Željko pita: Poštovani, 6. siječnja ove godine došlo je do zapaljenja dimnjaka u zgradi sa 18 stanova. Šest stanova po vertikali koristi taj dimnjak. Od mah po početku požara zvali smo vatrogasce, upravitelja zgrade i dimnjačara koji je bio nedostupan od 11,00 sati do 16,00 sati kad se konačno pojavio. Do tada dimnjaci su ispucali, zadimili stanove i sve u njima. Već jedanaest dana upravitelj se nije udostojio da pošalje majstore zbog sanacije. Tko mu može narediti da sanira štetu? (16.1.2017)

Ne morate baš sve čekati upravitelja. Preko predstavnika možete potražiti registrirane tvrtke i sanirati dimnjake i ostale štete. Ako upravitelj ne želi izvršavat obveze, promjenite ga!

Danijela pita: Poštovani,

Hep Elektra d.o.o. od 1.1.2017. uvodi novi sustav obračuna zajedničke potrošnje stanara u zgradama. Naime ovlaštene osobe će primati račune za zajedničku potrošnju na svoje ime i imati obvezu skupljanja novca od ostalih stanara i plaćati spomenute račune. Da li Hep Elektra može dodijeliti takve obveze bez upozorenja i pitanja? Da li zakonski smije koristiti ime i prezime predstavnika stanara na uplatnicama zajedničke potrošnje? Da li ovlaštene osobe smiju odbiti navedenu obvezu? (15.1.2017)

HEP je prodavatelj usluge i na jednom brojilu očitava stanje (zakonito mjerilo). To je za njega dovoljno. Budući da mi suvlasnici nemamo jedinstevni identifikacijski broj (nema pravne osobnosti) prisiljeni smo da izvršimo obveze i najbolje je da se to prihvati te da se sredstvima pričuve ili otvaranjem posebnog računa podmire obveze preko upravitelja zgrade.

Tihana pita: Poštovanje,

Može li zamjenik predstavnika suvlasnika biti stanar koji nije suvlasnik, vec njegova majka? Ako ne, može li njegova majka dati nekakvu punomoć ili što već da može biti zamjenik?

Zahvaljujem (15.1.2017)

Može. Punomć mora sadržavati prava i obveze opunomoćene osobe.

Danijel pita: Pozdrav.
Imam garažu veličine 18 kvadrata u prizemlju zgrade (u prizemlju zgrade je 6 garaža). Tri garaže su duže za 1 metar. Moja je kraća od ove tri i trebalo bi ju proširiti po dužini za 1 metar da mi stane veći auto unutra. Znači, produžio bi ju za 1 metar i onda bi bila u ravnini duže garaže koja je pored moje. Da li se to smije napraviti i na koji način? Moram li imati suglasnost stanara budući da je to ipak rad na vanjskom dijelu zgrade? Hvala (15.1.2017)

Provjerite u gradskom odjelu za urbanizam. Oni će vam reći postoji li mogućnost i što morate učiniti.

Aleksandar pita: Poštovani,
da li je moguće da predstavnik suvlasnika ne bude jedan od suvlasnika i na koji način je moguće to regulirati?

Lijep pozdrav (14.1.2017)

Ne. Postoji više sudskih odluka vezanih za to.

Lucija pita: Poštovani, u kojem slučaju stambena zgrada nije dužna imati pričuvu? Mora li svaka zgrada koja ima više od tri stana imati pričuvu i koji zakon to određuje? Hvala (14.1.2017)

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Govori se o višestambenim zgradma.

Matej pita: poštovani
Živimo u potkrovlju i vrata balkona su stara i Trula te susjedi ispod nas, kada pada kisa, curi voda. Ona prijeti tuzbom, a nas zanima ako se ta vrata balkona plaćaju iz pričuve stanara posto su podložna utjecaju vremenskih neprilika?
Hvala (13.1.2017)

Iako je Uredbom o održavanju zgrada kazano da su vanjski dijelovi oni koji su zapravo vidljivi s ulice, nemamo saznanja da su suvlasnici u nekoj zgradi to uzeli kao pravilo. Uglavnom svaki suvlasnik sam rješava takve probleme. Ako netko ipak želi to pitanje rješavati prema Uredbi, predstoji mučan sudski postupak pa se uglavnom odustaje od tužbe protiv ostalih suvlasnika.

Tamara pita: Poštovani,
S obzirom da smo se u zgradi već prije organizirali na način da sami upravljamo zgradom, temeljem čl. 44. Zakona o vlasništvu.... te je žiro-račun pričuve privatni žiro-račun upraviteljice zgrade, zanima me je li, u slučaju potrebe, moguće dignuti kredit za zgradu (ako upraviteljica već ima svoje privatno kreditno opterećenje), kako se to tretira?
Hvala. (13.1.2017)

To morate provjeriti u banci. Neke banke odobravaju, a neke ne. Nije često pitanje, pa ne možemo dati konkretan odgovor.

