Vedran pita: Poštovani,
živim na zadnjem katu stambene zgrade, mi i svi stanovi oko nas imamo problema s vlagom, odnosno plijesni koja se većinom skuplja po gornjim kutevima prostorija, ove godine nesnosno, probali smo sami sanirati problem, izolacija vanjskog zida, premazi i slično, bezuspješno, predstavnik stanara nas ignorira i tvrdi da ako nema curenja nema sanacije, imamo li pravo na obnovu krova o trošku pričuve, odnosno kako ostvariti to pravo. (7.1.2014)
josip pita: Poštovani, planiramo obnovu fasade na zgradi povećajenjem naknade za pričuvu zbog podizanja kredita,imamo natpolovičnu suglasnost suvlasnika.Jesu li zakonski obvezni učestovati i ostali stanari koji ne žele obnovu? (7.1.2014)
waldi pita: Može li se Ugovorom o najmu
stana utvrditi obveza
najmoprimca na plačanje pričuve. (5.1.2014)
Stjepan pita: Poštovani
Dali kršim zakon i zadirem u privatnost drugih osoba ako nadzornu kameru postavim tako da se nadzire tko stvara nered oko kontejnera za sakupljanje otpada. (2.1.2014)
milena pita: Postovani
Zbog puknuca toplinske cijevi primorena sam iseliti iz vlastitog stana i unajmiti drugi na cca mjesec dana..koja su moja prava?Prema nekim informacijama osiguranje zgrade pokriva pokriva troskove selidbe i najma.Dali je to tocno?
Unaprijed zahvalna! (2.1.2014)
Ivica pita: Sto napraviti kada se caffe bar ispod zgrade spoji na vertikalnu ventilaciju i tako ulazi smrad od dima u sve stanove iznad njega. Vlasnik se oglusuje na sve dosadasnje razgovore, a i pretpostavka je da je dozvolu za pusenje dobio mimo zakona. (31.12.2013)
Nenad pita: Da li ja kao vlasnik stana
moram biti licno prisutan na
sastanku stanara zgrade
prilikom usvajanja prijedloga
dnevnog reda. Poslao sam
punomoc ovjerenu kod
biljeznika sadasnjem
upravitelju sa prijedlogom za
novog upravitelja, a zelio bih
telefonski ucestvovati,
ukoliko to ZoV dopusta,
usvajanju tocaka dnevnog reda
... (30.12.2013)
Krešo pita: Poštovani, vlasnik sam stana s vrtom kojeg smo djelomično popločili betonskim kockama. U vrt se silazi stepenicama sa lođe. Ispod lođe, uz same temelje zgrade došlo je do pomicanja tla i time do deformacije popločenja. Imam li pravo na sanaciju popločenja iz sredstava pričuve, budući da se radi o dijelu koji se nalazi ispod lođe uz same temelje zgrade (a kvadratura lođe također ulazi u cijenu plaćanja naknade za pričuvu)? Hvala! (30.12.2013)
Lara pita: Poštovani, ne razumijem točno
što se plaća iz pričuve kada
se radi o vodoinstalacijama.
Naime, sumnjamo da je jedan od
naših susjeda na račun pričuve
uredio kupaonicu u
potpunosti,no predstavnik
stanara nas ni o čemu ne
obavještava. Stoga bih molila
da nam barem nabrojite ili nas
uputite gdje možemo točno
taksativno provjeriti i
pronaći radove koji se jedini
mogu plaćati iz pričuve kada
se radi o vodoinstalacijama.
Hvala, pozdrav (30.12.2013)
Poirot pita: Susjedov wc nalazi se tocno iznad
sobe mojih roditelja. Prije 2 god. iz
njihove kade pocelo je curiti po
stropu sobe mojih roditelja. Bode se
nakupilo do te mjere da se dio
stropa srusio. Moji roditelji su ih
opominjali nebrojeno mnogo puta
da to poprave,no odgovor je uvijek
isti,da oni nemaju novaca. Roditelji
su izmislili nekakvu
kamuflazu,medutim,kako oni i dalje
nisu popravili voda je opet pocela
curiti. Zanima me da li postoji
mogucnost da ih se zakonski prisili
na popravak? Hvala! (29.12.2013)
zvjezdana pita: Ne znam kako stati samovolji
domara koji je po novom i
predstavnik, žena mu radi kao
čistačica preko zeta, zapravo
napravio je obrt od naše
zgrade od 106 st.na sastanak
je pozvao po 1 stanara sa
svakog kata po svom izboru
ostale je samo obavijestio da
je povećao naknade. Ostali
šute jer i ne stanuju nego
imaju podstanare. (29.12.2013)
Ivona pita: Poštovani,imam pitanje vezano
za obiteljsku kuću u kojoj su
dva vlasnika.Jedan vlasnik je
neredovit u plaćanju
komunalnih usluga što je
dovelo do isključenja, velikog
duga i novih priključaka i to
sve o trošku drugog vlasnika.
