Tom pita: Kako prisiliti popravak vanjskog zida iz pričuve?
Vlaga se pojavljuje u stanu po vanjskim zidovima do 1,5 m visine, no nikako da se to popravi jer je samo na jednom stanu.
Kako prisiliti popravak toga? Sredstava ima dovoljno za popravak (12.7.2016)

Dobro bi bio da stručna osoba izvrši pregled i ako se ustanovi da se radi o nužnom zahvatu, mora se riješiti sredstvima pričuve.

Akiles pita: Postovani. .
koja su moja prava..zivimo u
obiteljskoj kuci etaziranoj na
tri stana ..ima zajednicki put
koji je brat poceo koristiti za
potrebe svoje firme za
izvodjenje gradj.radova na
susjednoj parceli. Imamo troje
djece I postalo je nemoguce
funkcionirati. .kome se
obratiti prije nego se nesto do
godi ? (11.7.2016)

I u vašem slučaju se radi o suvlasničkoj zajednici gdje nema dogovora. Očekuje vas sudski postupak u kojem će sud donijeti rješenje o pravilima ponašanja pojedinog suvlasnika u predmetu.

Marko pita: Poštovani,
živim u neboderu od 20 katova u kojem je određeni broj suvlasnika zauzeo hodnike s glomaznim otpadom ili "privremenim" odlagalištem stvari. S obzirom da i sam imam potrebu zauzeti 2-3 m2 prostora (za bicikle) molim pomoć kako to napraviti legalno, da se nitko ne može buniti. Da li postoji naćin najma zajedničkog prostora, ukoliko time ne bih narušio puteve za evakuaciju, protupožarne zakone i ostalo.
Hvala (11.7.2016)

Nažalost to nije usamljen slučaj. Stanari nisu svjesni opasnost koje mogu proizaći iz takvog ponašanja. Ako nema Odluke o kućnom red ili odluke o pravilima ponašanja, ostaje da se čeka neki događaj gdje bi se proglasio krivac.

NEDOSTAJE NAM ZAKON O STANOVALJU KOJIM BI SE RFEGULIRALA PITANJA I ODREĐENI ZAJEDNIČKI DIJELOVI DOBILI OBILJEŽJE JAVNOG MJESTA. TEK NA TAJ NAČIN OVLAŠTEENE SLUŽBENE OSOBE MOGU PROVODITI MJERE SA CILJEM ZAŠTITE JAVNOG INTERESA.

Tina pita: Živim na prvom katu i unatoč
mom protivljenju i još par
susjeda postavili su klupicu
ispod naših prozora pored
ulaza u stambenu zgradu.Sada
namjeravaju roštiljati pored
te klupice.Zanima me dal je to
dozvoljeno jer ce nam stanovi
biti puni dima.Hvala na
odgovoru. (10.7.2016)

Nitko nema pravo na korištenje zajedničke imovine na način da ostalima ometa normalan život u svom posebnom dijelu (stanu). Imate pravo na sudsku zaštitu.

Marcelo pita: Suvlasnici su odlučili napraviti novu fasadu iako ista nije trebala obnovu ni sanaciju i nije bilo nužno obaviti hitni zahvat.Novi suvlasnici,su izgradili veliki balkon kojim su oštetili fasadu.Kao vlasnici tavanskog stana i umirovljenici u teškoj mater.situaciji nismo mogli uplatili taj dio u pričuvu pa su nas suvlasnici tužili sudu nakon perioda u kojem je pravno nastupila zastara potraživanja.Da li smo obvezni sudjelovati financijski u izradi fasade. (10.7.2016)

Morate na sudu dokazati da zahvati nisu bili potrebni i da se nije prilikom određivanja visine pričuve vodilo računa o vašem socijalnom statusu.

Kruno pita: Poštovani
U zgradi je došlo do
zaštopavanja vertikalnog
glavnog odvoda, zbog čega je
jedan od stanova poplavljen,
te je nastala šteta na
parketnom podu.
U stanu koji je poplavljen
nitko ne živi, već vlasnik
živi van Hrvatske.
Sada vlasnik traži odštetu od
nas stanara, da mu se isplati
za popravak oštećenog poda.
Pitanje: ima li zakonsko
pravo tražiti odštetu od
stanara odnosno da mu se
sredstva isplate iz
zajedničke pričuve za obnovu
poda? (9.7.2016)

Kompletan problem se rješava preko police osiguranja (ako zgrada ima upravitelja, on to dobro zna).Ako nema police osiguranja, svi suvlasnici su dužni sudjelovati u otklanjanju posljedica bez obzira u kojem djelu zgrade stanuju.

