Violeta pita: VIDEO NADZOR

1.Koliko je predstavniku
stanara potrebno glasova
suglasnosti za investiciju
video nadzora (51% ili 100%)?
2.Da li ima zakonsko pravo
postaviti skrivene kamere za
koje suvlasnici ne znaju gdje
su postavljene? Po njegovom za
te kamere će znati samo on i
ljudi koji su ih postavili.
Zanima me s kojim pravom on
misli da to može?
3. (10.3.2014)

Za postavljanje video nadzora bila u pravuilu je potrebna suglasnot svih suvlasnika.
Predstavnik ne smije postavljati Skrivene kamere kamere bez upoznavanja svih suvlasnika. Poziciju ne moraju znati treće osobe koje nisu suvlasnici u zgradi.

ana pita: Moj otvoreni balkon je ujedno i dio krova stanova koji se nalaze ispod tog balkona (zgrada se sužava terasama i balkonima prema vrhu).Stanu ispod odnekud curi i sada predstavnik stanara traži od mene ili da se odreknem tog balkona ili da popravak snosim ja. Znači na njega se slijevaju samo oborinske vode koje nisu uzrokovane protokom vode u kućanstvu. Štoviše ispod mog balkona je instalirana cijev koja "kupi" vodu s otvorenog balkona koji je na višem katu isto tako otvorenog balkona. (10.3.2014)

ODGOVOREMNO JE BEZBROJ PUTA NA OVAKVA PITANJA. OTRAŽITE ODGOVOR!
Jedino što vam možemo kazatai; Ako je stanje posljedica korištenja balkona, trošak snosite osobno, a ako je posljedica erizije, trošak ide na pričuvu.

Mato pita: Dali je obavezno energetsko certificiranje stambenih zgrada s obzirom na budući pristup bezpovratnim sredstvima Fonda za poticanje energetske učinkovtosti (obnova fasade i sl.)ili se može prijaviti za navedena sredstva bez energetskog certifikata zgrade. Pitam zbog toga jer predstavnik stanara inzistira na cetificiranju zbog pristupanju navedenoj subvenciji FZOEU koji još nemaju točno definirane uvjete natječaja. (10.3.2014)

Da , ako se želi ići na natječaje za sufinanciranje. To su uvjeti koje traži FZOIEU.

Mladen pita: procurio nam je sifon na terasi
zgrade,upravitelj je poslao
majstore i svog covjeka kao
nadzorni organ,ugradili su novi
sifon nestrucno i opet je nakon
prve kise procurio,voda se
slijeva niz zid zgrade. Ne
priznaju nam reklamaciju i zele
slati nove majstore na nas
racun. sto uciniti? (10.3.2014)

Najbolje je angažirate stručnu osobu koja će utvrditi nedostatke. Te nedostatke fiksirajte kao dokaz. Potražite vi sami nmajstore i ispostavite račun upravitelju ili prethodnom izvođaču. Ako ne prihvate račun , možete ih prisilitin sudskim putem

Dušan pita: Godišnje financijsko izvješće,
suvlasnicima za zgradu, po kom
obrascu se izrađuje. Dali se
izviješće suvlasnicima daje na
prihvaćanje. (9.3.2014)

Nema obrazca. Izvješće može biti u bilo kojem obliku. Bitno je da se razumije. Sve nelogičnosti ili nepravilnosti svaki suvlasnik može ocjenjivati. Ako primjeti da ima štetnih događanja, radnji ili neporavdanih troškova, Može zahtjevati postupak za naknadu štete od strane odgovornih osoba. To može biti neki od suvlasnika, predstavnik suvlasnika ili upravitelj.

nada pita: cijenjeni,
prijateljica koja ima veliki
stan želi prodati 1-2 sobe ,jer
želi ostati u ulici gdje je
odrasla.Kako se to pravno
najbolje rješava?Suvlasništvom?
Da li može prodati veliki
podrum trećoj osobi? Srdačan
pozdrav i unaprijed hvala! (8.3.2014)

Sve ono što je njeno vlasništvo može prodati, pokloniti ili otuđiti bez pitanja bilo koga drugoga.

Krešimir pita: Jedan sam od vlasnika stana u poslovno/stambenoj zgradi, u kojoj je još 100 tinjak suvlasnika. Prilikom kupnje stana rečeno nam je da će u istoj biti samo tihe djelatnosti/obrti. U međuvremenu se jedan poslovni prostor pretvara u ugostiteljski objekat/kafić.
Dali se kafić može otvoriti u stambeno/poslovnoj zgradi bez suglasnosti svih suvlasnika.? Naime moj je stan odmah iznad kafića i znam što me očekuje ako kafić proradi. (7.3.2014)

Već smo ranije odgovarali na slična pitanja!
Može, ali mora ispunjavati sve uvjete. Ako ih ne ispunjava, potražite zaknsku zaštitu putem suda.

