mimi pita: zanima me da li upravitelj osim
svoje naknade ima pravo, iz
zajedničke pričuve, naplaćivati
još tzv."materijalne troškove"
koji se odnose na izdavanje
uplatnica i sl.?upravitelj je
dužan voditi knjigovodstvo za
svaku zgradu a smatram da su
upravo uplatnice dio tog
knjigovodstva. (2.4.2014)
kreso pita: Suvlasnik stana ima koristi više
kvadrata nego ima po
kupoprodajnom ugovoru i odbija
plačati razliku kvadrata pričuvu
da li ga se može prijaviti i
kome? (2.4.2014)
iva.s. pita: Poštovanje,
živim u obiteljskoj kući koja nije etažirana,ima 5 stanara.
1.postoji li zakon da se kuća mora etažirati jer želim svoj vl. list?
2.mogu li sama pokrenuti postupak etažiranja ili mi treba suglasnost svih stanara?
3.kome prijaviti ukoliko je netko od stanara poslovni prostor(naveden u vl.listu) samo tako pregradio sebi u stambeni?
zahvaljujem puno!
(2.4.2014)
katarina pita: 2012.g na račun zgrade uplatio
se dio novaca za etažiranje.
Nakon kompletne uplate, da li
se mora platiti još i geometar
(rečeno je da da i da košta
9.ooo,oo kn - zgrada ima 5
katova)? (2.4.2014)
Goran pita: Stanujem u prizemlju nebodera.Trebam li plaćati održavanje lifta?
Je li zakonito da u pričuvu ulazi i plaćanje za "održavanje hidrofora"? (2.4.2014)
elvira pita: poštovani,proširili smo stan u
zajednički prostor-manje od
20m kvad.,u postupku je izrada
ugovora o kupoprodaji-da li
moramo izvršiti legalizaciju i
etažiranje tog dijela(zgrada
nije etažirana)i po kojoj
osnovi nas to traže-prostor je
ranije bio vešeraj,znači da
nije ništa nadograđivano,niti
je mijenjano postojeće
stanje,hvala (2.4.2014)
Jadranka pita: Poštovani,
živim u zgradi koja ima 17 stanova i zajedničku kotlovnicu za centalno grijanje na plin.
Iz kog razloga nam je HERA nametnula obvezu izbora kupca toplinske energije kad je kotlovnica u privatnom vlasništvu svih stanara? (2.4.2014)
Kristina pita: Postovani,
Prilikom potpisivanja novog
ugovora sa upraviteljem
zgrade,je li naknada za rad
upravitelja za poslove
redovnog održavanja od 21 %
zajedničke pričuve propisana
nekim zakonskim postotkom min.
do max,ili to određuje
upravitelj individualno.
Hvala (2.4.2014)
Goranka pita: Poštovani,
da li je potrebna 100%-tna
suglasnost stanara u stambenoj
zgradi ukoliko se u jednom od
stanova planira otvoriti
uslužna djelatnost za koju ne
postoje minimalni tehnički
uvjeti (praonica rublja -
vešeraj)? Unaprijed
zahvaljujem. (1.4.2014)
Đorđe pita: Za generalni popravak ravnog krova i terase, izbor izvoditelja, podizanje kredita i podizanje pričuve upravitelj i predstavnik suvlasnika dobili su suglasnost 65% suvlasništva zgrade. Banka odobrava kredit sa 60% suvlasništva).
Upravitelj sada traži da svi suvlasnici plaćaju povećanu pričuvu.
Dali je u pravu i koji postotak suglasnosti je potreban za veće radove kao što su investiciono održavanje ili nove investicije
(1.4.2014)
Petra pita: Da li je koeficijent pricuve isti za sve (poslovni prostor i stan) bez obzira da li je zgrada etazirana ili ne?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Petra (1.4.2014)
Ivan pita: Postovani,
investitor je prilikom izgradnje zgrade
napravio dublje temelje, te napravio
podstanarske stanove na crno. Struju
spojio na zajednicko brojilo, vodu
izmedju primarnog i sekundarnog
brojila. Da li investitor nakon prodaje
svih legalno izgradjenih stanova ima
kakv udio u zgradi, te da li se taj
prostor u podrumu moze tretira kao
zajednicki prostor koji pripada
suvlasnicima prema pripadajucem
udjelu?
