Dragan pita: Poštovani. Vlasnik sam stana u Rijeci
koji ima ugradjene razdjelnike na
radijatorima i satove za potrosnju
tople vide. Obzirom da je stan na 27
katu nismo zadovoljni kvalitetom
tople vode i grijanja kao ni nacinom
obracuna jer stan nema okolnih
susjeda osim iznad i ispod. Molim
savjet sto mezemo pduzeti u svezi
toga i kome da se obratimo. (4.2.2014)

Nemamo zadovoljavajući odgovor. Vi ste stan kupilii u stanju koje i sada. Znači sa svim pozitivnim i negativnim karakteristikama. Da je u to vrijeme postojala normalna situacija, onda bi zbog toga stanja stan trebao imati i prikladnu cijenu. Radi se o propustima nekadašnjeg investitora i izvođača. Više ne postoji pravni sljedbenik koji bi bio obvezan otkloniti te nedostatke.
Sada bi trebali svi suvlasnici pristati na to da se iznađu financijska sredstva da se popravi kvaliteta vašeg stana. Međutim nitko ih na to ne može prisiliti.

petar pita: Poštovani!
U stambenoj zgradi sa deset stanova, večina stanara ne želi plaćati prićuvu te imenovati upravitelja, već sami prikupljaju novac koji potom jedan ou stanara uplačuje na svoj privatni račun.
Što mi kao manjina, dva stanara možemo poduzeti kako bi se postupalo po Zakonu? (3.2.2014)

Pošto nije uvedeno upravljanje na način kako je zakonom predviđeno, nitko ne odgovara sve do trenutka kad nastupe posljedice. Tek u toj situaciji se počinje tražiti krivac. Ako se upravlja zgradom na način da zbog toga postoje posljedice, možete sudskim putem zatražiti određivanje prisilnog upravitelja.

Ivan pita: Poštovani, pitanje je vezano za obračun grijanja.
Stanujem u zgradi od 64 stanova. Grijanje na zajedničku kotlovnicu gdje večina stanara želi preći na etažno grijanje.Dio stanara ne želi(potrebno 100% potpisa),te upravitelj priprema podići tužbu.Da li ima pravne osnove da se podigne tužba i na kojoj osnovi.Hvala. (3.2.2014)

Točno je da je za promjene koje navodite potrebna suglasnost svih suvlasnika. Međutim, ako pojedinac ili manjina svojim stavom nanose štetu većini (što se mora dokazati), većina može pokrenuti postupak dokazivanja da pojedinac ili manjina štetno djeluje na zajednicu. Ovdje postoji neka situacija koja se odnosi na dionička društva gdje većina provodi odluke bez obzira na neslaganje manjine.
Zakonodavc nije razradio opće uvjete za provedbu takvih odluka pa konačno riješene donosi sud.

Tanja pita: Pozdrav, živim u st.zgradi na
3 katu. Stavila bi peć na
pelete. Kako ne postoji
mogućnost spajanja dimov.
cijevi na zajednički dimnjak
zanima me da li se smije
odvesti dimov. cijev kroz zid
kao fasadno pošto se radi o
st.zgradi od 7 kat. Teh.
uvjeti za isto ne postoje, te
ono najbitnije je da li moram
tražiti suglasnost sustanara?
Hvala (3.2.2014)

Svaki suvlasnik na neškodljiv način za ostale a sukladno važećim propisima o građenju može poboljšati uvjete za kor5ištenje svog posebnog dijela (stana). Prije nego pokušate izvesti planirane zahvate potražite stručno mišljenje dimnjačara. Ako se radi o nadogradnji, provjerite i urbanističke uvjete kod nadležnog ureda za urbanizam.

Boris pita: Veza moj upit od 02.02.-Stanouprava i naš navodni „predstavnik“ su nam nametnuli poduzeće „Principal“ da obačunava vodu koje onda uplaćujemo Vodovodu ,zadnja uplatnica za7.13. primili smo u 11.13., Vodovod prijeti ovrhom ,Stanouprava i „upravitelj „se nisu obratili s problemom nego na komad papira zalijepljen u atriju traže da potpišemo izjave za utuženje i damo kopije OI jednom stanaru u kući, potpise ne damo zbog nekih manipulacija u prošlosti, više im ne možemo vjerovati,što napravit (2.2.2014)

Sa naše pozicije se ne može procijeniti stvarno stanje. Očigledno je da postoje suprotstavljene strane. Pretpostavljamo da svatko ima svoj "opravdani razlog". To je već slučaj sa stručnu pravnu analizu. Potražite savjet i mišljenje odvjetnika.

