martin pita: Ovako...moja majka pusi i otac
...majka otvara vrata stana da
udje zraka i balkonsa i prozore
naime to mojoj dvojici susjeda
smeta i govore da ce radi toga
zvati sanitarnu..dali je to
moguce i kako da postupim na te
prijetnje? (22.3.2014)
Želimorski pita: Mama živi u prizemlju zgrade.Stara i teško pokretna.U zgradi su stanari dvotrećinskom većinom izglasali da se lift rekonstruira i da svi stanari moraju platiti određeni iznos za rekonstrukciju prema kvadraturi stana.Moja mama lift ne koristi nikako.Da li ona mora platiti isto kao i ostali ili manje,ili ne mora uopće sudjelovati u tome? (21.3.2014)
Hermina pita: Vlasnica sam poslovnog
prostora u stambenoj
zgradi.Stan iznad mene i pored
mene su tražili ateste zvučne
izolacije i nisu bili u
redu.Izvođač radova kojeg sam
angažirala da mi napravi
zvućnu izolaciju je izvršio
sve ali atest i dalje ne
prolazi.PItanje:dali ja mogu
da isto tako tražim od stana
iznad mene i pored mene da
isto naprave zvućnu izolaciju
iz svojih stanova,tj,dali ja
mogu da se sad žalim sudski na
njih.Unaprijed hvala. (21.3.2014)
Marko pita: poštovavi molim Vas da mi
samo odgovorite na 2
pitanja 1 brusili su mi
parket radi koritanja
napravili su gore nego što
je bilo oko lajsni su
zadebljanja na nekim
mjestima udubljenja i ako
sam sam iznosio stvari te
ih skladištio i snalazio
za smještaj 5 dana što
su mi obećali da će
popraviti na koji način
mogu to da poprave i ako
je brušeno sa 40 ne sa
100 ili 120 dok garancija
traje molim Vas da me
uputite komu s (21.3.2014)
siniša pita: Poštovani,kako pokrenuti prisilnu
sanaciju krova na stanbenoj zgradi?Na
kojem sudu? Što trebam od
dokumentacije?Kome se obračam?
Unaprijed zahvalan. Siniša Došen (21.3.2014)
Katja pita: mogu li zabraniti postavljanje antene na krov vlasniku stana iz prizemlja (21.3.2014)
Alen pita: Predstavnik sam u zgradi od 44 suvlsnika.Skupio sam preko 50%potpisa za izradu energetskog certifikata na trošak pričuve.Zanima me da li se može to platiti iz pričuve,a ako može treba li 100% ili 50%?Upravitelj navodi da može.U zgradi je 5 stanova vlasnik R.Hrvatska i 1 PBZ.To je veliko izdvajanje pa bih htio da se bude po zakonu.Pozdrav (20.3.2014)
Marica pita: Poštovani,
da li je potrebna suglasnost
stanara stambene zgrade za
ugradnju platforme za invalidnu
osobu.Troškove ugradnje bi
snosila sama osoba s
invaliditetom, sredstva pričuve
ne bi se koristila. (20.3.2014)
MILENA pita: Kako isplatiti naknadu predstavniku stanara u skladu sa zakonom (porez na dohodak) (20.3.2014)
Sonja pita: Poštovani, molim Vas za
odgovor. Prije 2,5 godine
kupila sam stan u zgradi s 3
stana, da li smo obvezni
plaćati pričuvu i naći
upravitelja zgrade? Kada sam
povukla to pitanje da bismo
kako suvlasnici trebali
plaćati pričuvu nisam naišla
na podršku ostalih suvlasnika.
Da li postoje kazne, ako se ne
odredi upravitelj?
Unaprijed zahvaljujem na Vašem
odgovoru. (20.3.2014)
Ive pita: Poštovanje,
Imamo problem sa susjedima koji ne žive na prvom katu. U prizemlju imamo poslovni prostor, u kojem smo atestirali muziku i limitirali radia, kako nebi muzika bila preglasna, no usprkos tome susjedi iznad nas zaljevaju voodm po nasiv vratima, bacaju smeće ispred vrata i sl.
