martin pita: Ovako...moja majka pusi i otac
...majka otvara vrata stana da
udje zraka i balkonsa i prozore
naime to mojoj dvojici susjeda
smeta i govore da ce radi toga
zvati sanitarnu..dali je to
moguce i kako da postupim na te
prijetnje? (22.3.2014)

Trenutno ne postoje propisi po kojima bi sanitarna inspekcija postupala po sličnim zahtjevima.

Želimorski pita: Mama živi u prizemlju zgrade.Stara i teško pokretna.U zgradi su stanari dvotrećinskom većinom izglasali da se lift rekonstruira i da svi stanari moraju platiti određeni iznos za rekonstrukciju prema kvadraturi stana.Moja mama lift ne koristi nikako.Da li ona mora platiti isto kao i ostali ili manje,ili ne mora uopće sudjelovati u tome? (21.3.2014)

Imate pravo na izuzeće iz obveze. Suvlasbnici koji stanuju u prizemlju, nisu dužni sudjelovati u takvim investicijskim zahvatima.
Da bi sve bilo sukladno zakonu, u pisanom obliku dostaviteb predstavniku suvlasnika svoju odluku (odnosno, odluku vlasnice stana).

Hermina pita: Vlasnica sam poslovnog
prostora u stambenoj
zgradi.Stan iznad mene i pored
mene su tražili ateste zvučne
izolacije i nisu bili u
redu.Izvođač radova kojeg sam
angažirala da mi napravi
zvućnu izolaciju je izvršio
sve ali atest i dalje ne
prolazi.PItanje:dali ja mogu
da isto tako tražim od stana
iznad mene i pored mene da
isto naprave zvućnu izolaciju
iz svojih stanova,tj,dali ja
mogu da se sad žalim sudski na
njih.Unaprijed hvala. (21.3.2014)

Ovakva piotanja su uglavnom vezana za poslovne prostore. Svaki suvlasnik koristi svoj prostor na neškodljiv način za ostale. Kod vas je problem koji ste pokušali rijšiti. Nažalost, nije usamljen slučaj da se ne uspjeva. Neki ostaju bez dozvole za rad. I dalje nastojte riješiti to pitanje u svom prostoru jer nemate pravo uvjetovati vlasnicima stanova da rade dodatne izolacije o svom trošku.

Marko pita: poštovavi molim Vas da mi
samo odgovorite na 2
pitanja 1 brusili su mi
parket radi koritanja
napravili su gore nego što
je bilo oko lajsni su
zadebljanja na nekim
mjestima udubljenja i ako
sam sam iznosio stvari te
ih skladištio i snalazio
za smještaj 5 dana što
su mi obećali da će
popraviti na koji način
mogu to da poprave i ako
je brušeno sa 40 ne sa
100 ili 120 dok garancija
traje molim Vas da me
uputite komu s (21.3.2014)

Ostaje vam samo mogućnost da ih tužite redovnom sudu i zahtjevate nakandu štete.

siniša pita: Poštovani,kako pokrenuti prisilnu
sanaciju krova na stanbenoj zgradi?Na
kojem sudu? Što trebam od
dokumentacije?Kome se obračam?
Unaprijed zahvalan. Siniša Došen (21.3.2014)

Ako je krov u takvom stanju da je ugroženo zdravlje i sigurnost, radi se o nužnom-hitnom zahvatu. Potrebno je da građevinski stručnjak napravi preliminarno vještačenje. Sa mišljenm vještaka se javljte redovnom sudu (općinski sud). Sud može taj sluzčaj ocjeniti hitnim i narediti prisilnu sanaciju krova.
Znači, postojeće stanje snimiti i to će vam biti dokaz za sud koji bi trebao donijeti adekvatno riješenje koje će biti obvezujuće za ostale suvlasnike.

Katja pita: mogu li zabraniti postavljanje antene na krov vlasniku stana iz prizemlja (21.3.2014)

Da!

Alen pita: Predstavnik sam u zgradi od 44 suvlsnika.Skupio sam preko 50%potpisa za izradu energetskog certifikata na trošak pričuve.Zanima me da li se može to platiti iz pričuve,a ako može treba li 100% ili 50%?Upravitelj navodi da može.U zgradi je 5 stanova vlasnik R.Hrvatska i 1 PBZ.To je veliko izdvajanje pa bih htio da se bude po zakonu.Pozdrav (20.3.2014)

Ako ćete po zakonu, potrebna vam je suglasnost svih suvlasnika! Upravitelj je u pravu pod uvjetom da se neki od suvlasnika ne posluži zakonskim pravom na zaštitu sudskim putem.

