Ivana pita: Poštovani,
manja višestambena zgrada se spremala u obnovu fasade i krova (kreditom). Upravitelj je zatrazio Uvjete oblikovanja od Upravnog odjela te je time rješeno da zgrada mora imati prvobitnoi oblik jer spada u zgradu od ambijentalne vrijednosti ( to za nas znači skidanje novih prozora, stavljanje vitica). Ukratko, ako Grad to uvjetuje, mora li učestvovati u troškovima nekako? napominjem da imamo socijalne sluceve u zgradi (Rome). nemamo novaca za takve sanacije. Hvala, Ivana (23.8.2016)
Željka pita: Poštovani,
molim za savjetprije dvije
godine stanari su osnovali
udrugu stanara koja upravlja
zgradom. Grad tvrdi da je
udruga neprofitna
organizacija,a upravljanje
se mora naplaćivati, te da
upravljanje moramo
prepustiti firmi koja to
radi, u ovom sl. je to firma
u vl. grada. Imaju li pravo
to tražiti od nas i kako se
možemo boriti protiv njih? (22.8.2016)
Tanja pita: Postovani,
Sto napravit kada upravitelj zgrade
odbija izvrsit sanaciju dimnjaka i isti
ne mogu koristiti u svome stanu, a
uredno placam pricuvu i dan danas.
Zabranio mi je lozenje na taj dimnjak
uz obrazlozenje da imaju jos dva
dimnjaka u stanu pa da koristim neka
od ta dva, a meni bas zbog
rasporeda je potreban taj neispravni
dimnjak. Obratili smo se na svakakve
adrese pa i inspekciji za zast od poz
ali sve neuspjesno i svi upucu na
upravitelja da zakonski to mora rijes (15.8.2016)
ivana pita: Zanima me tko snosi troskove
popravka odvodne cijevi u podu
stana u zgradi?cijevi su
navodno stare pa je pukla.posto
ce se prerovat kupaonica dal
imam pravo trazit da se vrati u
prvobitno stanje? I sto se
plocica tice.hvala. (1.8.2016)
Jakov pita: Na obiteljskoj zgradi
postavljen je novi krov. Koje
su obveze drugog od dva
suvlasnika glede troškova toga
i budućeg održavanja krova.
Najljepša hvala! (1.8.2016)
domagoj pita: Postovani
Vlasnik sam stana u stambenoj
zgradi, zelim ga registrirati
kao apartman i iznajmljivati
turistima..
Zanima me mogu li mi ostali
stanari zgrade to zabraniti
posto se oni me slazu s time..
Unaprijed puno hvala.. (1.8.2016)
Vlado pita: poštovani! Zbog svog problema
odnosno zbog procurivanja
krovišt ,ispadanja stakla sa
krovnih prozora završio sam na
sudujer nisam izmirivao
obaveze stambene pričuve.sud
ne uzima u obzir moje zahtjeve
koji oko izmirivanja mojih
troškova koje sam imao da
spriječim curenje krovišta i
krovnih prozora. Dobio sam
presudu opčiinskog suda što da
učinim i dali uopće imam
ikakova prava kao vlasnik
stana u HITNIM intervencijama
koje usmenim putem predstavnik
stanara i Uprav (1.8.2016)
Stella pita: Od strane ovlaštenog
servisera, utvrđeno je da se
u jednoj šupi nalazi trošilo
neovlašteno priključeno na
zajedničku stubišnu
rasvjetu. Na šupama nemamo
oznake i ne možemo nikoga
prozvati ako nismo sigurni.
Tražila sam od upravitelja
poduzimanje mjera, ali još
ništa. Što se sve smije
držati u podrumima, da li
smiju škrinje i tome slično.
Hvala.
Lp
(31.7.2016)
Vjekoslav pita: U dvorištu zgrade curi voda.
Svi su na godišnjem odmoru
uključujući predstavnika
stanara, tako da ne mogu ni
odjaviti vodu sa ostatka
obitelji koja je na
godišnjem, niti riješiti taj
problem iz pričuve. Što da
radim? Ako ne interveniram
samoinicijativno, ja i još
par stanara ćemo morati
platiti svu vodu. Može li se
to popraviti, pa naknadno
riješiti preko stanouprave
kad se stanoupravitelj vrati
s godišnjeg. (30.7.2016)
zdravka pita: poštovani,molim vas što
napraviti,kada nema završnog
računa i kada upravitelj se
ponaša kao diktator, oglušuje
se na hitnu intervenciju,hvala (30.7.2016)
Marija pita: Poštovani,
kako je moguće da 51% suvlasnika odlučuje o projektu energetske obnove zgrade? Riječ je o velikim financijskim iznosima (na računu pričuve je zanemariv iznos), a tereti svih.
