ivica pita: Kupili smo garsonjeru koja
je imala priključak struje
iz drugog stana(vlasnik
stana i garsonjere je bio
isti).Za
priključak Hep mi uvjetuje
da promjrnim glavni vod
(jednofazni u trofazni)sa
ulice i napravim
rekonstrukciju glavne ploče
pošto zgrada posjeduje jedan
pancir osigurač i nekakve
sklopke za svaki stan, koje
nisu po propisima.Troškove
oko zajedničkih dijela voda
tko snosi?
pozdrav (5.6.2015)

Ako su potrebne izmjene za vaše potrebe, ide na vaš trošak.

Nela pita: Majka je zaštićeni
najmoprimac. Nedavno je kći
vlasnice stana došla i dala
joj na potpis novi ugovor s
opravdanjem da joj treba za
prebacivanje nekretnine. Moja
majka koja je stara 80 godina
i nedavno je prebolila infarkt
je potpisala ugovor i tek sam
ja primijetila da je to ugovor
za slobodno ugovorenu
najamninu. Prijašnji ugovor je
ovjeren kod javnog bilježnika
a ovaj nije. Da li je moja
mama u problemu? Što učiniti?
Hvala. (4.6.2015)

Možete pravo osporavati valjanost novog ugovora sa činjenicama da osoba nije bila svjesna što potpisuje, a pošto nij4e ni ovjeren , izostalo je upozor4nje koje u pravilu daju javni bilježnici.
I dalje je pravno valjan prethodni ugovor.

Ivana pita: Poštovani, živimo u zgradi,
imamo situaciju gdje su
susjedi stavili svoj klima
uređaj na zid koji je još od
našeg stana, to su naravno
napravili bez pitanja, stvar
je u tome da je taj uređaj
prilično glasan i ometa čak i
kad je zatvoren prozor jer
vibracije ulaze kroz zid.
Zanima me što ogu učiniti u
takvoj situaciji? Da li
postoje neke institucije
kojima bi se mogla obratiti?
Hvala. Srdačno (4.6.2015)

Posavjetujte se sa sanitarnom inspekcijom. Ako oni nemaju rješenje, morate pokrenuti postupak pred sudom gdje ćete dokazivati štetni utjecaj klima uređaja.

Tanja pita: Postoji li pravilo koliko bi stanara
trebalo biti prijavljeno za poslovne
prostore? U zgradi imamo polikliniku i
urede u 2 stana na cijelom katu, tamo
se krece jako velik broj ljudi, a
prijavljena je samo po jedna osoba za
svako. Iz tog razloga su nama ostalim
stanarima racuni za vodu izuzetno
visoki.
Hvala (3.6.2015)

Nema pravila. Morate tražiti postavljanje individualnog mjerila za vodu. Čudno je daje netko dobio dozvolu za rad a da prethodno nije to pitanje regulirano.
Ako ne bude drugog izbora, pokrenite sudski postupak jer vlasnik prostora štetno djeluje na zajednicu.

jOVICA pita: U zgradi peterokatnici, sa 6 ulaza(10 stana po ulazu) u zadnji niz godina srušeni su, u pojedinim stanovima, nosivi zidovi(koliko sam upoznat spadaju u zajedničke dijelove zgrade). Tko je dužan obaviti provjeri i odlučiti da se sve dovede u prvobitno stanje. Ima slučajeva da su srušeni zidovi na 5(posljednjem) katu i 1. katu. Tri zida,između srušenih, su u zraku. (3.6.2015)

Nadležna je građevinska inspekcija koja postupa po dojavi ili prijavi nekog od suvlasnika ili drugih osoba.

Davor pita: Kuća je na tri etaže i devet stanova. Jedan od suvlasnika u prizemlju je na prevaru dobio pismenu suglasnost 4 stanara u vezi korištenja zajedničke okućnice zgrade. nakon toga sav teren je ogradio, posadio višegodišnje nasade i navodnjavanje. Kupovinom stanova kupili smo i razmjeran dio okućnice. Kako natjerati tog suvlasnika da vrati zemljiše-okućnicu u prethodno stanje da je mogu koristiti svi suvlasnici. Ako su neki nešto potpisali ostali nisu i imaju pravo na svoj razmjeran idealni dio. (3.6.2015)

Suglasnost je pravno-valjana ako je potpisana od svih suvlasnika.
Ako nema dogovora, ostaje tužba sudu.

Davor pita: Jedan od suvlasnika traži prenamjenu stana - stambenog u poslovni prostor za turističku djelatnost jer je stranac iz Srbije a radi u Azarbejđanu. Kako bi djelatnost bila van kontrole bilo čije kuća i stanovi u njoj nemaju recepciju koja su naša prava osporavanja namjere i namjene. (3.6.2015)

Svaki suvlasnik ima pravo na promjene i prenamjene ali na neškodljiv način za ostale i sukladno ostalim zakonskim propisima.

