Ivan pita: Da li su vlasnici poslovnih prostora u zgradi ujedno i suvlasnici zajedničkih dijelova zgrade kao što su tavan i podrum? Ne postoji međuvlasnički ugovor, a priprema se etažiranje i prodaja tavana i podruma zgrade. Stariji stanari tvrde da vlasnici poslovnia prostori zgrade nikad nisu imali pravo korištenja podruma, samo vlasnici stanova. Da li to može biti istina i kako bi se moglo saznati? Zahvaljujem i pozdrav (1.11.2016)

Sve ono što nije uknjiženo na pojedine suvlasnike se smatra zajedničkim dijelovima zgrade. Vlasnici poslovnih prostora imaju ista prava kao i ostali.

Jelena pita: Poštovani,
molim Vas, mora li upravitelj zgrade posjedovati građevinsku i uporabnu dozvolu za zgradu i mora li je dati na uvid predstavniku stanara? Naime, na našoj je zgradi naknadno sagrađena etaža za koju nema suglasnosti stanara a dokumentaciju upravitelj ne daje na uvid. Zahvaljujem. (31.10.2016)

Upravitelj nema nikakva prava vezano za vlasništvo zgrade. On je samo izvršitelj naloga suvlasničke zajednice. Ako je samoinicijativno bez valjane odluke svih suvlasnika izveo naknadne građevinske radove, počinio je kažnjivo djelo.
Činjenice možete provjeriti u nadležnom uredu za urbanizam u vašem gradu.

Nevern pita: Grad je izgubio projektnu dokumenaciju zgrade, 2 suvlasnika su nadogradila sobe na pripadajučoj nenatkrivenoj terasi koja pripada stanu. Zatim su se proširili na ostatak ravnog krova, nadogradivši nastrešnicu bez suglasnosti svih stanara i koriste je kao novu terasu. Pripadajuća terasa i novo uzurpirana su ravni pokrov stanu ispod. Pitanja: 1.Kako je bilo moguće ishodovati energ. certifikat , 2.S kojim koeficjentom se obračunava pričuva suvlasniku koji jedini koristi spomenuti dio ravnog krova. (31.10.2016)

Je li građevinska dokumentacija izgubljena ili ju je netko "namjerno sklonio", ostaje pitanje. Preostaje vam da slučaj prijavite građevinskoj inspekciji koja može utvrditi da se radi o naknadno izvedenim radovima.
Svi suvlasnici pričuvu plaćaju po istom koeficijentu.

Mladenko pita: Kako doći do povrata novca od ugradnje razdjelnika topline (31.10.2016)

Prema trenutnoj situaciji, NIKAKO!

darko pita: zgrada ima 45 stanova i poslovni prostor u prizemlju,vlasnik nije stanar zgrade,prilikom pokušaja promjene predstavnika sakupilo se 29 potpisa,ali fali kvadratura,,jel poslovni prostor nosi 18,76 kao tj 8 prosječnih stanova,znači sa njim je još 13 ljudi,,po ovom manjina odlučuje o sudbini večine koja želi promjenu,a vlasniku poslovnog prostora u dogovoru sa sadašnjim predstavnikom umanjena naknada za upotrebu zajedničke prostorije,i zato ne želi dati potpis za smjenu,kako se sad zaštititi (31.10.2016)

Valjana je odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Pitanje pogodovanja za uporabu zajedničke prostorije nije pravo predstavnika. Ako se prostor ne koristi za potrebe zajednice, pravo prvenstva na korištenje imaju pojedini suvlasnici.

Luka pita: Poštovani,
molim za konkretan odgovor, dali sam dužan na traženje i insistiranje "predstavnika stanara", dati imena i prezimena podstanara koji borave u stanu čiji sam vlasnik, a dajem ga istima u najam. Napominjem da sa podstanarima imam uredno sklopljen ugovor, i prijavljeni su na MUP-u, a podstanari nisu voljni da njihove podatke dajem trećim osobama. Dali je navedeno traženje protivno "zakonu o zaštiti osobnih podataka" ili nekom drugom zakonu?
Zahvaljujem na odgovoru (31.10.2016)

Prema sadašnjim valjanim zakonskim propisima, niste dužni davati osobne podatke korisnika vašeg stana. Međutim, pokazalo se da je postojanje evidencija stanara nužno, jer su sve češće pojave katastrofa i nepogoda. U tom smjeru se stoga poduzimaju mjere za donošenje Zakona o stanovanju koji bi uveo obvezu evidencije svih stanara, s tim da podatci ne bi smjeli biti dostupni široj javnosti.

Josip pita: Članak 14.

