Sanja pita: Nakon useljenja u novu zgradu 2006.
godine primjetila sam da je odvod za
napu spojen na istu cijev sa susjedom
koji je dva kata iznad mene što znači
da kad ja huham mirisi se šire u
njihovom stanu i obratno ja znam što
oni kuhaju. Izvođači su rekli da se
problem ne može riješiti jer nema
mjesta za još jednu cijev. Problem do
danas nije riješen. Što mogu učiniti jer
firma koja je gradila zgradu više ne
postoji. Hvala (21.4.2015)
Sanja pita: Imam problem vlage(promjer 1m) u
sobi koja dolazi sa susjedove lođe.
Sanacija bila jednom,zamjenjene
pločice i sada nakon 7godina problem
isti. Susjed nikoga ne pušta u stan,ne
otvara vrata niti se može
tel.kontaktirati, ne plaća režije niti
pričuvu već godinama. GSKG kao
upravitelj i naš predstavnik stanara
kažu da je to moja privatna stvar.
Molim savjet što da radim i kako da
riješim problem.
Unaprijed zahvalna (21.4.2015)
Ivan pita: Glavni ventil za vodu u
kupaoni je pokvaren i pušta
vodu kad se otvori. drugi
Glavi ventil ide za bojler
pa imam samo toplu vodu.
Dali popravak glavnog
ventila moram sam snositi
ili to spada u popravke iz
pričuve?
Kad sam nazvao
vodoinstalatera on kaže da
to nemoram ja platiti a
predstavnik stanara kaže da
je to moja kupaona i da to
ne spada u popravke iz
pricuve. (21.4.2015)
Oliver pita: Postovani,
obnovili smo kompletnu
stranu krovista iznad naseg
stana vlastitim sredstvima
jer nam je voda pocela
ulaziti u stan.Pronasli smo
gradjevinsku firmu koja je
obavila navedene
radove.Uvijek uredno placamo
pricuvu.Zgrada nema
upravitelja jer vise od pola
stanara ne placa pricuvu i
samim tim nisu htjeli dati
suglasnost(jer pojedini kazu
da ih i ne zanima jer voda
ne ulazi njima).Pricuva sad
kaze da nema dovoljno novca
da nas isplati.Molimo vas za
savjet.Hvala i lijep pozdrav (21.4.2015)
Danijel pita: Poštovani,imam sudsku ovrhu
nad dužnikom,koji ilegalno
nekoliko godina živi u mom
stanu.Trebam posjedovni list
zatražiti u Upravi za
katastar prema adresi
dužnika.Dužnik nije nigdje
prijavljen,živi i radi u RH
a da nema prijavljeno
prebivalište,tako da ja od
katastra niti ne mogu dobiti
.Možete li mi reći kome se
trebam obratiti,pisanim
putem sam se obratio
nadležnoj PU ,ista je
provjerila da je to tako
,ali osoba i dalje živi
protupravno i ilegalno u mom
stanu u Zagrebu!Što da
radim,molim Vašu (20.4.2015)
Danijel pita: Vlasnik sam 1/1u Zg,u stanu
ilegalno(nema prijavljen ni
boravak,ni
prebivalište),živi i radi u
RH.Od Hep Zg sam zatražio
isključenje el.energije,to
je učinjeno,ali je susjed
putem kabela dao struju tom
ilegalcu.Kome da se
obratim.Taj ilegalac nema
uopće prijavu u RH,a radi i
živi u Zagrebu.Kome da se
obratim,molim Vaš savjet? (20.4.2015)
Vedran pita: Nova zgrada u koju smo
uselili investitor je
postavio svoju sestru dok je
bila vlasnica cijele zgrade
za predstavnika stanara
prije nego su stanovi
prodani a sad dobivamo
racune od upravitelja zgrade
tvrtka Rumat. Da li je to
legalno pošto nikoga nije
pitao i nitko nije potpisao
nikakav papir da bude tvrtka
Rumat rukovoditelj zgrade i
sada su vecina suvlasnika
protiv nakon sto su postali
vlasnici. Kako raskinuti taj
ugovor sa upraviteljem i
smijeniti predstavnika
stanara? Hvala! (19.4.2015)
Danijel pita: Poštovani, zanima me mogu li tražiti suglasnost stanara moje zgrade da mi se ustupi prostorija od koje bih napravio dodatnu prostoriju te je pripojio mom stanu? Prostorija se nalazi odmah do mog ulaza u stan te već koristi struju sa mog brojila, a trenutno se koristi kao zajednička prostorija nas troje stanara na katu? Ako je odgovor potvrdan, koliko njih mora biti suglasno i je li dobvoljno samo suglasnot ovjeriti kod bilježnika? Unaprijed se zahvaljujem. (19.4.2015)
