christina pita: Poštovani
od rođenja živim u gradskom stanu koji prokišnjava već barem 7 godina i sve sam probala, ali uvijek negdje zapne i ništa se ne riješi.novaca imamo premalo,kredit nikako da se izrealizira, predstavnici odugovlače jer tu ne stanuju..itd.pisala sam i gradu Splitu ali bez konkretnog uspjeha.molim Vas da li postoji još nešto što kao najmoprimas mogu učiniti da se krov konačno popravi?prokišnjava na 4 i više mjesta godinama i na jednom mjestu se već urušio dio stropa.hvala! (8.12.2014)

Grad je vlasnik i mora pokrenuti postupak za prisilnu sanaciju. Praksa je pokazala da svaki suvlasnik koji pokrene postupak za prisilnu sanaciju to i ostvari. U Gradu bi odgovornima trebalo biti jasno da će već na opomenu pred tužbi reagirati potrebna većina suvlasnika i osigurati udjele u finaciranju troškova.

Luka pita: U neposrednoj blizini (10m)naše stambene zgrade nalazi se objekt brze prehrane,pečenjarnica,fast-food.Dimnjak navedenog objekta je na nižem nivou od naših stanova te smo svakodnevno izloženi dimu i mirisima iz navedene instalacije.Kvaliteta života u stanovima je znatno smanjena.Kome se žaliti i kako ostvariti svoja prava? (8.12.2014)

Nadležna je sanitarna inspekcija.

Zahida pita: Poštovani,

molim Vas da nam odgovorite tko je u ovoj pravnoj državi nadležan za odaziv na pomoć u rješavanju problema u privatnom posjedu tj. dvorištu, ako učestalo jedan od 6 stanara ne poštiva pravila parkiranja i dr.
Ogluši se na svako upozorenje . Međususjedski odnos sa takvom osobom je nemoguć. (7.12.2014)

Nema javne institucije za reguliran je tih potanja na privatnom posjedu. Ostaje vam isključivo sudski potupak

Hrvoje pita: Poštovani,
sudjelovao sam u natječaju za dodjelu gradskih garažnih mjesta u najam te dobio riješenje o pozitivnom ishodu natječaja. U natječaju nigdje nije bilo navedeno da će najmoprimci biti obvezni plaćati pričuvu za iznajmljeno garžno mjesto koje je u vlasništvu grada Zagreba.Ugovor nisam dobio na potis,ali kruže glasine da u ugovoru stoji članak koji kaže da će najmoprimac morati plaćati pričuvu gradu iako nije vlasnik tog garažnog parkirnog mjesta. Zanima me tko prema zakonu plaća prčuvu? (7.12.2014)

Vlasnik, ako ne postoji sporazum između najmodavca i najmoprimca.

jadranka pita: Poštovani,
ja sam stanar stambene zgrade.Renovirali smo krov u suradnji sa predstavnikom stambenog servisa. Renoviralo se BEZ PROJEKTA. Stanarima nisu predstavljene ponude.U oba stana u potkrovlju su pomicani prozori po želji tih stanara. Da li su, u slućaju da se nedostatak projekta prijavi građ. inspekciji, za to odgovorni sami stanari? Da li ugradnja tih istih prozora (i probijanje krova na mjestu prozora) spada u troškove samog renoviranja? (7.12.2014)

Ugradnja prozora ne može ići u zajedničke troškove. To ssnose isključivo vlasnici tih stanova. I daljnje održavanje istih ide na njihov trošak.
Iako se radi o već izvedenom stanju, možete slučaj prijaviti i građevinskoj inspekciji.