Boris pita: Na čestici već 50 g.je neboder sa 36 stanova, u bloku s pravnom osobom koja ima 1 kat i poslovne zgrade na parceli. Prisiljavaju nas da potpišemo etažiranje koje im odgovara ,prije 2 g , uz blagoslov Stanouprave pozivaju se na većinsko pravo prema kvadraturi, nameću svog predstavnika koji ne živi u kući kojeg mi ne priznajemo i provode svoju volju s ciljem da nas prisile na potpisivanje. Raspolažu s našim pečatom i računom bez da znamo što se radi. Koja su naša prava, kome se možemo obratiti (2.2.2014)

Ne može vas nitko prisiliti na etažiranje jer za sada ne postoji zakonska obveza. Onaj tko to želi, može izvršiti etažiranje o svom trošku!
Ako većinski vlasnik provodi samovoljno poslove na štetu ostalih, ostaje vamm sudska zaštita.

Melita pita: Gdje mogu saznati tko je predstavnik
stanara u zgradi u kojoj sam vlasnica
stana, Naime, nigdje nije postavljena
obavijest o istom i nikada me nije
trazena suglasnost za davanje u
najam prostorija u zgradi iako je za to
potrebna suglasnost svih suvlasnika.
Hvala! (2.2.2014)

Zar vi sa nikim ne komunicirate u zgradi? Teško da možete odgovor dobiti od bilo koga drugog osim suvlasnika zgrade.

Maja pita: Poštovani,suvlasnik stana
poviše mog stana, želi
napraviti još jedan wc i
kuhinju, na drugi kraj
stana,što bi značilo da bi te
nove cijevi i odvodne i
dovodne prolazile ispod mog
plafona cijelom dužinom mog
stana od 12m.
Napominjem da od stana od 50m2
radi 2 odvojena apartmana za
iznajmljivanje.
Molim da mi u što kraćem
vremenu odgovorite jer je već
počeo s radovima.( mene nije
obavijestio) (1.2.2014)

Svaki suvlasnik u svom posebnom dijelu može vršiti promjene na način da ne šteti drugim suvlasnicima. Međutim , ovdje se već radi o promjenama u građevinskom smislu gdje se mijenja stanje građevine. Za takav zahvat, vlasnik mora imati izrađen projekt i dozvolu za provedbu. provjerite kod nadležnog ureda za urbanizam dali je izdata takva dozvola. Pretpostavljamo da dozvola nije izdata jer se za takve promjene traži i suglasnost ostalih suvlasnika ako se zadire u zajedničke dijelove zgrade.
Možete obavijestiti građevinsku inspekciju koja sve to može provjeriti.

kristina pita: Imam troje djece i podstanar sam u
stamenoj zgradi. Susjedima ispod
mene smetaju djeca, tj.najmladi od
godinu i pol dana. Kad god hoda, njima
dole smeta. Dolaze mi na vrata,
pustaju poruke u sanducicu, lupaju mi
odozdola, zvali su policiju, da bi se
njima udovoljilo ja bi trebaka ograničit
djeci hodanje, sto nemogu. Gazda
stana je upoznat sa situacijom.
Neznam vise sta da radim, molim
savjet (1.2.2014)

Uz puno razumijevanje, činjenice da djecu ne možete vezati i prisiliti da mirno sjede, učinite ono što je u granicama vaših mogućnosti. To ne smije biti na štetu djeteta. Ostaje v am da se suzdržite od reakcije, a susjedi neka traže zaštitu svojih prava kod institucija pravne države.(nije mi namjera da se nekog omalovažava, ali moguće je da će vaša djeca i porasti do konačnog rješenja spora ili će dočekati priliku da imaju vlastiti dom u kojem neće biti diskriminirana).

Sanja pita: Živim u zgradi s tri stana. Nemamo upravitelja niti zajedničke pričuve. Naš stan je na zadnjoj etaži i prokišnjava krov. Jedan suvlasnik (s udjelom od 21%) odbija sudjelovati u sanaciji. Kuća je etažirana i sklopljen je međuvlasnički ugovor po kojem je krov, dimnjaci i tavanski prostor zajednički dio zgrade. Koje su moje zakonske mogućnosti da ga prisilim da sudjeluje o sanaciji. (1.2.2014)

Možete ga prisiliti sudskim putem.

