Tatjana pita: Odlukom 51 % suvlasnika
smijenili smo starog
predstavnika. Novi
predstavnik i vijeće od 5
suvlasnika posao
predstavnika obavljao bi
"privremeno" na kraći
rok.Kao nekakvo prijelazno
razdoblje, dok se,
eventualno, ne javi novi
predstavnik suvlasnika.
Da li ta opcija postoji i
koliko je to "privremeno"?
Da li se taj vremenski rok
unosi u međuvlasnički
ugovor? (24.11.2015)
Dinko pita: Poštovani,
izabran sam za predstavnika stanara.Zgrada u kojoj živim ima 24 suvlasnka od kojih su 2 u vlasništvu Ministarstva obrane.Na zgradi je potrebno izvesti mjenjanje krovišta, fasade i stolarije jer je u jako lošem stanju.Otpadaju komadi fasade.Problem je što na svaki sastanak dođe cca 50% +1 stanara.Ostali se skoro nikad ne pojave.Da li nam je za izvođenje tih većih investicija potrebna suglasnost 100% suvlasnika za recimo uzimanje kredita kojim bi finanicirali takve radove? Hvala (24.11.2015)
Matej pita: Poštovani, u Benkovcu je
upravitelj svih zgrada
Benković d.o.o. Isti samo
šalje račune za pričuvu ali
ne provodi naplatu jer
njihov zaposlenik koji vodi
pričuvu prvi ne plaća istu
te želi da ode u zastaru.
Kao predstavnik stanara
pismeno sam zatrazio da
provedu prisilnu naplatu ali
ne žele. Također neće
provode sanaciju oštećenja
na zgradi koja se od njih
traže nego rade samo one
poslove koje oni žele. Što
poduzeti, sad će započeti
zastare a oni neće ni
opomen (23.11.2015)
Snezana pita: Zgrada je stara pod zaštitom države
kao spomenik valjda.Hitno je
potrebna sanacija krova,nema
pričuve.Samo 2 stanara stanuju u
zgradi ostalih 4 nema 20 godina i ne
može se doći do njih.Kako pokrenuti
sanaciju,kome se obratiti,od koga se
naplatiti?Sve će biti znatno skuplje
posto je zgrada zaštićena.Ako mi se
krov urusi neću moći tu
stanovati.Što mi je ciniti?Unaprijed
zahvaljujem. (17.11.2015)
Ida pita: Živim u neboderu. U zadnje
vrijeme užasno smrdi iz odvoda
u kupaonici, pa vjerujem da je
netko uz moju vertikalu
postavio wc školjku na odvodne
instalacije koje to ne
podržavaju. Što se može
poduzeti, tj. što mogu
očekivati da poduzme
predstavnik suvlasnika? (16.11.2015)
Marijana pita: Stigle su nove uplatnice pričuve +40 kn po stanu naknada predstavniku suvlasnika? Priložen je spisak potpisanih stanara??
Potpisani izabrani pojedinci bez ikakvog stručnog znanja i sl.Struktura ljudi u zgradi je takva, a ostale koji se donekle razumiju u neke stvari se i ne zove. Što raditi s predst.suvlasnika koji se ponaša kao da je vlasnik zgrade i skuplja potpise naivnih ljudi.Nije bilo niti obavijesti o sastanku.SVAKA ideja predstavnika se na taj način ostvari.Nama ostalima se smije u lice (3.11.2015)
Marijana pita: Poštovani,
zgrada u kojoj živim ima
nedostatka a što je potvrđeno
i temeljem građevinskog
vještačenja. Investitor odbija
otkloniti nedostatke u mirnom
postupku. Može li teoretski i
samo jedan suvlasnik podići
tužbu ili je potrebna
natpolovična većina i
suglasnost svih stanara? Može
li zastupati upravitelj?
Napominjem kako je Investitor
i dalje suvlasnik 51% površine
zgrade (neprodani stanovi i
poslovni prostori).
Zahvaljujem na odgovoru.
(2.11.2015)
I. pita: Dobar dan.
Imam stan u vlasništvu (u potkrovlju) i
pokraj njega je moja drvarnica (u
vlasništvu). Pripojio sam ju stanu i od nje
napravio dnevni boravak. (nisam zadirao u
nosivu konstrukciju jer zid koj dijeli stan i
drvarnicu je pregradni od 10 cm. U
vlasničkom listu piše da imam stan i
drvarnicu, kako promijeniti vl. list da
odražava sadašnje stanje? zahvaljujem
LP (2.11.2015)
Eva pita: Poštovani,
vlasnica sam stana na zadnjem (5.)katu, u zgradi od 5 katova. Stanu pripada i terasa od cca 30m2, ali je prohodna, jer je iznad ravni krov (ljestve sa zajedničke terase na 4. katu vode na moju terasu, a s moje na ravni krov). Pitanje: mogu li pojedini susjedi (koji su na krovu imaju antene) kako se i kada koji sjeti preko moje terase, bez dopuštenja i obavijesti prolaziti na krov, ili to mogu samo ovlaštene osobe (dimnjačar, majstor i sl.)? (2.11.2015)
Siniša pita: Jednom mjesečno u prosjeku se
začepljuje glavna vertikala
odvoda.trenutno se plaća iz
sredstava zajedničke pričuve
hitna intervencija a troškovi
su veliki.da li je investitor
dužan sanirati slab pad
vertikale.zgrada je stara 6
god. (1.11.2015)
Jerko pita: Suvlasnik sam u zgradi sagrađenoj
2008. godine sa 13 stanova. Svi su
prodani između 2008. i 2014. godine.
