mimi pita: zanima me da li upravitelj osim
svoje naknade ima pravo, iz
zajedničke pričuve, naplaćivati
još tzv."materijalne troškove"
koji se odnose na izdavanje
uplatnica i sl.?upravitelj je
dužan voditi knjigovodstvo za
svaku zgradu a smatram da su
upravo uplatnice dio tog
knjigovodstva. (2.4.2014)

To pitanje se regulira ugovorom o upravljanju. Pogledajte taj ugovori i ako treba mijenjate ga. Dali ima pravo ili ne, to mi ne možemo kazati, ali je sigurno da se pometnuti troškovi moraju pokrit

kreso pita: Suvlasnik stana ima koristi više
kvadrata nego ima po
kupoprodajnom ugovoru i odbija
plačati razliku kvadrata pričuvu
da li ga se može prijaviti i
kome? (2.4.2014)

Da bi se prisilio na plaćanje, potrebno je pokrenuti sudski postupak u kojem će se utvrditi stvarna površina. Postupak pokreće upravitelj na temelju odluke suvlasničke zajednice

iva.s. pita: Poštovanje,
živim u obiteljskoj kući koja nije etažirana,ima 5 stanara.
1.postoji li zakon da se kuća mora etažirati jer želim svoj vl. list?
2.mogu li sama pokrenuti postupak etažiranja ili mi treba suglasnost svih stanara?
3.kome prijaviti ukoliko je netko od stanara poslovni prostor(naveden u vl.listu) samo tako pregradio sebi u stambeni?
zahvaljujem puno!
(2.4.2014)

Nwe postoji zakonska odredba o obvezi etažiranja. Možete samo pokrenuti postupak etažiranja sudskim putem. Promjene i prenamjene u svom prostoru može raditi svaki suvklasnik na neškodljiv način.

katarina pita: 2012.g na račun zgrade uplatio
se dio novaca za etažiranje.
Nakon kompletne uplate, da li
se mora platiti još i geometar
(rečeno je da da i da košta
9.ooo,oo kn - zgrada ima 5
katova)? (2.4.2014)

Etažiranje nije obvezno i ne može se riješavati sredsvima pričuve ako nisu suglasni svi suvlasnici (izvanredni posao).

Goran pita: Stanujem u prizemlju nebodera.Trebam li plaćati održavanje lifta?
Je li zakonito da u pričuvu ulazi i plaćanje za "održavanje hidrofora"? (2.4.2014)

Sukaladno Zakonu, možete biti oslobođeni tog dijela troška. Morate se obratiti zahtjeom suvlasničkoj zajednici (pismeni zahtjev uručite predstavniku).

Ako je hidrofor za zajedničkepotrbe zgrade (svih suvkasnika zejdničkih dijelova, održava se sredstvima pričuve.

elvira pita: poštovani,proširili smo stan u
zajednički prostor-manje od
20m kvad.,u postupku je izrada
ugovora o kupoprodaji-da li
moramo izvršiti legalizaciju i
etažiranje tog dijela(zgrada
nije etažirana)i po kojoj
osnovi nas to traže-prostor je
ranije bio vešeraj,znači da
nije ništa nadograđivano,niti
je mijenjano postojeće
stanje,hvala (2.4.2014)

Morate izvršiti legalizaciju i etažiranje kako bi se utvrdio vaše starno vlasnišptvo posebnog dijela a temeljem toga i obveze prava i obveze prema zajedničkim dijelovima zgrade.

Jadranka pita: Poštovani,
živim u zgradi koja ima 17 stanova i zajedničku kotlovnicu za centalno grijanje na plin.
Iz kog razloga nam je HERA nametnula obvezu izbora kupca toplinske energije kad je kotlovnica u privatnom vlasništvu svih stanara? (2.4.2014)

Potražite od HERE detaljnije obrazloženje.

Kristina pita: Postovani,
Prilikom potpisivanja novog
ugovora sa upraviteljem
zgrade,je li naknada za rad
upravitelja za poslove
redovnog održavanja od 21 %
zajedničke pričuve propisana
nekim zakonskim postotkom min.
do max,ili to određuje
upravitelj individualno.
Hvala (2.4.2014)

Naknada upravitelju po postotku je najgora moguća verzija. Morate biti svejsni da svako povećanje pričuve nopovećava i naknadu upravitelju. Uzmimo na primjer da plaćate pričuvu 100 Kn, upravitelj dobiva 20 ili dalje na 200 Kn dobije 40 Kn.

Izvinjavam se što vam ukazujem na ono što i sami znate, ali je čudno da to niste primjetili kao problem u budućnost!

