Stella pita: postovani , zanima me da li
predstavnik stanara moze sam
prijaviti točan broj osoba u stanu kao
korisnika vodoopskrbe za točniji
obračun potrošnje vode ? Ili tu prijavu
mora napraviti i vlasnik stana?
Imamo susjedu na čijem stanu je
prijavljeno 0 osoba kao korisnika
vodoopskrbe, a u stanu žive ona i još
jedna osoba često, a sama vec nije
promjenila tu stavku 2 godine iako je
na to upozorena od strane
predstavnika? (18.5.2016)
mate pita: Dobro večer, predstavnik suvlasnika je dao nalog za izmjenu postoječih prozora svjetlarnika u iznosu od 18000 kn bez suglasnosti stanara (radi se o izvanrednim radovima) za koje je potrebna suglasnost svih stanara. Istu stvar je napravio pri ugradnji vrata na dizalo i napravio trošak iz pričuve u visini od 32000 kn. Mogu li tužbom tražiti da te novce vrati u sredstva pričuve, a on nadoknadi te nepotrebne i protivzakonite radnje. Jesu li to izvanredni radovi i imam li osnovu ići tužbom. LP (16.5.2016)
Vatroslav pita: Postovani,vlasnik sam poslovnog
prostora u stambenoj zgradi u kojoj je
meduvlasnickim ugovorom odredeno
da poslovni prostor placa pricuvu sa
povecanim koeficjentom.donesena je
odluka suvlasnika da se koeficjent za
poslovni prostor izjednaci sa
stambenim,prikupio sam vise od 51%
potpisa(ukljucujuci i kvadrate svog
poslovnog prostora) no sada mi
osporavaju da se moj suvlasnicki
omjer ne broji u ovom
slucaju,odnosno da moj potpis na toj
odluci ne vrijedi.molim Vas misljenj (16.5.2016)
sandra pita: U poslovnom djelu stambene
zgrade od strane jedne firme
izražena je želja za
otvaranjem automat kluba.Dali
predstavnik stanara može sam
dati suglasnost za otvaranjem
ako se automat klub
otvori,dali suvlasnici imaju
pravo na uvid u suglasnost
hvala (12.5.2016)
marija pita: živim u prizemlju, susjeda
na 5 katu ima klimu
postavljenu točno iznad
naših prozora gdje imamo
štrikove za sušenje veša
(nemamo balkone)koji zbog
curenja vode iz klime ostane
prljavi, kad odklanja vodu s
nje mlaz vode stvara buku,
snažan je udar u kutiju moje
pvc rolete- mislim da mi je
zbog toga uništena roleta ,
komunal.redari kažu da ne
postoji Pravilnik o
sigurnosti postavljanja
klima a imam i nelagodan
osječaj kad vješam veš a
grdosija od klime mi je nad (12.5.2016)
Beeislav pita: Molim Vas pomoć.
Dali se za izbor novog
predstavnika stanara uzima u
obzir većina potpisa stanara
ili većina kvadrature
stanova.dakle,dali 51% potpisa
ili 51% kvadrata ukupnog
stambenog prostora zgrade?!
hvala unaprijed... (11.5.2016)
Sanja pita: Poštovani,
poduzeće u kojem radim se bavi
stanoupravom. Trenutno imamo
problem s jednom od zgrada, u
kojoj ima 10 stanova. Dakle,
problem je što bi stanari
željeli plaćati po potrošnji
ili kvadraturi, no imaju samo
jedan sat i troškove vode
raspodjeljuju proporcionalno.
Stoga nas interesira, postoji
li neka zakonska mogućnost da
se troškovi raspodijele
pravednije: stavljanjem
zasebnih satova i plaćanjem po
potrošnji, obračunu po
kvadratu ili broju
prijavljenih (11.5.2016)
Denis pita: Poštovani,
stanar sam u zgradi s 4 stana tek nedavno potpuno useljenoj. U postupku smo prikupljanja ponuda Upravitelja. Ako se odlučimo da će upravitelj biti predstavnik stanara, treba li međuvlasnički ugovor negdje potvrditi (ovjeriti)? Možemo li samo izraditi pečat (obično ga daje upravitelj)? Izuzima li se PDV izravno iz plaćene pričuve?
