Davor pita: Postovans gospodo
vlasnik sam stan 1/1 na 11 katu visestanbene zgrad htjeo bi zamijeniti vanjske prozor (zgrad gardjena 1975)
moölim vas da mi odgovorit na slijedeca pitanja:
- koja je procedura kod tih radnji
- trbam li odobrenje ,koje i od koga
-mogu li povuci srestva iz fonda za energetsku ucinkovitost
S postovanjem
Davor Oreskovic (26.10.2015)
mirta pita: t-com nam je ponudio besplatno
uvođenje optičkih kabela. kao
predstavnik stanara smatrala
sam da je to prilika i
potpisala, a da nisam tražila
suglasnost. sada se neki
stanari bune jer smatraju da
ih se trebalo pitati. protiv
su oni koji se ne razumiju, a
za oni koji rade s internetom. (24.10.2015)
Mladen pita: Suvlasnik sam u zgradi u
kojoj osim stana imam i
garažu. Došlo je do kvara na
glavnom strujnom vodu koji
prolazi kroz jedan stan, i
to baš na djelu koji prolazi
kroz stan, zbog čega u
garaži nisam imao struje.
Kvar je popravit ni sad
stanari inzistiraju da sam
snosim troškove popravka a
ne iz pričuve. Tko bi trebao
snositi trošak popravka?
Hvala (24.10.2015)
tamara pita: Postovani,
Lijepo molim ako mi mozete dati odgovor odnosno me uputiti koja je procedura promjene sadasnjeg predstavnika stanara s novim, koje dokumente moramo pribaviti buduci da novi predstavnik preuzima sve na sebe ujedno i firmu koja zastupa zgradu mijenjamo s novom? Unaprijed se zahvaljujem, Tamara (23.10.2015)
Ronald pita: Zivim u peterokatnici, zgradi od 23
stana i vecina stanara bi ugradila lift
medjutim 3 stanara su protiv. Da li
postoji mogucnost ugradnje bez
100% glasova stanara? (18.10.2015)
Goran pita: naime imamo jednu od največih pričuva u Zagrebu gdje za stan od 70m2 plačamo 600kn pričuve+ ostale troškove a zgrada je stalno manje više u minusu,dižu se krediti,imali smo mjesecima curenje vode,za koju nismo dobili odštetu od osiguranja nakon popravka iako je zgrada osigurana.
Fasada i balkoni su ruinirani i ništa se ne poduzima iako imam uvjerenje od vještaka daje korištenje baklona opasno te je mogući pad žbuke a predstavnik stanara već 3 godine zna o tome ništa se ne poduzima,molim savjet (18.10.2015)
dubravka pita: Poštovani
Zanima me s obzirom da planiram preuređenje stana koji trnutno ima grijanje rješeno na plinsku peć, da li razvod do radijatora u stanu financiram sama ili iz pričuve? Isto pitanje i za zamijenu prozora na vanjskom pročelju zgrade? (17.10.2015)
Tonći pita: Da li je moguća promjena
upravitelja zgrade ako isti
vodi spor protiv jednog
sustanara zbog neplaćanja
pričuve pa da drugi upravitelj
preuzme taj spor, ili se isti
prekida ako se mijenja
upravitelj? (16.10.2015)
neven pita: Curi iz gornjeg stana. poceo
otpadati malter sa stropa oko
kanalizacijske cijevi koja ide
od wc skoljke gornjeg
stana.Nakon konzultacija
primjetio sam da se to dogadja
kad gore u stanu perilica
radi.Vodoinstalater je isto
tako nesto rekao da je
vjerovatno do sifona. Medjutim
susjed gore je obnovio
kupatilo i sad ne zeli nista
popravljati kaze nije do mene
i sad pocinje i prijecenje
uskoro cemo se vjerovatno i
posaketati . Sto uciniti ? (16.10.2015)
Davorka pita: Da li vlasnik stana može
otkupiti zajedničku prostoriju
u stubištu? Ako da, pod kojim
ujetima? Ja sam predstavnik
stanara. (16.10.2015)
Nives pita: Poštovani,
molim Vas za odgovor na koji
je način moguće zakonski
spojiti dva stana istog
vlasnika u jedan? U tijeku je
etažiranje zgrade.Zgrada je
dobila uvjerenje o starosti.
