Ivana pita: Poštovani,
manja višestambena zgrada se spremala u obnovu fasade i krova (kreditom). Upravitelj je zatrazio Uvjete oblikovanja od Upravnog odjela te je time rješeno da zgrada mora imati prvobitnoi oblik jer spada u zgradu od ambijentalne vrijednosti ( to za nas znači skidanje novih prozora, stavljanje vitica). Ukratko, ako Grad to uvjetuje, mora li učestvovati u troškovima nekako? napominjem da imamo socijalne sluceve u zgradi (Rome). nemamo novaca za takve sanacije. Hvala, Ivana (23.8.2016)

Ako se radi o zgradi sa statusom zaštićenih spomenika kulture, ne smije se mijenjati vanjski izgled. To morate provjeriti u gradskom odjelu za urbanizam. Neki gradovi su izdvajali određena sredstva za obnovu takvih zgrada ali to nije ničija izričita zakonska obveza- Provjerite u vašem gradu.

Željka pita: Poštovani,
molim za savjetprije dvije
godine stanari su osnovali
udrugu stanara koja upravlja
zgradom. Grad tvrdi da je
udruga neprofitna
organizacija,a upravljanje
se mora naplaćivati, te da
upravljanje moramo
prepustiti firmi koja to
radi, u ovom sl. je to firma
u vl. grada. Imaju li pravo
to tražiti od nas i kako se
možemo boriti protiv njih? (22.8.2016)

Grad je u pravu kada je oblik udruživanja- Udruga. Međutim u više slučajeva suvlasnici sami između sebe izaberu upravitelja i na taj način funkcioniraju. Većina banaka omogućava otvaranje računa. Nedostatak je je u tome što ne postoji je mjesto na kojem se takav upravitelj može registrirati. Postoji nedorečenost čl.44 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Do danas nije evidentiran nijedan slučaj u kojem je pokrenut postupak utvrđivanja aktivne legitimacije takvih upravitelja.

Tanja pita: Postovani,
Sto napravit kada upravitelj zgrade
odbija izvrsit sanaciju dimnjaka i isti
ne mogu koristiti u svome stanu, a
uredno placam pricuvu i dan danas.
Zabranio mi je lozenje na taj dimnjak
uz obrazlozenje da imaju jos dva
dimnjaka u stanu pa da koristim neka
od ta dva, a meni bas zbog
rasporeda je potreban taj neispravni
dimnjak. Obratili smo se na svakakve
adrese pa i inspekciji za zast od poz
ali sve neuspjesno i svi upucu na
upravitelja da zakonski to mora rijes (15.8.2016)

Upravitelj zgrade ne može sam donositi odluke. Obratite se suvlasničkoj zajednici i tražite osiguranje sredstava.
Mora se napomenuti da se to rješava sredstvima pričuve u slučaju građevinskih oštećenja. Međutim , ako je stanja posljedica dugotrajnog korištenja od strane pojedinca, isti sam snosi troškove.

ivana pita: Zanima me tko snosi troskove
popravka odvodne cijevi u podu
stana u zgradi?cijevi su
navodno stare pa je pukla.posto
ce se prerovat kupaonica dal
imam pravo trazit da se vrati u
prvobitno stanje? I sto se
plocica tice.hvala. (1.8.2016)

Rješava se sredstvima pričuve ili policom osiguranja (ako se rado lobu ili oštećenju).
Izvoditelj je dužan sve dovesti u prvobitno stanje.

Jakov pita: Na obiteljskoj zgradi
postavljen je novi krov. Koje
su obveze drugog od dva
suvlasnika glede troškova toga
i budućeg održavanja krova.
Najljepša hvala! (1.8.2016)

Ako se radi o opravdanom trošku, drugi suvlasnik je dužan snositi troškove proporcionalno udjelu u vlasništvu

domagoj pita: Postovani
Vlasnik sam stana u stambenoj
zgradi, zelim ga registrirati
kao apartman i iznajmljivati
turistima..
Zanima me mogu li mi ostali
stanari zgrade to zabraniti
posto se oni me slazu s time..
Unaprijed puno hvala.. (1.8.2016)

Svaki suvlasnik ima pravo na prenamjene svog prostora, ali neškodljiv način za ostale. Ako se obavljanjem neke djelatnosti ostalim ometa normalno korištenje svojih posebnih dijelova, mogu sudskim putem zahtijevati zabranu.