Hvala (11.5.2016)
Mario pita: Poštovani,
Živim u prizemlju kuće u
kojoj susjed iz stana iznad
već tri godine uređuje stan u
potkrovlju (sam svoj
majstor). To znači veliku
buku svaki dan od 17h kad
dođe sa posla pa do 22h,
lupanje, rezanje, bušenje i
sl. Zanima me da li je
zakonski dozvoljeno izvođenje
građevinskih radova u kući
gdje živi i druga obitelj na
tako dugo vrijeme i ako nije
što napraviti? (10.5.2016)
Sandra pita: Poštovani,Zivim u stanu na 3.
katu te je jedna prostorija u
potkrovlju.Stan je kupljen sa
krovnim prozorom jer je takav
zaveden u idejnom projektu.
Prozor je sada počeo puštati
jer nisu dobro napravili opšav
i ostalo.Tražim da se to
popravi i da se prozor promjeni
jer je zbog vode pun vlage i
počeo je trunuti,i upravitelj
kaže da to moram napraviti
sama.Je li krovni prozor dio
krovišta koji je zajednički dio
svih stanara? Plaća se to iz
pričuve? Hvala (10.5.2016)
Zdenko pita: Poštovanje, živim u stambenoj zgradi sa tri kata.U prizemlju su dva kafića koji koriste terasu za svoj posao.Interesira me cija je to terasa i dali mora imati našu dozvolu za korištenje iste.
Zahvaljujem (10.5.2016)
Dezire pita: Da li je točno da stanari sami moraju rješavati pitanje uzurpiranog smetlarnika od strane stanara susjednog ulaza (koji bi isto trebao koristiti taj smetlarnik ali ga je pretvorio u vlastitu šupu) privatnom tužbom? U GSKG koji je naš upravitelj kažu da oni nemaju ništa s time. (10.5.2016)
Dorotea pita: Na koji se način odabiru
predstavnici sustanara?
Postoji li zakon koji
određuje da se oni odabiru
na sastanku sustanara ili je
moguće da je jedan od njih
kao investitor napisao
Međuvlasnički ugovor i
poslao sustanarima na
pootpis. Sakupio je više od
pola potpisa i već desetak
godina zajedno sa
upraviteljem brine samo o
vlastitom interesu. Nismo
imali ni jedan sastanak
sustanara.kako možemo
zamijeniti predstavnike i
upravitelja? (10.5.2016)
Dorotea pita: Postoji li pravna služba koja
besplatno daje savjete vezane
uz probleme sa upravljanjem
zgrade? (10.5.2016)
Gordana pita: Poštovani,
ljubazno Vas molim, da li
može biti predstavnik
stanara i zamjenik
predstavnika stanara, osoba
koja nije državljanin RH,
ali je vlasnik/suvlasnik
stana u RH?
Unapreijed zahvaljujem na
informaciji.
Srdačan pozdrav
Gordana Bratić (10.5.2016)
Tomislav pita: Poštovani!
Molim vas postoji li neki broj telefona na kojem dajete odgovore na upite starijih osoba koje se ne služe internetom i mailom? Imate li u Zagrebu službene prostorije u koje bi subvlasnik mogao doći radi informacija ili se sve odvija putem e-maila.
Uz lijepi pozdrav,
Tomislav Babić (10.5.2016)
Igor pita: Živim u zgradi koja u
posebno etažiranom dijelu
ima garažu.Vlasnik garažnih
mjesta je još uvijek Banka
od koje smo kupili
stanove.Ista uredno plaća
pričuvu za svoj suvlasnički
dio.Pitanje je, da li
stanari kao suvlasnici mogu
odlučivati o poslovima
vezanim za pitanje garaže
iako je ona posebno
etažirani dio objekta i u
vlasništvu je banke. (10.5.2016)
D pita: Poštovani
Zanima me da li zgrade imaju
ikakvo osiguranje od curenja
plina jer najavljeni trošak
za 4 prostorije što curi
plin je 50 000 kn u zgradi
od 7 katova i 16 stanova?
Te koliko suglasnih potpisa
mora biti za novu fasadu
zgrade? Da li je moguće da
obnova fasade od 7 katova i
koja s prednje strane nema
što farbati jer su samo
balkoni je cijena 400 000
kn?
Hvala (9.5.2016)
Anita pita: Poštovani, da li se za vrijeme
otkaznog roka od 3 mjeseca
(promjena upravitelja zgrade)
mogu pokretati radovi na
zgradi (krečenje unutarnjih
zidova, sanacija
parkirališta..)? (9.5.2016)
Juraj pita: Poštovani
susjed u stanu do onog u kojem
živim mijenja plinske
instalacije. Ima li pravo zbog
toga zatvoriti cijeloj zgradi
plin, u svome stanu ima ventil
za svoj stan.
Hvala (9.5.2016)