Ivana pita: Na zajedničkom parkingu dvije zgrade,pojedini stanari su postavili rampice te tako sebi osigurali parking iako je parking zajednički .Zanima me kako ukloniti te "rampe" ,sudskim ili nekim drugim putem
(6.10.2017)

Da, ostaje vam sudski postupak.

Ivan pita: Zgrada sa 9 stanova pokreće postupak legalizacije jer je utvrđeno da gabariti i namjena prostora nisu u skladu s građevinskom dozvolom te shodno tome nema ni uporabne dozvole. Etažiranje je provedeno i upisano u ZK. Jedan vlasnik se protivi legalizaciji i smatra da je sve uredno. Kako mu dokazati da nije i ujedno ga privoliti da podnese svoj dio troška legalizacije? Njegov podrumski stan je originalno bio zajednički podrumski prostor. Hvala! (5.10.2017)

obodno krenite u postupak. Tijekom postupka će se ustanoviti činjenično stanje i i nadležnom odjelu za urbanizam ćete dobiti potrebne informacije za daljnje postupanje.

Tanja pita: Curi nam voda u razvodnu kutiju,stambeni je dao rok susjedu od kojeg proizlazi šteta,susjed se oglušio i ne želi popraviti štetu svojim novcima,u pitanju je sigurnost naše djece,jer je iz razvodne kutije doslovno znalo iskriti čak i dok je ugaseno svjetlo. Zvali smo policiju koja ne može ništa, što dalje? (5.10.2017)

Ako postoji neposredna opasnost za ljude i imovinu zbog neodgovornog ponašanja nekog od suvlasnika, na upravitelj može podnijeti sudu zahtjev za izdavanje naloga za otklanjanje uzroka. Sud može odrediti obvezu odgovornoj osobi da mora podmiriti sve troškove postupka.

Vlatko pita: Posjedujem dvoetažni stan koji se po vlasničkom listu sastoji od: kor.stambene površine 51,69 mˇ2 i sporednih djelova: balkon 5,11 m2,ostava u potkrovlju zgrade kor.površine 37,38 m2 i parkinga od 12,50 m2.Na koju površinu bih trebao plačati pričuvu?Unaprijed hvala na odgovoru.Pozdrav. (5.10.2017)

Prvenstveno na ono što se odnosi na samu zgradu. Ostalo je stvar dogovora između suvlasnika.

Nataša pita: Živim u kući sa 3 stanara,kuća je starija,mogu li ja od običnog prozora napraviti francuski...hvala (4.10.2017)

Provjerite u nadležnom odjelu za urbanizam.

dragica pita: da li u zgradi od 9 stanova jednosobnih sa kvadartrurom 0d 36m2, i od tih stanova postije 2 stana koja su po kvadraturi veća (ne znam točnu kvadraturu) ti vlasnici imaju veća prava od nas sa manjom kvadraturom , navodno u glasanju njih dvojica sa većom kvadraturom mogu pobiti naše glasove , jer oni navodno vrijede" više" zbog veličine stana. meni je to nepojmljivo i nigdje to još nisam čula.
hvala na odgovoru (4.10.2017)

Odluke se donose na temelju većinskog udjela u vlasništvu. Ako je zbroj površina njihovih stanova veći od ukupnog zbroja ostalih, mogu donositi odluke. Te odluke ne mogu biti štetne za ostale. U slučaju da ih donesu i provedu, imate pravo na sudsku zaštitu.

j pita: zivim u zgradi gdje je vecina stanova postalo apartmani ulaz neuredan uzas zanima me koje su obaveze iznamljivaca apartmana kad se ulaz pretvori u hotel a oni niti placaju pricuvu niti odrzavaju stubište niti imaju kucni red hvala (3.10.2017)

Zakonodavac omogućava svakom suvlasniku korištenje stana bez posebnih uvjeta. Međutim , to ne može biti na štetu drugih suvlasnika. Nažalost, ostaje vam samo pravo na sudsku zaštitu.

Klaudija pita: Dobar dan. Na koji način "navesti" susjeda čija se napuštena (preko 20 godina) štalica urušila i nagrdila našu fasadu, donijela nam vlagu i čini ruglo u susjedstvu, da istu saniraju i dovedu u prihvatljivo stanje? Govorim o kućama koje su "sljepljene" zidovima, istarsko selo. Da li je to možda u domeni komunalnih redara? Hvala, Klaudija (3.10.2017)

To su isključivo imovinsko-pravni odnosi. Ostaje vam sudski postupak za rješavanje problema.

