aldin pita: Prestavnica zgrade zeli mjenjati dio krova, koji pokriva njen dio potrkovlja. Moj dio potrkovlja se takoder treba mjenjati jer je star i ubrzo ce biti u rusevnom stanju. Prestavnica je dogovorila sa pricuvom da se mjenja njen dio krova. Ja sam im rekao da ja ne potpisujem nikakve kredite ukoliko se ne mjenja i moj dio krova. U koliko se vecina stanara slozi sa predstavnicom, a ja se ne slozim, da li sam duzan placati pricuvi dodatni dio novca koji se odnosi na kredit vezano za krov? (26.1.2018)

To je zaista bezobrazno ako je istina. Ne može se parvijlno riješavati problem. Ako takvu odluku provedu, pokrenite sudski postupak protviv predstavnice i osalih koji su se složili sa njom.

TotS pita: Poštovani ,molim vas da li mi
možete pojasniti postupak izbora novog predstavnika suvlasnika.Naime suvlasnici su sa nadpolovičnom većinom dali suglasnost za izbor novog predstavnika suvlasnika ,upravitelj u Međuvlasnički ugovor unosi ime novog predstavnika ,moje pitanje je da li takav Međuvlasnički ugovor trebaju potpisat suvlasnici (51%) da bi ugovor bio pravovaljan kao i Ugovor o upravljanu potpisan između novog predstavnika i upravitelja,lijepi pozdrav .

(25.1.2018)

Da 51% po udjelu u vlasnništvu. Sa ugovorom o upravljnju moraju biti svi upoznati, a potpisuje ga samo predstavnik i upravitelj.

Matea pita: Poštovani, ulaz u zgradu ima oko 10 stepenica, postoji li neki zakon i/ili odredba po kojoj bi trebali imati podest/prilaz za invalide, te koliki postotak potpisa je dovoljan za izgradnju podesta?
(Trenutno u zgradi nema invalida ali ima majki s djecom i kolicima)
Molim Vas neke smjernice prije nego se uputim predstavniku stanara. Hvala (24.1.2018)

Za stare građevine ne postoji propis. Ali zaista je čudno da u zgradi nema razumjevanja za problem invalidnih osoba.

Ivana pita: Poštovani,
zanima me tko mi može i mora dati potpuni uvid u stanje pričuve zghold. (specifikaciju što plaćamo, koliko smo otplatili i koliko još imamo) jer je mjesečna rata već godinama 500 kn, a predstavnik zgrade muljator koji sve radi bez znanja stanara i neznamo na što odlazi naš novac. Također me zanima kome se obratiti u vezi ogromne terase koju je izgradio u zajedničkom dvorištu također na svoju ruku s obzirom da živi u prizemlju zgrade pa mu se to vjerojatno činilo zgodno. Hvala, Ivana (17.1.2018)

Nitko osim suvlasnika nije dužan uspostavljati pravila ponašanja u zgradi. Suvlasnici biraju predstavnika i ako isti ne ispunjava obveze mijenjaju ga odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Kod vas je situacija da se pokrenete .

Matea pita: Poštovani, imam dva mjerila za vodu u stanu i jedno se pokvarilo. Zanima me da li novac koji m plaćamo pričuvu pokriva popravak tog mjerila? U slucaju da ne, zanima me šta točno pokriva taj novac iz pričuve? Hvala unaprijed. (17.1.2018)

Pronađite na tražilici Uredbu o održavanju zgrada. Tu vam sve piše.

Tomislav pita: Poštovani,

Da li se može iz pričuve platiti dimnjačaru redovno čišćenje dimnjaka jer ja loži cijele zime.

Dimnjačar mi hoće slati uplatnicu za to čišćenje.

Ja sam mu rekao da se to plaća iz pričuve. (17.1.2018)

Ako ne lože svi , svaki korisnik dimnjaka mora plaćati čišćenje. Iz pričuve se može plaćati samo u slučaju da su svi suvlasnici korisnici dimnjaka.

Franjo pita: Prema članku 80 stavak 3 Zakona o vlasništvu..suvlasnik je dužan dozvoliti pristup u svoj stan.Kako ga privoliti ako on to odbija?Konmkretno se radi o diomnjačarskom certifikatu ili odbijanju pristupa sudskom vještaku nakon sumnje da je njegovom krivnjom nastala štete kod drugog suvlasnika.Zahvaljujem (16.1.2018)

Zbog zakonske obveze suvlasnika koju on ne izvršava, zatražite sudski nalog. To zna i dimnjačar i upravitelj.