Hvala (31.3.2014)
Maja pita: Podstanar sam u stambenoj
zgradi, moj najmodavac uredno
plača pričuvu te meni nije
jasno zašto se od te pričuve
ne poprave ulazna vrata, koja
se ne mogu niti zatvoriti niti
zaključati, obijaju se
podrumI, ne kreče se zidovi...
Ne znam za što troše novac od
pričuve, a stanarka zgrade
koja čisti i briše stubište
redovno mene gnjavi, umjesto
mog najmodavca da joj platim
20kn za čišćenje i brisanje
stubišta. Zanima me u kojem
članku i gdje to piše da sam
joj obvezna to platiti? (30.3.2014)
TOMICA pita: Tvornica koja je izgrađena izvan industraske zone u naseljenim ulicama tik koji metar od privatnih kuća svojim djelovanjem uznemirava stanovnike od 0 do 24 h na dan.MOZELI SE TOJ TVORNICI ZABRANITI RAD VIKENDOM ILI BAR NEDJELJOM DA BI STANOVNICI IMALI ODMOR I MIR. (30.3.2014)
ban pita: živim u zgradi u kojoj
suvlasnici upravljaju sami
(12 stanova) i nisam
suvlasnik.troje njih (gazde)po
principu najviše kvadtata
stvarno provode svoju volju i
k tome ne polažu račune
ostalima u zgradi.ja sam zato
prestala uplaćivati pričuvu
još 2009.nitko ništa nije
poduzimao za naplatu iste.
prije mjesec dana je procurio
plin jer je zgrada starai
nakon sanacije mene ucjenjuju
i "nedaju" priključak plina
Jeli po zakonu uopće njihovo
upravljanje i onda sve drugo (29.3.2014)
Martina pita: Što sve treba sadržavati lista za prikupljanje potpisa stanara? I što učiniti ukoliko stanari odbiju financiranje sanacije zajedničkih dijelova zgrade zbog kojih ja (jedan stan) trpim štetu od vlage. (29.3.2014)
toni pita: postovani,
vlasnik stana sam postao 2008
godine. stan sam dobio darovnicom.
postoje dugovi iz 2006 i 07 sto mi je
upravitelj oprostio. predstavnik
stanara se zalio na to i dug ce mi se
navodno vratiti premda je u zastar. To
je i razlog zbog cega predstavnik ne
zeli odobriti sanaciju krovista iako je
to zajednicki dio zgrade tvrdeci
upravitelju da su stanari protiv.
medjutim ja sam skupio 51% potpisa
stanara koji prihvacaju sanaciju
krova. vrijedi li pravno taj dokument?
sto mi je dalje cinit? (29.3.2014)
Alen pita: Unaprijed se ispričavam ali nisam siguran da li sam uredno poslao pitanje.Predstavnik sam u zgradi sa 40 stanova,4 pos.prostora,5 stanova je vlasnik R.Hrvatska i 1 je vlasnik PBZ Leasing ostali su privatni vlasnici.Sakupio sam pismeno oko 60% suvl.udjela koji žele da se energetski certifikat za cijelu zgradu plati iz pričuve.Moje pitanje glasi da li se E.C.može platiti iz pričuve,a ako može da li imam dovoljno potpisa ili treba 100% potpisa?Upravitelj navodi da je dovoljno 50,1%. (27.3.2014)
Anna-Maria pita: Poštovani, da li je istina da
se o načinu korištenja stubišta
dogovaraju pojedini suvlasnici
na pojedinim etažama ili
dogovor svih stanara zajedno?
Imamo problema sa ostavljanjem
bicikala na prizemlju, kod
ulaza u zgradu. Hvala! (27.3.2014)
ana pita: Zivimo u prostorijama koje su nam u
najam dali svi stanari zgrade..voljeli bi
otkupit stan ali neznamo u cijem je
vlasnistvu zgrada..dal stanara il
grada..zgrada je iz 70
godina...baranovićeva ulica...kome se
obratit (27.3.2014)