Marija pita: Poznato je da stambena kuća/zgrada nema svoga OIB-a i da se potrošnja struje zajedničke rasvjete plaća iz pričuve.Od HEP-Distribucije stižu računi/rate na šifru kupca: "Skup stanara" i OIB predstavnika suvlasnika. Pitanje - čiju potrošnju plaćamo? Odnosno - tko što i preko koga plaća? Koja je uloga potrošača a koja predstavnika suvlasnika? Kako doći do OIB-a stambene zgrade? Ili OIB-a "Skupa stanara"? Odnosno - kako stornirati OIB predstavnika suvlasnika? Ili je sve to po propisu i zakonu? (2.6.2015)

Usprkos našoj inicijativi da zgrade dobiju pravnu osobnost a time i OIB, od toga zasad nema ništa.
Sve ostalo je dozvoljeno, a svatko treba voditi računa o o rizicima u koje se upušta. Nije logično da fizička osoba jamči, ali ako je pristala, nitko ne brani.

Hrvoje pita: Poštovani,
potrebano je prikupiti potpise
suvlasnika za priključak
plina. Pošto vlada nesklad
među stanarima i predstavnikom
stanara zanima me slijedeće-
1) da li je dovoljno prikupiti
50 % potpisa i da li je
predstavnik stanara tada
obavezan to potpisati? 2)Da li
po potpisu preko 50% stanara
predstavnik uopće potreban
išta potpisivati ili je to
valjana suglasnost?
Ukoliko se ne uspije skupiti
potpisi koje su mi pravne
opcije.
lijep pozdrav (2.6.2015)

Ako se želi financiranje sredstvima pričuve, potrebna je suglasnost svih suvlasnika za uvođenje infrastrukture koja nije postojala u zgradi.
Ako nema suglasnosti svih, ostali mogu osobnim sredstvima financirati projekt, a svaki novi korisnik bi trebao refundirati investitorima idealni dio troška.

Marija pita: Pitanje na prethodno pitanje o valjanosti Ugovra br. 3403-469/00 od 9.2.2000. a koji je u uporabi sve do danas. Zanima me koja je pravna situacija "svrgnute" predstavnice, odnosno koja je odgovornost u smislu da je ista potpisnica sih dokumenata iz 2000.g., a koji se i danas koriste. Naime, pozivom na taj Ugovor isplaćena su pozamašna novčana sredstva iz pričuve s potpisom "novog" predstavnika i ovjere dokumenata od strane djelatnika GSKG. Što i kako dalje?Tko snosi i kolika je odgovornost GSKG? (1.6.2015)

Svi akti koji su doneseni na zakonit način su valjani dok se ne donesu izmjene, bez obzira kad su i od koga potpisani.

Biserka pita: Sestra i ja suvlasnice smo stana.
Zagrebački holding Gskg ne želi
račun ispostaviti na sestru iako smo
se mi dogovorile oko toga i dostavile
izjavu?
Tko u Gskg i temeljem čega odlučuje
na kojeg će od suvlasnika
ispostavljati računi? (1.6.2015)

Obveznik je knjižni vlasnik ili osoba koja ima zakonitu ovlast za zastupanje.

Jelena pita: Poštovani,
molim vas za pomoc, dogodila
mi se manja poplava u stanu
jer je prevelik pritisak iz
cjevovoda oslabio veze
kutnog ventila i cijevi. Taj
dan sam čula užasno šuštanje
iz cijevi i kada sam se
vratila s posla poplava.
Zvala sam predstavnika
stanara i on se opravdava da
nema veze s instalacijama
zgrade a taj dan osim toga
cijeli umivaonik mi je bio
vruć(kaze jedan
vodoinstalater da im se
pokvario termostat i da od
toga problemi).Uglavnom još
uvijek kapa i tko je dužan
sanirati ovaj kvar? (1.6.2015)

Ako je šteta posljedica kvara na zajedničkoj infrastrukturi, sanira se sredstvima pričuve ili preko police osiguranja.

Irena pita: Na području grada u tijeku je
prelazak na novu plinsku
mrežu. Zgrada je bila
priključna na staru plinsku
mrežu koja je prekinuta. Koja
je suglasnost stanara
potrebita za provođenje
vertikale nove plinske mreže,
koja je suglasnost stanara
potrebita za povećanje iznosa
pričuve radi ugradnje
vertikale nove plinske mreže
i da li je obveza
participiranja u troškovima
onog stanara koji se ne
namjerava priključiti i
koristiti novu plinsku mrežu. (1.6.2015)

Ako već postoji infrastruktura koja se ne može koristiti, i nužna je zamjena, dovoljna je suglasnost od 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Igor pita: Poštovani
Kupili smo stan u novo
sagrađenoj zgradi.Prije
kupnje dogovorili smo
sanaciju nedostataka na
samoj zgradi sa
prodavateljem
,tj.bankom.Prodavatelj
zahtjeva preuzimanje obveze
plaćanja pričuve od strane
stanara pošto su svi stanovi
prodani.Smatramo da objekt
nije tehnički
ispravan,odnosno nedovršen
te nas zanima dali smo u tom
slučaju po zakonu dužni
preuzeti istu obvezu.
Spremni smo pokrivati
troškove odrzavanja
zajedničkih dijelova zgrade
te na koji način regulirati
nastalu situaciju (31.5.2015)

Da trebate izabrati upravitelja. Pozitivna strana tog je da će upravitelj biti dužan provesti sve one mjere koje su potrebne da se otklone nedostatci i propusti prilikom građenja , što je dužan učiniti investitor.