Mirna pita: Poštovani,ukratko dva pitanja,podnijela sam Zahtjev za legalizaciju objekta sa osam stanova i platili smo svi osim dva stanara troškove, da li postoji način da se prisilno naplatimo npr. privremena mjera i drugo pitanje kada stanari koriste zajedničke dijelove npr. septičku jamu, a ne žele sudjelovati u troškovima pražnjena iste kako da se naplatim npr. ovrha i koji su troškovi mjera, ako su mogući.Napominjem da ne plaćamo pričuvu jer odlukom Grada nemamo rješen status zgrade. (6.12.2014)

Krajnje je vrijeme da izaberete upravitelja. U protivnom sva soporna pitanja morate riješevati u sudskim postupcima ( vi ne egzistirate kao suvlasnička zajednica i samo ste susjedi kao "gruntovčani")

Sandra pita: Poštovani, nakon ugradnje tp.razdjelnika u st.zgradi, čuje se nesnošljiva buka u cijevima od 0-24h čak i noću kada grijanja nema. Nakon molbi predstavniku stanara, čak i izvođaču radova, rješenja problema nema. Da li itko preuzima odgovornost za nastali problem nakon ugradnje, ili se takvi problemi isključivo rješavaju na Sudu RH? (6.12.2014)

Potrebno je hitno tehničkon riješenje. Odgovor mora znati davatelj usluge.
Čudno je da vas na to ranije nije upozoprio, a sad je jeoš čudnije da ne zna da postoji riješenje.
Morate imati mjenjati pumpu za cirkulaciju vode u sistemu i izvršiti balansiranje sustava.

Zoran pita: Stanovi bez stanara. U opskrbi vodom pojavljuju se
„gubici“. Gubici su fiksni dio troška za vodu i ne ovise
ima li stanara u stanu ili ne, tj. oni su vezani uz
vlasništvo. Još je dobro ako u nekoj zgradi u svakom stanu
ima stanara pa se i ti gubici dijele razmjerno potrošnji.
Kad više stanova prijavi „nulu“ ostali plaćaju i gubitke
koji nisu samo njihovi. Vodovod nije zainteresiran za
drugačiji obračun vode (npr. fiksni dio + varijabilni dio
po članovima). Ima li tu naznaka za zakonska rješenja? (5.12.2014)

Imate odgovor na našem portalu.

Ivan pita: Poštovani:
Molim Vas da mi odgovorite dali suvlasnici toplinske podstanice imaju pravo imati ključ iste kako bi mogli kontrolirati potrošnju, HEP Toplinarstvo nam je odgovorio da nemamo pravo, jer nismo stručno osposobljeni i nemamo
lječničku potvrdu za ulazak.Pitam se kakovi smo mi vlasnici koji ne možemo uči u svoje vlasništvo. Dali moramo tražiti od suda da donese odluku kako bi mogli kontrolirati potrošnju toplinske energije. (5.12.2014)

Razumljivo je da HEP Toplinarstvo te mjere provodi radi sigurnosti. Međutim , vama kao potrošačima se mora osigurati mogućnost uvida u stanje potrošnje. Preporuka je da sačinite sporazum po kojem će se kontrola vršiti u pratnji njihove ovlaštene (stručne) osobe.

Sud je zadnje sredstvo dok god ima prostora za sporazume.

U slučaju sudskog postupka, i sud će sigurnon riješenjem odrediti obveze i pravila kojima morate regulirati uzajamne odnose.

kristijan pita: Poštovani, molim za informaciju da li je investitor dužan kod gradnje krovišta ugraditi i zaštitnu foliju protiv kondenzacije. Naime, zgrada je stara 7 godina a postoji sumnja da investitor to nije ugradio na krovištu zgrade i pojavljuje se česta kondenzacija vode. Srdačan pozdrav, predstavnik suvlasnika - Kristijan Klanac (5.12.2014)

U vašem slučaju postoji mogućnost da se radi o takz. prikrivenim nedostatcima. To su nedostatci koji se ne moghu primjetiti sve do trenutka dok ne nastupe posljedice.
Angažirajte stručnu osobu i ukolikio utvrdite točnost navoda iz pitanja, tražite od investitiora datkloni nedostatak. Ako nema dogovora, koristite svoje pravo da to riješite sudskim putem.