Zvonimir pita: Poštovani.
Vlasnik sam stana u zgradi od 10 stanova. Stan se nalazi u potkrovlju a krovište je zadnji put renovirano 1987. Predstavnik zgrade stalno odgađa da se krene u adaptaciju a ja moram kod svake kiše postavljati kante po tavanu. Da li se može nešto poduzeti po tom pitanju jer me je strah da će i meni uskoro procuriti u stan koji sam prije četiri godine kompletno renovirao.
Hvala (16.1.2018)

Radi se o nužnom zahvatu i za to se moraju osigurati sredstva. Upoznajte sve suvlasnike pismenim putem i zahtijevajte da se donese zakonita odluka o saniranju. U zahtjevu navedite da ćete u slučaju neizvršavanja njihove obveze morati pokrenutu sudski postupak protiv svih koji odbijaju sudjelovanje.

Ante pita: Tuzio bi zgradu zbog vlage u stanovima od prizemlja do zadnjeg kata...
Rijec je o tome da vuce vlaga iz temelja...

Kome da se obratim ? Posto firma koja je radila je likvidirana.. (16.1.2018)

Zahtijevajte od suvlasnika da osiguraju sredstva kroz pričuvu. Ako ne žele, pokrenite sudski postupak protiv svih koji odbijaju zakonsku obvezu.

Željko pita: Poštovani,
Ako suvlasnik zgrade želi svoj stan iznajmljivati kao apartman da li je potrebna suglasnost svih suvlasnika zgrade? (16.1.2018)

Ne, ali to mora biti na neškodljiv način za ostale.

Nada pita: Vlasnici firmi Focus Projekt i Focus Nekretnine koje su gradile naselje od 5 zgrada u Zg naselju Novoselec, pristupni put naselja su sa firme prebacili 2010. (nakon izgradnje naselja) na fizičku osobu tj.svoju mamu, koja je u međuvremenu umrla. Stanari 5 zgrada zato ne mogu dobiti javnu rasvjetu niti im zimska služba čisti snijeg ni održava pristupni put. Napravljena je svjesna otimačina pristupnog puta od strane graditelja. Što napraviti?
Unaprijed hvala
Lp
Nada (15.1.2018)

Angažirajte odvjetnika. Treba utvrditi sve detalje i vidjeti jeli bila obveza investitora da osigura svu komunalnu infrastrukturu. U pravilu, putevi se izjavom vlasnika ili suvlasnika prenose na jedinice lokalne samouprave koja je dužna iz komunalnih doprinosa iste opremiti i održavati. ok se to ne učini, sve je to na vlasniku nekretnine.

Ondina pita: Poštovani,

u stambenoj zgradi smo donijeli Odluku o kućnom redu većinom glasova suvlasnika stanara. Treba li taj Kućni red dodatno ovjeriti i kod koga ili on stupa na snagu danom donošenja?

Pitam zbog toga jer kad zovemo policiju radi remećenja Kućnog reda u zgradi, odgovor je da nam kućni red nije "ovjeren".

Zahvaljujem na odgovoru i srdačno pozdravljam,
Ondina Mesar,
predstavnica suvlasnika stanara na I. Ferenščici 88, 10000 Zagreb (15.1.2018)

Uz Odluku o kućnom redu trebate imati posebnu odluku suvlasničke zajednice usvojenu od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Nakon usvajanje te odluke, predstavnik suvlasnika potpisom i pečatom ovjerava istu i ima tada ima obvezujuću snagu. Ako to napravite, skrenite pozornost djelatnicima policije da to navode u izvješćima.

Stanar pita: Poštovani,
Da li cijena pričuve mora biti ista po m2 za sve suvlasnike neovisno o veličini stana? (12.1.2018)

Da.

Lidij pita: Poštovani, zanima me je li potrebna suglasnost svih stanara za ugradnju lifta u zgradu? Zgrada ima 5, pa skoro visina 6 katova. Iako je zgrada starija prostor za lift je predviđen prilikom gradnje. Koji je postupak ili gdje da dobijemo informacije?
Unaprijed zahvaljujemo! (12.1.2018)

Potrebna je suglasnost , ali stanari iz prizemlja nisu dužni sudjelovati u financiraju, odnosno oslobođeni su plaćanja udjela u troškovima ugradnje dizala. To znači da sredstva osiguravaju oni kojima je dizalo potrebno.