Monika pita: Poštovani, imam stan u jako
staroj zgradi, instalacije
nisu promijenjene dugi niz
godina, možda od same gradnje
zgrade. Sada je procurila
cijev ispod moje kade i
poplavila banku ispod (cijev
nije vertikalna). Pokriva li
to gradsko stambeno i pričuva
i što mogu napraviti po tom
pitanju? Oni kažu da to ne
pokrivaju, ja smatram da nije
moja krivica što su cijevi
stare i nisu održavane. Hvala (1.2.2014)

Odvodne cijevi koje prolaze kroz međukatnu konstrukciju se smatraju zajedničkom infrastrukturom ukoliko suvlasnici posebnom odlukom nisu drugačije odredili.

Članak 3. Uredbe o održavanju zgrada
St1.
točka.13.
- instalacije kanalizacije, glavni vertikalni i horizontalni vodovi i temeljne instalacije uključivo reviziona okna,

Nikola pita: Poštovani,da li ja,kao
podstanar koji iznajmljujem
tudji stan,moram platiti
ugradnju razdjeljnika za
radijatore ili je to dužan
platiti vlasnik stana? Hvala. (31.1.2014)

Vlasnik!

Marija pita: Ako je po defin. stan posebni dio zgrade u kojem sva prava ima vlasnik, a namijenjen je isključivo za stanovanje i kao takav je ušao u KPU (2 i 1/2 sobe i ost. prostor.!) - što se događa ukoliko je taj isti stan preadpt. i rekonstrukc. postao 4-sobni poslovni prostor firme supruga vlasnice stana koja je prijavljena na adresi "stana" ali sa stalnim boraviš. na adrsi supruga,a koja je nanačena i na izvad.KPU i na kupoprod. ugovoru. Kolika je visina pričuve? Da li se mora provesti nova uknjižba? (31.1.2014)

Svaki suvlasnik ima pravo na promje4nu stanja i na prenamjenu prostora na neškodljiv način za ostale. Naravno, to mora provesti po pravilima građenja To znači da ne smije mijenjati vanjski izgled, praviti nove otvore na zajedničkom pročelju i slične zahvate kojima se mijenja stanje u zajedničkom dijelu zgrade.

Marija pita: Već izvjesno vrijeme stepeništem se širi i zadržava teški smrad fekalija. Nije jasan izvor neugodnog mirisa, ali se čini da je negdje ili "procurila" kanalizacijska vertikala (gus!)starosti cca 100 g., na kojoj su priključena 7 wc-a,6 kupaona,6 sudopera/kuhinja s tim da je ta vertikala bila predviđena od 1922. za samo 4 wc-a i 4 podestna slivnika (partajski stanovi!),ili netko od vlasnika drži neku strvinu ili crkotinu tko zna gdje. Tko je ndležan za takav slučaj? Koga zamoliti za intervenciju? (31.1.2014)

Predstavnik suvlasnika ili upravitelj moraju angažirati stručnu osobu(vodoinstalater) koji će pregledati odvodni sustav. Kad se utvrdi problem, sredstvima pričuve se plati trošak za njegovo otklanjanje.

Marija pita: Stanujem i živim 52 godine u istoj kući i stanu (kupljen 1998.),a koji je nekada prilikom useljenja bio sustanarski, dva stana sa dva stanarska prava,zajedničkim ulazom, hodnikom,zajedničkom vodom i wc-om; svaki je imao svoju drvarnicu/šupu.Jednu drvarnicu u dvorištu/vrtu koristim od 1962.,a drugu u kući-podrumu od 1989. po objedinjavanju oba stana u jednu građevin. cjelinu. Pitanje: temeljem dosjelosti na idealnom dijelu nekretnina imam li pravo uknjižbe i daljnjeg neometanog korištenja? Hvala. (30.1.2014)

Nemoguće je sa naše pozicije dati kvalitetan odgovor. Može3te probati, ali vjerojatno će vam se postaviti pitanje suglasnosti svih ostalih suvlasnika. Od njihovog izjašnjavanja može ovisiti tijek postupka.

