Branka pita: U novoj zgradi su 2006. montirana garažna vrata s garancijom na 5g. Mi smo kao prvi kupci kupili stan i garažu 2009. Vrata su se sada pokvarila, trošak je 2000kn. Imamo li pravo potraživati povrat novca za popravak od prodavatelja (investitora) ili izvođača radova s obzirom da nije prošlo 5 god. otkad smo mi vlasnici garaže? Može li se tako tumačiti ta garancija? Hvala na odgovoru! (13.3.2013)

U garanciji trebaju stajati vaša prava i obveze. U naravi, to bi trebalo ući u garanciju ako je taj rok negdje zapisan.

gordana pita: Postovani,zivim u kuci u kojoj
imam nadpolovicnu vecinu, 3
stanara,ja imam 106m2 a ostalo
dvoje po 37m2.U zgradi imamo 4
supe,posto ja nisam zivjela tu
10 godina,predstavnica stanara
je zauzela 2 supe,drugi stanar
ima svoju a meni je ostala
1,ne zeli izaci iz supe koja
je nekad bila "moja"i koja mi
sad treba.Sta tu napraviti? (13.3.2013)

Preostaje vam sudski postupak.

karmen pita:
Geodetski elaborat za formiranje nove čestice temeljem Rješenja o nužnom zemljištu za redovnu upotrebu stambene zgrade sa dva stana (87 m2 i 49 m2) na koji način se plaća; prema kvadraturi stana ili drugačije ? Ili ne ovisi o kvadraturi obzirom da se nužno zemljište ne raspoređuje prema kvadraturi?
Zahvaljujem na odgovoru. (12.3.2013)

Udio u troškovima se plaća temeljem udjela u vlasništvu (M/2).

Nadaz pita: Postovani, kako mora biti izvedena
vanjska jedinica ventilacije iz
pusackog kafica u stambenoj
zgradi? Naime, kafic u prizemlju
nase zgrade izbacuje smrdljivi,
neprocisceni zrak direktno na ulaz
nase zgrade 0.5m iznad nasih glava
dok ulazimo u zgradu. Smrad je
uzasan, cijela fasada je pocrnjela, a
to je ujedno I ventilacija wca
doticnog kafica. Tko je nadlezan,
sanitarna I drzavni inspektorat nisu
nadlezni?????? Tako kazu. Da
nekazem da je sam prokopao rupe
u fasadi ipostavio tu ventilaciju . (12.3.2013)

Nadležna je sanitarna inspekcija! Ako nema pozitivnog riješenja, pokrenite sudski postupak protiv vlasnika kafića

Andreja pita: U stanu ispod nas živi starija
gospođa koja u posljednje
vrijeme od ranog popodneva pa
do kasnih noćnih sati ima
upaljen televizor toliko
glasno da mi u stan čujemo
svaku riječ iz emisija koje
ona prati. Predstavnik stanara
je nekoliko puta već upozorio
no i dalje se ništa ne
mijenja. Tuži se da ne čuje
dobro, no dok razgovara sa
ljudima na ulici čuje sve jako
dobro. Da ne spominjem
vrijeđanja koja vrlo često
trpimo od nje. Koja su naša
prava i mogućnosti u ovom
slučaju? (12.3.2013)

Zatražite intervenciju policije. Možete pokrenuti i tužbu sudu ako se taj način ponašanja nastavi. Zakonom je predviđeno da nitko ne može koristiti svoj stan ili drugi prostor na način da ometa normalno korištenje ostalim suvlasnicima.

Vlado pita: Poštovani molio bi vas da mi odgovorite dali se smije vršiti velika sanacija fasade na neboderu iz zajedničke pričuve bez da se prikupe potpisi svih stanara za pristanak sanacije, odluku su donijeli predstavnik i članovi kućnog odbora.
Dali upravitelj ili predstavnik mogu biti kazneno gonjeni, jer nemaju potpisane pristanke stanara. (12.3.2013)

Za značajnije zahvate sa većim izdatcima, suvlasnici donose odluke usvajanjem od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Za nezakonito postupanje svaki suvlasnik se može obratiti sudu.

MARKO pita: Poštovani molim vas da li
većina suvlasnika (51% metara
kvadratnih ) ima pravo
povisiti zajedničku pričuvu za
visinu troška legalizacije
nezakonito izgrađenoga
objekta. Moj stan je legalan
te sam mišljenja da mi se
nemože nametnuti da
legaliziram tuđi stan. Neki
tumače da se legalizira cijeli
objekat a ne pojeina jedinica.
Ako je moguće koliko je
potrebno potpisa. (12.3.2013)

Svi suvlasnici koji su dobili vlasničke listove imaju ispravno stanje. Nisu dužni sudjelovati u onim troškovima koji se odnose na nelagalno iugrađene dijelove zgrade. T troškove snose isljučivo vlasnicio gtih dijelova. Isti snose i troškove koji se nadovezuju na legalne zajedničke djelove (nelegalni zajednički dijelovi).

