marko pita: Poštovani,živim u stanu koji je u vlasništvu države,državnom proračunu se plaća najamnina.Zanima me da li je onda stanouprava dužna zamijeniti kadu koja je već toliko stara i trula da je na jednom mjestu i procurila.
Hvala (28.4.2014)
Davor pita: Predstavnik suvlasnika nam je nezakonito izabran 2009 god.
Sklopio je ugovor o održavanju sa Upraviteljem
Zbog neplaćanja pričuve, protiv mene je Upravitelj 2012. godine pokrenuo sudski postupak.
Prvostupanjska presuda je rješena u moju korist (nelegitimnost predstavnika suvlasnika).
Upravitelj se žalio Županijskom sudu, prilažući gradsku odluku od 2008. god.
kojom je ovaj Upravitelj određen za prinudnog Upravitelja svih zgrada u gradu.
Može li se ova odluka grada ovdje primjeniti
(28.4.2014)
darko pita: Uselili su se tako što su
provalili u dva gradska stana i
srušili pregradni zid i
napravili kao jedan.Dali je
potrebna suglasnost stanara da
se to može napraviti i tako
useliti. (27.4.2014)
sandro pita: Potkrovlje u stambenoj zgradi je etažirano i podjeljeno na nepravedne djelove bez znanja dvoje suvlasnika i tako smo dovedeni pred gotov čin a da nigdje nismo stavili naš potpis ili suglasnost, ali ne pristajemo na upis tih djelova potkrovlja pod naše vlasništvo jer je cijelu tu prevaru osmislio i u svoju korist okrenuo predstavnik stanara koji već sad u potkrovlju ruši i gradi zidove bez ikakvih dozvola ili suglasnosti. Zanima me kome se obratiti i kako spriječiti takvo prisvajanje kvadrata. (27.4.2014)
Ivan pita: Zivim u stambenoj zgradi, 5 katova cca 25 stanova. Osobno zivim na drugom katu , zgrada ima zajednicko stubiste ( jedno ) i lift. U sklopu stana bi otvorio hostel sa 6 kreveta. Zanima me da li je potrebna suglasnost ostalih stanara zbog koristenja stubista i lifta ? (26.4.2014)
hana pita: Poštovani,
planiram obnovu stana s određenim preinakama tlocrta, jedna je opcija proširivanje sobe na područje balkona, a druga djelomično rušenje nosivog zida ukoliko stručnjak za statiku procijeni da je dopušteno. Znam da mi je potrebna gađevinska dozvola za obje intervencije, no zanima me potrebitost suglasnosti stanara za radove? Ako stručnjak procijeni da se smije rušiti, mogu li stanari blokirati dobivanje građevinske dozvole? (25.4.2014)
ana pita: Poštovani,
Skinula sam radijatore prije 10. godina i uredno plaćam paušal za grijanje, da li ja moram sudjelovati u uvođenju razdjelnika tj. da li moram ponovno staviti radijatore zbog razdjelnika i da li mogu ostati na tome da plaćam paušal kao i do sada. Hvala
(25.4.2014)
nikola pita: Poštovani,zanima me dali
postavljanjem tende na balkon radi
zaštite od sunca,kršiimo autorska
prava od arhitekta i dal kršimo koji
drugi zakon? (25.4.2014)
Ivan pita: Poštovani, živim u zgradi sa 4 etažirana stana. Nemamo pričuvu niti upravitelja. Potrebno je sanirati krov međutim vlasnici suterena i prizemlja ne žele učestvovati u sanaciji. Postoji li način da ih se prisili na sanaciju odnosno na učestvovanje u troškovima? (24.4.2014)
Leonardo pita: Zbog smanjene pokretljivosti
radio bi fasadni lift na zgradi
od 4 kata koji bi zbog
nemogućnosti drugačije izvedbe
služio samo meni. Trebam li
suglasnost ostalih stanara
obzirom da to radim o vlastitom
trošku a ne iz pričuve.
Unaprijed hvala (24.4.2014)
ivana pita: Poštovani,imam psa u stanu u
stambenoj zgradi.Predstavnik
stanara je pokrenuo anketu
kako bi se suvlasnici
izjasnili jesu li ili ne za
moje držanje psa u stanu.Pas
nije agresivan(živi u stanu s
djetetom od godinu
dana),odgojen je, ne laje, ne
vrši nuždu na neprimjerenim
mjestima itd. Ima li on pravo
meni zabraniti držanje psa u
privatnom stanu?
