Jadranka pita: Poštovani,
da li predstavnik suvlasnika
može biti iz drugog ulaza iste
zgrade (3 ulaza), a da je
istovremeno i predstavnik u
svom ulazu.
Hvala (7.2.2016)
Željko pita: Poštovani imamo vlastiti
sustav grijanja tj. svoju
kotlovnicu na plin i
zajedničko mjerilo potrošnje
plina. Imamo ugrađene
razdjelnike potrošnje
toplinske energije i
sklopljeni ugovor za
očitanje tako da svaki
suvlasnik svoju potrošnju
plača na račun zgrade, a
upravitelj sa zajedničkog
računa podmiruje trošak
energenta(plina). Zanima me
u koju kategoriju mi kao
Stambena zgrada spadamo,
kućanstvo ili poslovni
subjekt?
Hvala (5.2.2016)
Igor pita: Poštovani,
predstavnik sam stanara
zgrade u kojoj živim.
Pravna osoba iz zgrade
postavila je, bez pitanja,
nekoliko nadzornih kamera
ispred ulaza, u garažu i
hodnike, sve zajednički
prostori stanara/suvlasnika.
Zanima me imaju li pravo na
to bez suglasnosti stanara.
Unaprijed hvala na odgovoru
i srdačan pozdrav! (5.2.2016)
srebrenka pita: MOŽE LI VLASNIK STANA S VLASNIČKIM UDJELOM1% SAMOSTALNO, BEZ SUGLASNOSTI OSTALIH SUVLASNIKA, OSPOSOBITI POSTOJEĆI, ZAPUŠTENI LIFT O SVOM TROŠKU.KAKO DA POSTUPE OSTALI SUVLASNICI KOJIMA NIJE U INTERESU OSPOSOBLJAVANJE LIFTA.
hVALA (4.2.2016)
branka pita: U zavodu su mi rekli da Vi nista ne
znate i da moram ucestvovati u
popravku njihovog krova! Pitam Vas
da lo postoji limit povecanja
pricuve,jer ako uzmu i kredit za fasadu
placat cu vise nego u stanu kojem
zivim!Hvala!
(4.2.2016)
Sanja pita: Iznad mene je stan u kojem je prije nego smo se uselili, vlasnik od hodnika napravio predsoblje i tako zatvorio vrata za terasu koja je iznad polovice mog stana, posve sam sigurna da nije od nikoga dobio dozvolu,kome to prijaviti, jer ne plaća ni grijanje a ni kredit za novu fasadu po toj kvadraturi ? (3.2.2016)
Sanja pita:
Od stana iznad mene povremeno procuri iz kupaonskih instalacija i onda se meni stavaraju fleke koje danima vlaže, pa se suše i taman što okrečimo, idemo ispočetka.U stanu su podstanari , vlasnik živi u Virovitici. Puno puta smo ga zvali, ali on je uvijek nalazio izgovor, da je to možda zbog loše fasade . Prošle godine fasada je obnovljena i kad nam je procurilo suprug je nazvao i rekao da je procurilo, prvo je rekao da je nemoguće, a onda da će popraviti, ali ništa od toga, što učiniti ? (3.2.2016)
Tomislav pita: Tabla na zgradi - problem sa predstavnikom stanara
Poštovani!
Predstavnik stanara ne dozvoljava postavljanje table na zgradi/tobože to stanari priječe/, dali unatoč toj spoznaji mogu postaviti tablu na zgradu jer unutar zgrade imam unajmljeni prostor u kome obavljam djelatnost/ tabla je 60x40 cm/.ili najmodavac mora od gradskog ureda zatražiti suglasnost.
hvala. (3.2.2016)
Hrvoje pita: Poštovani,
Molim Vas za informaciju da li
je zakonski ispravno i u
krajnjem slučaju funkcionalno
da se u zgradi sa 20 stanova
ugrade samo razdjelnici bez
termostatskih ventila i
ikakvih drugih radova na
toplinskoj stanici (3.2.2016)
Victoria pita: Zanima me da li upravitelj
zgrade ima pravo podignuti
kredit za plaćanje
elektroenergetske
suglasnosti HEP-u bez
suglasnosti svih vlasnika
stanova. Naime, mišljenja
sam da elektroenergetsku
suglasnost, odnosno
priključak za struju treba
platiti investitor koji je
gradio zgradu i da taj
trošak ne bi trebao ulaziti
u pričuvu zgrade.