Zbog loše izvedenih radova sa
zgrade opada boja i u potpunosti je
pala žbuka sa svih dimnjaka. Susjedu
koji je stan kupio 2012. godine zbog
tih dimnjaka stalno vlaži zid u dvije
prostorije. Izvođač je u nekoliko
navrata to bezuspješno "sanirao", a
sada pokušava sanaciju prebaciti na
našu pričuvu jer je tom stanaru prošlo
dvije godine jamstva. Da sudski
postupak pokr (30.10.2015)
Anita pita: Na loggi iznad cokla pojavljuju se vlažne fleke na termofasadi. Nadajući se da ću riješiti problem prije godinu dana ostaklila sam loggu. Problem s vlagom je manji, ali nije nestao. isti problem ima susjeda iznad mene. Vjerojatni uzrok vlaženja su pukotine uz duž ograde logge. Fasader koji je prije 12 g radio fasadu rekao mi je da je to problem zidanih ograda i slijeganja građevine. Upravitelj i predstavnik stanara smatraju da je ograda moj problem a ne problem zgrade. Kako ovo riješiti? (30.10.2015)
BRANKO pita: zgrada je kulturna baština ,
gradjena 1878 god.
dosadašnja pričuva 5 kn po
metru
68 posto stanara je da se
potpuno sanira-promijeni krov
i uredi fasada sa prozorima
itd.
cijena projekta je cca
1.650.000,00 kn
pričuva se povisuje na 8,5 kn
po kvadratu, grad sudjeluje sa
40 posto. 68 posto je za
ostali protiv.
dali za kapitalne radove treba
suglasnost svih vlasnika ili
je dovoljna većina.moj stan
ima 143 kvadrata. hvala (29.10.2015)
Boris pita: Zgrada od 5 katova. 10
obitelji. Jedna obitelj sa
50% potpisa nastanjuje pored
svog 3-sobnog stana i
zajedničke prostorije u
prizemlju. Uzevši novce od
pričuve uređuju u prostorije
gdje obavljaju obrt. Pored
toga troše struju koju
plaćaju iz pričuve. Kako je
to moguće? Molim vas kome se
obratiti? (28.10.2015)
andrea pita: Postovani zainteresiran sam za
kupnju stana gdje zgrada nije
etažirana susjedni stan ima
prolaz preko terase loggiu gdje
moj stan ima tri prozora koji
nemaju izlaz na tu
loggiu,susjed zaključao loggiu
nemam pristup dali se mogu
sluziti tom logiom jer
prodavatelj govori da je to
uvjek bila zajednicka terasa
dok nije stigao novi susjed
zakljucao vrata i prisvojio si
terasu koja mu je ulaz u stan
al tamo imam prozore sa skurama
i uvjetuje da se stave rolete
jer mu l (27.10.2015)
davor pita: stanujem u neboderu sa 96 stanova. svakodnevno netko uređuje (adaptira) stan i tako cijele godine se buši i nabija (čak i sa kompresorima). Predstavnik stanara kaže da on tu nemože ništa. U stanovima se ruše zidovi kako kome paše ali naravno bez odobrenja za rekonstrukciju od nadležnih tijela. Što mogu poduzeti kako bi ova samovolja prestala (27.10.2015)
KLAUDIO pita: živim u zgradi od 40 stanova.
Skupili smo većinski dio
potpisa za plačanje potroška
vode u stanu po očitanom
mjerilu, ali predstavnik
stanara to ne želi sprovesti,
nego i dalje forsira plačanje
po broju članova'
Šta učiniti? (27.10.2015)
marina pita: Postovani, odredjeni postotak
stanova u nasoj zgradi je u
vlasnistvu drzave. Postoji dug
za pricuvu koji navodno
podlijeze zastari. Kako je
moguce da taj dug nije utuzen,
mozemo li se ikako naplatiti i
kome da se obratim?
Hvala (27.10.2015)
Radovan pita: Članak o prokišnjavanju je poučan.Međutim moram ipak postaviti pitanje kako riješiti popravak krovne terase ako je stanar koji stanuje na vrhu zgrade vlasnik dijela te terase
koju je otkupio od MORHa? Unaprijed hvala na odgovoru. (26.10.2015)
Ivana pita: Poštovani, u zgradi gdje sam kupila stan predstavnik stanara nije niti vlasnik niti živi u zgradi, vlasnici stana su mu djeca.Da li zakonski on može biti predstavnik? (26.10.2015)