Također,nikada nisam primila
nikakvu primjedbu na psa, nego
je anketa samo
osvanula(rezultati još nisu
gotovi).Što da učinim? (23.4.2014)
Zlatko pita: Imam kuću građenu prije 1968,u sastavu kuće su poslovni prostor,potkrovlje i haustor.Dali mogu zasebno etažirati svaki od ovih prostora jer imam namjeru prodati poslovni prostor.Dali mogu ovaj haustor prenamjeniti u manji poslovni prostor.Unaprijed hvala. (23.4.2014)
Marko pita: Da li fasadni bojler ispušta plinove štetne za stanare koji žive iznad fasadnog dimnjaka, npr. ja sam na prvom katu, a iznad su još četiri kata sa balkonima i prozorima? Da li trebam dozvolu od svih stanara koji žive iznad? (23.4.2014)
marko pita: Zanima me dali u stambenoj zgradi pravo glasa imaju podstanari ili samo vlasnici stanova. (23.4.2014)
Drago pita: Postavio bih radioamatersku
antenu na ravni krov zgrade i
htio bih to izvesti po svim
zakonima. Imam dozvolu od
HAKOM za postavljanje i rad s
radioamaterskom postajom na
navedenoj adresi. Što još
trebam i od koga (suvlasnici
zgrade, Općina...) da bi
postavio antenu i proveo
kabele po fasadi zgrade jer
drugog načina nema. Hvala (23.4.2014)
TOMISLAV pita: NOVI SAM PREDSTAVNIK U ZGRADI
U KOJOJ ZIVIM, A KOJA JE
PODIGLA POVEĆI KREDIT ZA KROV,
ETAŽIRANJE... U VRIJEME BIVSEG
PREDSTAVNIKA. BANKA JE SA
BIVSIM PREDSTAVNIKOM I
UPRAVITELJEM ISTI PODPISALA NA
10 GODONA I U JEDNOM ČLANKU
NAVELA DA SE DOK GOD TRAJE
KREDIT UPRAVITELJ NEMOŽE
MJENJATI. UPRAVITELJ JE ISTI
ČLANAK DOBRO ISKORISTIO STIM
DA SI ISPLACIJE VISE OD
11000KN GODISNJE. USPJEO SAM
SMJENIT PREDSTAVNIKA ALI NE I
UPRAVITELJA! STA NAPRAVITI?
DALI BANKA SMIJE SASTAVLJAT
TAKVE ČLANKE? (22.4.2014)
NATAŠA pita: Poštovani,
mogu li hitne intervencije
upravitelja Gradsko-stambeno
komunalno gospodarstvo odbiti
doći na intervenciju zbog
curenja vode u kupaoni (negdje
u zidu) jer im predstavnik
stanara odbija dati
dopuštenje? On, predstavnik
stanara,tvrdi da se radi o
loše izvedenim
vodoinstalaterskim radovima od
prije 7 godina i to samo na
temelju činjenice da je to,
kako on kaže, "radio privatni
loš majstor na našu
inicijativu"?
Kome se obratiti?
S poštovanjem,
Nataša Belamarić (22.4.2014)
Ivan pita: Poštovani,
Upravitelj naše zgrade više od
5 godina nije opominjao niti
utuživao jednog suvlasnika.
Nastao je veliki dug cca 10000
kn. Sada ostali suvlasnici
žele da upravitelj pokrene
prijedlog za ovrhu, ali se
upravitelj nećka i tvrdi da za
prijedlog za ovrhu ostali
suvlasnici (njih preko 50 %)
trebaju dati svoj potpis i OIB
na nekakvom dokumentu (punomoć
ili sl,) pa tek onda on može
preko javnog bilježnika uz
vjerodostojnu ispravu
pokrenuti ovrhu. Da li je to
točno? (22.4.2014)
Tere pita: Poštovanje,zanima me dali predstavnik stanara (koji živi na zadnjem katu),može i smije u 3 godine dva puta popravljat krov i trošiti novce zajedničke pričuve,BEZ znanja,suglasnosti i potpisa ostalih stanara?Hvala! (22.4.2014)
goran pita: Kupio sam stan u suterenu i
suvlasnik sam dvorista kao i
vlasnici jos cetiri stana u
zgradi. Parkiraju mi tik uz
prozor te su postavili stol i
klupu uz zid moga stana. Imaju
li pravo na to ??Ako ne, koliko
se moraju odmaknuti od zidova?
Hvala!! (21.4.2014)