U kućnim ulazima, prolazima, zajedničkim hodnicima i na stubištima nije dozvoljeno držanje predmeta koji ometaju prolaz te mogu prouzročiti nezgode.
tako glasi članak..

na taj članak se sustanari nekolicina ne pridržavaju ..

Što se može u vezi toga poduzeti ?
iako sam zaljepio pismenu molbu koju su strgali i zanemarili.. (30.10.2016)

Nažalost, još uvijek se takva pitanja moraju rješavati tužbom protiv takvih osoba. Nadamo se da ćemo uspjeti dobiti Zakon o stanovanju koji bi to regulirao.

Ivana pita: Poštovani,
smatraju li se vrata i prozori na dvorišnom pročelju kuće zajedničkim djelovima zgrade o kojima odlučuju svi stanari? Može li suvlasnik stana iz prizemlja umjesto prozora napraviti vrata na dvorište iz svog stana bez suglasnosti svih stanara? Izgovor je da dvorišna strana nije pročelje i da ne spada u zajedničke djelove zgrade.
Hvala, Ivana (28.10.2016)

Radi se o promjeni stanja građevine i ne smije se vršiti bez dozvole nadležnog tijela za urbanizam (nadopuna građevinske dozvole).

Jelena pita: Poštovani,
ukoliko u stambenoj zgradi postoji suvlasnik koji ne plaća pričuvu 2 godine, tko je dužan / ovlašten pokrenuti ovrhu?
Da li je to zakonska obveza Upravitelja ili suvlasnika i treba li Upravitelj suglasnost svih suvlasnika? (28.10.2016)

To je zakonska obveza upravitelja.

Dolito pita: Postovani
Zivim u stambenoj zgradi gdje je dimljacar zabranio lozenje zbog starog i dotrajalog dimljaka.Od 11 stanara 6 (jedan sustanar koristi stan samo ljeti kao apartman) ih nezeli da se dimljak popravi jer kazu da njima netreba.Dali je dimljak zajednicki dio zgrade i dali kao takav mora biti u funkciji sobzirom da dotrajali dimljak ugrozava zdravlje i sigurnost a i nemogucnost grijanja ugrozava zdravlje (susjed sa malom bebom je morao odselit preko zime jer nemoze grijat) ? (27.10.2016)

Ako se radi o dotrajalosti, rješava se sredstvima pričuve.

Ines pita: Poštovani,
u srpnju 2012. godine dali ste mi u sklopu odgovora na pitanje vezano uz problem dogovora sa stanarima oko obnove pročelja zgrade info da se radi na priprema Zakona o stanovanju koji bi trebao imati instituciju stambenog inspektora. Naime, i sad četiri godine poslije zgrada u kojoj živim je u još gorem stanju a konkretno sa mog balkona koji na prvom katu ispod kojeg svakodnevno prolaze ljudi visi podeblji komad žbuke. Molim Vas informaciju kako riješiti problem bez tužbe stanara.hvala (20.10.2016)

To bi trebala pregledati građevinska inspekcija i izdati rješenje obaveznoj sanaciji.

Sanja pita: Postovani tri ulaza zgrade su se odvojila i svaki ulaz ima svog predstavnika i racun. Prvi ulaz koji ima krajnji zid je obnovio fasadu na tom zidu i sad planiraju tuziti preostala 2 ulaza da plate dijelom taj krajnji zid. Posto su i ostala 2 ulaza uzeli kredit za svoje ulaze radi propustanja vide u zidove. Nisu nas cak niti obavijestili sto planiraju. Da li taj krajnji zid pripada u zajednicke dijelove zgrade. Jer taj zid nema veze sa nasim stanovina nego pripada stanarima koji su vlasnici stana (19.10.2016)

Ništa nije rađeno po zakonu. Zgrada je jedna cjelina i nije smjela biti pod upravljanjem za svaki ulaz posebno. Budući da stvari nisu bile izvedene prema propisima (bez potrebnih suglasnosti), teško će im proći zahtjev da svi ostali sudjeluju u financiranju jer ih nitko nije ništa ni pitao.

Branka pita: Poštovani,
stanujem u zgradi sa 141 stanom, na svakom katu postoje dvije zajedničke prostorije. Jedna manja koja je prije služili za odlaganje smeća i jedna komora koja je nešto veće kvadrature. Sve te zajedničke prostorije su pojedini stanari uzurpirali, te ih koriste kao ostave.

Molim Vas da li postoji propis kojim bi se dotičnim stanarima mogla uvesti naplata najma za korištenje zajedničkih prostora.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru,
s poštovanjem, Branka Mršo (19.10.2016)

Nema posebnih propisa za to jer je rečeno da suvlasnici sami uređuju međusobne odnose i sami određuju pravila, u vašem slučaju o načinu korištenja zajedničkih prostorija. Budući da vrijedi načelo da svi suvlasnici imaju ista prava,ne vrijedi pravilo "tko je prvi zauzeo, njegovo je".

