Branko pita: Poštovani, u našoj zgradi
većini nas vlasnika stanova
donijela je odluku da će
krenuti u postupak etažiranja
zgrade. Dvoje vlasnika stanova
suprotstavilo se takvoj odluci
nas većine. Zanima me: 1.
postoji li zakonski rok do
kada se mora u Hrvatskoj
izvršiti etažiranje stambenih
objekata u kojima ima više
vlasnika stanova. 2. Možemo li
mi ostali vlasnici stanova,
naša većina, napraviti
etažiranje u našoj zgradi bez
pristanka dvoje vlasnika
stanova, odnosno njihove
suglasnosti. Unaprijed hvala. (27.3.2014)
IVAN pita: Poštovani,
Upravitelj naše zgrade zatvara
firmu i odlazi u mirovinu.
Smije li novi upravitelj
utužiti odnosno pokrenuti
postupak ovrhe za dug jednog
suvlasnika koji je nastao za
vrijeme starog upravitelja, ako
mu ovaj preda svu vjerodostojnu
dokumentaciju? (27.3.2014)
Dubravka pita: Poštovani,
Od osam stanova u zgradi 4 su čisto vlasništvo,a ostala 4 u vasništvu Grada Rijeke,a stanari su zaštićeni najmoprimci.Grad neredovito plaća pričuvu pa se ne mogu izvoditi nikakvi veći radovi,a osim toga predstavnik suvlasnika je osoba koja je na temelju lažnih podatak preuzela ''upravu'' također je najmoprimac,a obzirom na ukupnu nadpoovičnu kvadraturu unajmljenih stanova uvijek nadlasaju na vlasnike.Imaju lli osobe tog statusa pravo odlučivanja mimo volje nas vlasnika stanova?
Hvala (26.3.2014)
Šegović pita: Na adresi Ksaver 200 nalazi se šest posl.prostora, vlasnici su zaineresirani za izdvajanje iz sadašnjeg upravljanja jer je pričuva 26 kn/m²mj
Na posl.stambenom kompleksu Ksaver vodi se 9 kućnih br. (195,196,196A,197,199,200,200A,201,202)ukupno 20.564m².
Svi vlasnici na br.Ksaver 200 (268m²) žele izaći iz sustava dosadašnjeg neracionalnog upravljanja i preći kod drugog upravitelja. Pitanje - možemo li to ostvariti legalno i na koj naćin ?
Sa štovanjem–suvl.Ksaver200
(26.3.2014)
željko pita: Kome se treba obratiti ako jedan
vlasnik stana u zgradi sa 58
stanova bespravno prisvoji
zajednički dio svih vlasnika
zgrade (26.3.2014)
Kruno pita: Poštovani! proćitao sam neke odgovore na pitanje dali osoba koja nije suvlasnik u zgradi može biti Ovlašteni predstavnik? Vaš odgovor je bio NE!međutim u Priručniku kojeg je izdala US-SSZ županije Primorsko- goranske u poglavlju Suvlasnička zajednica na str.5 piše "predstavnik suvlasnika ne mora biti suvlasnik u zgradi"Ta se mogučnost u Rijeci često primjenjuje,Tako da ima nekoliko ljudi koji su Ovlašteni predstavnici za nekoliko zgrada! Dali je to suprotno čl. 375 zakona? (25.3.2014)
Dejan pita: Procurila je zajednicka vodovodna instalacija zgrade u ravnini naseg stana. Na poziv predstavnika stanara majstori su kroz nas stan popravili kvar i sad nas terete za troskove popravka dijela koji su razbili u nasem stanu da bi dosli do instalacije. Da li na to imaju pravo ili taj trosak treba ici iz pricuve? (25.3.2014)
Ante pita: Htio bih provesti novi elek. vod od mjerila (koje se nalazi u hodniku) do stana, te u stanu postaviti nove osigurače.Da li je potrebna posebna dozvola ili suglasnost stanara za radove.
(25.3.2014)
Darko pita: Poštovana/i,
Predstavnik stanasra sam u našoj zgradi i pojavilo se pitanje čišćenja kotlova za grijanje.
Kotao se nalazi u malo nezgodnom položaju, a višlji je po dimenzijama tako da dimnjačar u svom radu ajmo reči ima malo teži posao.
Dimnjačar je zatražio da mu ugradimo atestiranu skelu kako bi se omogućio lakši prstup i rad. Da li postoji Zakonska obveza da mo moramo nešto takvo ugraditi?
Hvala (25.3.2014)
Milica pita: Poštovani,
molim Vas kome se u Rijeci
obratiti u vezi sa
subvencioniranjem obnove
fasade i krova(radi se o
obiteljskoj kući)? Naime,
čitala sam da Fond za zaštitu
okoliša i energetsku
učinkovitost subvencionira do
50% obnove iz nepovratnih
sredstava koja daje EU, jedan
dio da će dati i JLS ali
nigdje ne mogu dobiti
konkretnu informaciju o tome
kada i u kojim će glasilima
biti objavljen natječaj, te
tko će ga i pod kojim uvjetima
provoditi.
Molim odgovor.