Željko pita: Živim u zgradi,četverokatnici,sa 64 stana.Predstavnica zgrade je sakupljala potpise za povećanje pričuve sa 1,99kn/m2 na 4kn/m2 za,navodno je neophodna,sanaciju ravnog krova.
Molio bih Vas da mi odgovorite koliko je suvlasnika trebalo potpisati to povećanje?Nove uplatnice su stigle s novom cijenom.Zbog velike sumnje u dovoljan broj skupljenih potpisa i istinitost istih,zatražio sam fotokopiju liste sa skupljenim potpisima od predstavnice.Ne želi dati.Na koji način doći do liste od predstavnice? (13.1.2017)

51%. Dužna vam je dati na uvid listu suglasnosti sa potpisima knjižnih vlasnika.

Magdalena pita: Odselila sam s 30..11.2016. godine iz zgrade no predstavnik stanara me nije odjavio u Vodovodu, odjavio je samo jednog člana. Susjeda mi je javila da je račun za prosinac došao za vodu na moje ime, iako tamo više ne živim. Jučer sam otišla do predstavnika stanara i pitala ga zašto me nije odjavio a on je rekao da to nije njegov posao i da ga to što ja pričam ne zanima. Radi se o predstavniku stanara Alenu Bernšiću iz Siska, A. Cesarca 121. U Vodovodu mi kažu da to mora on napraviti. Hvala! (12.1.2017)

Ako se odlučite za neplaćanje računa, očekuje vas sudski postupak u kojem ćete dokazati da ne živite u tom stanu. U tom slučaju možete očekivati povoljno riješenje.

Željka pita: Suočena sam s problemom uzurpacije smetlarnika radi vlastitih potreba i ne mogu od niti jedne institucije dobiti konkretan odgovor kako je to moguće i tko je nadležan po tom pitanju. Naime, moj ulaz koji je pod upravljanjem GSKG-a i drugi ulaz pod upravom Zapad stana gdje se nalazi i naš zajednički smetlarnik, privatno je uzurpiran od strane predstavnika stanara tog ulaza, pa nam kante za smeće stoje na cesti, a komunalni redari prijete kaznama. Što napraviti? (12.1.2017)

Očekuju se nova pravila vezano za gspodarenje otpadom. Da bez potrebe ne pokrećete sada sudske postupke protiv predstavnika, pričekajte. Taj prostor će se morati namjenski koristiti.

Karlo pita: Poštovani, zanima me kako doći di nacrta kompletne zgrade u svrhu izračuna površina za postavljanje energetske ovojnice, sanaciju krovišta itd. Unaprijed hvala. (12.1.2017)

U gradskom odjelu za urbanizam.

Jirina pita: U 6 mjesecu 2016. vračena su nam sredstva za ugradnju razdjelnika. Rečeno je da se ta sredstva vračaju vlasnicima stana. Napravljen je popis za povrat tih sredstava, međutim naš predstanik od tada drži novce na računu. Dali su ta sredstva zbilja naša i na koji način možemo tražiti od pretstavnika da nam ih uplati? Dali prestavnik stanara određuje šta će se sa sredstvima napraviti? (12.1.2017)

Ako je svaki suvlasnik iuzravno plaćao razdjelnike, trevbali bi dobti sredstva na osobno račun. Ako je to išlo iz pričuve, postupa se sukladno odluci koju ste donijeli vezano za ugradnju razdjenika. Koa i u drugim slučajevima, predstavnik ne može donositi odluke samostalno.

Kristina pita: GSKG prilikom predaje potpisa suvlasnika gleda popis stanara na koje dolaze racuni. To ne odgovara ZKizvatku.
Upozorila sam pravnu sluzbu u GSKG-u na to i trazila ocitovanje o tome tko je ovlasten potpisati (po zakonu: vlasnik). Njihov odg je da se ni Vrhovni Sud ne moze dog tko je vlasnik pa da ne mogu ni oni i drze se svog popisa. Bankama i drugima nije u interesu prijaviti vlasnistvo jer ce morati placati pricuvu i dr. iako po zakonu moraju u roku od 15dn. Sto uciniti?Treba nam 100% potpisa (12.1.2017)