pita: Radi se o limenci na Borongaju.
Zaštićeni sam najmoprimac MORH-
ovog stana a otkup je u
postupku. Predan zahtjev i
papiri u redu. Dio fasade koji
pripada mom stanu u kritičnom
je stanju jer je stan na čošku
zgrade. Predstavnica stanara ne
dopušta upravitelju sanaciju a
fasada je u fazi urušavanja.
Imamo sredstava na računu ali
ona kaže da ne želi svoj novac
trošiti na druge. Napominjem da
je do oštećenja došlo
isključivo zbog elementarnih
nepogoda. Prisiljava nas na
ugradnju vodomjera. (7.3.2014)

Limenke su poznate i široj javnosti i zahtjevaju nužne sanacije u cjelosti. Nema smisla da se parcijalno pristupa djelimičnim sanacijama.
Što se tiče predstavnice, očigledno je da je pogrešno shvatila svoju ulogu. Ona ne smije samovoljno odobravatin ili zabranjivati. Mora ostupati sukladno ovalstima iz međuvlasničkog ugovora. Za takve slučajeve, dužna je informirati sve suvlasnike i predložiti da se osiguaju sredtva za sanaciju ili rekonstrukciju fasade i kad se ispune ti preduvjeti dati nalog upravitelju za izvršenje.
I uopravitelj bi trebao pregledati zgradu i dvati prijedloge suvlasnicima

Ivana pita: Poštovani, 3 stana, 3 suvlasnika. Jedan od stanova se adaptira i kroz taj stan prolazi glavni dovod za struju za druga dva stana. Da li vlasnik adaptiranog stana može samoinicijativno prekinuti dovod struje za ta dva stana ili da sudskim putem traži micanje glavnih kablova što bi rezultiralo i micanjem mjernih satova. Tko bi snosio troškove, ali sve troškove i micanje sata i micanje kablova i sve popratne radove. (6.3.2014)

Pošto je zgrada izrađena po projektu gdje se nije predviđao drugi način opskrbe strujom , morate sve ostaviti u prvobitnomn stanju ili o vlastitom trošku izmjestiti instalaciju na neškodljiv način za ostale. Ne smijete prekidati dovod struje u druga dva stana.

Branko pita: Poštovani,Uređujem stan.Naišao sam na trule grede međukatne konstrukcije.Dodatni problemje nastao kad je susjed ispod našeg stana porušio pregradni zid na kojem su su ležale drvene grede duljine 6 m. Kuća je stara 150 godina i bojimo se urušavanja međukatne konstrukcije. Obavješten je upravitelj zgrade ali se javlja kako bi riješili problem. Šta dalje? Hvala (6.3.2014)

Veliki problem koji će zahtjevati značajna financijska sredstva . Izdatak za sve suvlasnike jer se radi o međukatnoj konstrukciji koja je zajednička. Ozbiljno se potgridite da se uz pomoć stručnjaka građevinske struke pristupi rješavanju problema.
To vam je vaš uopravitelj mogao već do sada kazati.

ovlasteni pita: POSTOVANI

IMAMO PROBLEM SA TVRTKOM B-NET CIJI SU KOOPERANTI ISKOPALI RUPU NA SJEVERNOJ STRANI NEBODERA I SADA SU PROVUKLI SVOJU INSTALACIJU ..
MEDUTIM SADA MENE I STANARE ZANIMA DALI ONI ILI BILO KOJI DRUGI IZVODACI KOJI ZELE SVOJU INSTALACIJU PROVUC KROZ STUBISTE NEBODERA IMAJU PRAVO ILI MORAMO MI STANARI O TOME ODLUCIVATI ,AKO DA U KOJEM POSTOTKU

INSTALACIJE SU ZA TELEFON ,INTERNET I TV (6.3.2014)

Nitko nema pravo bez suglasnosti suvlasnika izvoditi takve radove.
Već smo u više navrata ukazivali na činjenicu da svaki suvlasnik na neškodljiv način za ostale može koristiti zajedničke dijelove i uređaje.
Kad je u pitanju infrastruktura za telekomunikacije usluge, gotovo svakoj zgradi postoje kanali kroz koje se može instalirati i više provodnika signala. Tek, ako se ne može na taj način, traži se najmanje škodljiv način za postavljanje dodatnih instalacija.

mirjana pita: da li je sanacija metalne konstrukcije sa krova stambene zgrade, sanacija oštećenja pokrova te drvenih izlaznih vrata sa tarase vlasnika stana(koja su dijelom istrunula i voda prodire između štoka i zida u stan i vlaži)obveza popravka vlasnika stana ili iz sredstava pričuve zgrade?hvala (5.3.2014)

Pokrov i metalna konstrukcija su zajednički dijelovi (održava se sredstvimapričuve) a vrata su vaše osobno vlasništvo (vaša obveza).

Tomislav pita: Što je obaveza plaćati iz zajednićke prićuve.