Jelena pita: Poštovani,

kojim propisom je propisano da je potpisani Međuvlasnički ugovor preduvjet za sklapanje Ugovora o upravljanju sa odabranim upraviteljem? (19.10.2016)

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Helena pita: Poštovani, živimo u zgradi na drugom katu, pred nekoliko godina nam je iz stana iznad lagano curila, vise vlažila vođa po plafonu. Nakon mnogo svađa i nagovaranja susjede iznad koja nije pristajala šteta je riješena. Međutim pred nekoliko mjeseci sam primjetila ponovno mrlju na plafonu u kupaonici koja se polako širi. Za sada stanje nije alarmantno, ali šta ako do toga dođe? Koja su moja prava? Koje korake mogu poduzeti? Preds stanara mi je rekao da to za sada pustim jer da se ništa ne može...lp (18.10.2016)

Kao i u prvom slučaju tako i sada treba poduzeti mjere otklanjanja kvara na instalacijama koje su dio zajedničke infrastrukture.
Zašto se ponovno javlja na istom mjestu problem, treba vidjeti dali je u prvom slučaju stručno izveden zahvat.
Predstavnik i upravitelj su dužni poduzeti potrebne mjere bez odlaganja.

Marija pita: Molim odgovor:
1.da li se osoba vlasnik/suvlasnik nekretnine koja je preminula 22.09.2013., može i smije pojaviti kao utužena na Iskazu zaduženja i uplata za pričuvu 18.10.2016.?
2. da li se osobe vlasnici/suvlasnici od kojih je jedna preminula 07.01.2008., a druga 07.11.2014. - smiju i mogu pojavljivati na listi Iskaza zaduženja i uplata za pričuvu 18.10.2016. kao da su žive?
3. ako je RH AUDIO prestala postojati još 30.07.2013. zašto se ista pojavljuje kao redov.dužnik pričuve i 18.10.2016.? (18.10.2016)

Za ovo pitanje se morate obratiti upravitelju vaše zgrade.

ARNELA pita: Da li je Upravitelj u pravu, kada ne dostavlja i tvrdi da mu to Zakon onemogučava, stanariama uz godišnje financijsko izvješče i izvješče o plačanju pričuve po suvlasnicima. (18.10.2016)

Nije u pravu!
Mijenjajte takvog upravitelja!
On ne smije podatke javno iznositi, ali je preko predstavnika dužan svim suvlasnicima podastirati sve informacije o poslovima vezanim za upravljanje i održavanje zgrade.

Dario pita: Susjeda je tjekom zadnjih 20,30godina koristila sušionicu za sušiti veš, jer drugi nisu zbog različitih razloga. Sada je stavljena fasada i ona je tamo ostavila svoje stare stvari, te je prostor poprilično neuredan. Da li ja mogu, ukoliko ne postignemo neki zajednicki kompromis da oboje sušimo robu, pravno tražiti izbacivanje stvari, jer ne želim sušiti više robu na balkonu? (18.10.2016)

Imate jednaka prava na sušionu pa nađite način da to dogovorno riješite.

Noella pita:
vlasnici apart. u zgradi od 12 od 2007 do danas nisu uplatili kunu pričuve, ne žele ju placati, uskoro izlazi garancija za krov koju imamo po zakonu, izvođac radova bježi od nas vlasnika ne želi sanirati propuste, meni na nekim mjestima curi krov, susjedu do mene isto, a vl. od 2007 apart. ispod mene ima problem otkad je ušla u apart. jer sa moje terase koja nije dobro napravljena dobila je vlagu i želi tužiti mene kad ne može izvođaća i vl, može li to.. ja sam vl. od 2014. što mi je raditi... (18.10.2016)

Iskoristite ostatak vremena i tražite od investitora da otkloni nedostatke. Neka stručna osoba, po mogućnosti sudski vještak građevinske struke, pregleda zgradu, načini zapisnik koji će u slučaju sudskog postupka poslužiti za utvrđivanje stvarnih materijalnih dokaza.
Ako se radi o propustima investitora, niste odgovorni za posljedice koje nastupaju kod vašeg susjeda.

Tea pita: Bok
Da li ima neki zakon o tome da svaka zgrada mora imati cistacicu?? Jer moja ju nema i neprestano trpimo maltretiranje susjede preko puta o ciscenju stubista to je stvarno ne moguce mogu li ja nju prijaviti nekom (policiji)?? Da li cu ista postici s tim?? (17.10.2016)

Zakonodavac to pitanje nije obuhvatio. Sve je na savjest i volju suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više