Marica pita: Poštovani,
da li je potrebna suglasnost
stanara stambene zgrade za
ugradnju platforme za invalidnu
osobu.Troškove ugradnje bi
snosila sama osoba s
invaliditetom, sredstva pričuve
ne bi se koristila. (20.3.2014)

Svaki suvlasnik ima pravo korišternja zajedničkih dijela zgrade na neškodljiv način za ostale. Znači, ako izvedete radove na način da to ne smeta ostalima, nije vam pogtrebna suglasnost.
Usprkos činjenici da se radi o prilagodbi invalidnim osobama, može se pojavuti pojedinac koji se ne slaže. Zanemarite takve slučajeve i postupite po savjesti.

MILENA pita: Kako isplatiti naknadu predstavniku stanara u skladu sa zakonom (porez na dohodak) (20.3.2014)

Preko upravitelja! Pošto zgrada nema svoj OIB, svi poslovi se vežu za OIB upravitelja (žalosno ali istinito).

Sonja pita: Poštovani, molim Vas za
odgovor. Prije 2,5 godine
kupila sam stan u zgradi s 3
stana, da li smo obvezni
plaćati pričuvu i naći
upravitelja zgrade? Kada sam
povukla to pitanje da bismo
kako suvlasnici trebali
plaćati pričuvu nisam naišla
na podršku ostalih suvlasnika.
Da li postoje kazne, ako se ne
odredi upravitelj?
Unaprijed zahvaljujem na Vašem
odgovoru. (20.3.2014)

Po Zakonu bi trebali imati upravitelja, ali isti Zakon nije predvidio mjere za provođenje. Prema tome, ostaje vam da se samo dogovorite ili da čekate neke vrijeme kad će se netko sjetiti da se to pitanje riješi na pravi način.
Trenutno posljedica nema.

Ive pita: Poštovanje,
Imamo problem sa susjedima koji ne žive na prvom katu. U prizemlju imamo poslovni prostor, u kojem smo atestirali muziku i limitirali radia, kako nebi muzika bila preglasna, no usprkos tome susjedi iznad nas zaljevaju voodm po nasiv vratima, bacaju smeće ispred vrata i sl.
Dali postoji ikakav naćin za riješiti to, osim razgovora i policije? (19.3.2014)

To je problem koji nažalost morate riješevati sudskim putem Radi se o ometanju korištenja vlastitog prostora od strane drugog suvlasnika.
Privatna tužba redovnom sudu!

Gordana pita: Na koji način se mogu izdvojiti (odspojiti) od zajedničke kotlovnice i centralnog grijanja na plin? Živim u zgradi s 24 stana i ne želim više plaćati grijanje za stubište kroz cijelu godinu. Želim prijeći na grijanje na električne radijatore, pa me zanima kako da to učinim i da više ne plaćam zajedničku potrošnju za grijanje na plin? (19.3.2014)

Pogledajte čl. 45 Zakona o tržištu toplinske enrgije. Čl. 50 istog Zakona predviđa sankcije.

ZdenkaM pita: Kod nas u zgradi se po novom pričuva plača uplatnicom koju nam šalje komunalno tako da je sada legalno kao i voda i smeće. Dali ja moram platiti čistačicu u zgradi koja čisti i odvozi smeće van iz zgrade jer nema nikakvog računa sve je na crnjak koa i predstavnik stanara uzima novčanu naknadu bez računa. MORA li se plačati? (19.3.2014)

Pitanje je morala i zakonitosti. Nije moralno da se ne snose troškovi održavanja čistoće i da se ne priznaje trud predstavnika, ali nije ni zakonito da se plaća na "crno".

josip pita: Poštovani, Molim Vas da mi
žurno odgovorite: Da li se
utrošak električne energije za
dizala i zajedničke prostorije
može plaćati iz pričuve
zgrade.Primite srdačan pozdrav. (19.3.2014)

Da , ako su svi suvlasnici suglasni (100%).

Natalia pita: U zgradi imamo suvlasnika koji
plaća pričuvu kada se sjeti.
Upravitelj mu redovito šalje
opomene čije troškove opomene
plaćamo mi drugi suvlasnici iz
sredstava pričuve. Ti troškovi
opomene mu se nikada ne
naplaćuju, odnosno ne vraća ih
zajedničkim sredstvima. Da li
neredovitog platišu Upravitelj
može ovršiti jednom godišnje
bez obzira na iznos duga? Nama
je svaki iznos duga veliki.
Koji je običaj? (19.3.2014)

Upravitelj može pokrenuti postupak. U svakom slučaju, postupak mora biti proveden na način da se svi troškovi naplaćuju. Čudno je da troškove opomene ne podmiruje dužnik.
Provjerite to kod upravitelja.