Upravitelj je dužan pokrenuti postupak protiv knjižnih vlasnika. Ako ne pokrene, zastara nastupa nakon tri godine. U tom slučaju, suvlasnici mogu pokrenuti postupak protiv upravitelja koji nije izvršio svoje obveze i nastupile su štetne posljedice.
Nažalost , još uvjek pravni sustav nije sankcionirao one koji ne prijave vlasništvo i na taj način izbjegavaju plaćanje pričuve. Problem je u tome što nije oštećana država nego privatne osobe pa su građani osuđeni na dugotrajne sudske postupke.
Nije jasna situacija u kojoj vam je potrebna suglasnost 100% jer mnoge banke danas prihvaćaju i drugačije oblike suglasnosti.

višnja pita: Zgrada u lipiku ima 20 stanova i 6 garaža. Obnavljana je fasada sa dijelom sredstava iz EU fondova. Nastao je problem sa plaćanjem jer je upravitelj zgrade Komunalac obračunao prema kvadraturi stana i garaže(obračunat koeficijent1) a ne prema obnovljenim zidovima fasade. Da li su to smjeli učiniti?Gdje da tražimo savjet, pomoć?Troškovnik je za cjelokupnu zgradu a nije po garažama i stanovima. Garaža ima cc6m2 fasade a moramo platiti 8000 kn i to je samo 20% od cijene ostalo pl.fond,. hvala (11.1.2017)

Obveze suvlasnika proizlaze iz udjela u vlasništvu. Ako su posebni djeloi u jednoj građevinskoj cjelini (zgrada), obveze su iste bez obzira dali se radi o stanu, garaži ili nekom drugom dijelu posebnom dijelu zgrade. Obveze se izvršavaju na temelju idealnog udjela u vlasništvu. Upravitelj je ispravno postupio.

Tea pita: Postovani,
Kupili smo stan u prizemlju kuce sa zajednickim dvoristem od svih stanara. Prije 20 god je u dvoristu napravljen zajednicki vanjski wc kojeg su svi stanari koristili. S obzirom da sada svaki stan ima vlastiti wc zanima me treba li se postojeci vanjski wc srusiti s obzirom da ga nema nigdje u dokumentima kao postojeci. Vlasnik jednog stana koji povremeno dode taj wc i dalje koristi jer ga je proglasio svojim vlasnistvom iako je na zajednickoj zemlji napravljen. Molim Vas kome prijaviti (11.1.2017)

Kako je netko nešto nelegalno izgradio, sa istim pravima može to i srušiti.

ivan pita: Poštovani živim u zgradi sa više od 70 stanova već deset godina , a predstavnik stanara nije sazvao nijedan sastanak u tih 1o god. Dali je on obavezan sazivati sastanke u tekućoj godini i koliko puta . lijepi pozdrav (11.1.2017)

Sve ovisi o ostalim suvlasnicima. Ako ništa ne štima, promijenite predstavnika jer vam nitko izvan vaše zajednice ne može pomoći po tom pitanju.
U pravilu, svaki suvlasnik bi trebao biti u tijeku svih događanja i poslova vezanih za upravljanje i održavanje zgrade.
Nažalost, mnogi se sjete tek kad nastupi neka šteta.

Marija pita: Zgrada je bila u energetskoj obnovi u istoj imam i stan i garazu. Sad me duze za isti iznos po kvadratu i za stan i za garazu. Zanima me ne bi li trebao iznos za garazu biti 0,75 kao i kod obracuna pricuve? Odnosno kako se taj udio u sufinanciranju izracunava? Zgrada se vodi kao etazno vlasnistvo u neodredenim omjerima. Hvala (11.1.2017)

Zakonodavac ne raspoznaje vrste posebnih dijelova. Vaša obveza je ono što vam stoji u vlasničkom listu. Manji koeficijenti mogu se stavljati isključivi ako su suglasni svi ostali suvlasnici.

SILVIJA pita: U STANU JE POSTAVLJENA NOVA STOLARIJA ZNATNO VEĆIH DIMENZIJA OD STARE I SVA VRATA OD SREDINE PREMA DOLJE PROPUŠTAJU ZRAK,HLADNOĆU,NE PRIJANJAJU UZ ŠTOK I VIDI SE KROZ TE PROLAZE. KOME SE JOŠ ŽALITI OSIM POSTAVLJAČU STOLARIJE? HVALA (11.1.2017)

Nemate se kome žaliti nego pokrenite postupak pred sudom protiv osobe koja je odgovorna za takav posao.

Tomislav pita: Poštovani,želimo napraviti fasadu,66% suvlasnika je za a ostali protiv.Da li banka kreditira u tom slučaju? Nadalje, što ako ovi koji su protiv neće plaćati.Da li će banka u tom slučaju ovršiti račune nas koji ćemo plaćati i koji ćemo potpisati jamstvo banci. (11.1.2017)

Provjerite u banci. Banke imaju pravila a ne mi.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više