Silvija pita:
Suvlasnik stana na prizemlju
je bez privole i potpisa
ostalih suvlasnika otvorio
ulaz sa ulice na mjestu gdje
je bio prozor i napravio
prodajni prostor. Radilo se o
tihom obrtu, nitko od stanara
nije pravio problem, medjutim,
suvlasnik sada trazi
prenamjenu u ugostiteljski
objekat, sto ni jedan stanar
nije spreman da odobri.
1. Da li je za prenamjenu
stambenog prostora u poslovni
potrebna suglasnost
suvlasnika,
2. dali imamo pravo da trazimo
da se sporni ulaz u taj
prostor vrati u prvobitno st (30.5.2015)

Opisane promjene se nisu mogle obaviti bez dozvole nadležnog tijela za urbanizam.
-Suglasnost nije potrebna
-Imate pravo tražiti povrat u prvobitno stanje, a za to bi trebali imati pomoć građevinske inspekcije.

zvonka pita: postovani,
predstavnik sam stanara u
zgradi. jedan od suvlasnika
je bespravno zauzeo
zajedničke prostorije, te
smo preko upravitelja
podigli tuzbu. navedeni je
dobio rjesenje o rusenju
jos 2007 godine, medjutim
niti je porusio sto je
trebao, niti se ministarstvo
graditeljstva zeli
ocitovati. vec smo par puta
slali dopise u ministarstvo.
trenutna situacija nas
sprecava da se upisemo u
novu zemljisnju knjigu i
prijeti nam kazna. sto je
moguce uciniti da se
situacija rijesi?
zahvaljujem (29.5.2015)

Ako je rješenje izdano od građevinske inspekcije, često se ne realizira pa je potrebno pokretanje sudskog postupka. Sud može donijeti takva rješenja po kojim se provode mjere prisile.
Možete u daljnjem postupku slučaj kvalificirati i kao štetno djelovanje prema ostalim suvlasnicima (ZOV).

silvija pita: da li treba građevinska dozvola za ugradnju dizala u zgradu?
dali uz obnovu fasade spada i obavezna obnova balkona (28.5.2015)

Da, u oba slučaja.

Karmen pita: Zemljišno knjižni vlasnik
stana je osoba koja živi u
Republici Srbiji.Stan je samo
fizički podijeljen na dva
dijela a pravno je
jedinstven.Tko odgovara za
obveze glede navedenog stana
da li zemljišno knjižni
vlasnik ili osobe koje se bez
pravno relevantnih isprava
predstavljaju kao vlasnici
pojedinih dijelova stana? (27.5.2015)

Knjižni vlasnik.

Antonija pita: Sa susjedima dijelimo
zajednički hodnik koji vodi u
hodnik zgrade. Ta dva hodnika
su odvojena ulaznim vratima.dok
smo bili izvan grada, susjedi
su skinuli ta vrata. Nisu
tražili dopuštenje od nikoga.
Zvali smo policiju, oni kažu da
tu nemogu ništa. Živimo u
garsonjeri i u tom hodniku
držimo stvari koje su sada
svima dostupne. susjedi tvrde
da su vrata oni postavili prije
20 god i da su njihova. Možemo
li ih mi vratiti i kome se
obratiti,predstavnik stanara se
ne želi miješati (17.5.2015)

Za korištenje zajedničkih dijelova zgrade od strane pojedinog suvlasnika, potrebna je suglasnost svih ostalih suvlasnika. Prema tome, teško ćete ostvariti to pravo jer je očigledno da su odnosi poremećeni.

Tihana pita: Poštovani, imam veliki
problem. U susjednu zgradu
se uselila podstanarka koja
ne poštuje kućni red ni mir,
ometa 3 stana koja graniče s
njezinim. U toku dana i
noći. Po cijele noći se čuje
njezini spolni odnosi i
lupanje kreveta o zid.
Pokušali smo više puta zvati
policiju, vlasnika stana i
nju na lijep način upozoriti
i nije se ništa promjenilo.
Sustavno nas maltretira i po
danu i po noći već par
mjeseci. Da li imate kakvog
riješenja našeg problema i
kome se možemo obratiti?
Unaprijed Vam hvala (17.5.2015)

Za korištenje stana odgovoran je prvenstveno vlasnik. Prema tome, razgovarajte sa vlasnikom .
Ukoliko se stanje ne normalizira, pokrenite tubu protiv vlasnika koji je stan iznajmio osobama koje ga koriste na škodljiv način za vas i ostale suvlasnike.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više