LP, Milica Pintar (25.3.2014)
Kruno pita: Dali sam kao ovlaštena osoba ovlašten sam potražiti ponudu za popravak na zgradi ako mi se čini da je ponuda koju je ponudio Upravitelj skupa? Iz prakse znam da Upravitelj ćesto nudi skuplje izvođaće od onih koji se mogu naći na tržištu.Jedan suvlasnik mi osporava to pravo i tvrdi da ponude može prikupiti samo Upravitelj!Zahvaljujem unaprijed. (24.3.2014)
Milenko pita: Zahvaljujem na odgovoru o razd.
topline ali molim pojašnjenje o
potrebi suglasnosti suvlasnika-
51% ili 100%?Što ako suglasnost
da samo 30%? Hoće li i oni biti
kažnjeni sa 10-50.000kn iako su
željeli ugraditi razdjelnike a
većina se s time nije složila? (24.3.2014)
Josip pita: Poštovani,
da li trošak sanacije krova
(voda curi u jednom stanu)
snose svi stanari, ili samo
stanari iz ulaza u kojem se
nalazi predmetni stan. Zgrada
ima dva odvojena računa za
pričuvu (za dva ulaza) te se
ulazi vode pod dvije odvojene
adrese, iako je zgrada fizički
jedna cjelina sa zajedničkim
krovom. Molim Vas informaciju
u kojem zakonu ili pravnom
aktu je reguliran ovakav
slučaj.
Unaprijed hvala. (24.3.2014)
Damir pita: U zgradi od 17 stanova i 5
katova smo odlučili ugraditi
lift. Ideja je da troje
suvlasnika isfinancira lift,
uz privolu ostatka suvlasnika
koji bi zajedno činili 51%
suvlasništva. Sukladno čl. 87.
st. 2 ZOV-a to mi se čini u
redu iako sam na ovom portalu
pročitao (Ivan Vrandečić
12/10/2013 9:32) da je
potrebna 100% suglasnost.
Ukoliko bi troje suvlas.
financiralo izgradnju i
održavanje lifta uz 51%
suglasnosti, da li bi imali
pravo zabraniti (zaključati)
ostalim suvlasnicima
korištenje lifta. (24.3.2014)
gordana pita: Stanujem u zgradi od 4 stana i
1 poslovnog prostora Vlasnik
poslovnog prostora plača
pričuvu po kojeficujentu 2 a
mi ostali stanari po
kojeficjentu 1.Vlasniku
poslovnog prostora kvadrati se
računaj duplo čime dobiva 51%u
m kvadratnim te time i večinu
pa mi ostali stanari nemamo
pravo odlučivanja o ničemu.
Kako ima večinu samovoljno se
postavio za predstavnika
suvlasnika i samoinicijativno
prazni nam račun od pričuve za
uređenje svog poslovnog
prostora. Da li to zakon
dopušta? Da li je to moguće (23.3.2014)
Mislav pita: Poštovani,
računi za vodu često nam premašuju 200 kn po članu mjesečno( zajednički vodomjer)!Čak nas i vodovod upozorava o prekomjernoj potrošnji, a kontrolom zajedničkih instalacija nije utvrđeno curenje. Možemo li potpisima većine naložiti periodični pregled vodovodnih instalacija po svim privatnim stanovima zbog opravdane sumnje u curenje vode(čuje se u noćnim satima), i da li je iluzorno očekivati da isti nadoknade štetu uzrokovanu nesavjesnim gospodarenjem?
Hvala.
(23.3.2014)
Jadranka pita: Poštovani
Živim u zgradi s dva ulaza.Od
samog početka(1981.g.) ulazi
su podijeljeni svatko ima svoj
žiro rn.svoga predstavnika
suvlasnika, svoga upravitelja
i svatko posebno rješava svoje
probleme.Da bi se isključio
samo jedan ulaz iz centr.
kotlovnice a za to postoji
tehnička mogućnost da li mora
biti 100% potpisa oba ulaza
ili samo ulaza koji se izdvaja
Hvala
J.Liber (22.3.2014)
Jadranka pita: Suvlasnici su se složili za
isključenje iz centralne
kotlovnice i to potvrdili
svojim potpisom 100%,
napravljen je projekt za
etažno grijanje s dimnjacima
koje bi trebali instalirati
kroz ozračnike.Sada se time ne
slaže desetak suvlasnika od
ukupno 51
Pitanje glasi: Da li za
dimnjake kroz ozračnike treba
100% potpisa-suglasnosti
suvlasnika
Hvala
Jadranka Liber (22.3.2014)
Anđelko pita: Poznato nam je, da je upravitelj zgrade dužan utjerati dug od pričuve. Pitanje je, da li on smije plaćati odvjetničke troškove iz pričuve ili ih mora plaćati s računa svoje tvrtke, tim više, ako sam angažira odvjetnika. On, naime, niti sam piše opomene, niti bilo kakva pisma, niti sam predstavlja suvlasnike zgrade pred Sudom, nego sve predaje odvjetniku. (22.3.2014)
Milenko pita: Ako je Zakonom o tržištu topl.
energije regulirana obveza svih
suvlasnika za ugradnju razdjel.
topline, zašto je potrebno
prikupiti njihove potpise za
početak radova, i kolika je
suglasnost potrebna? 51 ili
100%? (22.3.2014)