Tomislav pita: Poštovani,
da li još postoji obveza gradova i općina na postavljanje prinudnog upravitelja (čl. 385. ZV)?
Ako ne postoji, molim Vas da mi navedete propis u kojim je navedeno da takve obveze više nema.
Unaprijed hvala! (4.12.2014)

Da. I dalje stoji obveza jedinica lokalne samouprave. Nikakvim propisima ta odredba nije stavljena van snage.

ZINKA pita: Smije li upravitelj retrogradno skupljati potpise za predstavnika suvlasnka koji tu funkciju obnaša godinu i pol a da suvlasnici nisu znali da nema 51% potpisa suglasnosti.Skupljali su se potpisi za postavljanje vrata u prolazu zgrade-nedovoljno,vrata su postavljena bez našeg uvida u ponude i troškove. Sada UPRAVITELJ i za to skuplja potpise retrogradno.Trenutno je u toku skupljanje potpisa za novog predstavnika zbog pronađenih nepravilnosti.Kako se zaštiti od Uprav.i Predstav
trenutnih radnji? (4.12.2014)

Kod vas je čudna situacija u tome što vam upravitelj bira predstavnika. To morate učiniti vi sami između sebe.
Što se tiče uičinjenog do sada, ako utvrdite da je zajednica oštećena, bez ustručavanja podnesite kazneu prijavu protiv dosadašenjeg predstavnika koji je ovjerom nepravovaljene odluke omogućio upravitelju da postupi po "nalogu".
Sad birajte predstavnika koji će na zakonit način zastupati interese suvlasnika.

(Kad ćemo nešto naučitiod političara. Oni u kampanji iznesu planove i obećanja, a mi predstavnika biramo bez da predoči bilo kavo viđenje za unaptređenje kvalieta življenja u zgradi ili uzimamo "nekog" jer drugi nitko neće").

M pita: ponovo postavljam pitanje na kojeg nisam dobila odgovor. Dali se za nadstojnički stan kojeg je zgrada iznajmila privatnoj osobi koja nije nadstojnik, smije naplaćivati pričuva od te osobe? Ako ne može li se dug za najamninu nadoknaditi sa dosadašnjom pre(plačenom) pričuvom ? (4.12.2014)

Ovdje se ne radi o pričuvi nego o najamnini. Samo vlasnici plačaju pričuvu osim u slučajevima kad najmoprimac ugovorno preuzme tu obvezui.
Ni danas nisu regulirana pitanja nadstojničkih stanova pa su oni po prirodi stvari vlasništvo suvlasničke zajednice.
Suvlasnici bi trebali donijeti posebnu odluku o načinu korištenja tih stanova a naročitio ako u njima stanuju "treće osobe".

Sasa pita: Postovani..imam problem sa podstanarima koji su iznad mene,stvaraju buku nocu od 23h pa ovisno u 02h,03..nocu,nabijanje u klompama,cizmama,stiklama,lajanje psa,etc..posto vlasnici bas ne reagiraju na nase upite i molbe,ja sam skupio skoro sve potpise stanara vlasnika stanova sa zahtjevom da se istima otkaze najam stana,k tome su jos i neprijavljeni i verbalno prijete.Dali bi tuzba imala osnove s obzirom na navedene cinjenice..hvala (4.12.2014)

Da. Pošto ste već sve poduzeli, ostaje vam tužba protiv vlasnika stana koji jen stavio svoj stan naraspolaganje osobama koji ga koriste na škodljiv način za ostale.

