Snježana pita: Na vanjskom dijelu fasade su se napravile gljivice i mahovina. Moj stan se nalazi na prizemlju na kraju zgrade te nam je u stanu (na vanjskim zidovima) sve puno gljivica i uništeni su ormari. Da li se troškovi saniranja fasade izvode iz pričuve/osiguranja ili to moram financirati sama? (3.3.2014)

Bez stručnog pregleda se ne može dati adekvatan odgovor. Ako se radi o propustima u gradnji, odgovoran je investitor. Međutim česta je pojava da se gljivica javljaju nakon ugradnje PVC stolarije i slabog prozračivanja.
Ako su posljedice jednake u svim stanovima, rješenje je potpuna rekonstrukcija fasade.
Ako je vaš slučaj jedini , ostaje vam da to riješite o vlastitom trošku.

josipa pita: poštovani,
dali postoji mogucnost nadogradivanje kuce odnosno drugog kata iako je tek kuca u postupku legalizacije?? ,hvala (1.3.2014)

U uredu za urbanizam će vam sve objasniti! Logično je da se na taj način samo nastavlja nelegalna gradnja koja može otežati postupak legalizacije.

Ira-Ela pita: Poštovani,
nedavno smo kupili stan u novozagrebačkom neboderu s 15 katova. U neboderu postoje podrumske prostorije, međutim prijašnji vlasnik nam je rekao da on nikada nije dobio ključ jer su neki stanari uzeli u korištenje i po dvije podrumske prostorije. Imamo li pravo tražiti da nam se omogući korištenje iste?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (28.2.2014)

Vlasnik set onoga što vam je opisano u ugovoru o kupnji. Sve ostalo što nije uknjiženo pojedinačno na suvlasnike je zajedničko. kako je izvršena podjela sa pravom korištenja, ne možemo zaključiti. Sve se može riješiti jedino etažiranjem.

Riječanka pita: Molim Vas odgovor na
slijedeća pitanja:
1.Da li vlasnik stana može
dati punomoć nekome ( na
pr.djeci, supruzi, susjedi)
kojim ih ovlašćuje da u
njegovo ime odlučuju po
pitanju upravljanja zgradom?
Da li ta punomoć treba biti
ovjerena kod javnog bilježnika
ili je dovoljno da ju
suvlasnik pred svjedocima
potpiše? Da li suvlasnik koji
je odsutan, može putem e-
maila izjašnjavati se o
pitanjima vezanim za
upravljanje zgradom, te da je
njegov glas, potpis,
punovaljan?
Zahvaljujem
Vanja Pavlovec (28.2.2014)

Vlasnik stana može dati punomoć bilo kojoj osobi za zastupanje. Punomoć mora biti ovjerena od strane javnog bilježnika.
Još uvijek e-mail poruke ne mogu biti dokaz vjerodostojnosti iskaza volje suvlasnika. Jedino je sigurno da pismeni iskaz sa autentičnim potpisom vlasnika je pravovaljan.

Darko pita: U odgovoru od 14.2.14 niste razumjeli moje pitanje, koje glasi:-mora li korisnik stana kojega je dozvolom MORH-a 1993 g proširio na zajedničku terasu(pravo građenja MORH-a na terasi) kod legalizacije i kasnijeg etažiranja nadoknaditi ostalim suvlasnicima vrijednost tako zauzetog zajedničkog prostora(cca 45 m2 terase-1/4 uk.dijela terase).Molim hitno. (28.2.2014)

Ako bilo koji suvlasnik želi pripojiti svom posebnom dijelu dio zajedničkog prostora, mora imati suglasnost svih ostalih suvlasnika.
Koji su uvjeti postojali 1993. godine, možete provjeriti u nadležnom odjelu za urbanizam. To je vrijeme kad su se knjižila vlasništva sukladno "trenutnoj situaciji". Nije bitno tko je vlasnik jer su vlasnička prava za sve ista.

franjo pita: živim u obiteljskoj kući,gdje su dva stana.Dijeli ih zajedničko predsoblje u suvlasništvu.Kuća je ograđena,u dvorište mogu samo određene osobe pod određenim uvjetima(suvlasnici),pretsoblj se zaključava.Optužen sam za vikanje na suvlasnika u pretsoblju u suvlasništvu po članu 13.prekršaja protiv JRM. Napomena - nije bilo posljedica van samog mjesta događaja. Da li se spomenuti prostor u ovom slučaju može smatrati realnim ili fiktivnim javnim mjestom (27.2.2014)

Besmisleno je traženje odgovora na takva pitanja preko udruge stanara. Odgovorit će vam sudac za prekršaje.

