peček pita: Vlasnik sam garaže koja nije
povezana sa zajedničkim
prost.zgrade.Kroz garažu
prolazi vertikala za vodovod
i kanal. Od 08/2014 problem
je kapanja vode a Komunalac
kojem plačamo pričuvu stalno
se izvlači i ne želi ili ne
može otkloniti kvar. Vlaga
se širi po garaži koja nema
prozora. Kojoj instituciji
da se javim vezano uz taj
problem jer se sa firmom
Komu.ne može dogovoriti?Da
li da zatvorim vodu
stanarima?javim novinarima?
Molim za pametan savjet jer
u Komunalcu nitko nije za
ništa odgovoran.hva (20.3.2015)
ILIJA pita: U ime svih stanara molim
odgovor na dva
pitanja:1.gradsko stambeno nam
iz pričuve naplati oko 400 kuna
za Godišnj obračun sredstava
zgrade a u izvještaju nam piše
stanka:Ostali troškovi iznose
12.180 kuna,a mi stanari
neznamo koji su to troškovi na
koje popravke se odnose.2.isto
tako nam piše ostali radovi
10.800 kuna,a neznamo koji su
se to radovi izveli u našem
stubištu,pa bi htjeli da nam se
pojedinačno pošalje našto je
novac potrošen i koje bio
izvođač radova,pa nam piše
sitni popravci. (20.3.2015)
Sonja pita: Poštovani,
je li potrebna suglasnost stanara (i
kolika) u slučaju da želim proširiti
veličinu prozora ili napravit francuski
prozor?
Također me zanima je li "normalno" da
pričuva za zgradu sa 11 stanova u
drugoj zoni u Zagrebu iznosi 7,5kn, a
u slučaju da uđemo u en. obnovu
zgrade (uz subvencije) da se popne na
17kn za prve 2 god, tj 13 kn za
daljnjih 15 godina? Mogu li išta učiniti
ako je 9 od 11 stanara suglasno s en.
obnovom i tako visokom pričuvom?
Zahvaljujem na odgovoru (20.3.2015)
željko pita: Dali moram plaćati uvećanu pričuvu ako nisam potpisao da želim razdjelnike topline i kako se istih riješiti ako nisam zadovoljan izračunom i zelim se vratiti na stari izračun po kvadratu tj. kako raskinuti ugovor ?? (19.3.2015)
željko pita: Molim vas lijepo odgovor ,kako se iskljuciti iz sustava naplate topline sa razdjelnicima ako niste zadovoljni obracunom tj. kako maknuti razdjelnike i raskinuti ugovor ? (19.3.2015)
Marija pita: zivim na 1.katu, susjed na
2.te on tvrdi da mu negdje
pušta zajednički dimnjak,te
da mu se napravila fleka i
da mu smrdi.rečeno je da se
ne može staviti cijev u
dimnjak da se financira
putem pričuve,jer je kao to
rekonstrukcija dimnjaka,da
moramo sami snositi
trošak.mene zanima da li se
možemo pozvati na NN 64/97
gdje kaže da se popravak
dimnjaka financira putem
pričuve.susjed tvrdi da se
njemu pojavljuje fleka otkad
mi grijemo i otkad smo se mi
uselili (18.3.2015)
Astrid pita: Poštovani
Živim na prvom katu u stambenoj zgradi u centru Zagreba. U prizemlju je kafić koji se počeo širiti na prvi kat. Iznajmili su do susjeda stan i probili stepenice. Buka je i do sada bila jaka, a bojim se pomisliti kakva će tek bitikad kafić bude tik do moje spavaće sobe. Obavijestila sam građevinsku inspekciju te predala prijavu no inspektori još nisu izašli na teren a radovi su u tijeku. Što još mogu poduzeti? Srdačan pozdrav (18.3.2015)
Dragan pita: Poštovani
Živim odnedavno u stambenoj
zgradi od 10 stanova,na ulazi u
zgradu je nekoliko ispucalih
plocica,zid oko ulaznih vrata
je ostecen,vrata su isto malo
pala pa bi ja to sve sam
saniro,dali mi treba za to
dozvola suvlasnika i postoje li
neke sankcije ako ja to na
svoju odgovornost napravim,isto
bi posadio cvijece na
zajednickom dvoristu, (18.3.2015)
NADA pita:
DALI JE LEGALNO PRIKLJUCITI CIJEV IZ NOVOIZGRADJENOG WC UNUTAR MOGA STANA NA POSTOJECU KANAILIZACIJSKU VERTIKALU ZGRADE.