Branka pita: Poštovani ! Prije 6 mjeseci
pukla je vodovodna cijev i
utvrdeno je da se mora
napraviti snimka
kanalizacije podhitno (
zgrada je jako stara) od
tada do danas smo imali 2
poplave zbog podizanja
oborinskih voda,zid je mokar
pola metra i jasno se vidi
da sa kanalizacijom nesto ne
stima. Gradsko stambeno je
obavijesteno i samo me
smiruju da budu uskoro. Radi
se o 6 mjeseci,ne mislim
popravljat nesto na vlastiti
trosak. .Dali je
najpametnije potraziti
odvjetnika i tuziti one koji
ne rade svoj posao? (3.12.2014)

Da. To vam je jedino preostalo. Radi se o nužnom zahvatu koji ne trpi odlaganje.

Igor pita: Dobar dan!
Poslovni prostor i garažu
preimenovali smo u stambeni
prostor u stambeno-poslovnoj
zgradi. Pri tome se kvadratura
nije promijenila a time i
međuvlasnički udjeli ostali su
potpuno jednaki. Sve je
odrađeno u postojećim
gabaritima i sve dozvole i
potvrde su uredno ishodovane.
Treba li za upis istoga u
gruntovnicu i novi
međuvlasnički ugovor?
Napominjem, suvlasnički
ugovori su nepromijenjeni. U
kojem članku,zakonu mogu
saznati više o tome?
Hvala,
I. (1.12.2014)

Ako nema promjena površine, nema potrebe za izmjene u mađuvlasničkom ugovoru jer su isti koeficijenti za obje vrste nekretnina.

Vladimir pita: Molim info,
susjed iznad mene ima male pločice ne podu i evidentno stolice i stolove od punog drveta, teško ko vrag.
Redovito poslije 23 sata pa i kasnije radi ekstremnu buku povlačeći stolice po podu.
Recimo sinoć do 2,30 tako da sam otišao spavati u dnevni boravak.
Pitanje: na koji način (osim silom) da to zaustavim? Kako da izmjerim buku i da pokrenem tužbu?
Jer to nije 25 DB već 125

p.s. imam dva mala sinčeka koje to sve budi (1.12.2014)

Da jedino vam preostaje tužba.

Zvonimir pita: Pozdrav!
Živim u ulazu gdje je jedan
ugostiteljski objekt
okupirao dio smetlarnika kao
svoje skladište pića i
ostalih stvari koje prodaju.
Zbog nevjerojatne buke tokom
dana mi koji živimo na
prizemlju imamo otežan rad i
funkcioniranje općenito. Što
učiniti? Navodno postoji
suglasnost svih stanara u
ulazu (prikupljena prije
nego sam se doselio) ali
niti predstavnik stanara
niti itko drugi ne može
pronaći taj dokument. Koja
je solucija? Zahvaljujem
upanrijed na Vašem odgovoru. (29.11.2014)

Bez obzira na neke suglasnosti, imate pravo na normalan život u svom stanu. Možete sudskim putem ostvariti to pravo.
Priložite dokaze sudu koji bi trebao donijeti odgovarajuće riješenje.

Neda pita: Da li je moguće kupiti stan (
korisim od 3. 1993,)
vlasništvo MORH,Želim kupiti
stan na rate po zakonu iz
2011. Koristim 21. god, civil. (28.11.2014)

Obratite se MORH-u.

dorčić pita: Kojom propisom je određeno da su vlasnici stanova u zgradi DUŽNI izdvajati za pričuvu minimalno 0,54 % etal. vrijednosti stana /m2?
(ona je u našoj zgradi sada ispod tog minimuma)Na koji način predstavnik stanara može bez suglasnosti većine stanara podići pričuvu na zakonski minimum ,a da pritom sve bude u skladu sa propisima?Kako pravno riješiti problem koji je nastao zbog zak.obveze da su stanari DUŽNI plaćati neki minimum pričuve,a u isto vrijeme nema njihove suglasnosti o povećanju iste? (28.11.2014)

To su osmislili oni koji ne razumiju stvarno satnje zgrada. Odredba se nalazi u dijelu ZOV-a koji je predviđen za prelazno razdoblje.
Naš stav je da se pričuva ne može određivati administrativnim putem nego na temelju stvarnih potreba za normalno održavanje zgrada.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više