Lovre pita: Poštovani, vlasnik sam stana i
tavanske prostorije iznad
stana.
Želio bih napraviti otvor
1,5m*1,5m za stepenice i tako
povezao stan s tavanom.
Da li mi je za to potrebna
suglasnost svih suvlasnika.
Hvala Lovre. (26.2.2014)

Možete to izvesti, ali je potrebno da se ispune preduvjeti.Najbolje je da odmah angažirate stručnu osobu koja će vam izraditi projekt i upoznati vas sa vašim obvezama.

Nikolina pita: Poštovani,
dali zgrada koja se sastoji od
prizemlja i 4 kata po zakonu
mora imati protupožarni izlaz?
Lijep pozdrav (26.2.2014)

Trebala bi imati, ali neće biti usamljen slučaj ako to nema.

Ivica pita: Stan se nalazi u Rijeci,kiša pada
vec2mj u rekordnim količinama. Stan
se nalazi ispod krovne ploce(krovne
terase) koja se toliko natopila vodom
da je po cijelom stanu na plafonu
izbila Plijesan. Upraviteljici je to
normalno i kaže da zgrada nema
nikakvu odgovornost i nema namjeru
zvati nikoga da se ploča,ako i ne
pusta vodu, impregnira kako ne bi
upijala vodu. Da li je normalno da se
ploče rade tako da upijaju vodu ili bi
trebale sprječavati uvlačenje vlage u
beton tj.plafon stanara ispod ploče (25.2.2014)

problem se javlja kako posljedica propusta prilikom izgradnje objekta. Loša tehnologija ili nepridržavanje standarda prilikom gradnje imaju za rezultat pojeve slične vašima. Problem se javlja kad je u pitanju sanacija. Posljedice trpite samo vi i ili suvlasnici u vašoj poziciji.
Kakav zahvat bi trebalo izvesti, to može dati samo stručna osoba.
Ostaje i pitanje troškova. Može biti sporno pitanje jer se ne radi o novonastalim oštećenjima ili posljedicama korištenja. Pravnim jezikom se može kazati da ste vi kupili stvar u takvom stanju te da vas nepoznavanje okolnosti ne oslobađa obveza niti vam daje posebna prava.
Možda ćete problema trebati rješavati vlastitim sredstvima.
Ipak, posavjetujte se sa stručnom sobom i sa kvalitetnim odvjetnikom

Dražen pita: P.S.sam u zgradi od 70 stanova,zanima me na koji način če se ugrađivati vodomjeri hladne tople vode ako su smjernice iz Eu da stan može max.imati dva vodomjera.Kod nas je slučaj da se ugrade vodomjeri ,imali dva hladne,dva tople vode što je ukupno 4 (25.2.2014)

Nikakve smjernice vas trenutno ne obvezuju. Ako postoje uvjeti u vašoj zgradi, možete ugraditi vodomjere, ali morate znati da to nisu zakonita mjerila. služe vam isključivo za pravednu raspodjelu potrošnje unutar suvlasničke zajednice.

Lidija pita: u zgradi je frizerski salon koji se probivši zid priključio na cijev tople vode. Navodno ima odobrenje bivšeg predstavnika suvlasnika. U zgradi je toplinska podstanica, grijemo se preko toplane.Nisam sigurna da plaća tu potrošenu vode, kako utvrditi da potrošeno i plaća. (25.2.2014)

Predstavnik suvlasnika ne može davati takva odobrenja. Međutim svaki suvlasnik po istim uvjetima koristi zajedničku infrastrukturu i sudjeluje u raspodjeli potrošnje.
Vaš predstavnik bi trebao sa svim detaljima upoznati sve suvlasnike.

MARJAN pita: Poštovani,
Ispred zgrade u kojoj živim dio kolnika nije asvaltiran do kraja kod izgradnje od 2008 god.
Da li je to dužnost grada ili investitora zgrade.
Što učiniti u kom slučaju?


