nikolina pita: Poštovani, susjed iznad mene
je renovirao balkon koji se
nalazi iznad mog dnevnog
biravka i već dva mjeseca curi
nakon svake kise. Posljednjih
dana se curenje pojacalo
toliko da godisnji provodim u
stanu brisuci strop i podove
bez prestanka!!! Susjed stalno
odgadja sanaciju a ovo je
neizdrzivo. Pola dnevnog
boravka pliva, trusi se zbuka,
ulazi u struju i izbacuje
osigurace...parket je
promijenio boju. Mogu li ga
ikako natjerati da zove hitne
intervencije? Hvala na
odgovoru. (31.7.2015)
Josip pita: Smijem li u stambenoj zgradi
susjednom stanaru postaviti
satelitsku TV antenu u
neposrednoj blizini njegove
spavače sobe.Ključno mi je
pitanje štetno zračenje.
(30.7.2015)
Stanko pita: Zgrada ima 15 stanova a 2 su
prazna,predsjednik stanara
je odrzao sastanak na kojem
su bila jos 3
stanara,pricalo se o video
nadzoru jer je ukradena
bicikla cure jednog
stanara,nakom mjesec dana
osvanu 2 kamere bez
razgovora sa ostalih 9
stanara iz zgrade!sigurnost
zgrade je na najvisem nivou
jer je to prva zgrada do
policije i suda,nikad
provala ni nista!pricao sam
sa pola stanara niko se ne
slaze sa tim jer im narusava
privatnost!ima li pravo
postavljati kameru bez
razgovora sa SVIM stanarima? (30.7.2015)
Lazo pita: Zgrada od 64 stana uvodi etažno grijanje, ja i još jedan manji dio stanara želimo radove platiti u gotovini. Dali Upravitelj zgrade SMIJE ZAHTIJERVATI od nas da roškovi uvođenja platimo preko kredita banke (kojoj je on jamac),u trajanju od 7 godina,uz uvjet da se pričuva povisi sa 2 kn na 4 kn i iz nje bi se otplaćivao kredit, koji ja i dio sustanari ne želimo jer imamo mogućnosti plaćanja od jedanput bez rata i kredita. (30.7.2015)
Ognjen pita: Poštovani,
u zgradi s 24 stana imamo par neplatiša pričuve, upravitelj zgrade je pokrenuo ovrhu i sve troškove ovrhe, suda je prebacio na račun zajedničke pričuve. Tj. s računa zajedničke pričuve su podmireni troškovi ovrhe, suda...
Da li je to legalno?
Hvala (29.7.2015)
Adis pita: Postovani.
Molim vas informaciju ja kao
predstavnik stanara kome se
mogu obratiti vezano za
stanare koji zive u gradskim
stanovima sa kojima imao
problema?
Hvala. (17.7.2015)
Živko pita: Poštovani, s obzirom da mi
niste odgovorili na upit što
se smatra zajedničkim, a što
vlastitim dimnjakom, molim
vas da mi odgovorite što je
zajednički dimnjak u
stambenoj zgradi u kojoj
svaki stan ima svoja dva
vlastita dimnjaka na koja se
ne smije nitko priključiti.
Zahvaljujem na odgovoru.
S poštovanjem.
Živko Sarap (17.7.2015)
DUNJA pita: Vlasnik sam stana u RIJECI u
kojem boravim samo mjesec dana
godišnje. Plaćam sve zadane
pristojbe a čišćenje zgrade
također kao svi stanari za
cijelu godinu.
1. da li sam obavezna plačati
za cijelu godinu
2. da li postoji ZAKON da se
troškovi čišćenja plaćaju iz
PRIČUVE a ne da svaki stanar
plaća posebno čistačici (17.7.2015)
Branko pita: Ima li predstavnik suvlasnika u zgradi od 90 stanova obvezu sazivati skupove stanara, u kojim slučajevima i u kojim rokovima.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! (16.7.2015)
Branko pita: Živim u zgradi u Zagrebu sa
preko 70 stanova. Na
oglasnoj ploči je izvješena
obavijest da su predstavnik
suvlasnika, upravitelj i
vijeće suvlasnika odabrali
jednu firmu za ugradnju
toplinskih razdjelnika.
Suvlasnici nisu niti vidjeli
ponude svih ponuđača. Kako
točno teče proces odabira
izvođača radova i sustava
koji će se ugraditi? Može li
Upravitelj ili Vijeće
suvlasnika bez potpisa
većine suvlasnika samostalno
odabrati Izvođača radova?