Zar u ovome nije potrebna 100% suglasnost? Kako može netko za mene odlučiti da izdvojim cca 50 000kn (uz sva sufinanciranja), za poboljšane uvijete života, na današnje vrijeme kad mi ti novci trebaju za preživjeti? Napominjem da nisam socijalni slučaj nego normalan građanin ove države već kreditno prezadužen.
(29.7.2016)
Bogdan pita: Poštovani:Predstavnik suvlasnika mi ne želi dati novonastali suvlasnički ugovor mada u starom ugovoru piše da je to dužan dati na zahtjev suvlasnika.U novom ugovoru između ostalog trba pisati da se prestavnik i čistačica plaćaju preko pričuvete te nova visina plaćanja pričuve. Kome da se obratim?SA POŠTOVANJEM. Bogdan Drezga Ožujska 13. Zagreb. (19.7.2016)
Siniša pita: Poštovani,
jedan suvlasnik u zgradi želi probiti vanjski zid i ugraditi prozar,zanima me kakva je procedura u ovakvim slučajevima?
Hvala!
Lp
Siniša (19.7.2016)
Tomislav pita: Na stropu kupaonice se
pojavila fleka
(pretopstavljam od curenja
vode u stanu iznad),
obavjestio sam predstavnicu
stanara koja je provjerila
kod stanara iznad mene i oni
tvrde da je kod njih sve u
redu, upravitelj zgrade ne
želi ni doći pogledati to
curenje, kome da se obratim
za pomoć, odakle krenuti?
fleka je sve veća i veća, a
njih to ne zanima..
(19.7.2016)
žELJKO pita: KAKO RASKINUTI MEĐUVLASNIČKI UGOVOR? AKO 85% STANARA BUDU OBUHVAĆENA POTREBAMA ODRŽAVANJ, A 15% SE IGNORIRA, BEZ OBZIRA NA USMENE ZAHTJEVE ILI PISANE.
KAO STANAR,NEMAM, NI PISANOG NI USMENOG ODGOVORA. JE LI MOGUĆE DA POSTOJI DISKRETNO PRAVO "KOME HOĆU". (17.7.2016)
Zoran pita: Poštovani,
Susjed kat ispod prijeti da će pozvati
inspekciju ili podići privatnu tužbu
ukoliko na fasadu stavimo kanalicu
(cca. 1m dužine na zadnjem smo
katu) koja vodi našu vanjsku jedinicu
klime na zajednički krov zgrade.
Napominjem kako smo predhodno
dobili pismenu suglasnost više od
51% stanara u zgradi.
Klima ne bi bila vidljiva i smetnja
nikome, a kanalica u boji fasade. Da
li je moguća tužba sa strane jednog
susjeda kojem smeta uredna
kanalica na fasadi zajednič (17.7.2016)
Natasa pita: Poštovani
mnogi susjedi, suvlasnici zgrade koriste hodnike pored svojih stanova kao skladišta stvari koje im ne trebaju npr. stare perlice, stari namještaj, da li ima neki zakon npr. protupožarni koji kaže da te stvari ne smiju biti na hodniku jer predstavljaju opasnost. Drže te stvari duže od 10 godina.
lp Natasa Beres (16.7.2016)
Anita pita: Smije li se na oglasnu ploču postaviti popis iznosa duga s naznakom poduzete akcije protiv dužnika, bez objave imena ili drugih podataka koji upućuju na vlasnika stana? (15.7.2016)
Ivo pita: Imali prestavik stanara
pilati vodovodne cijevi u
zgradi.Naime meni i jos
dvojici prestavnik stanara
je prepila dotok vode.Niti
je obavjestio vodovod niti
nas vlasnika.U zgradi imam
garazu od 1987 godine tu ne
zivim niti koristim
garazu.potrosio vode 7 m3.To
sam sve platio na ruke
prestavniku i jos posebno u
vodovodu.Nikad taj
prestavnik stanara nije
odrzao sastanak ili je ali
nisam bio pozvan.Nije htio
uvesti sekundarna
mjerila.Tribali smo placati
svaki mise (15.7.2016)
Anita pita: Poštovani,
Vlasnik sam posl. prostora u
zgradi koja ima zajednički
sustav grijanja/hlađenja.
Budući da neki vlasnici posl.
prostora nisu plaćali račune
grijanja/hlađenja upravitelj i
predstavnik stanara su
zatvorili ventil tako da
prizemlje i prvi kat, a među
njima i ja, više nemaju
grijanje i hlađenje. Što mogu
poduzeti protiv njih, odnosno
kome prijaviti slučaj budući
da sam uvijek redovito plaćao
svoje račune, a sada mi je
isključena usluga
grijanja/hlađenja. (14.7.2016)