Lijep pozdrav,
Victoria (2.2.2016)
predstavnik pita: Bio sam predstavnik na dva ulaza, no od prošle godine sam samo na jednom. Ugovore o djelu sam imao za svaki ulaz posebno, tako da sam primao dvije naknade po 200 kn. Ostao mi je jedan ugovor,ali upravitelj mi je isplaćivao dalje 400 kn, a trebao je samo 200 kn. Dobio sam poreznu karticu za prošlu godinu i uvidio propust. Pošto sam ne znajući za isto,potrošio novac sa žiro raćuna,zanima me da li je za propust odgovoran upravitelj,pošto imam ugovor na 200 kn. Kako riješiti ovu situaciju? (2.2.2016)
VLADO pita: Poštovani! imam stanu
stambenoj zgradi sa 11
stanova.u stanu ne stanujem
već 11 god.Ne stanujem zbog
prokišnjavanja krova i zbog
ispadanja stakala na krovnim
prozorima. Sam sam sve sanirao
više puta,predstavnik
suvlasnika i upravitelj na moj
usmeni i pismeni poziv se ne
odazivaju .Prestao sam plaćati
naknadu za zajedničku prićuvu
.Ne znam što dalje poslali su
mi predlog za ovrhu od javnog
bilježnika.Sada se zgrada
obnavlja pa tako i krovište
ali krovni dotrajali p (2.2.2016)
A. pita: Ocajna sam i neznam vise kome da se obratin,najme susjedna zgrada u slavonskome Brodu sagradena je odmah nakon zavrsetka ovoga rata ali nije dovrsena. Problem je taj sto u nase dvoriste sa te zgrade padaju cigle crijep i komadi betona koji nisu pricvrsceni prilikom zidanja.Obracala sam se u zgradi onima par koi stanuju tamo a njihov odgovor je da neznaju gdje su ostali vlasnici stanova tako da nitko i ne placa pricuvu za tu zgradu.Samo se pitam da slucajno netko pogine dali bi itko bi kriv. (1.2.2016)
Helena pita: Postovani zanima me dali
osiguranje zgrade snosi
troskove oko sanacije dimljaka
na koji se zali stanarka iz
doljnjeg stana da osjeti neki
miris.Hvala (1.2.2016)
Romano pita: Skupio sam potpise više od 51% m2 za smjenu predstavnika suvlasnika. Smenjeni predstavnik 7 dana nakon toga obilazi suvlasnike s izjavom da sam njihov potpis dobio na prijevaru i da oni ponovo potpisom na tu izjavu potvrđuju da predstavnik suvlasnika bude onaj kojeg sam ja smijenio. Tako je skupio 40% m2. TKO JE LEGITIMNI PREDSTAVNIK SUVLASNIKA? Upravitelj je na njegovoj strani jer zajedno manipuliraju s radovima, troškovima itd (1.2.2016)
Bozo pita: Postovani, da li sam
obavezan sudjelovati u
sufinanciranju dimnjaka
zgrade ako ja imam dimnjan
rijesen na drugi nacin
(dobiveno odobrenje
dimnjacara i
Medimiurjeplina), stanari su
izglasali da ce financiranje
biti preko pricuve. Dakle da
li trebam platiti dimnjak
koji nikada necu koristiti.
Takoder molim Vas kojem sudu
se mogu obratiti za
rjesavanje tog spora ili
koje Ministarstvo pitati za
sluzbeno objasnjenje. Hvala (30.1.2016)
Tamara pita: 5 godina nakon isteka garancije na vanjsku stolariju i godinu nakon useljenja, suvlasnici su primijetili da su im se balkonska vrata iskrivila, kada se zatvore ne dihtaju i kroz njih puše. Da li je popravak stvar plaćanja iz pričuve? (29.1.2016)
branka pita: Imam samostojecu dvorisnu kucicu u
kojoj ne stanujem,a koju obilazim
povremeno,koristim dvorisnu pipu ,a
placam punu cijenu vode,jer me
predstavnik prijavio. Sada su na
glavnoj kuci radili krov ,meni nista a
povecalu pricuvu 70 % bez da su me o
bilo cemu obavijestili. Bojim se da ce
jos uzeti kredit za fasadu ,pa zar cu i
to morati placati samo zato sto sam
na istoj cestici? Kucica je 26 kvadrata
Hvala! (29.1.2016)
Pava pita: Poštovani,
dobili smo povrat za razdjelnike i Stambeni ZG želi
naplatiti nenaplaćenu pričuvu iz tih sredstava.
Smije li to?
Inače smije li naplaćivati pričuvu unaprijed?
Hvala i lp
Pava Kovač (19.1.2016)
Ana pita: Poštovani,natpolovićna
većina je potpisala da želi
promjenu predstavnika
stanara i promjenu
upravitelja zgrade,ali
dosadašnji predstavnik i
upravitelj to ne priznaju,pa
su novi predstavnik i novi
upravitelj podnjeli tužbu,
otvorili novi žiro za uplatu
pričuve i poslali
uplatnice.Kome trebam
platiti pričuvu? Da li novi
predstavnik i novi
upravitelj imaju legitimitet
prije sudskog rješenja,
odnosno da li su ga dobili
sakupivši potpise suvlasnika
bez obzira što g (19.1.2016)