Maja pita: Vlasnica stanara, ujedno i
vlasnica garaže iznajmila je
garažu ljudima koji ju koriste
kao skladište i šupu.
Svakodnevno počinju s lupanjem
u 5 sati ujutro, ponekad oko 6
i to od ponedjeljka do
nedjelje. Zamolili smo ih da
se stišaju jer ne možemo
spavati, ali oni su se
oglušili. I vlasnicu smo
zamolili za rješavanje ovog
problema, ali nju nije briga
za to dokle god dobiva novce
od dotične gospode. Više ne
znamo što da radimo jer svaki
dan imamo buđenje u 5 sati, a
lupanje traje i do 23h navečer (18.5.2014)
Ivko pita: Ustavna odredba je da je plaćanje metra kvadratnog stana i poslovnog prostora po istom koeficijentu. kako je moguce da Zupanijski sud donese presudu suprotnu odluci Ustavnog suda RH. Sto napraviti, kome vjerovati, u koga se pouzdati (18.5.2014)
Vera pita: Poštovani, je li moguće da pričuva ode u zastaru zbog sporosti suda?
Naime upravitelj je u travnju 2010. ishodio rješenje o ovrsi za pričuve od siječnja 2009 do ožujka 2010 - dakle pravovremeno. Suvlasnik je u roku podnio prigovor na to rješenje zbog kršenja ugovora o upravljanju i međuvlasničkog ugovora.
Sud tek u lipnju 2014 saziva ročište. Može li se suvlasnik pozvati na zastaru, jer je prošao zastarni rok od 3 godine? Unaprijed hvala.
Vera (16.5.2014)
Ana pita: Poštovani,
Čitajući vaš portal, shvatila sam da se MVU potpisuje između upravitelja i suvlasnika.Kako postupiti ako zgrada nema upravitelja.
Hvala (16.5.2014)
K.P.B. pita: Stanujemo u stanu na četvrtom
katu, iznad kojega je cijelom
površinom terasa. Na nekoliko
mjesta u stanu nam vlaže
zidovi te se stvaraju
plijesni. Predstavnik stanara
nam je rekao da ga zovemo
jedino ako bude bas curilo ili
kapalo sa stropa. Imamo li
pravo na sanaciju terase iz
sredstava pričuve, i kome da
se obratimo za pomoć? Hvala! (16.5.2014)
tamara pita: molim za pomoć.Stanari bi htjeli tužiti investitora zgrade radi loše izvedbe i velikih propusta. Koja je procedura i da li je isplativa? Firma inv. je u gubitku
(15.5.2014)
Davorin pita: Vlasnici garaža ne posjeduju stanove u istoj zgradi i obratno.Garaže nemaju mogućnost korištenja zajedničke infrastrukture stanova.Koriste samo priključak struje za garaže.Do sad se struja garaža plaćala iz pričuve, sad je predstavnik odlučio da vlasnici plaćaju sami (troškovi isti).Službeno brojilo elektre je jedno za garaže i vodi se na stambenu zgradu.Kako suvlasnici mogu zaštititi svoje interese da ne plaćanju struju sami, iako plaćaju režije stubišta?Mogu li se odvojiti? (15.5.2014)
greg pita: Pozdrav! Doselio sam se u novu
zgradu u kojoj tv antena nije
priključena (sliku dobivam preko
sobne). Predstavnik stanara nema
pojma kome se obratiti da nam
postojeću na krovu spoje...MOlim
pomoć! Hvala! (14.5.2014)
Samo pita: Poštovani,
Kao pravna osoba kupili smo
stan na adresi M.Gupca 4,
Vrbovec.
U stanu nitko nije živio prije
naše kupnje a i od kada smo ga
mi kupili ne živi nitko i
radijatori su isključeni.
Račun za plin (grijanje) nam
dolazi svaki mjesec.