Uobičajeno je da se naknada plaća u iznosima od 0,30 do 0,50 kn po m/2 stambene površine. To je stavr dogovora suvlasnika i upravitelja

Goranka pita: Poštovani,
da li je potrebna 100%-tna
suglasnost stanara u stambenoj
zgradi ukoliko se u jednom od
stanova planira otvoriti
uslužna djelatnost za koju ne
postoje minimalni tehnički
uvjeti (praonica rublja -
vešeraj)? Unaprijed
zahvaljujem. (1.4.2014)

Nije uopće potrebna suglasnost ostalih suvlasnika, ali potoje zakonski propisi i standardi za odobnrenje djelatnosti koje izdaje nadležno tijelo.

Đorđe pita: Za generalni popravak ravnog krova i terase, izbor izvoditelja, podizanje kredita i podizanje pričuve upravitelj i predstavnik suvlasnika dobili su suglasnost 65% suvlasništva zgrade. Banka odobrava kredit sa 60% suvlasništva).
Upravitelj sada traži da svi suvlasnici plaćaju povećanu pričuvu.
Dali je u pravu i koji postotak suglasnosti je potreban za veće radove kao što su investiciono održavanje ili nove investicije
(1.4.2014)

Upravitelj sigurno to ne traži za svoje potrebe. Naime, da bi zgrada dobila kredit, mora biti kreditno sposobna. To je situacija i kod vas. Znači, trebate podignuti pričuvu do razine koja osigurava redovne mjesečne otplate rada i da ipak ostane nešto novca na računiu zgrade za ostale poslove odrćavanja.

Petra pita: Da li je koeficijent pricuve isti za sve (poslovni prostor i stan) bez obzira da li je zgrada etazirana ili ne?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Petra (1.4.2014)

Mnogo puta je odgovoreno ; DA!

Ivan pita: Postovani,

investitor je prilikom izgradnje zgrade
napravio dublje temelje, te napravio
podstanarske stanove na crno. Struju
spojio na zajednicko brojilo, vodu
izmedju primarnog i sekundarnog
brojila. Da li investitor nakon prodaje
svih legalno izgradjenih stanova ima
kakv udio u zgradi, te da li se taj
prostor u podrumu moze tretira kao
zajednicki prostor koji pripada
suvlasnicima prema pripadajucem
udjelu?
Hvala (31.3.2014)

Vama pripada ono što je u ugvoru u kupnji navedeno. Zajedničko je ono što ne pripada svakom stanu a izgrađeno je sukladno građevbinskoj dozvoli. sve ostalo je ilegalno i u aravi ne pripada nikome. Ako netko želi legalizitrati te djelo, po zaku bi mu trebala suglasnost svih ostalih suvlasnika. Ali, kako se to provodi u praksi, nije nam dovoljno poznato.

Maja pita: Podstanar sam u stambenoj
zgradi, moj najmodavac uredno
plača pričuvu te meni nije
jasno zašto se od te pričuve
ne poprave ulazna vrata, koja
se ne mogu niti zatvoriti niti
zaključati, obijaju se
podrumI, ne kreče se zidovi...
Ne znam za što troše novac od
pričuve, a stanarka zgrade
koja čisti i briše stubište
redovno mene gnjavi, umjesto
mog najmodavca da joj platim
20kn za čišćenje i brisanje
stubišta. Zanima me u kojem
članku i gdje to piše da sam
joj obvezna to platiti? (30.3.2014)

Ako to nemate u u ugovoru o najmu stana, niste dužni plaćati. Plaća vlasnik stana.

TOMICA pita: Tvornica koja je izgrađena izvan industraske zone u naseljenim ulicama tik koji metar od privatnih kuća svojim djelovanjem uznemirava stanovnike od 0 do 24 h na dan.MOZELI SE TOJ TVORNICI ZABRANITI RAD VIKENDOM ILI BAR NEDJELJOM DA BI STANOVNICI IMALI ODMOR I MIR. (30.3.2014)

Neuobičajeno pitanje i nemoguće je dati kvalitetan odgovor. Živimo u vremenu kada je rad tvornice rijetkost, a sad kad neka od rijetkih radi, ometa normalan život građanima. Ostaje i nama pitanje: gje je tu pravednost istina ili na kraju logika. Dali je kriv čovjek , sustav ili vrijeme u kojem živimo?
Nemamo odgovor na takva pitanja.

ban pita: živim u zgradi u kojoj
suvlasnici upravljaju sami
(12 stanova) i nisam
suvlasnik.troje njih (gazde)po
principu najviše kvadtata
stvarno provode svoju volju i
k tome ne polažu račune
ostalima u zgradi.ja sam zato
prestala uplaćivati pričuvu
još 2009.nitko ništa nije
poduzimao za naplatu iste.
prije mjesec dana je procurio
plin jer je zgrada starai
nakon sanacije mene ucjenjuju
i "nedaju" priključak plina
Jeli po zakonu uopće njihovo
upravljanje i onda sve drugo (29.3.2014)

Pošto niste u sustavu organiziranog upravljanja zgradom, nitko vas ne može ucjenjivati. Pitanje je kolikon je sredstava uloženo u redobvito održavanje i koliko je sada potrebno. Ostali suvlasnici mogu sa punimpravom zahtjevati od vas da ravnomjerno sudjelujete u troškovima. Narvno, to moraju biti opravdani troškovi za koje postoje i računi.