Vlado pita: poštovani! Zbog svog problema
odnosno zbog procurivanja
krovišt ,ispadanja stakla sa
krovnih prozora završio sam na
sudujer nisam izmirivao
obaveze stambene pričuve.sud
ne uzima u obzir moje zahtjeve
koji oko izmirivanja mojih
troškova koje sam imao da
spriječim curenje krovišta i
krovnih prozora. Dobio sam
presudu opčiinskog suda što da
učinim i dali uopće imam
ikakova prava kao vlasnik
stana u HITNIM intervencijama
koje usmenim putem predstavnik
stanara i Uprav (1.8.2016)

Nažalost, niste dobro postupili. Pričuva je zakonska obveza i mora se plaćati. Isto tako, zakonska obveza je suvlasničke zajednice da osigura sredstva za održavanje zgrade. Trebali ste plaćati pričuvu i zahtijevati da se održava i gaj dio zbog kojeg trpite štetne posljedice.
Ostaje vam pravo na tužbu protiv ostalih suvlasnika jer se radi o zajedničkim dijelovima koji se moraju održavati bez obzira što pojedinac ne plaća pričuvu.

Stella pita: Od strane ovlaštenog
servisera, utvrđeno je da se
u jednoj šupi nalazi trošilo
neovlašteno priključeno na
zajedničku stubišnu
rasvjetu. Na šupama nemamo
oznake i ne možemo nikoga
prozvati ako nismo sigurni.
Tražila sam od upravitelja
poduzimanje mjera, ali još
ništa. Što se sve smije
držati u podrumima, da li
smiju škrinje i tome slično.
Hvala.
Lp

(31.7.2016)

Da bi se izbjegle procedure, jednostavno se isključi taj potrošač. Javit će se sam. Bilo bi dobro da se ipak prije isključivanja stavi obavijest na oglasnoj tabli. Možda će se "savjesni korisnik" osobno javiti.
Nema propisa kojim se reguliraju pravila korištenja podruma i sl. prostorija.

Vjekoslav pita: U dvorištu zgrade curi voda.
Svi su na godišnjem odmoru
uključujući predstavnika
stanara, tako da ne mogu ni
odjaviti vodu sa ostatka
obitelji koja je na
godišnjem, niti riješiti taj
problem iz pričuve. Što da
radim? Ako ne interveniram
samoinicijativno, ja i još
par stanara ćemo morati
platiti svu vodu. Može li se
to popraviti, pa naknadno
riješiti preko stanouprave
kad se stanoupravitelj vrati
s godišnjeg. (30.7.2016)

Pokušajte telefonskim putem stupiti u kontakt sa upraviteljem ili predstavnikom. Ako ih ne dobijete pozovite vodoinstalatere, po mogućnosti onog koji je najčešće kod vas radi otklanjanja kvarova. Ako je kvar na zajedničkim dijelovima infrastrukture, neka ispostavi račun na zgradu (to oni dobro znaju). Ako se pravilno upravlja zgradom, taj dio bi trebao biti pokriven policom osiguranja.
Bilo bi dobro da napravite fotografije kvara i nekoliko detalja otklanjanja istog.
I gubitke vode možete na temelju odluke suvlasničke zajednice pokriti sredstvima pričuve jer su to uzročne posljedice izvanrednog događaja.

zdravka pita: poštovani,molim vas što
napraviti,kada nema završnog
računa i kada upravitelj se
ponaša kao diktator, oglušuje
se na hitnu intervenciju,hvala (30.7.2016)

Pridjenite ga odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Marija pita: Poštovani,
kako je moguće da 51% suvlasnika odlučuje o projektu energetske obnove zgrade? Riječ je o velikim financijskim iznosima (na računu pričuve je zanemariv iznos), a tereti svih.
Zar u ovome nije potrebna 100% suglasnost? Kako može netko za mene odlučiti da izdvojim cca 50 000kn (uz sva sufinanciranja), za poboljšane uvijete života, na današnje vrijeme kad mi ti novci trebaju za preživjeti? Napominjem da nisam socijalni slučaj nego normalan građanin ove države već kreditno prezadužen.
(29.7.2016)

To je određeno Zakonom. Ako ide kroz program energetske obnove koje sufinacira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, trošak bi se trebao smanjiti i do 40%.