Prijašnjem vl. koji je isto
bio pravna osoba računi za
grijanje nisu dolazili osim
paušala. Upravitelj zgrade je
ukupan iznos potršnje zgrade
rasporedio na sve stanove bez
obzira da li se plin troši ili
ne. Da li smo u obvezi platiti
plin koji nismo potrošili? (14.5.2014)
Božena pita: Vlasnici jednog stana su utuženi zbog ne plaćanja pričuve. Odvjetnik je stao jer ne može dobiti OIB od dvoje suvlasnika. Zanima me da li ima zastare kod takvih slučajeva, i od kad se računa (14.5.2014)
Adem pita: Poštovani,zanima me kao
predstavnik stanara prilikom
planiranja sastanaka sa
ostalim suvlasnicima.Oni koji
ne žive,a posjeduju stan u
zgradi dali ih moram pisanim
putem obavještavati za
sastanak koji ce se održati,i
koji je zakonski rok za takav
poziv?Pošto ne žele da
surađuju a pozivaju se na
zakonske odredbe. (13.5.2014)
josip pita: Poštovani, u Zadru Upravitelj
nama suvlasnicima stanova u zgradi nude povezivanje knjiga položenih ugovora sa zemljišnim knjigama-etažiranje, gdje se spominje rok do kraja 2015.god.
Da li smo mi suvlasnici obavezni to napravit?
Zgrada je izgrađena prije 1968.god.
Pozdrav (13.5.2014)
Tomislav pita: Da li se zamjena prekidača za rasvjetu u stubištu financira iz zajedničke pričuve ili se svaki stan brine o prekidaču koji se nalazi najbliže stanu?
U kojem slučaju je stanar dužan samostalno financirati zamjenu prekidača za rasvjetu u stubištu, odnosno zajedničkim prostorima?
Hvala (13.5.2014)
marina pita: Poštovani,
tko je odgovoran za kontrolu
vodomjera- baždarenje, svaki
stan ima svoj vodomjer ali su
razlike cca 20 m3 u odnosu na
glavni vodomjer. u Vodovodu su
rekli da oni ne kontroliraju
naše nego svoj glavni
vodomjer. Tko bi mogao
pregledati i utvrditi valjanos
naših vodomjera. hvala. (13.5.2014)
Petar pita: Kome se može tužiti upravitelj zgrade ako radi mimo Zakona o vlasništvu.
Izvršena je kompletna zamjena krovišta koje je djelomično curilo pa se mogla izvršiti parcijalna popravka.Ukupni trošak je bio oko 150 000 kuna što premašuje godišnju pričuvu.Da li je za odluku bilo potrebno skupiti sve potpise suvlasnika.Povjerenica ja na moj upit rekla da je upravitelj rekao da je za odluku potrebno 61 posto glasova što nigdje ne piše,napominjem da dio stanara nije potpisao ali su se radovi izvršili. (13.5.2014)
Marina pita: poštovani, živimo u zgradi od
6 vlasnika (3 stambena
prostora i 3 poslovna
prostora). Da li moramo imati
pričuvu pošto su svi prostori
osigurani zbog kredita, pa i
hodnik. Ako moramo postoji li
mogucnost da se dogovorimo
između sebe za visinu pricuve
i da sami otvorimo račun na
koji čemo uplaćivati, nešto
kao udrugu?
Hvala
(13.5.2014)
Jelena pita: Ja nisam vlasnik stana, već
moj suprug ali su me izabrali
za predstavnicu. GSKS traži
izmjenu aneksa međuvlasničkog
ugovora, da se izabere
suvlasnik koji može
opunomoćiti treću osobu. Na
taj bi se način udovoljilo i
prisilnoj zakonskoj odredbi i
želji suvlasnika. "Dužnost nam
je upozoriti da u protivnom
odgovarate za moguće štetne
posljedice nevaljanosti odluke
o izboru predstavnika odn.
ništetnosti anexa međ.
ugovora". Što učiniti? Mogu li
se pozvati na obiteljski zakon
ili se oglušiti? (12.5.2014)
Stjepan pita: Poštovani,
U zgradi od 52 stana i 6 poslovnih prostora u prizemlju zgrade predstavnik sam suvlasnika i istiće mi mandat. Ja više ne želim obavljati tu dužnost koju sam obavljao zadnjih 10 godina Niko se ne želi prihvatiti te nezahvalne dužnosti pa me zanima što činiti u ovakvim sitoacijama. Hvala na odgovoru (12.5.2014)
Josipa pita: Poštovani,
zanima me da li su koeficijenti za obračun stambene pričuve zakonom propisani i ako jesu molila bih uputu gdje to naći, ili ako nije problem da mi ih napišete.
Hvala (12.5.2014)
Stanar pita: Kako promijeniti upravitelja
zgrade kada ga se svi stanari
boje i nitko ne želi potegnuti
to pitanje, a on provodi
samovolju? Čak je fizički
prijetio i nasrtao na stanare! (12.5.2014)