I u ovom slučaju, vaša obaveza je u idealnom dijelu . Ako svi ravnopravno sudjelujete o održavanju , svi iamte i pripadajuća prava.
Nitko vam ne može nametati neopravdane troškove, ali u ovom slučaju iate i opravdane obveze u riješavanju zajedničkog problema.
Pošto nemate upravitelja, svaki suvlasnik svoja prava mora tražiti u redovnom sudskom postupku ako izostane dogovor i razumjevanje.

Martina pita: Što sve treba sadržavati lista za prikupljanje potpisa stanara? I što učiniti ukoliko stanari odbiju financiranje sanacije zajedničkih dijelova zgrade zbog kojih ja (jedan stan) trpim štetu od vlage. (29.3.2014)

Ime i prezime knjižnog vlasnika i njegov autentični potpis.

Ako se radi o prokišnjavanju, to je nužni zahvat i dužni su svi sudjelovati. Ako odbijaju, ostaje vam sudski postupak što se pokazalo dosta učinkovitim. Već na prvu opomenu, ostali suvlasnici su pristajali na riješavanje problema.

toni pita: postovani,
vlasnik stana sam postao 2008
godine. stan sam dobio darovnicom.
postoje dugovi iz 2006 i 07 sto mi je
upravitelj oprostio. predstavnik
stanara se zalio na to i dug ce mi se
navodno vratiti premda je u zastar. To
je i razlog zbog cega predstavnik ne
zeli odobriti sanaciju krovista iako je
to zajednicki dio zgrade tvrdeci
upravitelju da su stanari protiv.
medjutim ja sam skupio 51% potpisa
stanara koji prihvacaju sanaciju
krova. vrijedi li pravno taj dokument?
sto mi je dalje cinit? (29.3.2014)

Vi ste stvarno-pravno odgovorni od trenutka kad ste postali knjižni vlasnik. Kako je došlo do toga da nije plaćana pričuva ranije, nije vidljivo, ali je za to vrijeme to bila obveza prethodnog knjižnog vlasnika.

Alen pita: Unaprijed se ispričavam ali nisam siguran da li sam uredno poslao pitanje.Predstavnik sam u zgradi sa 40 stanova,4 pos.prostora,5 stanova je vlasnik R.Hrvatska i 1 je vlasnik PBZ Leasing ostali su privatni vlasnici.Sakupio sam pismeno oko 60% suvl.udjela koji žele da se energetski certifikat za cijelu zgradu plati iz pričuve.Moje pitanje glasi da li se E.C.može platiti iz pričuve,a ako može da li imam dovoljno potpisa ili treba 100% potpisa?Upravitelj navodi da je dovoljno 50,1%. (27.3.2014)

U općem haosu više neije jednostavno dati koristan odgovor. Radi se o izvanrednim poslovima gdje je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Međutim, gotovo da to nitko i ne poštuje. Donose se odluke natpolovičnom većinom, a oni koji nisu suglasni, ne žale se i to tako prolazi.
Ako se radi o certificiranju koje je interesu svih, onda su tu može naći opravdanje. Međutim, ako je to samo trošak, pitanje je dali žće se bašsvio sožiti i prešutno pustiti da se stvar vodi do kraja!

Anna-Maria pita: Poštovani, da li je istina da
se o načinu korištenja stubišta
dogovaraju pojedini suvlasnici
na pojedinim etažama ili
dogovor svih stanara zajedno?
Imamo problema sa ostavljanjem
bicikala na prizemlju, kod
ulaza u zgradu. Hvala! (27.3.2014)

Takve odluke donose svi suvlasnici. Nema pojedinačnih odobrenja.

ana pita: Zivimo u prostorijama koje su nam u
najam dali svi stanari zgrade..voljeli bi
otkupit stan ali neznamo u cijem je
vlasnistvu zgrada..dal stanara il
grada..zgrada je iz 70
godina...baranovićeva ulica...kome se
obratit (27.3.2014)

Zgrada kao cjelina u idealnim dijelovima pripada svim suvlasnicima. Znači, potreban je pristanak svih suvlasnika. Može to biti kupoprodajni ugovor na kojem će stajati ovjereni potpisi svih suvlasnika.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više