A pita: Može li zgrada imati otvorena dva računa u banci? Jedan za zajedničku pričuvu, a drugi na koji bi stanari uplaćivali troškove koji se ne podmiruju iz zajedničke pričuve? (9.7.2016)

Provjerite u banci. Pretpostavljamo da neće biti zapreka.

zoksija pita: Dali trebam građevinsku dozvolu za otvoriti vrata za ulaz u svoj stan u prizemlju na vanskom zidu zgrade , imam 90% potpisa i odobrenja ostalih stanara odnosno od 8 stanova imam potpis 7 vlasnika (8.7.2016)

Provjerite uvjete u gradskom odjelu za urbanizam. Mijenja se vanjski izgled zgrade i za to je potrebna dozvola.

ROBERT pita: Molim Vas informaciju da li se naknada za poslove predstavnika zgrade plačati na tekući račun iz pričuve uz iznajmljivanje dijela stana za potrebe smještaja dokumentacije o knjigovodstvu i dokumentacije zgrade? Da li se ta naknada treba prijaviti za prijavu poreza? (7.7.2016)

Da.

Branka pita: Poštovanje, molim vas
odgovor na sljedeće pitanje:
Tko plaća saniranje
neispravnog dimnjaka,
vlasnik stana ili sredstvima
iz pričuve?
Dobili smo izvješće
dimnjačara da je dimnjak u
kupaoni neispravan. Imamo
bojler na plin u kupaoni.
Hvala na odgovoru, Branka
Hreljanović
(6.7.2016)

Ako se radi o dimnjaku koji je na upotrebi većem broju suvlasnika, održava se sredstvima pričuve. Ako je isključivo za vaše potrebe, to je vaša obveza.

Ana pita: Prije kupnje stana zgrada je
uredno etažirana. Stan koji smo
kupili je prvotno bio lokal
koji smo prenamijenili u
stambeni prostor. Treba li
ponovno etažirati cijelu zgradu
ili je dovoljno samo etažirati
prenamijenjeni stambeni
prostor? (6.7.2016)

Ako nije došlo do promjena u površini, nema potrebe. Radi se samo o prenamjeni prostora. Jedino, ako je došlo do promjena u građevinskom smislu, to ste trebali rješavati sukladno Zakonu o građenju (promjena stanja).

Marica pita: Poštovanje,
Predstavnik stanara ne plaća pričuvu, to se jasno vidi iz financijske kartice. Dokument na kojem je to odobreno ne postoji. U medjuvlasničkom ugovoru i u ugovoru o upravljanju zgrade to nigdje ne piše da je oslobođen i na temelju čega.
Recite mi točno ime institucije/inspekcije gdje da taj kriminal prijavim ?
Također molim ime institucije gdje da prijavim ako predstavnik suvlasnika ne želi dati račune na uvid iz prošle godine kao što ih neda niti upravitelj zgrade ?
Hitno molim (6.7.2016)

Prvo , promijenite predstavnika. Nakon toga donesite odluku da vaš upravitelj pokrene postupak pred nadležnim sudom za prisilnu naplatu pričuve.

Ljupka pita: Poštovani,
nas stan na zadnjem katu zgrade
prokišnjava i voda ulazi i sa strane
fasade i s krova,to je starija zgrada s
5-6 ulaza i vjerujem da je ista
situacija svima tko zivi na zadnjem
katu.Kako mozemo sanirati krovište i
fasadu iz pričuve i da u tome svi
stanari sudjeluju jednako a ne samo
mi koji direktno imamo problem s
prokišnjavanjem,i je li postoji možda
neka druga alternativa
saniranja(nužna)samo naseg dijela
krovišta iz pričuve?!?
Hvala i ugodan dan! (6.7.2016)

Na ovo pitanje smo odgovarali više puta. Radi se o nužnom zahvatu koji se rješava sredstvima pričuve.

nezadovoljan pita: zanima me pitanje: zasto
prestavnik stanara moze imati
0 kuna pričuve a mi ostali
noramo plačat isto tako taj
prestavnik stanara nam je
promjenio upravitelja zgrade (5.7.2016)

Pročitajte više u rubrici "Upravljanje" na našem portalu

Edin pita: Pozz.dali moze netko od stanara
ulaza cistiti stubiste ili mora
biti ovlastena firma za
ciscenje (5.7.2016)

Ne mora ako se unutar zgrade dogovorite . Jedino se ne može nekom isplaćivati naknada za rad "na ruke".