Ana pita: Poštovani,

Molim da nas uputite kome da se obratimo u slučaju da drugi suvlasnik sa zajedničkog hodnika ne želi maknuti stari ormar sa prljavim kantama i keramikom koje nam ometaju neometano kretanje i unos stvari u stan. Predstavnik stanara se ne želi miješati kako ne bi narušio dobrosusjedske odnose.

Unaprijed zahvaljujem. (3.10.2017)

Za sada samo sudskim putem.

Radovan pita: Poštovani
Stanar je na vrhu našeg nebodera uz postojeći mali stan dogradio jednu sobu i to je legalizirao.
Međutim po našim saznanjima uspio je legalizirati i nepostojeću prostoriju koju misli kasnije dograđivati.Dali zgrada može osporiti takvu dogradnju na terasi koja je u njegovom vlasništvu ali je i krov stanaru kat ispod? (2.10.2017)

Nije mogao legalizirati zajedničke dijelove bez suglasnosti svih ostalih suvlasnika. Isto tako, ne može dobiti ni dozvolu za nadogradnju bez prethodne suglasnosti svih ostalih suvlasnika.

SANJA pita: Poštovani,
s obzirom da nema zakonske osnove u svezi da predstavnik stanara na oglasnu ploču ispiše imena podstanara- kako se može podstanar od navedenog zaštititi? (koji ne želi da njegovo ime bude javno izvješeno u oglasnoj zajedničkoj ploči, bez obzira šti ima tamo boravište)
Zahvaljujem na odgovoru i srdačno Vas pozdravljam,
Sanja Morić (2.10.2017)

Uobičajeno je da se na vidnom mjestu može postaviti popis stanara. Nigdje nije propisan zabrana a nije ni obaveza postavljanja popisa.

Mirela pita: Prije mj dana sam postala predstavnik suvlasnika. U postupku smo promjene upravitelja zgrade( zakonski otkazni rok od 3 mj). Stiglo nam je rješenje komunalnog redara Općine da u roku mj dana saniramo zid zgrade inače idu kazne, što stanari nisu ni znali. Nismo bili obaviješteni za dva upozorenja od bivšeg predstavika. Kako da se "opravdamo"da ne saniramo zid, jer uz novog upravitelja želimo pokrenuti proces energetske obnove fasade preko EU fonda( tek po isteku otkaza prvom). (2.10.2017)

Rješenje je obvezujuće u slučaju da od fasade prijeti opasnost za ugrožavanje ljudi imovine.
Ako situacija dozvoljava, nadležnom tijelu dostavite dokaze da je u tijeku postupak za cjelovito rješenje, što vam ujedno može poslužiti i kao početak izvršavanja obveze.

marija pita: poštovani nisam potpisnik obnove st zg upravitelj nas nije pismeno obavijestio ni o čemu samo nam je poslao nove up sa novom pričuvom ide na podizanje kredita za obnovu i upozorava ako neplatimo da će sjesti na imovinu isto nenudi otplatu za keš niti navodi koliko je za pričuvu a koliko za kredit što mi je činiti unaprijed hvala (2.10.2017)

Energetska obnova uz sufinanciranje je izvrsna stvar. Očigledno je da je došlo do propusta u proceduri jer su svi suvlasnici morali biti upoznati sa pripremam i sudjelovati u odlučivanju o projektu.
Ako upravitelj ima dokaze za odluku prihvaćenu od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu u, dužni su i svi ostali ispunjavati obveze.
Međutim , ako se netko od suvlasnika osjeća oštećenim takvim odlukama, ima pravo na sudsku zaštitu.

Ivana pita: Postovni,

Susjed preko puta moje kuce svako jutro zajedno sa svojim radnicima baca alat nekoliko kilograma tezak na limenu prikolicu kamoina,buka je toliko nesnosna da vec godinu dana ne uspjevamo spavati duze od 6 ujutro ni kad su svi prozori zatvoreni.
Buka,galama i glasno bacanje probude cijelu ulicu. Postoji li mail kome da se obratim?

