Franko pita: suvlasnik sam u privatnoj
neetažiranoj zgradi u kojoj
suvlasnički odnos je 56% prema
44% stanbenog prostora.Nakon
što smo sudskim putem sanirali
krov, zanima me što određuje
udio suvlasnika u tim
troškovima,postotak udjela
stanarskog prostora ili nešto
drugo npr. zgrada je sazidana
na čestici sa idealnom
polovicom vlasništva, isto
tako što određuje postotak kod
diobe okučnice.unaprijed
zahvaljujem (21.4.2014)
Sintija pita: Poštovani!
Živim u zgradi (51 stan) sa zajedničkom kotlovnicom. Vertiklane cijevi centralnog grijanja prolaze kroz svaki stan i zajedničko stubište zgrade.
Koji je postupak ako pojedini stanar želi blindirati radijatore u svom stanu?
Hvala. (21.4.2014)
zorica pita: Molim informaciju po kojem
zakonu ili pravilniku zajednički
djelovi zgrade koji služe za ug.
terasu , na kojoj se ostvaruje
dobit trebaju imati potpise svih
suvlasnika?
hvala (20.4.2014)
Andreja pita: Poštovani,
Zgrada ima 8 stanova,grijanje na struju. Živim u prizemlju i prije dvije godine počela grijati na drva(dimnjačar dao pozitivan nalaz). Na taj dimnjak spojeno je ukupno 5 stanova,međutim jedino ga mi koristimo.Došlo je do pojave tamnih mrlja na stropu u dva stana u dva navrata.Traže da sami saniramo dimnjak, jer ga jedini koristimo, i jer je dimnjak napravljen za samo jedno ložište (promjer 20cm).
Da li popravak ide iz pričuve ili ga moramo sami sanirati? Kome da se obratimo za savjet? (19.4.2014)
Marijan pita: Kako se dijeli zajednicki prostor u stambenoj zgradi, radi se o stambenoj jedinici sa 5 stanova, razlicite kvadrature, da li vecem stanu pripada i veci dio okucnice ili se okucnica dijeli na jednake dijelove koliko stanova ima ?
Hvala unaprijed. (18.4.2014)
Danijel pita: Poštovani,suvlasnici stanova u
našoj zgradi žele napraviti
novu fasadu uz kreditiranje
preko gradskog stambenog.
Predstavnik suvlasnika tvrdi
da je dovoljno da 51% stanova
pristane na takvo kreditiranje
izuzevši poslovne prostore te
iste zgrade. Je li moguće
izuzeti poslovne prostore od
plaćanja i glasanja ako je je
li onda moguće izuzeti i
stambene jedinice?Mogu li
odluke donositi stanari koji
ne plaćaju pričuvu? (17.4.2014)
Ivan pita: Operater je ustvrdio da imam
problema s internetom zbog
prigušenja na parici na pola
puta između TK ormarića u
prizemlju i stana. Zanima me
sljedeće:
1) tko snosi trošak
održavanja/zamjene parice?
Operater, pričuva, ili ja
osobno? Uredba o održavanju
zgrada kaže da iz pričuve ide
održavanje "telefonske
instalacije do mjesta
razdvajanja u stan". Što se
podrazumijeva pod mjestom
razdvajanja u stan - TK
ormarić, ili mjesto samog
(fizičkog) ulaza u stan? (17.4.2014)
Sabina pita: Poštovani,
Može li se otvoriti ugostiteljski objekt
uzgradi koja nije legalizirana, a papiri
su predani na legalizaciju? S tim da je
prostor uređen kao ugoatiteljski objek i
zadovozlljava sve uvjete. Unaprijed se
zahvaljujem na odgovoru. (16.4.2014)
Ivan pita: Poštovani, živim na prvom katu u
stambenoj zgradi (pr+1+2), suvlasnik
na drugom katu ima otvorenu terasu,
te je na istu postavio kamin (roštilj)
na drva. Nekoliko puta smo
upozoravali da nam pada dim i čađa
na naš balkon i prozore, a njegov
odgovor je uvijek da je terasa
njegova i da može radit što hoće,
predstavnik suvlasnika ne želi ulazit
uopće u raspravu sa njim. Zanima
me na koji način zakonskim putem
mogu tražiti da se ukloni taj kamin.
Isti primjer imamo na još jednom
ulazu. Hvala! (16.4.2014)
Silvija pita: Molim vas pomoć. Nigdje ne mogu naći temeljem kojeg propisa je određeno da se pričuva plaća na balkon i vanjsko parkirno mjesto? Ako je to na neki način nametnuto od strane upravitelja, na koji način se isto može promijeniti?
Unaprijed zahvaljujem, (16.4.2014)
IVAN pita: POŠTOVANI, VLASNIK SAM STANA U
STAMB. ZGRADI KOJA BROJI 9
STANOVA.JEDAN OD STANARA JE
SAMOVOLJNO PRISVOJIO
ZAJEDNIČKI PROSTOR BEZ
PITANJA, PROMJENIO VRATA TE
NAMJERAVA GA PRETVORITI U
NEKAKAV PRIVATI BIZNIS.