Bogdan pita: Poštovani:Predstavnik suvlasnika mi ne želi dati novonastali suvlasnički ugovor mada u starom ugovoru piše da je to dužan dati na zahtjev suvlasnika.U novom ugovoru između ostalog trba pisati da se prestavnik i čistačica plaćaju preko pričuvete te nova visina plaćanja pričuve. Kome da se obratim?SA POŠTOVANJEM. Bogdan Drezga Ožujska 13. Zagreb. (19.7.2016)

Predstavnik čini kazneno djelo jer je pravo i obveza svakog suvlasnika da sudjeluje u donošenju odluka vezanih za usvajanje odredbi među-vlasničkog ugovora. Svaki suvlasnik bi trebao imati svoj primjerak među-vlasničkog ugovora.

Siniša pita: Poštovani,
jedan suvlasnik u zgradi želi probiti vanjski zid i ugraditi prozar,zanima me kakva je procedura u ovakvim slučajevima?

Hvala!
Lp
Siniša (19.7.2016)

Mora izhodovati suglasnost svih ostalih suvlasnika i tražiti dozvolu kod nadležnog ureda za urbanizam.

Tomislav pita: Na stropu kupaonice se
pojavila fleka
(pretopstavljam od curenja
vode u stanu iznad),
obavjestio sam predstavnicu
stanara koja je provjerila
kod stanara iznad mene i oni
tvrde da je kod njih sve u
redu, upravitelj zgrade ne
želi ni doći pogledati to
curenje, kome da se obratim
za pomoć, odakle krenuti?
fleka je sve veća i veća, a
njih to ne zanima..

(19.7.2016)

Upravitelj ne obavlja svoju zakonsku obvezu ako ne poduzme mjere otklanjanja kvara na zajedničkim instalacijama koje se nalaze u međukatnoj konstrukciji. Susjed iz stana iznad, mora dozvoliti da se kvar ukloni iz zahvatom koji se mora izvesti u njegovom stanju. Ako ne dozvoljava , morat će snositi sve štetne posljedice i dozvoliti prisilni ulazak stručnim osobama po sudskom nalogu.

žELJKO pita: KAKO RASKINUTI MEĐUVLASNIČKI UGOVOR? AKO 85% STANARA BUDU OBUHVAĆENA POTREBAMA ODRŽAVANJ, A 15% SE IGNORIRA, BEZ OBZIRA NA USMENE ZAHTJEVE ILI PISANE.
KAO STANAR,NEMAM, NI PISANOG NI USMENOG ODGOVORA. JE LI MOGUĆE DA POSTOJI DISKRETNO PRAVO "KOME HOĆU". (17.7.2016)

Među vlasnički odnosi se reguliraju na način da se odredbe usvoje od najmanje 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Takva odluke se primjenjuju i na one koji su bili "protiv".Pravila se primjenjuju prema svima na isti način a pojedinci koji se smatraju oštećenim svoje pravo mogu štititi sudskim putem.

Zoran pita: Poštovani,
Susjed kat ispod prijeti da će pozvati
inspekciju ili podići privatnu tužbu
ukoliko na fasadu stavimo kanalicu
(cca. 1m dužine na zadnjem smo
katu) koja vodi našu vanjsku jedinicu
klime na zajednički krov zgrade.
Napominjem kako smo predhodno
dobili pismenu suglasnost više od
51% stanara u zgradi.
Klima ne bi bila vidljiva i smetnja
nikome, a kanalica u boji fasade. Da
li je moguća tužba sa strane jednog
susjeda kojem smeta uredna
kanalica na fasadi zajednič (17.7.2016)

Svaki suvlasnik može zajedničke dijelove koristiti na neškodljiv način za ostale. Od inspekcija, nadležnost može imati Sanitarna inspekcija koja postupa u slučaju ugroze po zdravlje ljudi. Druge nikakve inspekcije ni druga tijela ne postoje. U slučaju podizanja tužbe, mora dostaviti dokaze o škodljivosti takvog zahvata. Znači, ako nema opasnosti, nema ni opravdanosti zabrane od strane vašeg susjeda.