Lenka pita: Poštovani,
Kakav odnos trebamo sklopiti s jednim od suvlasnika koji želi obavljati posao čišćenja zgrade. Da li u slućaju rada na crno takvog suvlasnika, postoji odgovornost predstavnika suvlasnika? (4.7.2016)

Svaki rad koji se plaća na crno je protuzakonit. Suvlasnici mogu donijeti odluku da se jedan od njih oslobodi obveza i da u protuvrijednosti obavljenih radova u ime suvlasničke zajednice.

branko pita: PUNO HVALA NA ODGOVORU,VIDITE DA ZAKONE I PROPISE PIŠU ljudi ZA LJUDE ,A NISU NI LJUDSKI NI HUMANI,DA POJASNIM,PREOSTALI SUVLASNICI NISU JOŠ mogliPOTPISATI SUGLASNOST ZA POSTAVU RUKOHVATA JER NE ŽIVE TOKOM GODINE U ZGRADI,SIGURNO BI DALI SUGLASNOSTVEĆINA ŽIVI IZVAN RH,A JEDINA KOJA SE PROTIVI POSTAVI JE "PREDSTAVNICA STANARA"?!!!,MOLIM DA ME SAVJETUJETE ŠTO TREBAM NAPRAVITI DA SE RUKOHVAT POSTAVI, TETA BI OSOBNO PLATILA POSTAVU AKO TREBA,JER JOJ JE TO OD ŽIVOTNE VAŽNOSTI,POMOZITE,HVALA UNAPRIJ (4.7.2016)

Ako postavljanje rukohvata ne predstavlja problem fizičke naravi (nikom ne smeta za korištenje svog posebnog dijela-stana), slobodno ga o osobnom trošku postavite. Predstavnica suvlasnika može govoriti samo u svoje ime i ako joj to smeta , može jedino zahtijevati od suda da se to zabrani. Do sada nismo imali u praksi nijedan slučaj da je sud donio rješenje o zabrani takvih radnji, a posebno kad se radi o zahvatu i humanih razloga.

Lela pita: Poštovani,
Radi se o stambenoj zgradi sa dva
ulaza, u svakom ulazu su 4 stana.
Ulazi su se odvojili na dva kućna
savjeta zbog loših međuljudskih
odnosa ( svaki ulaz ima svog
predstavnika i svoj račun). Zanima
me da li jedan ulaz ( polovica zgrade)
smije promjeniti krovište i fasadu na
svom ulazu bez suglasnosti svih
stanara ( oba ulaza)!
Hvala na odgovoru (4.7.2016)

Nelogično je jer se radi o jedinstvenoj građevini. Međutim, moguće je jer se radi o nedorečenosti Zakona koji je dozvoli da dva upravitelja vode jednu zgradu i da svaki vodi svoju politiku.

Bolek pita: POštovani!Da li su kanali za smeće u stamb. zgradi dio zajedničkih suvlasničkih objekata (prostora ) za čije zatvaranje ili uklanjanje treba 100% pristanka suvlasnika za takvo nešto?Da li predstavnik stanara može samoinicijativno zatvoriti kanale za smeće (zavariti ih ),bez da je prije ikoga obavijestio i bez ikakvih dozvola i stručnih mišlljenja (Građ. ispekcija,sanitarna insp...)?Dali je povrijedio zakon o oštećenju zajedničke imovine pošto je onemogućio stanarima normalno funkcioniranje? (3.7.2016)

Kanali za smeće su uglavnom van funkcije u mnogim zgradama zbog problema održavanja. U svakom slučaju, odluke trebaju donositi svi suvlasnici a ne samo jedna osoba.

vesna pita: POŠTOVANJE DALI SUSJED IMA
PRAVO ZATVORITI MOJ PROZOR JER
JE POSTAVIO PLINSKI BOJLER I
ZATVORIO DIO SVOG BALKONA I
MOJ PROZOR OD KUPAONE ŽIVIM U
ZGRADI NA 5 KATU VLAGA SE
ZADRŽAVA U STANU ALI MOLBE DA
MAKNE VRATA I OSLOBODI MOJ
PROZOR NISU URODILE PLODOM ŠTA
DA RADIM HVALA VESNA IZ POŽEGE (1.7.2016)

Nema na to pravo. Nažalost, morat ćete pokrenuti sudski postupak protiv njega.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više