K.K. pita: Kupili smo prostor u prizemlju
zgrade.Sa stražnje strane se
nalazio prozor u dvorište koji
smo pretvorili u vrata(sa svim
dozvolama).Međutim,oko zgrade
je izgrađena samo betonska
staza širine 1m,dok je na
izvodu iz projekta vidljivo da
je trebala biti betonirana
površina ispred mojih vrata
veličine 4x2,5m, pošto je taj
zid malo uvučen i u kutu. Da
li trebam tražiti suglasnost
stanara da o svom trošku
betoniram taj dio dvorišta
(sukladno projektu iz '86.g)i
koji je način ako istu ne
dobijem. (16.3.2013)
Ivan pita: Poštovani!
Postavio bih solarne ploče na krov zgrade zbog uštedede el.energije no interesira me dali je to moguće i ako je koja bi bila procedura.Stan se nalazi na zadnjem katu zgrade tako da suvlasnicima nebi bila nikakva smetnja i normalno to nebi bila solarna elektrana od 150 m2 nego tri četri ploče.
Hvala! (16.3.2013)
Melanija pita: Kao (su)vlasnik stana,zatražila sam u pisanom obliku od PU adresu stanovanja predstavnika stanara zgrade u kojoj isti više ne stanuje, ali je i dalje predstavnik. Želim od njega zatražiti očitovanje o učinjenom i potrošenom u prošloj godini, ali mi ni on niti upravitelj ne žele dati adresu.Službena osoba PU me traži dokaz pravnog interesa kako bih mogla doći do adrese predstavnika jer je to tajni podatak. Molim Vas, što bi to bilo? Hvala (15.3.2013)
Iva pita: Zivim u zgradi sa 5 katova. Moj stan je
na 4.katu, iznad je stan koji je jos
uvijek u vlasnistvu investitora. Sifoni sa
terasa 5.kata su lose izvedeni. Zgrada
je nova, ali garancija je istekla.
U mom i jos pojedinim stanovima curi
cesto voda i trebalo bi sanirati strop i
neke zidove nekoliko puta godisnje.
Sto mogu uciniti?Da li se svi stanari
moraju sloziti da se temeljito otkloni
taj ocito velik tehnicki nedostatak i
iskopaju sifoni ili se to rjesava nekako
drugacije?
hvala unaprijed
Pozdrav (14.3.2013)
Robert pita: Može li nam upravitelj zgrade
samoinicijativno povisiti
pričuvu pozivajući se na
povećanje etalonske vrijednosti
stana i novog izračuna minimalne
pričuve. Naš ulaz ima 5 stanova
i dosad smo imali pričuvu
2kn/m2, a sada bi bila 2,70
kn/m2 što je stanarima puno. Što
učiniti. Hvala (14.3.2013)
M.F.W. pita: Živimo u zgradi i prvi susjedi (vrata do naših)već godinama povremeno, a od prošle godine svakodnevno drže vrata svog stana cijeli dan i kroz cijelu godinu otvorena. Pušači su i dim cigareta te mirisi kuhanja i obavljene nužde šire se konstantno zajedničkim hodnikom,a nerijetko se prošetavaju samo u donjem rublju.Pokušano je razgovorom riješiti problem u ime dobrosusjedskih odnosa, no to je bilo kratkog vijeka. Kome se obratiti i na koje se propise pozvati. Unaprijed zahvaljujem (14.3.2013)
Jurica pita: Poštovani,
imamo velikih problema s
naplatom pričuve.
Naime, velik problem čini njih
20 od mogućih 150 stanara.
Na posljednjem sastanku
stanara, stanari su tražili da
ih se obavijesti tko su ti
dužnici i o kojim se iznosima
dugovanja radi.
Znam da je prema Zakonu
zabranjeno javno vješanje
takvog popisa, ali postoji li
drugi način da se to napravi?
Npr. da se popis stavi u
sandučiće?
Također, na koji način se mogu
rješiti ovakvi neplatiše?
Kakva je praksa ostalih
predstavnika stanara?
Zahvaljujem (14.3.2013)
Branka pita: U novoj zgradi su 2006. montirana garažna vrata s garancijom na 5g. Mi smo kao prvi kupci kupili stan i garažu 2009. Vrata su se sada pokvarila, trošak je 2000kn. Imamo li pravo potraživati povrat novca za popravak od prodavatelja (investitora) ili izvođača radova s obzirom da nije prošlo 5 god. otkad smo mi vlasnici garaže? Može li se tako tumačiti ta garancija? Hvala na odgovoru! (13.3.2013)
gordana pita: Postovani,zivim u kuci u kojoj
imam nadpolovicnu vecinu, 3
stanara,ja imam 106m2 a ostalo
dvoje po 37m2.U zgradi imamo 4
supe,posto ja nisam zivjela tu
10 godina,predstavnica stanara
je zauzela 2 supe,drugi stanar
ima svoju a meni je ostala
1,ne zeli izaci iz supe koja
je nekad bila "moja"i koja mi
sad treba.Sta tu napraviti? (13.3.2013)
karmen pita:
Geodetski elaborat za formiranje nove čestice temeljem Rješenja o nužnom zemljištu za redovnu upotrebu stambene zgrade sa dva stana (87 m2 i 49 m2) na koji način se plaća; prema kvadraturi stana ili drugačije ? Ili ne ovisi o kvadraturi obzirom da se nužno zemljište ne raspoređuje prema kvadraturi?