Dubravko pita: "Oštećenja na krovu i
posljedice se riješavaju
sredstvima pričuve."

Vezano za ovaj vaš odgovor,
gdje je zakonski zapisno da se
posljedice riješavaju
sredstvima pričuve. Naime,
jedan od suvlasnika tvrdi
suprotno pa mi treba dokaz.
Unaprijed zahvaljujem. (12.3.2013)

Dokaz vam je na krovu.Treba ga pregledati stručna osoba i ako se radi o oštećenjima koja nisu namjerno izazvana od strane poznatog počinitelja, idu na trošak pričuve.

Ž.T. pita: Živim u kompleksu zgrada gdje su travnjak i cesta oko zgrade vlasništvo prodavatelja stanova. Mi suvlasnici plaćamo vanjsku rasvjetu, čišćenje ceste i travnjaka itd. Bez suglasnosti svih suvlasnika kupljeni su stolovi i stolice,većina nas nije niti bila informirana. Upravitelj kaže da smo dužni sudjelovati u održavanju klupa i stolova. Da li smo mi suvlasnici dužni sudjelovati u uređenju klupa i stolova te da li se kupnja smjela izvršiti bez suglasnosti svih suvlasnika? Unaprijed zahvaljujem (12.3.2013)

Ako se radi o vlasništvu investitora, duži ste jedino ako ste se prilikom kupnje izjasnili da ćete to činiti.

Jagoda pita: da li se novosklopljeni međuvlasnički ugovor sa novim upraviteljem (sa potpisima većine suvlasnika) može smatrati pravno valjanim dokumentom kojim se otkazuje ugovor prethodnom upravitelju ili se mora donositi još i posebna odluka stanara o otkazu prethodnom upravitelju? (12.3.2013)

Mora postojati odluka o promjeni upravitelja . To može biti ista kojom se imenuje novi, ili da se odluke donose odvojeno.

mario pita: da li smijem svoje parkirno mjesto zatvoriti vratima na motor bez da tražim potpis od ostalih suvlasnika zgrade nevezano da li oni imaju parkirno mjesto ili na,tj da li je legalno postaviti vrata jer u grutovnici stoji parkirno mjesto,a ne garažno.ili da li trebam građevinsku dozvolu za postaviti vrata.
Hvala! (11.3.2013)

Ako se ne radi o građevinsko zahvatu i da na taj način ne ometate drugima korištenjenjihovog posenog dijela, možete.

Mladen pita: Svoj stan želim prenamijeniti u
poslovni prostor i prijaviti
firmu na adresu. Da li smijem
nastaviti živjeti u poslovnom
prostoru a ako ne koje su
sankcije? (11.3.2013)

Nitko vam to ne može zabraniti osim ako na taj način ometate druge suvlasnike u korištenju njihovog vlasništva i zajednički dijelova.

ksenija pita: Vlasnistvo po vl.listu:

1/4 stan i potkrovlje jedan vlasnik


1/4 prizemlje i kat
1/4 drugi kat jedan vlasnik

Ja imam 2/4 kuce,da li moram sudjelovati u placanju novog krova ili sancije? Hvala,Ksenija K.

(11.3.2013)

Naravno. Sudjelujete u svim trškovima sukladno udjelu u vlasništvu.

Marija pita: Što poduzeti i kome se obratiti ako se u:
1)Katastru nalazi kriva izmjera tlocrtne površine kuće i zgrade i čm dvorišta?
2)KPU gotovo niti jedna stambena površina ne podudara sa stvarno korisnom površinom (gotovo sve površine "prepisane" su još iz bodovnih lista iz 1965.g. te su takvi podatci ušli i na Rješenja za priznavanje stanarskog pravo, a iza tog ušli i u kupoprodajne ugovore otkupa/kupnje stanova; većina ih je kao bivši sustanarski stanovi "objedinjena" bez nove izmjere)?
Hvala (11.3.2013)

Da se utvrdi stvarno činjenično stanje, potrebno je etažiranje zgrade. Usklađivanje koje se trenutno provodi je uglavnom prepisivanje podataka osim ako suvlasnici ne zahtjecađvaju drugačije. To drugačije, je etažiranje.