PREDSTAVNICA STANARA SE NE
ŽELI SVAĐATI S NJIM TE KAŽE DA
ĆE SE SVE TO SREĐIVATI NA
SUDU. MENE ZANIMA NA KOJI
NAČIN BI TREBALA PREDSTAVNICA
NAS OSTALE UPOZNATI SA TIM, I
KAKO BI TO SVE PRAVO I
ZAKONSKI TREBALO IZGLEDATI AKO
SE IDE U ZAJEDNIČKU TUŽBU?
UNAPRIJED HVALA (15.4.2014)
Marija pita: Da li se iz pričuve može platiti
krovni prozor, ako suvlasnik u
zgradi nema drugih prozora? Da
li se krovni prozor smatra
dijelom krova? (14.4.2014)
Šimun pita: Poštovanje,
imamo slučaj u zgradi sa 4
stana da jednom suvlasniku
prodire vlaga kroz djelomično
ukopani zid u sobu. Međutim,
tu sobu on tek treba
legalizirati i uredio ju je na
svoju ruku , te soba nije
ucrtana u etažni elaborat. Da
li taj suvlasnik ima pravo
tražiti sanaciju te sobe iz
pričuve? Ostali suvlasnici se
ne slažu s time budući je on
tu sobu uredio na svoju ruku i
svojevoljno ušao u njen
posjed?
Zahvalan (14.4.2014)
K.G.S. pita: Koliki je postotak potpisa suvlasnika potreban da bi se zelena površina oko zgrade prenamijenila u terasu kafića koja time od zajedničkog postaje vlasništvo isključivo jedne osobe, vlasnika kafića ?(koji čl. Zakona to reguliraju) Da li je to redovan ili vanredan posao ? Hvala (14.4.2014)
gordana pita: Da li je stanaru stambene zgrade koji je u garaži koja je sastavni dio zgrade otvorio autopraonicu i pri tome koristi zajedničke dijelove zgrade (prolaz koji vodi u dvorište do parkirnih mjesta) dvorišna vrata, pročelje zgrade na kojem su postavljene svijetleće reklame i ogramna tabla sa cjenikom usluga)bila potrebna suglasnost svih suvlasnika zgrade.
Radno vrijeme autopraonice je svaki dan od 08 - 18 sati, a kućnim redom je zajamčen red i mir od 15,00 do 17,00 sati. (14.4.2014)
A.B. pita: Postovani,
Vlasnik sam stana u suterenu u
zgradi od sedam katova, ja i
moji susjedi povise mene smo
se dogovorili da investisamo u
prosirenje nasih balkona.Na
istoj cestici zemlje nalazi se
jos jedna zgrada sa posebnim
ulazom i adresom.
Koliki postotak suglasnosti
trebamo imati da bismo mogli
ishoditi gradjevinsku dozvolu,
i dali nam treba suglasnost
stanara iz susjednog ulaza. (14.4.2014)
Sanja pita: Poštovani
Zanima me da li stambena zgrada
(konkretno stambena zgrada
R.Bićanića u Zagrebu)
može osnovati udrugu suvlasnika
stanara te stambene zgrade? (14.4.2014)
Valerija pita: U zgradi u jednom zagrebačkom kvartu dijelim zid s većim stanom u kojem je trenutno podstanar. S obzirom na to da je sam i student, skoro svaku noć mu netko dolazi, i onda počinju noćni razgovori, ponekad praćeni glazbom, vrištavim smijehom i sl., od 23 sata pa do sitnih jutarnjih sati. Kako je moj stan garsonjera i dn. boravak mi je ujedno i spavaći dio, a zidovi su takvi kakvi su, sve čujem i ne mogu spavati. Pokušala sam sve, on se stiša 10 min. i nastavi po starom. Molim savjet. Hvala! (14.4.2014)
Tanja pita: Postovani kako stati na kraj
pretstavniku stanara koji radi sve na
svoju ruku i stanari nemaju.na uvid
nista o njegovim radnjama.
Sastanak nije odrzan od kad zivim u
zgradi.A najveci problem sto je
vecina stanara starija populacija
kojom on manipulira. kad izvodi
radive na zgradi uzima ljude na crno
da mu rade izvodi manevre s nasim
novcem bez naseg znanja Sto se tu
pravno gledano moze napraviti i dali
ga mozemo prijavimo financiskoj
insp. Da ga oni provjere. Hvala (12.4.2014)
Krešimir pita: U zgradi s 5 katova gotovo svi vlasnici stanova žele ugraditi lift koji bi išao s vanjske strane zgrade (dvorišne)ali pristup do njega bi bio na međukatu stubi. tako da se opet moraju koristiti stepenice. Lift bi mi prolazio pored balkona te bih izgubio dio svjetlosti, dobio dodatnu buku i stubište izgubilo dio svjetl. i prozračivanja. U zgradi žive starije osobe i osoba s malim invaliditetom (može hodati).Žele me tužiti jer ne želim pristati. Smiju li to i mogu li raditi lift bez mog pristanka? (11.4.2014)