HVALA NA BRZOM ODGOVORU. (18.3.2015)
Josip pita: Poštovani, oborinske vode sa krova zgrade prikupljaju se u oluk koji prolazi u slivni otvor na terasi koju ja koristim. Obzirom da se pojavilo curenje u stanu ispod, odvod je saniran, a na moje je ime došla uplatnica za refundiranje 50% troškova sanacije. Naime tako su odlučili predstavnici zgrade. Odluka, sastanak stanara i sl. ne postoje. Upravitelji kažu da se obratim tim istim predstavnicama i ne žele odgovarati. Da li one imaju pravo samostalno donjeti tu odluku i na temelju čega. Hvala! (18.3.2015)
Marina pita: Upravitelj ujedno i izvođac
radova te predstavnik, doveo
je pricuvu u dugove,
preplacivao poslove odrzavanja
i slicno..mozete li
preporuciti odvjetnika koji se
bavi takvim problemima? (17.3.2015)
Davor pita: Postovani,
Zanima me, gdje da nađem i
informiram se o nekakvim
subvencijama za rješavanje
fasade (toplinskog dijela)
stambene zgrade u Osijeku.
Naime, čuo sam da postoji sad
od strane EU nekakve
subvencije, pa da se
informiramo kao zgrada o
uvijetima. Rijeć je o
stambenoj zgradi sa 48
stanova. (11.3.2015)
Jadranko pita: Poštovani
Kome se obratiti kada vam od
susjeda konstantno curi voda a
on ne želi ukloniti kvar pa čak
ni otvoriti vrata
Unaprijed hvala (9.3.2015)
Domagoj pita: Poštovani,planiramo
energetsku obnovu zgrade
izgrađene 1928. godine u
Zagrebu. Kako bi se
prijavili na natječaj Fonda
za zaštitu okoliša, pitanje
je da li se možemo prijaviti
i na natječaj grada Zagreba
za obnovu pročelja. Nisam
naišao na konfliktnost tih
dvaju natječaja tj.
nemogućnost prijavljivanja
na oba. Unaprijed
zahvaljujem na pomoći. (8.3.2015)
Bernard pita: dva susjeda iznad i ispod
nemaju struje oba dva
oni imaju dvoriste mi samo stan
zajednicki ulaz
komunikacija i dogovor nemoguci
ne dopustaju u zajednicki prolaz da stavim rasvjetu,mogucnost ozljede,krov s dvije rupe,strah od prokisnjavanja u moj stan,od vlage i ostalog,ne da da ja saniram ostecenje,o buci i teroru da ne govorim,policiju zvao xxx puta,oba dva susjeda zive u nehumanim uvjetima,smrad,bez vode,struje,macke ,pas...
molim savjet gdje pocet se obracat za pomoc???
hvala (7.3.2015)
Ela pita: Imala sam štetu u stanu koja
je izravno nastupila kao
posljedica prokišnjavanja.
Predstavnik suvlasnika kaže
da je osiguravajuća tvrtka
odbila platiti štetu u mom
stanu, ali htjela bih to i
osobno provjeriti. U kojem
odjelu GSK-a bih mogla
provjeriti da li je u ime
štete u mom stanu
osiguravajuće društvo
platilo odštetu? (25.2.2015)
DarkoA pita: Da li postoji obaveza
predstavnika stanara koji je
prikupio dovoljan broj
potpisa svih stanara zgrade
za ugradnju razdjelnika
topline, da svakog
suvlasnika izvjesti PISMENO
što je ugovorio, s kim,
koliko će to koštati
zajedničku pričuvu a koliko
svakog suvlasnika po
grijačem tijelu. (25.2.2015)
Tihomir pita: Poštovani, molim Vas odgovor na moj upit. Prethodni predstavnik suvlasnika je prikupio potpise za povećanje pričuve u srpnju 2008. godine. Temeljem istih upravitelj zgradom verificira anex međuvlasničkog ugovora tek u lipnju 2009. godine u kojem navodi i nepostojeći Plan upravljanja za 2009./2010. koji nisu donijeli suvlasnici. Također tada sklapa novi ugovor o upravljanju. Datum saznanja za moguće nepravilnosti je prije godinu dana. Dali je moguće takvo retroaktivno postupanje upravitelja? (25.2.2015)
Davor pita: Poštovani,
Znima me zašto se ne može iskopčati iz sustava cent. grijanja ako ispred ulaza u stan postoje leptir ventili ulaza i izlaza , tj ne postoje vertikale već sve prolazi po podu ( ispod pločica i parketa? (25.2.2015)
Stela pita: Poštovani! Mogu li stanari koji još nisu izmjenili prozore u svojim stanovima, to učiniti na teret pričuve na način da im se iznos koji plaćaju za pričuvu uveća kroz određeno vremensko razdoblje (prema dogovoru)
Zahvaljujem! (24.2.2015)