Dali postoji ikakav naćin za riješiti to, osim razgovora i policije? (19.3.2014)
Gordana pita: Na koji način se mogu izdvojiti (odspojiti) od zajedničke kotlovnice i centralnog grijanja na plin? Živim u zgradi s 24 stana i ne želim više plaćati grijanje za stubište kroz cijelu godinu. Želim prijeći na grijanje na električne radijatore, pa me zanima kako da to učinim i da više ne plaćam zajedničku potrošnju za grijanje na plin? (19.3.2014)
ZdenkaM pita: Kod nas u zgradi se po novom pričuva plača uplatnicom koju nam šalje komunalno tako da je sada legalno kao i voda i smeće. Dali ja moram platiti čistačicu u zgradi koja čisti i odvozi smeće van iz zgrade jer nema nikakvog računa sve je na crnjak koa i predstavnik stanara uzima novčanu naknadu bez računa. MORA li se plačati? (19.3.2014)
josip pita: Poštovani, Molim Vas da mi
žurno odgovorite: Da li se
utrošak električne energije za
dizala i zajedničke prostorije
može plaćati iz pričuve
zgrade.Primite srdačan pozdrav. (19.3.2014)
Natalia pita: U zgradi imamo suvlasnika koji
plaća pričuvu kada se sjeti.
Upravitelj mu redovito šalje
opomene čije troškove opomene
plaćamo mi drugi suvlasnici iz
sredstava pričuve. Ti troškovi
opomene mu se nikada ne
naplaćuju, odnosno ne vraća ih
zajedničkim sredstvima. Da li
neredovitog platišu Upravitelj
može ovršiti jednom godišnje
bez obzira na iznos duga? Nama
je svaki iznos duga veliki.
Koji je običaj? (19.3.2014)
alen pita: Poštovani,
6 naš ulaz ima šest stanara od
kojih 2 zive van Hr. Dvoje
stanara su "dobri" sa
upraviteljem i preko njega
dižu novac za vlastite
popravke a prikazuju drugo. Ja
sam penzioner i živim sam pa
me stalno odbe kad tražim
pojašnjenje. Postoji li nečin
da ga (ih) prijavim osim
privatne tužbe za koje nemam
novaca?
Hvala (19.3.2014)
nenad pita: Poštovani,zanima me što učiniti kada si upravitelj zgrade,koristeći vjerojatno bianco uplatnicu potpisanu od pretstavnika stanara i bez znanja istoga, na svoj račun kao pozajmicu prebaci sredstva pričuve zgrade i ta sredstva ne vrača?Riječ je o prilično velikom iznosu.
Zabrinuti stanari
(19.3.2014)
Zainteresiran pita: Živimo u zgradi gdje je potrošnja vode zajednička te se dijeli po prijavljenim članovima.Da li postoji službeno/zakonsko objašnjenje koliko osoba mora kontinuirano izbivati iz stana da bi ju se zakonski moglo odjaviti.Naime u našoj zgradi ljudi se odjavljuju prilikom odlaska na kraća putovanja npr. u vikendice, na more i sl., a tamo provedu 2-3 tjedna pa dodju na par dana pa opet odu ili ponekad ne odu,što znači da se unutar mjesec dana ipak pojave u stanu i znaci koriste vodu,a odjavili su se. (18.3.2014)
Sandra pita: Poštovani, u 90 % stana vodim
se kao vlasnik za koje redovno
plaćam pričuvu. Ostalih 10 %
stana koristim ali nisam
vlasnik, već sam do 2011.g.
bila zaštićeni najmoprimac na
neodr. vrijeme koji je
sklopljen s Gradom. Od 2011.g.
Ugovor o najmu s ugovorenom
zaštićenom najamninom je
proglašen ništavim (pronađen
vlasnik je fizička osoba koja
je umrla i nema nasljednika).
Zanima me tko je u obvezi
plaćanja pričuve za tih 10 %
nekretnine do 2011. g., te od
2011. g. (od tada je vlasnik
pok. osoba). (18.3.2014)
Predrag pita: Vlasnik sam stana u prizemlju
zgrade stare 6 godina.Vec dulje
vrijeme imam problema sa vlagom
na zidovima.Pregledom mAjstora
receno mi je da je lose izveden
prijelaz temelja i zidova.Da li
saniranje moram sam platiti ili moze
iz pricuve.Redovno placam pricuvu i
nitko vise nema istih problema?
Hvala! (18.3.2014)