Damir pita: Da li je banka pri kalkulaciji kredita za
obnovu krova duznu uvrstiti i vlasnika
stana u cijem je stanu zasticeni
najmoprimac koju uplacuje vlasniku
najamninu ali ovaj ne uplacuje
pricuvu vec 10 godina.Vlasnik stana
nije potpisao ni medjuvlasnicki
ugovor te ga nitko ne uzima u obzir
kod kalkulacije kredita,a mi pak ne
mozemo prodati pravo gradnje bez
njega.Vlasnik je u Novom
Zelandu,nema oib ni prebivaliste u
RH te je svaka ovrha do sada bila
neuspjesna od strane
Stan (14.4.2016)
josip pita: što su nužni a što hitni radovi na krovu? (13.4.2016)
Boris pita: Većina suvlasnika nezadovoljna
dosadašnjim predstavnikom odlučila
ga je promjeniti. Sastali su se svi oni
koji su bili za tu promjenu
predstavnika. Bez sazivanja sastanka
(službenog) utvrđeno je da imamo
natpolovičnu većinu i time je
zaključeno da je izvršena smjena
predstavnika.
Izabrani predstavnik dužan je ozbiljnu
svotu pričuve. Neki suvlasnici ne
prihvaćaju takvog predstavnika.
1.Dali je procedura takve smjene
zadovoljena?
2.Dali je poduzeto sve potrebno da se
tak (13.4.2016)
stjepan pita:
Poštovani
Mora li potpisna lista sadrževati popis SVIH suvlasnika u stambenoj zgradi (12.4.2016)
stjepan pita:
Poštovani,
mogu li suvlasnici odlučiti da se novac od najma fasade za reklamu podijeli između suvlasnika ?
(12.4.2016)
Suzana pita: Poštovani,
je li sporna, za izdavanje
uporabne dozvole, činjenica da
su balkoni s dvorišne strane
kuće MANJI od predviđenih
nacrtom (dozvolom), dakle,
nisu prošireni niti pretvoreni
u stambeni prostor? Hvala! (11.4.2016)
Nikša pita: zgrada spada pod zaštitom
konzervatora u zoni B. imamo
namjeru sanirati krov
gromobran i fasadu dosadašnje
ponude su prenapuhane od
strane navodnih specijalni
firmi koje imaju licencu od
konzervatora za ovakve
radove.Da li mi možemo
potražiti druge firme na
području Hrvatske pa čak i
Europske unije koje bi
ponudile realne cijene.Uvjet
bi bio da potpišu ugovor s
našim upraviteljem zgrade,
normalno i garancija za radove
koje izvode.
Zahvaljujem na brzom odgovoru
p (11.4.2016)
Darija pita: Koja je procedura za otkup zajedničke prostorije koja se nalazi u sklopu našeg stana koji je otkupljen (osim tog dijela - zajedničke prostorije)? (10.4.2016)
Marina pita: Postovani,
Svake godine imam jedan te isti
problem a to je da sa krova
zgrade upadne golub u dimljak i
tamo ugine i kako trune u
kuhinji mi je nesnosni smrad
crkotine. Obratila sam se
predstavniku stanara no on po
tom pitanju nista ne zeli
poduzeti pa me zanima kome se
mogu obratiti i prijaviti?
(10.4.2016)
Luka pita: Poštovani, koje su dužnosti
dosadašnjeg upravitelja
zgrade prema novo izabranom
upravitelju zgrade. Koje
dokumente je on dužan njemu
predati. Naime, ne znamo što
sve trebamo tražoti i koje
administrativne poslove je
on bio dužan provoditi. Naš
predstavnik stanara "vlada"
već 20 godina i nitko se do
sada nije usudio ići na
smjenu i upuštati se u
moguće probleme koje je on
izazvao. Također, odgovara
li dosadašnji upravitelj
zgrade ukoliko su odluke
bile donošene " (9.4.2016)
Ivona pita: Balkonska ograda?