Hvala (24.2.2014)

Grad je nadležan za javne površine a za okućnice u vlasništvu zgrade, investitor ili njegov pravni sljedbenik ukoliko se radi o obvezi predviđenoj projektom ili po ugovoru prilikom kupoprodaje.

Maja pita: 51posto suvlasnika u stambenoj
zgradi su dali unaprijed
suglasnost za sve buduće odluke
npr. koje se odnose na
korištenje zajedničke garaže,
trošenje pričuve. Da li je
skroz legalan unaprijed dan
tj.bjanko pristanak? Pozdrav (24.2.2014)

U redu je sve do trenutka kad tim postupanjem ne dođe do povrede nečijih vlasničkih prava.

ivica pita: Poštovani,
Molim Vas da mi odgovorite dali je zakonski da nam komunalno poduzeće obračunava fiksnu naknadu za vodu za 11 stanova po 18 kuna,a imamo zajedničko brojilo.Mislim da bi bi trebali uzimati samo 18 kuna za to jedno brojilo a ne kao da ih je 11.
Hvala
Ivica Suša (24.2.2014)

Pitanje je postavljeno nedavno u emisiji "potrošački kod" i još nema preciznog odgovora.

Irena pita: Poštovani,

živim u prizemlju stamb. zgrade i zbog začepljenja kanalizacijske cijevi došlo je do poplave,a šteta u stanu je poveća. Kako naplatiti štetu? Mislim da nemar stanara ne trebam snositi sama, pogotovo što se to može ponoviti. Molim Vas za info mogu li tužiti stanare koji su na mojoj vertikali?
Hvala.

Lijepi pozdrav (24.2.2014)

U pravu ste. Ako štetu ne pokriva polica osiguranja, šteta se sanira sredstvima pričuve.

olga pita: Tko odlučuje o povečanom iznosu za zajedničku pričuvu??

Hvala na odgovoru, (24.2.2014)

Isključivo suvlasnici.

nera pita: Postovani,zanima me jel bi
pricuva pokrivala izmjenu
prozora na mome stanu tj jel bi
dala 50%ili bi ja to morala
sama platiti stavljala bi pvc
stolariju?hvala (23.2.2014)

Ako se suvlasnici ne dogovore drugačije, zajednički su dijelovi samo grilje ili rolete. Čak i to se sukladno čl.3. Uredbe o održavanju zgrada može izostaviti iz obveze.

ARY pita: postovani postavila bi vam jedno pitanje ..bila sam u pricuvi i pitala za osposobljenje dimnjaka ,te mi je gospoda rekla da novaca nemamo, jer placamo sudskog vjestaka jer su tuzili ostali susjedi 3 osobe za supe jer zele da se podjele a oni nedaju pa pitanje je sta da se radi i dali je dozvoljeno uzimati i nas novac za njihovu tuzbu ..znaci mi sami sebe tuzimo i placamo to je meni tako smjesno sta se treba napraviti?i dali pricuva moze uzimati nas novac (22.2.2014)

Prema predočenom, je vidljivo da se pričuva ne koristi na zakonit način. Troškove postupka bi trebali osobno podmirivati oni koji žele ostvariti pravo. Za što swe sve koristi pričuva, opisano je Uredbi o održavanju zgrada.

MIrko pita: Većina stanara je izglasala povećanje pričuve (iako je pričuva bila i prije iznad zakonskog minumuma). Koje su mi opciju ukoliko se ne slažem sa većinom. Da li npr. mogu plaćati koliko i do sada bez ovog zadnjeg povećanja, a da mi parvo ne mogu ništa? (22.2.2014)

Ako je pričuva dignuta na potrebnu razinu iz opravdanih razloga, a usvojena je odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu, dužni ste i vi plaćati bez obzira što niste suglasni

krešo pita: Poštovani!
Pitanje u svezi roletna na
prozoru.Raspale su se roletne
na privatnom stanu na 2 katu
zgrade,zanima me da li imam
pravo iz pričuve na popravak
ili moram sam
financirati,predstavnik
stanara mi je rekao da samo
prizemlje ima pravo na zamjenu
roletni iz pričuve. (22.2.2014)

Pročitajte u Uredbi o održavanju zgrada.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više