Lucija pita: Poštovani,
Problem koji imam je zapravo
vezan zato što se osoba kat
ispod mene žali na nesnosnu
buku zbog toga što vježbam i
radim fitness 2-3 puta dnevno
po maksimalno pola sata. Ima
li osnove tražiti me, iliti
natjerati da prestanem? Da li
je potrebno postići zajednički
dogovor, ili ako je to u
vremenu poslije 17 i prije 22
sata, nema osnovu za to.
Unaprijed hvala (30.1.2014)

Ne postoje precizna pravila ponašanja u posebnim dijelovima (stanovima). Zakonodavac je kazao da svoj stana(ili drugi prostor), suvlasnik koristi na način da ne škodi ostalim suvlasnicima. Dalije vaš način života škodljiv za susjeda, to mi ne možemo znati. Njegovo je pravo da dokaže štetnost pred nadležnim sudom ako se susjedi međusobno ne dogovore.

nina pita: vlasnik sam stana, a postoji mogućnost kupnje stana do moga. u tom slučaju željela bih zatvoriti dio zajedničkog stubišta koji koriste samo ta dva stana i spojiti sve u jedan stan. znam da je za to potrebna suglasnot svih stanara, ali me zanima da li je potrebna suglasnot svih stanara u pet stubišta cijele zgrade (ili samo mog stubišta) budući da je zgrada napravljena na jednoj katastarskoj čestici i da li postoji zakonski rok u kojemu se stanari o tome moraju očtovati
hvala lijepo unaprijed (30.1.2014)

Bez obzira na opisano stanje, korištenje zajedničkih dijelova isključivo za svoje potrebe zahtjeva suglasnost svih suvlasnika.

Nina pita: Naime krov zgrade se urusava mogu vam slike poslat cigla ispred zgrade tri karijole prokisnjava u stanove,a najgore je samo pitanje dana kad ce se odlomiti daske koje doslovno vise sa zgrade,isli smo u domoupravu prije godinu dana ali problem je sto se jedan covjek u zgradi ne slaze sa dizanjem kredita i sankcijom krova da se uradi isli smo i kod gradonacelnika i svi prebacivaju sa jednog na drugog neznamo sto da radimo jer covjek koji ne pristaje za popravak ima postotak stana kao svi ukupno. (29.1.2014)

Nemojte više gubiti vrijeme na uvjeravanje nekog u postojanje problema. Ni gradonačelnik, niti bilo koja druga osoba vam nije dužna pomoći. Radi se o nužnom hitnom zahvatu koji se mora obaviti. Može vam se činiti složeno, ali vam predlažemo da preko odvjetnika pokrenete postupak kojim će se prisiliti ostali suvlasnici da izvrše svoju zakonsku obavezu. Praksa je pokazala da je u dosta slučajeva dovoljno da svi dobiju opomenu pred tužbu ako ne osiguraju financijska sredstva i uvjete za rješavanje problema krova koji nije samo vaše vlasništvo i obveza nego u idealnom dijelu pripada svima suvlasnicima.
Ako opomena ne bude učinkovita, slijedi sudsko rješenje koje će ostalim suvlasnicima nametnuti obvezu uz dodatne troškove postupka,

Emina pita: Poštovani,
Sanirali smo krov preko pričuve tj. digli smo kredit. S obzirom da je godinama curilo stanarima na zadnjem katu, da li se mogu sanirati njihovi stanovi iz pričuve bez 51% potpisa suvlasnika tj. na koji način se mogu sanirati ti stanovi? (29.1.2014)

Da. To je trebalo planirati prilikom sanacije. Radi se o otklanjanju posljedica koje nije prouzročio vlasnik posebnog dijela (stana).

Maja pita: U zgradi mi je postavljen videonadzor. Tko je ovlašten za gledanje snimaka i smije li predstavnik stanara cijeli dan gledati snimke? Zdrav razum mi govori da snimke treba pohranjivati određena tvrtka, a ne da se snimke mogu gledati u našem podrumu u prostoriji gdje predstavnik stanara boravi i "pazi" tko ulazi u zgradu. Nije li to narušavanje privatnosti? (29.1.2014)

Video nadzor je još uvijek novina u zgradama. U mnogim slučajevima je izuzetno korisno kad se postavi na pravi način. Kad se radi o nazoru zajedničkih dijelova , ne bi trebalo biti riječi o narušavanja privatnosti. Treba samo voditi računa da se ne snimaju ulazi u stanove jer se tada radi o narušavanu privatnosti.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više