Anna-Maria pita: Živim u zgradi sa 7 stanova (dva po svakom katu i jedan na vrhu zgrade - "centriran"). Taj najviši stan je omeđen sa dvije terase. Da li se te terase smatraju ravni krovovi, i u slučaju curenja oborinskih voda u stanove ispod se saniraju iz pričuve? I ako da, nebi li onda trebale biti zazajedničko korištenje? Hvala! (30.10.2014)
Aleksandra pita: Poštovani,
kada će stupiti na snagu Zaokon o etažnom grijanju, točnije, da sve zgrade moraju prijeći na etažno grijanje? (30.10.2014)
Helena pita: Poštovani,
što uciniti kada:
-stanar ima kljuc od zajednicke prostorije i ne da ga drugima
-stanar parkira motor u hodniku
-suvlasnici ostavljaju gomile osobnih stvari po hodnicima i ostalim zajednicikim prostorijama, a imamo i podrume i tavane
-predstavnik suvlasnika nije sazvao sastanak duze od godinu dana
-neimenovana osoba kada padne snijeg izvjesi samo 2-3 prezimena po svojoj zelji i to je popis za ciscenje snijega
-netko vam pise po ulaznim vratima stana
što uciniti, kome se obratiti
hvala (30.10.2014)
Đani pita: Štovani!!
80% sam invalid, zivim u zgradi na 4.spratu (ima ih 5) Zanima me:1. kakve su mogucnosti za ugradnju lifta preko europskih fondva-ako je moguce sto tocno sve treba napraviti- i 2. Postoji li kava druga mogucnost za ugradnju, recimo kredit s hipotekomili tako nesto. NAPOMINJEM zgradaje trenutno bez novaca jer smo obnovili fasadu. HVALA!! (29.10.2014)
davor pita: Zivim u zgradi sa 7 katova na 4 katu. Koristio bi peć na drva pa me zanima tko bi trebao platiti provjeru dimnjaka ja osobno, ri-stan ili ide to iz prićuve? Hvala (29.10.2014)
zorica pita: Prvi sam susjed ug lokalu
koji se nalazi ispod mog
stana.Predstavnik zgrade mu
je iznajmio prostor terase,
zajednički dio suvlasnika,
na 12 mj, i to se obnavlja
svake godine.Da li je
iznajmljivanje važeče bez
mog glasa , obzirom na
probleme u radu terase?Sav
prostor nalazi se ispod mog
stana.Terasa nema namjenu za
ugostiteljstvo.Hvala (29.10.2014)
Ivan pita: Dali je za ugradnju nekoliko
krovnih prozora stana u
potkrovlju potrebno traziti
suglasnost ostalih stanara? (29.10.2014)
Marko pita: Poštovani,
Da li zgradu prema upravitelju
može predstavljati vijeće stanara
od n članova(naravno vlasnika
stanova u zgradi)?
Trenutno sam predstavnik i
planiram odstupiti zbog poslovnih
obveza ali me zanima da li možemo
kod upravitelja inzistirati da
ostavi vijeće kao izvršno tijelo
s obzirom da trenutno
predstavnik+vijeće napokon nakon
30 godina funkcionira.
Imamo jednog kandidata za buduceg
predstavnika ali pitanje je da li
će ga večina podržati.
Lijep pozdrav. (28.10.2014)
Iva pita: Od kojeg mjesta instalacije kanalizacije u stanu prema Uredbi o održavanju zgrada ulaze u zajedničke dijelove koji se održavaju iz sredstava pričuve? Odmah od zida, ili od zajedničke vertikale? (28.10.2014)
M pita: Skupili smo potpise za promjenu
upravitelja. Međutim potpisali su se i
vlasnici na čije je nekretnine sjela
ovrha zbog duga izvođača. Svoje
vlasništvo dokazuju na sudu. Pošto
imamo problema sa starim
upraviteljem, vjerojatno ćemo ići u
sudski postupak, zanima kako se
sudski može dokazati vlasništvo? Da
li vrijedi kupoprodajni ugovor? (28.10.2014)
Milan pita: Poštovani,
Zgrada ima 8 stanova,od
kojih su tri iznad mene,radi
neodgovornih sustanara odvod
u kuhinji se začepljuje i
vraća vodu u lavandin. Tko
je dužan platiti
odčepljivanje zajedničkog
odvoda?
Unaprijed hvala (27.10.2014)
Ivan pita: Kupio sam stan od MORH-a u
etažiranoj zgradi.