alen pita: Poštovani,
6 naš ulaz ima šest stanara od
kojih 2 zive van Hr. Dvoje
stanara su "dobri" sa
upraviteljem i preko njega
dižu novac za vlastite
popravke a prikazuju drugo. Ja
sam penzioner i živim sam pa
me stalno odbe kad tražim
pojašnjenje. Postoji li nečin
da ga (ih) prijavim osim
privatne tužbe za koje nemam
novaca?
Hvala (19.3.2014)

Osim privatne tužbe nemate drugog modela. Međutim , ako vaš socijalni status nije na zadovoljavajućoj razini, imate pravo na besplatnu pravnu pomoć. Provjerite na sudu.

nenad pita: Poštovani,zanima me što učiniti kada si upravitelj zgrade,koristeći vjerojatno bianco uplatnicu potpisanu od pretstavnika stanara i bez znanja istoga, na svoj račun kao pozajmicu prebaci sredstva pričuve zgrade i ta sredstva ne vrača?Riječ je o prilično velikom iznosu.
Zabrinuti stanari
(19.3.2014)

Hitno se donosi odluka o promjeni upravitelja i pokreće postupak za naknadu štete. Pokreće se redovni sudski postupak protiv upravitelja.
Suvlasnici mogu pokrenuti postupak i bez smjene upravitelja. Sud u postupku može donijeti riješenje o privremenom prisilnom upravitelju dokse predmet ne okonča ako postoje okolnosti koje ukazuju i da je netko od suvlasnika sudjelovao u činjenju kaznenog dijela.

Zainteresiran pita: Živimo u zgradi gdje je potrošnja vode zajednička te se dijeli po prijavljenim članovima.Da li postoji službeno/zakonsko objašnjenje koliko osoba mora kontinuirano izbivati iz stana da bi ju se zakonski moglo odjaviti.Naime u našoj zgradi ljudi se odjavljuju prilikom odlaska na kraća putovanja npr. u vikendice, na more i sl., a tamo provedu 2-3 tjedna pa dodju na par dana pa opet odu ili ponekad ne odu,što znači da se unutar mjesec dana ipak pojave u stanu i znaci koriste vodu,a odjavili su se. (18.3.2014)

To je pitanje koje mora regulirati suvlasnička zajednica. Teško je 100% regulirati stvari, ali se može kaati da se unutar mjesec dana odrede stope obveznog sudjeovanja u raspodjeli proporcionalno broju dana boravka . To znači da se može uzeti pravilo od 5, 10, 15 ili više dana u mjesecu. Svaka stavka nosi udio u raspodjeli potrošnje vode.
Jednostavno se može kazati da se za 10 dana boravka u stanu tjekom mjeseca plaća jedna trećina obračunske vrijednosti.

Sandra pita: Poštovani, u 90 % stana vodim
se kao vlasnik za koje redovno
plaćam pričuvu. Ostalih 10 %
stana koristim ali nisam
vlasnik, već sam do 2011.g.
bila zaštićeni najmoprimac na
neodr. vrijeme koji je
sklopljen s Gradom. Od 2011.g.
Ugovor o najmu s ugovorenom
zaštićenom najamninom je
proglašen ništavim (pronađen
vlasnik je fizička osoba koja
je umrla i nema nasljednika).
Zanima me tko je u obvezi
plaćanja pričuve za tih 10 %
nekretnine do 2011. g., te od
2011. g. (od tada je vlasnik
pok. osoba). (18.3.2014)

Nije uobičajeno pitanje, ali u praksi se uglavno providi pravilo solidarnosti suvlasnika. Jedan suvlasnik preuzima obveze za cijelu stvar.
No, u svakom slučaju i ako tu obvezu ne preuzmete teško će vas itko moći prisiliti izvršavanje dok ne regulirate status vlasnika cijele stvari.

Predrag pita: Vlasnik sam stana u prizemlju
zgrade stare 6 godina.Vec dulje
vrijeme imam problema sa vlagom
na zidovima.Pregledom mAjstora
receno mi je da je lose izveden
prijelaz temelja i zidova.Da li
saniranje moram sam platiti ili moze
iz pricuve.Redovno placam pricuvu i
nitko vise nema istih problema?
Hvala! (18.3.2014)

U vašem slučaju radi se o problemu koji dlaszi iz zajdeničkih dijelova. Znači , radi se o problemu suvlasničke zajednice. Pošto je zgrada relativno nova, bilo bi dbro da se izvrfši stručni pregled. Ako se ustanovi da je to propust incv+vestitiora (prikriveni nedostatak) postoji mogućnost da se isti obveže za sanaciju. Ako takva mogućnost ne postoji, riješava se sredstvima pričuve.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Toplinska energija u zgradama vječiti problem!

Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više