Zahvaljujem na odgovoru. (12.3.2013)
Nadaz pita: Postovani, kako mora biti izvedena
vanjska jedinica ventilacije iz
pusackog kafica u stambenoj
zgradi? Naime, kafic u prizemlju
nase zgrade izbacuje smrdljivi,
neprocisceni zrak direktno na ulaz
nase zgrade 0.5m iznad nasih glava
dok ulazimo u zgradu. Smrad je
uzasan, cijela fasada je pocrnjela, a
to je ujedno I ventilacija wca
doticnog kafica. Tko je nadlezan,
sanitarna I drzavni inspektorat nisu
nadlezni?????? Tako kazu. Da
nekazem da je sam prokopao rupe
u fasadi ipostavio tu ventilaciju . (12.3.2013)
Andreja pita: U stanu ispod nas živi starija
gospođa koja u posljednje
vrijeme od ranog popodneva pa
do kasnih noćnih sati ima
upaljen televizor toliko
glasno da mi u stan čujemo
svaku riječ iz emisija koje
ona prati. Predstavnik stanara
je nekoliko puta već upozorio
no i dalje se ništa ne
mijenja. Tuži se da ne čuje
dobro, no dok razgovara sa
ljudima na ulici čuje sve jako
dobro. Da ne spominjem
vrijeđanja koja vrlo često
trpimo od nje. Koja su naša
prava i mogućnosti u ovom
slučaju? (12.3.2013)
Vlado pita: Poštovani molio bi vas da mi odgovorite dali se smije vršiti velika sanacija fasade na neboderu iz zajedničke pričuve bez da se prikupe potpisi svih stanara za pristanak sanacije, odluku su donijeli predstavnik i članovi kućnog odbora.
Dali upravitelj ili predstavnik mogu biti kazneno gonjeni, jer nemaju potpisane pristanke stanara. (12.3.2013)
MARKO pita: Poštovani molim vas da li
većina suvlasnika (51% metara
kvadratnih ) ima pravo
povisiti zajedničku pričuvu za
visinu troška legalizacije
nezakonito izgrađenoga
objekta. Moj stan je legalan
te sam mišljenja da mi se
nemože nametnuti da
legaliziram tuđi stan. Neki
tumače da se legalizira cijeli
objekat a ne pojeina jedinica.
Ako je moguće koliko je
potrebno potpisa. (12.3.2013)
Dubravko pita: "Oštećenja na krovu i
posljedice se riješavaju
sredstvima pričuve."
Vezano za ovaj vaš odgovor,
gdje je zakonski zapisno da se
posljedice riješavaju
sredstvima pričuve. Naime,
jedan od suvlasnika tvrdi
suprotno pa mi treba dokaz.
Unaprijed zahvaljujem. (12.3.2013)
Ž.T. pita: Živim u kompleksu zgrada gdje su travnjak i cesta oko zgrade vlasništvo prodavatelja stanova. Mi suvlasnici plaćamo vanjsku rasvjetu, čišćenje ceste i travnjaka itd. Bez suglasnosti svih suvlasnika kupljeni su stolovi i stolice,većina nas nije niti bila informirana. Upravitelj kaže da smo dužni sudjelovati u održavanju klupa i stolova. Da li smo mi suvlasnici dužni sudjelovati u uređenju klupa i stolova te da li se kupnja smjela izvršiti bez suglasnosti svih suvlasnika? Unaprijed zahvaljujem (12.3.2013)
Jagoda pita: da li se novosklopljeni međuvlasnički ugovor sa novim upraviteljem (sa potpisima većine suvlasnika) može smatrati pravno valjanim dokumentom kojim se otkazuje ugovor prethodnom upravitelju ili se mora donositi još i posebna odluka stanara o otkazu prethodnom upravitelju? (12.3.2013)
mario pita: da li smijem svoje parkirno mjesto zatvoriti vratima na motor bez da tražim potpis od ostalih suvlasnika zgrade nevezano da li oni imaju parkirno mjesto ili na,tj da li je legalno postaviti vrata jer u grutovnici stoji parkirno mjesto,a ne garažno.ili da li trebam građevinsku dozvolu za postaviti vrata.
Hvala! (11.3.2013)
Mladen pita: Svoj stan želim prenamijeniti u
poslovni prostor i prijaviti
firmu na adresu. Da li smijem
nastaviti živjeti u poslovnom
prostoru a ako ne koje su
sankcije? (11.3.2013)
ksenija pita: Vlasnistvo po vl.listu:
1/4 stan i potkrovlje jedan vlasnik
1/4 prizemlje i kat
1/4 drugi kat jedan vlasnik
Ja imam 2/4 kuce,da li moram sudjelovati u placanju novog krova ili sancije? Hvala,Ksenija K.
(11.3.2013)