Ranko pita: U uvjetima grijanja i tople vode preko zajednickog kalorimetra, distributer fakturira uslugu na racuna koji se sastoji od 3 dijela:
a) obracun snage - fiksni trošak
b) topla voda - isporucena topl.energija
c) grijanje - isporucena topl.energija
Opcim uvjetima su definirani uvjeti izdvajanja i pitanja je ako se izdvajanje napravi uz pisanu suglasnost suvlasnika i distributera da li nakon izdvajanja postoje nekakve mjesecne financijske obaveze izdvojenog stana prema distributeru

(10.3.2013)

Nažalost, u posljednje vrijeme se javlja različita praksa na temelju sobodnog tumačenja pojedinaca, pa čak i nekih sudova. Prema važećim (pisanim pravilima) trebali bi plaćati udio u troškovima instalirane snage. I tu je prksa različita na području RH pa jednostavno ne možemo dati zadovoljavajući odgovor.

Ana pita: Zivim u gradskoj kuci koja se sastoji od 2 stana. Zanima me dali imam bilo kakvu prednost otkupa drugog stana nakon susjedove smrti? (10.3.2013)

Ne, ako to ničim nije ranije određeno,

Andrej pita: Prije 3. godine smo kupili novi stan u Tisnom u zgradi koja ima 4.stana 2.u prizemlju in 2.na katu naš je na katu sad je počeo puštati krov na više mjesta.Koliko dugo traje garancija krova i kako se djele troškovi popravka krova? (10.3.2013)

Garantni rok i obveze ste trebali definirati prilikom kupnje stana.
Ako ne postoje obveze investitora, troškove održavanja krova snose svi suvlasnici.

Mirjana pita: Hvala na odgovoru od 5.03.No pitanje se nije odnosilo na pričuvu, nju plaćamo i znamo da ju moramo plaćati kao vlasnici, bio prostor uređen ili ne. Radi se o režijskim troškovima, ne znamo ni mi o kojima, jer na uplatnici piše " refundacija režijskih troškova" i ništa više. Upravitelj kaže da se radi o zajedničkim dijelovima zgrade, računi su enormni, više od 6 tisuća kn po kvartalu, a da u prostoru nema ni struje ni vode, niti je prijavljen Elektri ili Vodovodu ili Čistoći. (10.3.2013)

Čudno. Vi plaćate, a ne znate što? Kao prvo, suvlasnici potpisuju međuvlasnički ugovor u kojem se navode pitanja koja su vezana za upavljanje i održavanje. To znači da ste svi dužni znati pravila međusobnih odnosa kad su u pitanju zajednički dijelovi i infrastruktura. Za održavanje, upravljanje, osiguranje i eventualno servisiranje dizala ili kotlovnice, predviđeni su troškovi. Tu su i troškoi za zajedničku potrošnju struje i eventualno vode i grijanja za zajedničke prostorije. Znači, svka stavka vam mora biti poznata.
Preostaje vam da preko vašeg predstvnika od upravitelja zatražite izvješće o troškovima. Tek kad to ustanovite, znat ćete dali uoravitelj postupa na nezakonit način.
Drugi nitko osim suvlasnika nema pravo uvida u te troškove osim suda u eventualnom postupku.

Karmen pita: Stanujem u kući sa dva stana 87 m2 (moj) i 49 m2 (susjed) . Dobili smo od grada Rješenje koji smo dobili nužni dio zemljišta za redovnu upotrebu, jedan dio 76 m2 moramo otkupiti.
Moj susjed smatra da on ima pravo na korisštenje gotovo 3/4 dvorišta. NA koji način možemo regulirati VLASNIČKE odnose za okućnicu a da sve bude prema zakonu ? Napominjem - još smo u otkupu s time da je moj stan gotovo duplo veći od susjedovog. I imamo zajednički ulaz. Nema mogućnosti za zasebni. unaprijed zahvaljujem. (9.3.2013)

Uvjete za otkup okućnice određuje prodavatelj.

zeljko pita: Clan sam neprofitabilne udruge koja se koristi atomskim sklonistem udaljenim od ulaza u stambeni objekt cca 50m. Imamo odvojena brojila vode i struje.
Da li moramo placati pricuvu iako imamo ugovor s gradom i placamo njima mjesecni najam?

ako da, da li imamo prava na koristenje tih sredstava u rjesavanju problema koje inace sami rjesavamo(ventilacija, vodovodne cijevi)?

Navodno susjedna skladista placaju, ali to su trgovacki obrti.
hvala unaprijed

(9.3.2013)

Nemate prava obveza koje se odnose na suvlasnike. Vi svoja pitanja možete uputiti samo najmodavcu (grad).

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više