Damir pita: Poštovani,
Živim u stambenoj zgradi i
uredno plaćam pričuvu. Imam
velikih problema s vlagom
koja se pojavljuje u više
prostorija u stanu. Prvo se
pojavila na stropu a sad se
širi i po zidu prema dolje.
Zanima me dal imam pravo na
sanaciju navedenog problema
putem građevinskih radova a
da se naplate putem pričuve
??? Unaprijed hvala. Lp (22.6.2016)
Vatroslav pita: Poštovani,
imamo velik problem u zgradi sa neurednim stanarom. Iz stana toliko smrdi da ostali stanari nemogu otvoriti svoje prozore jer se osjeti na kat i dva više.
U stubištu da i negovorimo. Nemožemo uopće vrata od stubišta zatvoriti koliko smrdi.
Također neplaća niti pričuvu niti bilo što drugo. Struju su mu zbog duga isključili pa sada krade struju preko stubišta.
Molim za savjet
Pozdrav
Što možemo učiniti da taj teror prestane. (20.6.2016)
Željko pita: Poštovani,
S krova uz dimnjak u kupaonu
nam ulazi voda. Spada li to u
zajednički trošak? Koji je
postupak da sve to riješim -
zovem li ja nekog ili to radi
predstavnik stanara? (20.6.2016)
Boris pita: u stambenoj zgradi u stanu na zadnjem katu plafon u wc-u propušta vodu (kišu) pa me zanima da li se sanacija nastale štete pokriva iz stambene pričuve. (20.6.2016)
Sanja pita: Poštovani, da li predstavnik
stanara ima neku obvezu
održavati sastanke jer naša
predstavnica uporno već 2
godine ne želi sazvati isti
a njenim radom nismo
zadovoljni.Da li ona po tome
može biti neograničeno dugo
predstavnik ili postoji neki
članak zakona po kojemu je
zbog nesazivanja sastanka
možemo smijeniti? (6.6.2016)
Sofija pita: Mogu li 2 stanara odlučiti za cijelu zgradu i staviti nam u hodnik kameru? Bez suglasnosti drugih stanara? S tim činom narušavaju našu privatnost i ja se više ne osjećam sigurno za svoje ukućane od strane susjeda. (6.6.2016)
Ivanka pita: Poštovani,na zajedničkom dijelu čestice zemlje na kojoj je izgrađena zgrada neki stanari su ogradili parkirna mjesta te kažu da im ih je investitor prodao ali na zahtjev ostalih ne donose vlasničke listove.Uređenje tog prostora smo zajedno platili. Isto tako su ogradom ogradili neke zajedničke dijelove.Isti su vlasnici ilegalno izgrađenog zadnjeg kata zgrade.Kome da se obratimo? Postoje li neki mehanizmi osim privatne tužbe? Što sa tim dijelovima dok postupak traje? Unaprijed zahvaljujem. I.M (5.6.2016)
Ivana pita: Prilikom adaptacije stana uklonjen je
stari pod i greda ispod wc-a bila je
potpuno trula. Zbog nastavka
izvođenja radova sami smo zamjenili
gredu. Imamo li pravo na nadoknadu
ovog troška iz pričuve i postoji li
vremensko ograničenje do kada istu
možemo tražiti!? (4.6.2016)
Biljana pita: u stambenoj zgradi
namijenjenoj za grijanje na
plin (promjer dimnjaka
99mm)pojedini stanari
samovoljno prešli na
grijanje na drva, kome
prijaviti, tko daje
odobrenje,kojim propisima je
regulirano to pitanje i koje
su moguće posljedice? Uz sve
to dimnjačarska služba dala
atest tim stanarima koji se
griju na drva, a ukinula
nama koji se grijemo na
plin, suludo. (3.6.2016)
Sonja pita: Da li se vratašca za dimovodni kanal koja se nalaze u stanu smatraju zajedničkim dijelom
ili posebnim dijelom zgrade?