Ksenija pita: Naša zgrada iz pričuve namjerava
urediti fasadu, mogu li se tom
prilikom iz pričuve koristiti sredstva za
promjenu ulične stolarije , tj.vanjskih
prozora i balkonskih vrata novom,
pvc stolarijom, hvala na odgovoru (17.4.2015)
Petra pita: Ako je međuvlasničkim ugovorom definirano da su suvlasnici suglasni da se troškovi elek.energije stubišne rasvjete i čišćenje stubišta podmiruje iz sredstava pričuve, da li upravitelj to može odbiti i tražiti dodatna sresstva po stanu? (17.4.2015)
Ivan pita: Poštovani, živimo u zgradi od 15 stanova. Imamo ugrađene pojedinačne vodomjere koji su smješteni na jednom mjestu izvan portuna. I dalje plaćamo vodu upravitelju zgrade na temelju njegovog očitavanja, a koju on uplačuje na jedan račun vodovodu. Mi bi htjeli da svatko od nas stanara dobivamo uplatnicu od vodovoda i tako podmirimo račun, ali upravitelj to odbiva. Pitanje je da li mi imamo pravo na vlastite uplatnice za potrošnju vode ili i dalje moramo novac dostavljati upravitelju. (3.4.2015)
Antić pita: Poštovani,
zbog curenja iz cijevi
radijatora podigli su se
parketi.Obaviješten je GSG
koji su isto prijavili
COsiguranju,koje mi je nakon
procjene štete na tekući račun
isplatilo odštetu.Krenuli smo
sami sanirati štetu,a sad se
pojavio predstavnik stanara sa
potraživanjem da mu vratimo
dodjeljenu odštetu.Ima li
pravo na ta sredstva? (1.4.2015)
SLAVEN pita: Pozdrav, zanima me koji broj suvlasnika treba dati suglasnost za sanaciju krova i fasade (31.3.2015)
Gordana pita: Zgrada je stara 100
godina.Strop i pod su od
šute,trstike i dasaka,statika
zgrade je ravna 0.Vlasnik je
na II katu zgrade iznajmio
stan podstanarkama koje su
otvorile plesni
klub,preciznije ples na
štangama.Susjedi ispod,kao i
meni,iznad,kad su
treninzi,svaki dan navečer i
vikendom,tresu se stanovi kao
da je potres.Upozorila sam
podstanarku,i predstavnicu
stanara koja je razgovarala sa
vlasnikom,koji ne želi
surađivati i prijeti.Da li
plesni klub treba suglasnost
svih stanara? (31.3.2015)
Gabrijela pita: Zanima me dali pojedine osobe
i sa njima predstavnik mogu si
napraviti tj.natkriti garaze
koje su si sami napravili iza
zgrade posto je to parking bio
za sve stanare previse se
bahate kao da oni imaju svo
pravo i dali oni sta placaju
iz pricuve,hvala..Zgrada je n
u ulici Pavla Loncara 35 (31.3.2015)
Miroslav pita: Postovanje U Hrvatskoj ne
zivim od sijecnja 2014 a imam
stan u jednoj zgradi u Dugom
Selu,pa da li sam duzan
placati cistacicu,iznos za
cistacicu je na racunu od
pricuve.Hvala (30.3.2015)
baldo pita: Suvlasnici stambene zgrade
žele izići iz gradskog sustava
toplinarstva te žele ugraditi
plinski kotao u zgradi sa 90
suvlasnika. Da li je za
ugradnju takvog kotla u zgradi
tj.u njezim zajedničkim
prostorijama,potrebna 100%
suglasnost suvlasnika ili je
dovoljna samo 51% kao kod
obnove fasade? (30.3.2015)
Milivoj pita: Da li je opravdana kaznena prijava protiv upravitelja zgrade u skladu sa cl. 291 Kaznenog zakona, ako pricuvu za stanove naplacuje po razlicitim korektivnim koeficientima i ako medjuvlasnicki ugovor nije potpisan od svih suvlasnika? (30.3.2015)
Milivoj pita: Upravitelj odbija pokrenuti prisilnu naplatu pricuve, radi cega je dio iznosa u zastari. Da li ja kao suvlasnik mogu kazneno prijaviti upravitelja i po kojem zakonu i clanku? (30.3.2015)
Dubravka pita: Za promjenu oblika i veličine građevne
čestice po čl.121 Zakona o prostornom
uređenju i gradnji NN 80/13 za
stambenu zgradu sa 43 suvlasnika,
koliki je potreban postotak suvlasnika.
Da li se radi o redovnom ili
inzvarednom održavanju, u svezi
Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim
pravima. (29.3.2015)