Smijemo li postojecu ogradu
zeljeznu,zamijeniti pvc ogradom
ili inox?stan je u nasem
vlasnistvu...hvala na odgovoru
Lp! (8.4.2016)
milko pita: Poštovani, zahvaljujem se na odgovoru vezano za problem prizemlja i prolaza, bio sam u gradu i pitao za problem ali oni kazu da tu ne mogu nista jer se ne radi o javnom prostoru već o vlasnistvu-suvlasnistvu zgrade. Sa stanarima tesko da se mogu dogovoriti jer jedan od njih koji je i predstavnik stanara najviše prolazi ispod prozora.što da radim da li imam pravo na privatnost. (7.4.2016)
Anita pita: Dobili smo ponudu za postavljanje reklamnog panoa na pročelje zgrade o čemu nas je obavijestio predstavnik stanara. Zanima me kako se rješava problem uplate na račun zgrade. Na sredstva od reklame plača se porez, tko daje OIB. Naime, predstavnik ima informaciju da bi netko od stanara s minimalnim prihodom trebao dati svoj OIB kako bi na njegov račun sjedali novci. Meni je ovo nevjerojatno..... (7.4.2016)
Arijana pita: Kako se regulira postavljanje
reklame na ogradu koja pripada
stanarima. Kolika se može
tražiti naknada, da li se mora
negdje prijaviti? Postoji li
uganičenje u smislu veličine
reklame? (7.4.2016)
Dragan pita: Postovani,zivim u zgradi od 10
stanova i imamo zajednicko
dvoriste od 70m3,sada bi mi u
dvoristu napravili klupe i
sto,dali mi mozemo traziti od
pricuve da nam se to napravi?i
dali moraju svi biti slozni ili
je dovoljno nadpolovicno?hvala (7.4.2016)
Vladimir pita: Stanarka sadi svoje biljke u
zajedničkom vrtu i tako
sprečava sve ostale da
koristimo vrt. da li joj ja
mogu izvaditi biljke iz
zemlje bez ikakve kazne?
radi se o prisvajanju
dvorišta bez suglasnosti
100% svih stanara.
Ista stanarka neće potpisati
drugim susjedima suglasnost
za plin i ostale stvari pa
smatramo da nije u redu da
si sama prisvaja dvorište.
Što ako se maknu njezine
stvari iz vrta/zemlje da li
ih ja mičem ili zovem
policiju (glupo mi je
policiju zvat (7.4.2016)
Sanja pita: Postovani, vodomjer se nalazi u dvoristu zgrada i pregledom majstora je ustanovljeno da nasa cijev pusta negdje na putu od vodomjera do zgrade u zemlji. Da li se popravak iste placa iz pricuve ili smo troskove popravka duzni sami podmiriti? Ukoliko ide iz pricuve, molim vas da mi kazete na koji clanak zakona se mogu pozvati. Hvala unaprijed (6.4.2016)
Adrijana pita: Poštovani,
Preuzela sam ulogu
predstavnika stanara u našoj
zgradi od 01.01.2016 godine,
prošle godine je dogovoreno
da će se raditi kompletno
uređenje haustora, i to je
pismeno riješeno sve. I sad
kad su radovi krenuli
pojednim ljudima to ne
odgovara to su oni koji ne
plačaju pričuvu. Naišla sam
na prijetnje i dizanje ruke
na mene i moje članove
obitelji jer nije odabrana
osoba koju su oni gurali za
radove. Pitanje glasi: kako
se zaštiti od takve osobe
tj. kako (6.4.2016)
mladen pita: Molim za odgovor,u zgradi
imamo dva dimnjaka na kruta
goriva,plin nemamo,jedan od
dimnjaka nema ni vratašca za
čišćenje ali je uredno
"čišćeno"od strane firme
koja je za to nadležna.Imamo
kućni savjet novi od tri
člana te smo odlučili da
napravimo vratašca i na
drugi dimnjak koji nije
očišćen kako treba skoro
40godina a uredno je
naplaćivano kao da je
ispravan.Pitanje:imamo li
pravo sami čistiti dimnjake
da ne plaćamo dimnjačara
koji ni onako nije radio
kako t (6.4.2016)
Davor pita: Zajednički dio višestambene
zgrade, prostor od 12m2 u
prizemlju što je u naravi 1
soba, koristi 1 suvlasnik kao
spremište već 15-tak godina.
Dio suvlasnika oko 40% je
protiv i želi da ista oslobodi
i isprazni prostoriju kako bi
je svi mogli koristiti,
pogotovo za sastanake i
druženje djece. Dio suvlasnika
oko 60% je indiferentan.
Suvlasnik je prikupio od tog
drugog dijela potpise da
prostor može i dalje
koristiti. Šta nam je za
činiti kako bi nas 40% mogli
izbac (6.4.2016)