Susjed započinje gradnju po
građevinskoj dozvoli izdanoj
prije moje kupnje a koja
predviđa natkrivanje moje
terase cime bi mi samo jedna
strana terase bila okrenuta
otvorenom prostoru a
potkopavanjem iza moje
terase traži pravo prozora
na stražnjem zidu moje
terase.
Takvom bi izvedbom njegov
prozor gledao u moju
natkrivenu terasu .
Da li kao sadašnji vlasnik
imam pravo žalbe na glavni
projekt te u konačnici i
zabranu otvaranja prozora?
(27.10.2014)
Adam pita: Cijenjeni,
evo citam ovdje da prema novim propisima
europske unije kada se radi
centralno grijanje više se
dimnjak ne može staviti na
fasadu već kroz cijelu zgradu
na krov pa me zanima sta ce biti sa fasadnim dimnjacima za peci na plin koji su stavljeni prije te odluke- hoce li se morati uklanjati ili ne?
Hvala i pozdrav. (27.10.2014)
Branko.D pita: Čije su vlasništvo pumpe i
kompletna oprema u toplinskoj
stanici st. zgrade koja se grije
preko TE-TO a treba mijenjati
pumpe radi razdjelnika topline? (27.10.2014)
IBranko pita: Da li predstavnik suvlasnika
može prebaciti dati punomoć
drugome ko nije suvlasnik i da
li ne štembilju predstavnika
mora pisati ime predstavnika (27.10.2014)
Marija pita: Imam tri pitanja:
1.Od 18 stanova 17 ih ima 100% krivu kvadraturu evidentiranu i u KPU i u ZK. Kako i preko koga doći do ispravka prije prjenosa nekretnine iz KPU u ZK?
2.Da li je za prodaju nekretnine a koja je u 1/12 u suvlasništvu RH potrebno dobiti suglasnost od RH i da li se ta nekretnina uopće može prodati?
3.Koje se radnje/radovi mogu vršiti ako već 7 god. nema Upraviteljevog Programa radova, a nitko nema pojma što to predstavnik stalno radi i popravlja da je došlo do negativnog salda? (27.10.2014)
Renata pita: Molim Vas kome se obratiti za
pomoć. Susjed mjesecima drži
ogromnu količinu kartonskih
kutija i otpada ispred svojih
vrata. Ta hrpa stvari je skoro do
krova i zauzima pola hodnika.
Bojimo se požara. Upozoren je i
predstavnik zgrade, međutim
stanje je i dalje isto. Hvala (24.10.2014)
Tin pita: Poštovani. Utvrđeno je curenje cijevi i/ili odvodne vertikale između
katova u zgradi pa bi trebalo bi kopati moju kupaonicu.
Problem je u tome što se isti scenario događa već treći put.
Posljednja dva puta je utvrđen loš spoj novih plastičnih cijevi
na salonitnu vertikalu. Zanima me što mogu poduzeti kako se isti
scenario ne bi ponavljao svake godine?
Da li mogu inzistirati na kompletnoj instalaciji nove vertikale i
ostalih instalacija? Što mogu napraviti u mom slučaju kad ne postoje
iste (24.10.2014)
jasna pita: prije 7 godina kupila sam stan u novoj zgradi,koja je nakon kratkog roka pokazala kapilarna vlaga,sjeverna strana dijela zgrade na kojem je moj stan nema nikakvu izolaciju, niti fasadu Uz to nemamo zajednicke prostorije, parkirno mjesto a ja niti ostavu(ostali stanari da!Trazila sam drugi stan,odbijena sam, pozvala vjestakaciji nalaz je katastrofalan po mene, imam li kakve sanse buduci da sam ga tuzila tek sada (prigovori na nedostatku poslani su u tada zakonskom roku). Hvala! (24.10.2014)
mevludina pita: Živim u maloj zgradi od 11 stanova. U
jednom su podstanari ( svi ostali su
vlasnici stanova) čija djeca ( 6 i 8
razred) uništavaju zajedničku imovinu
oko zgrade. Njihova stanodavka ne
plaća pričuvu i do nje je teško doći. Na
sastancima stanara uredno se ne
pojavljuju. Mi ćemo nastaviti plaćati
naše rate za stanove i pričuvu, ali
teško nam je gledati da to netko
uništava i to još u našem dvorištu.
Kome da se obratimo? (23.10.2014)