Hvala i lijepi pozdrav (16.10.2015)
darko pita: 12 godina živimo u zgradi sa
7 stanova.nedavno sam
potakao pitanje parkiranja
ispred zgrade (
4mjesta)odnosno parkirao sam
auto na jedno od mjesta.
odmah mi je pozvonio susjed
koji"polaže" pravo na to
mjesto i traži da pomaknem
auto. Napominjem da nitko
nema u vlasničkom listu
kupljen i parkirni prostor
ispred zgrade, već godinama
šute i parkiraju,a meni je
prekipjelo što moram
parkirati auto negdje po
ulici. Prijete mi se
paukom.Tkjo je u pravu? (15.10.2015)
Zlatko pita: Koja institucija je neposredno zadužena za nadzor rada Upravitelj stambenih zgrada? (14.10.2015)
Maja pita: dali udruga stanara osnovna
iskljucivo radi prikupljanja
pricuve mora placati porez na
dobit? (14.10.2015)
Tomislav pita: Za stubišnu struju i uslugu čišćenja
dobivamo uplatnice.
Jednom mjesečno se postavlja popis na
oglasnoj ploči s iznosom koliko tko treba
dati, te se novac skuplja po stanovima.
Stanarima predstavnik stanara daje rukom
popunjena uplatnicu iz Narodnih novina.
Tada se dobiveni računi uplate u banci
ili s privatnog računa predstavnika
stanara.
Da li je ovakav način zakonski
prihvatljiv? Ili se treba ostaviti
"skupljanja po zgradi" i podmiriti iz
sredstava pričuve?
Hvala (14.10.2015)
Gorda pita: Molim vas da mi odgovorite.
Vlasnici sredstava uplačene
pričuve su suvlasnici
stanova. Stanari koji nisu
bili vlasnici stana plačali
su pričuvu a što je bila u
obvezi država. Tužili su
državu i dobili spor. Moje
pitanje glasi "kako je
moguća da upravitelj zgrade
svojom odlukom uz dogovor
suda isplati iznos utuženih
sredstva sa računa pričuve"
? (14.10.2015)
pita: Stanove smo dobili od
Ministarstva branitelja ,
izvođač nije ispoštovao sve
i ostalo je mnogo propusta ,
29. stanova je u
suvlasništvu samo je jedan
otkupljen u cjelosti .
Ministarstvo je vlasnik
naših stanova dok
neisplatimo - zgrada je
useljena 2008 god bez
kanalizacije smo do danas
puca fasada prokišnjava iz
pričuve plaćamo crpanje
septičke jame - Molim Vas
šta nam je činiti ? Svuda
smo se obraćali ali nikog
nije briga . Koja su naša
prava kao suvlasnika odnosno
vlasnika ? Hvala ! (14.10.2015)
Dora pita: Pozdrav, pročitala sam da
predstavnik stanara može biti
svatko, ali ako nisu
suvlasnici nemaju pravo
pravnog zastupanja suvlasnika
u zajednici. Da li mi možete
objasniti što to točno znači?
Unaprijed zahvaljujem,
Dora (13.10.2015)
niki pita: stanari zele moju suglasnost za apliciranje za energetsku obnovu.ja sam pvc stolariju promjenio imam i racun prije dvije godine a posto je zgrada sa fasadnom ciglom obzidana i pod predpostavkom da je vjerojatno sistem sendvic zida tako da ima vec izolaciju i to se sigurno onda nece sakrivat fasadna cigla stiroporom,tako da se ja pitam zasto da dam suglasnost?jel me to obvezuje da drugima placam promjenu prozora i da li mogu dobiti i ja povrat sredstava za vec postavljenu stolariju?hvala (13.10.2015)
Zdenko pita: smije li predstavnik stanara
bez prijašnje obavijesti
vlasniku stana,
samoinicijativno prijaviti još
jednog člana za plaćanje vode.
radi se, naime o mojoj
djevojci koja dolazi dva do
tri puta tjedno. prespava i
ujutro odlazi. Da se doselila
sam bi prijavio člana. (13.10.2015)