Dali se plaća i redovno održavanje dimnjaka koji se koristim na kruto gorivo, dimnjačar je u obavezi od 1.9. tekuće do 31.5. naredne godine čistiti jednom mjesečno i on to radi i ispostavlja račun za to čišćenje.
Predstavnik to odbija platiti što da radim.
(5.3.2014)

Čišćenje dimnjaka plaća onaj tko ga koristi. Ako ostali stanari ne koriste dimnjak, dužni ste vi osobno snositi daj trošak.

zilic pita: Poštovani, živim u stambenoj zgradi u čijem prizemlju je otvoren kafić.Vlasnik je sam bez suglasnosti stanara probušio rupe u vanjskomzidu i tu ugradio ventilaciju pošto se u kafiću puši. Da stvar bude gora ti ventilatori pušu izravno na ulazna vrata naše zgrade, niti
1m od ulaza.Smrad je neopisiv, fasada na novoj zgradi u prostoru oko ventilatora je crna. Da ne govorim da je na istom tom mjestu i ventilacija wc-a, koja također puše na ul. vrata zgrade. Sanitarna kaže sve ok. Kome se obratiti? (5.3.2014)

Već smo bezboroj pjuta ukazali da je to problem koji se riješava prijavom sanitarnoj inspekciji. Tražite pismeno očitovanja saniztarne inspekcije. Ako to ne daje rezultat , morate svoje pravo potražiti sudskim putem.

Marjan pita: Poštovani!
Imamo problem s predstavnikom stanara koji jednostavno hoće da bude sve po njegovom premda da svi a doslovno svi su kontra njegovih odluka.npr nesvidja mu se reklama u haustoru od lokala koji je u dvorištu i silom je hoče maknuti.Komunalno redarstvo kaze da je to naša stvar jer se nalazi na nasoj parceli a nitkom od stanara ne smeta.Čak i korisnici gradskih prostora nemaju ništa protiv toga).U grdaskom uredu su nam rekli da pitamo korisnike za mišljenje a oni nemaju nista protiv. (4.3.2014)

Možda predstavnik ima ispravan stav, ali način na koji postupa nije legalan. Naime, ako netko od suvlasnika na zajedničke dijelove koristi za promidžbu radi ostavrivanja osobne koristi, dužan je tražiti suglasnost svih suvlasnika. Suvlasnici mogu uvjetovati takve poslove određenom naknadom suvlasnčkoj zajednici.

siniša pita: Živim u zgradi sa 4 ulaza sa po 22 stana. U našem ulazu suvlasnici uredno plačaju pričuvu i čuvamo zgradu od oštećenja i drugih oblika uništavanja, dok u drugim ulazima nije takav način.Naš ulaz je u plusu već godinama dok druga 3 ulaza su u minusu po nekoliko desetina tisuća kuna i nismo u mogučnosti izvesti veće investicije tj. termo fasade. Dali je moguće podjeliti zgradu da svaki ulaz raspolaže svojim novcem i ima svog predstavnika.
Hvala (3.3.2014)

Svaki ulaz može održavati samo one djelove koji su isključivo u njihovoj namjeni (svoje dizalo,stubište opremu za zaštitu od požara i sl. Ostale zahedničke dijelove održavaju zajedničkičkim sredstvima sukladno Uredbi o odr4žavanu zgrada (fasada krov , infrastruktura...).

Mario pita: Na kuci s sest stanova, novogradnji,
namjerava jedan od vlasnika samovoljno
promijeniti originalnu ogradu balkona
koja je bez prekida, znaci u biti jedna
ograda, a balkoni podjeljeni samo s
staklom.
Budući da bi bio narušen vanjski izgled
zgrade, i to sve bez
konzultacije/pristanka ostalih 5
suvlasnika, kojoj nadležnoj instituciji se
obratiti zbog prijave tih nepravilnosti-
građevinskoj inspekciji ili koji zakon
regulira pravilo o ovome?
Također, koje su sankcije predviđene za
ovakve slučajeve? (3.3.2014)

Tražite mišljenje građevinske inspekcije.

VESNA pita: predstavnik stanara je i vlasnik i direktor firme koja je upravitelj zgrade, dali je to zakonski ispravno,zar to nije sukob interesa?
hvala vesna (3.3.2014)

Ako su to suvlasnici odlučili nije upitno.

VESNA pita: nisam plaćala pričuvu(zbog financ.situacije, kada se popravi situacija sve ću platiti)dali me upravitelj zgrade može utužiti ili ostali suvlasnici?
hvala (3.3.2014)

Da. Bilo bi dobro da se javite predstavniku ili upravitelju sa nekim jamstvom da ćete podmiriti obveze. U suprotnom , sud vam može donijeti rješenje za podmirenje duga stalim troškovima

kristina pita: Pozdrav, živim u stanu čiji sam
ja vlasnik, iznad mene je stan
nedavno kupila arhitektonska
firma. Buka od 8 - 16 sati
postaje nepodnošljiva. Postoji
li nešto što mogu učiniti? (3.3.2014)

Svaki suvlasnik svoj posebni dio (stan ili poslovni prostor) smije koristiti na neškodljiv način za ostale.
Ako u vašem slučaju vlasnik postupa suprotno toj zakonskoj odredbi, možete tražiti zaštitu. Prvi korak je mjerenje buke koji može izvršiti sanitarna inspekcija. Ako to ne bude dovoljno pokrećete sudski postupak protiv vlasnika prostora.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više