Dalibor pita: Pozdrav,
Nove uplatnice za pričuvu uvećane su nam cca 50%.Novi iznos je 3,30 kuna po kvadratu.Dosada smo plaćali 1,85 kuna + 20 (fiksno)kuna za čišćenje stubišta.U zgradi su površinski 3 različite veličine stanova i kada se od iznosa na uplatnici oduzme 20,-kn za čišćenje , svi imaju različit iznos pričuve po kvadratu.Suglasnost sa potpisima stanara je bez OIB-a,
nije naveden razlog zbog čega se ide u povećanje i nije se dogovaralo o izdvajanju čišćenja niti njegovu povećanju.
Hvala za odgovor (11.1.2018)

Pričuva se plaća po kvadraturi (po udjelu u vlasništvu). Suvlasnici bi trebali znati. Suvlasnici moraju biti upoznati i donijeti odluku o povećaju na temelju pozitivnog izjašnjavanja natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Stanar pita: Pozdrav,
zanima me da li postoji neka zakonska odredba da se kamate na dug za pricuvu oproste sa 51% glasova stanara? (11.1.2018)

Ne. Pričuva je zakonska obveza. Moguće je jedino pod uvjetom da svi ostali suvlasnici pristanu da umjesto dužnika snose troškove, odnosno da odluka bitno ne utječe na upravljanje i održavanje zgrade.

Flavio pita: Vlasnik sa 2 stana br. 525 i 529 u zgradi Crnčićeva 1, Rijeka. Na sastanku sa predstavnikom stanara donesena je odluka da se isključi ventilacija zgrade na temelju potpisa većine suvlasnika zgrade. Smatram da sam prilikom kupnje dobio pripadajuću ventilaciju sa stanom te me nema nitko prava isključiti obzirom da u kupatilima nema prozora. Osim toga sam korisnik etažnog centralnog grijanja na plin pa je opasnost još veća. Molim odgovor da li me imaju pravo isključiti... (5.1.2018)

Bez obzira dali se radi o odluci jedne osobe u ovom slučaju predstavnika ili od strane ostalih suvlasnika, motate znati ta je to protuzakonito. Ventilacijski sustav je postavljen upravo zbog toga što nema druge mogućnosti prozračivanja u pojedinim prostorijama. U ovom slučaju, čak ne bi se smjelo dozvoliti da ventilacijski sustav bude u kvaru a kamo li da isključi.
Iz pitanja se dovoljno jasno može vidjeti da bi u slučaju isključivanja ventilacijskog sustava moglo doći do ugrožavanja života.
Nažalost, moramo napomenuti su već zabilježeni slučajevi trovanja plinom u slučajevima gdje nije bio osiguran sustav za prozračivanje. Zbog toga je najbolje da se na vrijeme problem riješi kako se ne bi došlo u situaciju da nastupe posljedice.

Mihael pita: Poštovani,
novi sam vlasnik stana u centru Zagreba. Iznad mene je tavanski stan. I nadograđena terase iznad moje sobe. Prijeti mi opasnost da će meni ubuduće procuriti. Vjerovatno su napravili tu terasu sa nadstrešnicom u suglasnosti svima suvlasnicima zgrade. Neznam da li moguće da ima građevinsku dozvolu di bi mogao povjeriti? A da li ja mogu kao novi vlasnik stana ispod njih biti protiv i zahtijevati da se sve napravi na prvobitno stanje? (4.1.2018)

Pošto niste upoznati, može se zaključiti da je do napravljeno bez suglasnosti suvlasnika i bez valjane dozvole.
U slučaju da nastupe posljedice na vašu štetu, imate pravo na zakonsku zaštiti u naknadu štete.
Možete pokrenuti i sudski postupak sa zahtjevom za povrat u prvobitno stanje, kako bi spriječili eventualne štetne posljedice.

Zoran pita: Pozdrav,
u zgradi imamo stan u potkrovlju koji ima krovne prozore. Brtva uz prozor je popustila i stanaru prokišnjava u stan uz krovni prozor - ustanovio izvođač radova upravitelja zgrade. Da li to spada u zajedničke dijelove i popravlja se iz pričuve ili je to do korisnika stana.

Hvala (4.1.2018)

Pogledajte učestala pitanja

Marina pita: Otkupila bih prostoriju uz moj stan koja je po projektu iz građ. doz. (zgrada je iz sedamdesetih godina) zajednička prostorija za smeće. Sad se pojavila informacija da je to ipak u vlasništvu jednog suvlasnika zgrade (vlasnika lokala), ali nam nije predočio dokaz vlasništva (u
vlasničkom listu se taj prostor ne spominje uz ničiji stan, niti lokal).
Kako da provjerim čije je to vlasništvo, i ako je zajednički prostor mogu li ga otkupiti uplatom sa suvlasnicima dogovorenog iznosa u pričuvu zgrade? (3.1.2018)

Pošto će se uskoro morati primijeniti novi model zbrinjavanja otpada, najbolje je da se ta prostorija vrati u prvobitnu namjenu a ako nije uknjižena u vlasništvo nekog pojedinca.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više