m2.
To je bilo 1993-4 g, prije donošenja Zakona o vlasništvu.
U tijeku otkupa stanova 1995 g,ostali stanari otkupljivali su stanove uz klauzulu ugovora da MORH zadržava pravo građenja na terasama.
Kakav je sada status tog dograđenog dijela jer je predan zahtjev za etažiranje.
Na "novi" dio stana "vlasnik" plaća pričuvu, a (18.12.2017)

Provjerite u nadležnom uredu za urbanizam. Podatci bi već do sada mogli biti dostupni u knjizi vlasnika.
Sve to je do sada moglo biti legalizirano.

Branislav pita: Lijep pozdrav! Zanima me da li u zgradi na svom balkonu smijem samostalno u svojoj organizaciji i svojim financijskim sredstvima postaviti nekoliko solarnih ploča za par kw energije u obliku nadstrešnice i bočno na ogradu (strana ne gleda prema cesti, a ispod 10 kw znači bez papirologije prema dobavljaču struje i slično) ili moram pokrenuti neku proceduru (ako da, koju i prema kome?)

Hvala lijepo (19.11.2017)

Svaki suvlasnik ima pravo korištenja zajedničkih dijelova zgrade na neškodljiv način za ostale.
Do sada nismo imali sličnih pitanja, pa vas moramo uputiti na nadležni odjel za urbanizam gdje bi vam trebali dati odgovor dali se radi o nekim promjenama na samoj građevini, i dali je to dozvoljeno.

marinela pita: Poštovani,
pregledom mog podruma uočila sam da ima dosta vode koja odnekud curi ... zgradi ima 23 stana. Razgovorom sa predstavnikom stanara prenesemo mi je da zna za problem koji se vuče već 3 godine te da je problem neriješiv, tj. nezna se odakle curi voda. Što da ja učinim i kome da se obratim jer podrum ne mogu koristiti ! Budući da je stan sada u mojem vlasništvu nakon smrti moje mame tek sada sam pogledala podrum budući da ga ona nije koristila.
Zahvaljujem na odgovoru ! (19.11.2017)

Pravilo je da se takvi slučajevi rješavaju sredstvima pričuve jer vlaga dolazi kroz zidove koji su zajednički dio građevine.
Sa problemom moraju biti upoznati svi suvlasnici i svi su dužni osiguravati sredstva za otklanjanje nedostataka.
Problem se javlja kod pokušaja prisilnog rješavanja sudskim putem jer se svi smatraju odgovorni, a subjektivna odgovornost nastupa tek ako su pripremljeniji uvjeti a upravitelj ne poduzme potrebne mjere.

Josip pita: Zanima nas sve stanare kako vlasniku stana ,prisilit da placa pricuvu,i da dozvoli distributeru vode da kontrolira njegovu potrosnju.. imamo centralno brojilo i svaki stan svoje brojilo ,ali jedan vlasnik stana ne pusta distributera vode da ocita brojilo,pa distributer pripisuje potrosnju vode svim stanarima, a isti stanar ima zasticeni racun ,jer se svacim bavi pa ima velike dugove a malu mirovinu sto napravit predstavnik stanara. (15.11.2017)

Što se tiče vode, može u se vršiti obračun na temelju članova kućanstva. Potraživanje dugovanja vrši distributer.
Kad je pričuva u pitanju, zakonska obveza upravitelja je da pokrene sudski postupak za prisilnu naplatu dugovanja.

Luka pita: Postovani, koja je zakonska procedura ako postoje 2 kandidata za predstavnike sustanara? Kako se onda bira predstavnik sustanara? Da li oba kandidata sakupljaju potpise pa tko sakupi vise potpisa ili kako?
Hvala (13.11.2017)

Predstavnik je onaj koji ima većinu suglasnosti ostalih suvlasnika.

Robert pita: POŠTOVANJE
GRADNJA NA ZAJEDNICKOM DVORISTU ZGRADE BEZ SUGLASNOSTI STANARA
ZANIMA ME KOME PRIJAVITI DA SE UKLONI IZGRAĐENO (12.11.2017)

Ako se radi o čvrstoj građevini, pozovite građevinsku inspekciju. Ako inspekcija ustanovi to da nije njihova nadležnost, morate pokrenuti sudski postupak.

Robert pita: POSTOVANJE,
TKO SNOSI POPRAVAK DIMNJAKA ,KOJI JE NAPUKAO NA STAMBENOJ ZGRADI AKO JE STANAR POSTAVIO SVOJU PRIVATNU SATELITSKU ANTENU BEZ ZNANJA I SUGLASNOSTI STANARA ILI KAKO SE REGULIRA NAMJERNA ŠTETA NA ZGRADI. (12.11.2017)

Ako je oštećenje posljedica stavljanja antene, vlasnik je dužan sanirati štetu vlastitim sredstvima.

Anita pita: Upravitelj zgrade na nijedan nacin ne radi na odrzavanju zgrade ni okolisa.Zbog toga ne placam pricuvu jer nije u redu da se placa odrzavanje kojeg nema.Sad prijete ovrhom na racun.Kakva su moja prava?Hvala (12.11.2017)

Nemate pravo na neplaćanje pričuve. To je zakonska obveza.

Milena pita: Poštovani,ima nas 12 stanova u stubištu ,pola ih je stavilo nove PVC prozore o svom trošku, zanima me dali možemo dignuti kredit preko pričuve da nam se postave PVC prozori,,ako nas ima zainteresiranih 3 stana sa vlasništvom i 3 stana u vlasništvu grada Zagreba,naravno da nam se podigne pričuva za ratu prozora samo nama koji bi htijeli prozore.Hvala (11.11.2017)

Da. Problem može jedino nastupiti ako netko od vas ne ispunjava obveze, onda se obveza izvršava iz ukupne mase sredstava pričuve što bi išlo na štetu onih koji su već svojim sredstvima ugradili stolariju.

KGK pita: Poštovani, u našoj stamb. suvlasničkoj zajednici, općina ima 19 vlasn.udjela ( 4 stana koji su dati u najam fiz.osob.) Nedavno je općina svojim jednostranim aktom "opunomoćila" korisnike općin. stanova da mogu, sukladno kvadraturi stanova suodlučivati ravnopravno s ostalim vlasnicima stanova, čime očito žele izbjeći priklanjanje jednoj od suprostavljenih strana, stanara vlasnika u zgradi.Mišljenja smo da to nije u skladu s međuvlas.ug. niti drugim relevant. propisima.
hvala na odgovoru (11.11.2017)

Svaki suvlasnik sudjeluje u upravljanju sukladno udjelu u vlasništvu. Općina je samo jedan od suvlasnika sa istim pravima i obvezama kao i ostali.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više