Natasa pita: Poštovani
mnogi susjedi, suvlasnici zgrade koriste hodnike pored svojih stanova kao skladišta stvari koje im ne trebaju npr. stare perlice, stari namještaj, da li ima neki zakon npr. protupožarni koji kaže da te stvari ne smiju biti na hodniku jer predstavljaju opasnost. Drže te stvari duže od 10 godina.
lp Natasa Beres (16.7.2016)

Sve je to propisima regulirano. Međutim , nitko nije predvidio nadzor u provedbi propisa pa se postupa tek kad nastupe štetne posljedice.
Na našem portalu imate Prijedlog Odluke o kućnom redu. Ako se takav akt usvoji u suvlasničkoj zajednici, svakom bi već trebalo biti jasno da će snositi posljedice ako dođe do njih zbog nepoštivanja odluke.

Anita pita: Smije li se na oglasnu ploču postaviti popis iznosa duga s naznakom poduzete akcije protiv dužnika, bez objave imena ili drugih podataka koji upućuju na vlasnika stana? (15.7.2016)

Ne smiju se isticati osobni podatci na javnim mjestima. Međutim, unutar suvlasničke zajednice, upravitelj preko predstavnika suvlasnika je dužan staviti na raspolaganje svim ostalim suvlasnicima takve podatke.
Ostali suvlasnici imaju pravo na takve informacije jer redovitim plaćanjem pričuve, podmiruju sve troškove i za one koji je plaćaju.

Ivo pita: Imali prestavik stanara
pilati vodovodne cijevi u
zgradi.Naime meni i jos
dvojici prestavnik stanara
je prepila dotok vode.Niti
je obavjestio vodovod niti
nas vlasnika.U zgradi imam
garazu od 1987 godine tu ne
zivim niti koristim
garazu.potrosio vode 7 m3.To
sam sve platio na ruke
prestavniku i jos posebno u
vodovodu.Nikad taj
prestavnik stanara nije
odrzao sastanak ili je ali
nisam bio pozvan.Nije htio
uvesti sekundarna
mjerila.Tribali smo placati
svaki mise (15.7.2016)

U vašem slučaju to nije nikakav predstavnik suvlasnika. To je osoba koja samovoljno provodi diktaturu i pritom čini kaznena djela. Možete slobodno protiv njega podnijeti kaznenu prijavu zbog oštećenja infrastrukture i protuzakonitog onemogućavanja da koristite vodu.

Na koji način jeta osoba postala "ovlašteni predstavnik" koji sebi daje pravo provođenje samovolje.
Pregledajte rubriku "Upravljanje" na našem portalu, bit će vam dosta toga puno jasnije.

Anita pita: Poštovani,
Vlasnik sam posl. prostora u
zgradi koja ima zajednički
sustav grijanja/hlađenja.
Budući da neki vlasnici posl.
prostora nisu plaćali račune
grijanja/hlađenja upravitelj i
predstavnik stanara su
zatvorili ventil tako da
prizemlje i prvi kat, a među
njima i ja, više nemaju
grijanje i hlađenje. Što mogu
poduzeti protiv njih, odnosno
kome prijaviti slučaj budući
da sam uvijek redovito plaćao
svoje račune, a sada mi je
isključena usluga
grijanja/hlađenja. (14.7.2016)

Nažalost, svoje pravo ćete morati zaštititi sudskim putem podnošenjem prijave protiv osoba koje su vas doveli u opisano stanje. Ako su već bili prisiljeni na takav čin, dužni su vam osigurati zamjensko rješenje.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više