Perković pita: Štovani!
Da li se krovni prozori podrazumjevaju pod krovnom konstrukcijom i kod izmjene krova ?
Da li se kod rekonstrukcije krova-(zbog dotrajalosti krova koji curi) izmjena potrebnih krovnih prozora (oštečeni zbog curenja krova)plačaju iz pričuve?
Hvala (19.1.2016)
Stjepan pita: Poštovani,
Stanujem u zgradi koja ima svoju vlastitu kotlovnicu. Pošto zgrada nema plinske instalacije po zgradi već nam plin služi isključivo za grijanje u zimskim mjesecima te imamo samo jedno mjerno mjesto. Sad kad smo uveli razdjelnike po stanovima naš distributer nas je svrstao u TM-1 grupu gdje je plin najskupliji i vodi nas kao da imamo svaki svoje brojilo Kome se žaliti i dali je to pravno u redu. (19.1.2016)
Luka pita: Postovani,
Na koji nacin je uredjeno
pitanje neispravnih dimnjaka za
plinske peci? Naime stanar koji
se grije na plin dobio je
upozorenje o neispravnom
dimnjaku. koji je slijedeci
postupak i od kuda se isti
financira? Hvala (18.1.2016)
Dominik pita: Predstavnik sam suvlasnika. U
jednom stanu vlazi strop, posumnjalo
se na curenje iz odvodne vertikale.
Stambeni upravitelj predloze
izvodjaca koji obavlja snimanje
kamerom i uocava 3 rupice na cijevi.
Dostavljena je snimka kamere, ali ne i
nacrt gdje se rupice nalaze. Isti
izvodjac je dao ponudu za popravak -
kod prvog "drugog misljenja" sam
dobio dvaput nizu ponudu.
Stambeni upravitelj je bez mog
potpisa i ziga platio izvodjacu iz
pricuve, a ne zele dati nacrt gdje su (18.1.2016)
Dragana pita: Poštovani,
Interesira me koje su zgrade u obvezi imenovati predstavnika suvlasnika. Naime, živim u objektu koji se sastoji od 3 zgrade sa po 6 stanova, i naš upravitelj (komunalno društo) nam je rekao da ne moramo imati imenovanog prestavnika suvlasnika. Također, predstavnika smo imali do 2013. godine, i on je u ime tadašnih suvlasnika potpisao međuvlasnički ugovor, da li taj ugovor i dalje vrijedi ako ta osoba više nije predstavnik suvlasnika?
Unaprijed hvala! (18.1.2016)
Ivan pita: Kroz stan prolazi dimnjak koji
se nikada nije koristio. Zgrada
gradena 1975. Da li postoji
nacin da se taj dio dimnjaka u
mojem stanu srusi??
Hvala (18.1.2016)
tim pita: Poštovani,
u zgradi od tri etaže - P+2
(tri stana) i nestambenog
tavana, imamo priliku kupiti
tavan i adaptirati ga u stan
(uz podizanje nadozida za 50
cm), što dozvoljava
urbanistički plan. Zgrada je
etažirana i tavan pripada
vlasniku stana na prvom katu
(zajedno čine posebni dio),
koji želi prodati SAMO
potkrovlje. Zanima nas da li
je moguće tavan izdvojiti u
zasebnu cjelinu prije
adaptacije te da li je
potrebna suglasnost ostalih
sustanara obzirom da nisu
v (17.1.2016)
Martina pita: Na nasem se neboderu radi nova
fasada. Obavijesteni smo od
strane predstavnika zgrade da
ce sva voda koja bude utrosena
za potrebe radova biti
raspodijeljena na stanare? Da
li smo mi duzni placati vodu
utrosenu za radove? (13.1.2016)
Ivan pita: Poštovani, prije dva mjeseca kupio sam stan. U kuhinji se vidjelo da je izbila vlaga, koja zadnjih dana još više izbija. Kako sam odnedavno vlasni, ne znam kome se obratiti i tko snosi troškove sanacije? (12.1.2016)
Miroslav pita: Zivim u gradskom stanu. Prije nekoliko
tjedana se na zalost kat iznad mene
doselila obitelj koja krsi pravila kucnog
reda na sve moguce nacine obavljaju
se radovi neovisno o satu, djeca lupaju
razbijaju, vicu, trce od 08:00 - 23:30
svaki dan, svade i deranja su
svakodnevica. Postalo je nesnosljivo
zivjeti. Obratio sam se predstavniku
stanara nekoliko puta koji je popricao sa
njima, ali na zalost bez promjene. Molio
bih info kome da se obratim dalje jer su
uvjeti zivota (10.1.2016)
Darko pita: Kao predstavnik suvlasnika
molim vas odgovor: Da li
pojedini suvlasnik ima pravo
dobiti od Upravitelja zgrade
uvid u dugovanju ostalih
suvlasnika prema pričuvi
zgrade? Dobiti to pismeno te
onda u svojem aranžmanu
koristiti takove podatke?