(2.6.2016)
Andrej pita: Poštovani, u podrumskim
prostorijama ispod mog
poslovnog prostora se vidi
velika fleka koja je nastala
zbog vlage, nisam siguran
dali je odvodna ili dovodna
cijev. Susjedi me traže da
to saniram, što i namjeravam
samo
bih htio znati dali sanaciju
pokrivam ja ili ide iz
pričuve?
Također me zanima koji je
zakonski rok za rješavanje
ovog problema? (2.6.2016)
Ivan pita: (2.dio)Dakle,nemam pravo na
uvid u ponude i razlog
izbora izvođača jer nisam
prisustvovao
sastanku.Nezadovoljan sam
načinom izvođenja radova
(kao i nekolicina drugih
stanara).Susjed je
prisustvovao sastanku i
rekao mi da ni na sastanku
nije bilo uvida u ponude ni
glasovanja.Zvao je u
Stanoservis,rekli su mu da
oni s tim nemaju
ništa.Djelatnici tvrtke koja
je mijenlala ventile i
servisirala klima-uređaje su
ostavili otovorene cijevi,
oštetili fasadu i otišli na (31.5.2016)
mersija pita: Dali je zakonito u
međuvlasnički ugovor za
pričuvu garaža odrediti da sve
odluke za poslove redovite
uprave donosi upravni odbor, a
ne suvlasnici. (31.5.2016)
A. pita: Poštovani,
Zidovi oko kupaone su nam konstantno vlažni, primorani smo lupati cijelu kupaonicu da vidimo gdje voda curi. Vodoinstalater je utvrdio da do vlaženja dolazi radi krivog nagiba(pada) kod kade. Da li bi nam pričuva trebala podmiriti te troškove, pošto je to greška kod gradnje? Zgrada je stara preko 15 godina.
(30.5.2016)
bojana pita: Molim vas dali se pričuva
raćuna po netto korisnoj
površini ili bruto površini
stana kao ostale režije što se
odnosi na površinu stana (30.5.2016)
Siniša pita: Poštovani,
predstavnik sam suvlasnika u zgradi koja namjerava ugraditi lift,te me zanima dali je potrebna suglasnost svih suvlasnika ili je dovoljna natpolovična večina?
Lp
Siniša (30.5.2016)
Vr pita: Postovani molim vas informaciju
da li za postavljanje
repetitora na zgradu potreban
51% potpisa stanara ili po
kvadraturi?(po kojem zakonu)
I sto ako predstvanik stanara
ne zeli stanarima dati na uvid
listu potpisa a sumnja se da su
potpisi krivotvoreni?
Hvala i lp (29.5.2016)
željka pita: Poštovani,u zgradi u kojoj živim postoje 3 državna stana.nedavno smo plaćali za uknjižbu u zemlj.-knjižni odjel i izradu energetskog certfikata pa bi me zanimalo da li su korisnici tih stanova dužni platiti dio za energ.certifikat?za uknjižbu mi je jasno da ne moraju pošto oni ni nisu vlasnici tih stanova,ali da li u tom slučaju možemo potraživati dio uplate od države ili taj ostatak ide iz pričuve?hvala! (20.5.2016)
Žejlko pita: Da li je po zakonu naplata
čistaćice stubišta po
kvadraturi stana,tj.tko ima
veći stan plaća više,a tko
manji manje.Naš predstavnik
stanara kaže da je to po
zakonu. (20.5.2016)
Dorina pita: Imam poslovni prostor u
prizemlju jednog nebodera i
obračunatu pričuvu po veličini
poslovnog prostora. Naime
prije cca 2 godine
ispostavljena nam je nova
uplatnica uz postojeću na
169,00 kn za sanaciju
dimovoda. Dimovodi su sanirani
svim sanarima, mi dimovod
nemamo niti ga koristimo. Dali
možemo biti izuzeti od
plaćanja istog. (20.5.2016)