Unaprijed zahvaljujem i Lp,
Ivana (2.10.2017)

Narušavanje javnog reda bukom , galamom ili na sličan način je u nadležnosti policije. Ako se intervencijama policije ne riješi problem , ostaje mogućnost podnošenja privatne tužbe.

Ante pita: Da li stanari u prizemlju moraju plaćati za krov zgrade iako nemaju nikakvu korist od toga? (30.9.2017)

Da čovjek ne povjeruje! Kakvo pitanje!

Kristina pita: Poštovani ...Živim u stambeno poslovnom objektu koji se sastoji od 6 stanova (izgrađen 2004. god.). U stanu je napravljen otvor za dimnjak za kamin. Dimnjak nikada nije bio korišten. Sada bi se stavljala peć na pelete. Nalaz dimnjačara je da je stanje dimovoda opasno. Ukoliko dimnjak nikada nije bio korišten (bio u funkciji), tko snosi troškove sanacije istog ? Napominjem da svaki stan ima svoj dimnjak, a u Međuvlasničkom ugovoru stoji da su dimnjaci zajednički dijelovi. Zahvaljujem na odgovoru (30.9.2017)

Među vlasnički ugovor je neka kopija zgrade gdje ima više korisnika jednog dimnjaka. Vaša je obveza da svoj održavate u funkciji.

JASNA pita: POŠTOVANI!VEĆ SAM PITALA OVO PITANJE ALI MI NE ODGOVATATE ,VALJDA S RAZLOGOM.KAKO STANAR MOŽE OTKRITI GDJA SE IZVODE RADOVI PO OSIGURANJU .NAIME NEMAMO UPRAVITELJA NIŠTA SE NE RADI ,A NA RAČUN OSIGURANJA NAPLAĆENO 14 000KN,JA SMATRAM DA NETKO MULJA SA OSIGURANJEM I MISLIM AKO NE DOBIJEM ODGOVOR OD OSIGURAVAJUĆE KUĆE,UZ NEKOLICINU STANARA ZATRAŽITI REVIZIJU NAPLAĆENIH RAČUNA PO OSIGURANJU,HVALA (29.9.2017)

I ovo je samo jedan od razloga da u zgradama mora postojati upravitelj. U ovakvoj situaciji , nitko osim vas nije dužan poduzimati nikakve mjere. Vama ostaje da ukoliko postoji osnovana sumnja da je počinjeno kazneno djelo, podnesete prijavu nadležnom sudu protiv osobe koja provodi nezakonite radnje.
Da vam se to ubuduće ne događa, izaberite upravitelja.

Ivana pita: Poštovani, susjedi u vlasništvu na zadnjoj etaži imaju oba dva stana. Te stanove dijeli zajednički hodnik i prostor koji je namjenjen za odlazak na tavan. Prije par dana susjedi su bez ikakvih dogovora stavili zid i vrata i na taj način dobili 10m2,nama onemogućili odlazak na zajednički tavan. Zanima me imaju li na to pravo? (28.9.2017)

Nema nikakvo pravo ako nisu suglasni svi suvlasnici. Možete svoje pravo zaštiti sudskim putem.

Velinka pita: Pozdrav,zanima me kada po stambenoj zgradi hodaju i zvone po stanovima romi trazeci novac,ili neke nepoznate osobe koje takoder idu po zgradi i kucaju te traze nesto ,tipa iz neke udruge skupljaju novac za nekoga itd.. zanima me da li je to neovlasten ulaz u zgradu ? Smiju li se zadrzavati u zgradi i smijem li im reci da izadu? (28.9.2017)

Nema propisanih pravila.

Ljubica pita: Postovani,vlasnice kuce smo sestra i ja 1/2.Ja zivim u donjem dijelu kuce s dvoje djece i sad je ona bez moje suglasnosti gornji dio iznajmila 4-ci studenata.Ulaz u kucu je jedan,nema posebnog ulaza i samo su jedna brojila u kuci.Pitala na mup-u kak je mogla ih prijaviti boraviste da je dovoljan samo jedan vlasnik kuce a ne svi.Kaj da ja sad poduzmem jer se s tim ne slazem da u gornjem dijelu zive podstanari?Kome da se obratim? (27.9.2017)

Svaki vlasnik stana može svoj prostor koristiti bez suglasnosti ostalih ali na način da to ne bude na štetan način. Ako trpite štetne posljedice, morate to riješiti sudskim putem.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više