Hvala. (10.1.2016)
Franjo pita: Poštovani,
živim na 1, katu i ispod mene je lokal s nadstrešnicom.
Zgrada ima 9 katova, na 3 i 6 katu susjedi su ugradili vanjske jedinice klima uređaja na fasadi koja gleda na ulici i kapa im kondenzat na nadstrešnici i meni na klupčici.Predstavnik kaže da niš ne može. upoyorio sam susjede pismeno da produlje cijevi da mi ne kapa. Šta napraviti i kome se obratiti? Hvala. (8.1.2016)
Franjo pita: Poštovani,
živim na uglu 9 katnice s 81 stanova. Ja sam na 1 i 2 katu, a ispod mene je lokal. Nemamo izoliranu fasadu i stanari nisu zainteresirani jer sad trebamo uložiti za kalorimetre. Pošto mi je hladno u stanu a i grijanje če mi biti skuplje ka prijeđemo na kalorimetr, da li mogu sam izolirati samo ta dva stana izvan, i obojat u originalnu boju zgrade? (8.1.2016)
sanja pita: Poštovani,
U stanu imam dva radijatora, jedan s 4 rebara,te jedan s 11 rebara. Na oba radijatora su instalirani razdjeljnici.
Moje pitanje je: da li razdjeljnici razlikuju veličinu radijatora obzirom na broj rebara i na potrošene kWh? (8.1.2016)
Vedran pita: Dali pravno moguće uvesti
elektronsko glasovanje
suvlasnika i koji je
pravilnik? (7.1.2016)
Vedran pita: Telekom operateri su svoju
TK instalaciju za polovicu
stanova sproveli preko
privatne garaze jer je to
bilo tehnicki jednostavnije
i sa njihovim manjim
troskovima (za sada pod
ovrhom - vlasnik dozvolio
jer ionako gubi tu garazu)
za koju se ceka novi
vlasnik. Može li novi
vlasnik zahtjevati
izmjestanje već postojeće
instalacije i na čiji
trošak? (7.1.2016)
Vedran pita: Otkriveno je da novi
Upravitelj (nakon stecaja
proslog Upravitelja i
zavrzlama) nema ispravnu
suglasnost suvlasnika (krivi
podaci, krivi udjeli i sl.
iako je napisao 51%). Proslo
je par godina. S pravne
strane koje su posljedice
moguce na Upraviteljeve
odluke u međuvremenu zbog
toga? (7.1.2016)
Goran pita: Tvrtka koja upravlja zgradom godinama nije slala izvješća suvlasnicima od kojih su neki godinama gomilali dugove za pričuvu i grijanje (zgrada ima vlastito centralno grijanje) niti je iste opominjala ili pokretala ovrhe. Među neplatišama je bio i dugogodišnji predstavnik suvlasnika koji je uveo samovolju po pitanju uključivanja grijanja i korištenja zajedničkih prostorija. Sad, kada tražimo da se uvede red upravitelj želi jednostrano raskinuti ugovor da prikrije svoj nerad. Što poduzeti? (24.11.2015)
Dinko pita: Poštovani,
za deset godina koliko živim u svom stanu dimnjačar ni jednom nije došao prekontrolirati dimnjak u stanu.Zanima me da li je on to dužan napraviti ili ga moram posebno zvati?Dolazi uredno i prekontrolira dimnjak u zgradi, ali nama nikad nije pozvonio na vrata.Na koji način se to rješava? Hvala (24.11.2015)
Radivoje pita: Zgrada na jednu k.č.,6 katova
i dva ulaza i dva
predstavnika, upravljana s
GSGK, svaki ulaz ima svoju
pričuvu.U prizemlju
zgrade ispred ulaza i lokala
izgrađen je nadkriti trijem
cca130 m2 u suvlsništvo
vlasnika zgrade.
UPIT : - da li vlasnici lokala
u iznajmljenom prostoru ispred
lokala zatvorit montažnom-demo
ntažnom konstrukcijom.
- da li treba suglanost 100%
ili 51% ?
- ako se da suglasnost koji je
postupak, ugovorne obaveze
i nadoknada sa plaćanjem u
pr (24.11.2015)