Što ako niti jedan ponuđač
ne dobije 51% potpisa? (16.7.2015)
Mirjana pita: Postavila sam vanjsku jedinicu klime na fasadi (čelu)moje zgrade a iznad swusjedovog krova, čija je zgrada ljepljena za našu. Susjed traži izmještanje jedinice jer mu "ometa njegov zračni prostor". Ima li na to pravo_ (14.7.2015)
Ivan pita: Bivši predstavnik suvlasnika popisao je nepovoljni ugovor o ugradnji razdjelnika. Novi predstavnik suvlasnika treba pravnu pomoć da poništi (ili raskine) taj ugovor. Da li za angažiranje odvetnika novi predstavnik suvlasnika treba imati suglasnost svih suvlasnika ili samo nadpolovične večine? (19.6.2015)
Branko pita: Poštovani interesira me kako
da se riješi problem
subvencije koji nije
obavljen na vrijeme?
Prestavnik stanara je to
trebao uraditi prije
postavljanja novih
razdjeljnika grijanja i
termostata, kako je na
sastanku dogovoreno. Firma
je odradila svoj dio posla i
sad dolaze naplaćivati,
međutim puni iznos a ne
umanjen za subvenciju. Molim
savjet šta da se radi u
našem slučaju i da li je
moguće i na koji način
pokrenuti postupak za
retroaktivnu subvenciju i
gdje? Zahvaljujem na
odgovoru. (19.6.2015)
Jadranka pita: Poštovani
Da li se suvlasnik koji ne
želi plaćati pričuvu, ima
veliki dug i stalno se moraju
pokretati Ovrhe može
kandidirati za predstavnika
suvlasnika i biti predstavnik.
Hvala (18.6.2015)
Gordan pita: Poštovani,
iz susjedovog stana izlaze neugodni
mirisi koji se šire po cijelom sutbištu i
po cijeloj zgradi ventilacijom. Čak niti
prozor ne možemo otvoriti radi toga...
Što napraviti i kome se obratiti s
obzirom na te imisije? Unaprijed se
zahvaljujem na savjetu! (18.6.2015)
Jovica pita: Problem rušenja nosivih zidova u stanovima,narušena statika zgrade, bez odobrenja i bez statičke dokumentacije. Kome se obratiti. Upravitelj govori da je moguća jedino anonimna ili otvorena prijava pojedinca. Ima li ovlaštenih da ukoliko treba,sa sudskim nalogom, utvrde stanje po stanovima u zgradi. (17.6.2015)
Duško pita: Pozdrav.
Živim u stanu koji je u vlasništvu države a ja za to plaćam određenu najamninu. Od lokalnog distributera toplinske energije smo dobili dopis da na mjeraču toplinske energije ( kalorimetar) ističe 5 godina od kada je baždaren i da mi svi trebamo platiti novo baždarenje o svom trošku kod ovlaštenog servisera. Da li ja to trebam da uradim pošto ja nisam vlasnik stana nego najmoprimac jer mislim da ne mogu ja biti vlasnik tog mjerila kad nisam ni vlasnik stana nego država. Hvala (17.6.2015)
Karlo pita: Nedavno sam kupio stan i uselio
u zgradu koja ima ukupno 5
stanova od kojih su 3 useljena
(racunajuci i moj). Do sada
nitko nije vodio brigu uopce
oko pricuve. Da li smo obavezni
poceti placati? Kome se
obratiti za pricuvu, da li
postoje poduzeca koje vode
pricuvu ako se nitko od stanara
ne zeli baviti sa time? I jos
jedno, da li u pricuvu spada
odrzavanje dvorista zgrade,
hodnika zgrade (rasvjeta i
sl.), te popravak brave i
osposobljavanje portafona na
ulazu jer ni to ne radi? Hvala (17.6.2015)
zprofaca pita: Postovani, zivim u zgradi sa 8 stanova
od kojih 4 ne placa pricuvu, medu
njima I predstavnik. Upravitelj kaze da
za naplatu te promjenu predstavnika
treba potpis vecine sto u ovom slucaju
nije moguce. Da li mogu natjerati
upravitelja da naplati bez odobrenja
vecine, I na koji nacin. Hvala (17.6.2015)
OGNJEN pita: Nedavno smo u zgradi prikupljenim suglasnostima zakonito smijenili opredstavnika stanara. pitanje: da li prilikom preuzimanja dužnosti novi predstavnik stanara sačinjava zapisnik o primopredaji i zatečenom stanju i koju dokumentaciju mu je dužan predati bivši predstavnik stanara? (16.6.2015)