Također taj vlasnik nema
namjeru poduzeti ništa u vezi
sa svojom polovicom koja
prokišnjava i time pravi štetu
drugom vlasniku.Postoji li
način da ga se prisili da
nešto poduzme i da snosi i dio
ostalih troškova ubuduće? (28.12.2013)
damir pita: Da li predstavnik stanara
smije na ruke uzimati novac od
stanara za utrošak vode? Ne
želi napraviti individualne
račune.Stanari,njih 40, sami
očitavaju nebaždarene
vodomjere a manjak novca zbog
krađe kubika plaćaju stanari
bez vodomjera.Ako je to
protuzakonito,gdje se možemo
žaliti? (28.12.2013)
Matko pita: U zgradi na moru (apartmani) sa
stalnim stanarima i većinom
povremenim ljetnim, susjeda u
prizemlju pod izlikom da više ne želi
čistiti stubište zajedničkog ulaza
(nitko je ne tjera da to radi)
namjerava probiti zaseban ulaz za
sebe kroz vanjski zid (na mjestu
prozora) iza zgrade i zauzeti taj dio
dvorišta.Sobzirom da mi nismo kroz
godinu dolje kako spriječiti da to
napravi tj.da ne dođemo na gotov čin
i kasnije moramo sudski voditi
spor.Da li nam građevinska
inspekcija može pomoći?(kazne i sl.) (26.12.2013)
mima pita: Da li kod promjene upravitelja prelaze i zaduženja duga od suvlasnika ili suvlasnici polaze od početka ? (24.12.2013)
Miroslav pita: Poštovani, kako u zakonu stoji da upravitelj zgrade mora biti fizička ili pravna osoba upisana za obavljenje tih poslova da li to znači da mi kao suvlasnici zgrade nikako sami ne možemo upravljati pričuvom i održavanjem? Da li se "upisana" odnosi na upis u sudski registar kao firma ili kao firma specijalizirana za upravljanje zgradama? Mi bismo vrlo rado sami upravljali svojim novcem stoga me zanima što možemo učiniti da sami, kao suvlasnici, direktno raspolažemo svojom pričuvom? Hvala. (24.12.2013)
Upravitelj pita: Molim Vas odgovor što treba
fizičkoj ili pravnoj osobi da
bi otvorila poduzeće za
upraviteljstvo zgradama
odnosno da vrši poslove
Upravitelja zgrade?
Da li mora imati zaposlenu
osobu koja ima nekakav stručni
ispit ili školu?
Da li mora otvoriti poduzeće
koje je registrirano za
poslove upravljanja zgradama
ili jednostavno može izvršiti
doregistraciju nekakve recimo
građevinske firme?
Hvala (24.12.2013)
pero pita: Postovani,
Zivim na 4. katu stambene
zgrade, a u prizemlju je
kafic. Svaku vecer kad se
vratim u stan, osjeca se
duhanski dim u njemu (jer
ostavim prozore otvorene), a
da i ne govorim o balkonu.
Molim vas, kako se zastiti od
dima? Tocnije, mozemo li sto
uciniti da se u kaficu i u
njegovoj basti potpuno zabrani
pusenje?
unaprijed hvala! (22.12.2013)
Dario pita: Poštovani, zanima me ako netko
neživi na adresi na kojoj je
prijavit dali ga ja mogu
odjaviti sa te adrese i komu se
moram obratiti za takvo
što.Unaprijed velika HVALA (21.12.2013)
Predstavnik pita: Pozdrav,
Molim da me upitite gdje.
Naime citam ovih dana da ce drzava
sa 40%, lokalna samouprava sa 20%
i grad sa 10% sufinancirati za obnovu
fasada i zamjenu prozora itd.
S toga Vas molim kome poslati
zahtjev za ta sredstva i dal je istina
da u to spadaju i privatne
kuce/vikendice .
Hvala lijepo i pohvale na sve
odgovore na moja pitanja i drugih.
Pozz (20.12.2013)