ingrid pita: Poštovani,
Kako mi možemo utjecati da se
promjeni zakon o tome tko može
biti predstavnik stanara.
Znači da to bude psihički
zdrava osoba koja ima potvrdu
o nekažnjavanju i da ta
funkcija bude vremenski
ograničena.
Što učiniti da se maknu
nasilnici i šerifi kojih se
ostali stanari plaše? (26.12.2014)
Željko pita: Koliko vremenski traje
etažiranje zgrade,i može li se
etažirati samo putem papira.
Smije li upravitelj bez
obavijesti sam ,i bez
pristanka stanara pokrenuti
etažiranje. (26.12.2014)
vesna pita: Naša zgrada je cca 470 m2.( 6 stanova i p.p).Ako skupimo cca 900 kuna mjesečno pričuvom,to nije dovoljno ni za platiti upravitelja a kamoli za nešto više. Možemo li otvoriti račun u banci na ime predstavnika suvlasnika (i još jedne osobe-zamjenika)pa da onda ta osoba u dogovoru s ostalim suvlasnicima vodi brigu o zgradi? Ja sam to spremna raditi bez naknade. Ionako dobrovoljno čistim stubište i okoliš sama i bez naknade. (23.12.2014)
josip pita: poslovni prostor bi prenamijenio u dvije garsonjere,jednu za sebe jednu za najam.trebam li tražiti prenamjenu prostora I gdje te kako u tom slučaju promijeniti tarifu na hepu iz poslovne u stambenu ? (22.12.2014)
Vesna pita: zanima me pošto ne živimo već
dvije godine u stanu, režije
plaćamo samo paušal, ali
predstavnik stanara traži da
plaćamo stubišnu rasvjetu. da
li ima pravo. hvala (22.12.2014)
Dario pita: Živim u zgradi gdje se nalazi
ukupno tri stana, lokacija
Matulji, Primorsko-goranska
županija.
Molim Vas da li smo zakonski
obavezni plaćati pričuvu,
odnosno izabrati upravitelja
zgrade, a s obzirom na tako
mali (3) broj stanova u
stambenoj jedinici?
(20.12.2014)
horvat pita: zivim u zgradi gdje su pojedini stanari
srušili nosivi zid da dobiju veći prostor u
stanu, dakle nema nosivih zidova na
pojednim katovima. Dali su oni odgovorni
za narušenu statiku zgrade? Kome se
obratiti i tko smije to utvrditi? Tko će
snositi sanaciju i nastalu štetu? (20.12.2014)
Danijel pita: Jedan od 4 stanara ne želi
financijski sudjelovati u
legalizaciji i etažiranju
podrumskog prostora(šupa)makar
je elaboratom etažiranja dobio
za upis još 6 m2.Kako ga
primorati da financira trošak
koji su ostali stanari
podmirili za njega sudskom
vještaku za izradu potrebnih
papira za gradski ured i
uknjižbu novih kvadrata?Hvala!
Nemamo pričuvu (19.12.2014)
vladimir pita: Poštovani,
da li je moguce izdvajanje
jednog ulaza (10st) iz zgrade
(32st).
Da li se prema zakonu moraju
cistiti svi dimnjaci(cak i oni
koji se ne koriste (po stanu
imamo 3 dimnjaka a koristi se
jedan) (19.12.2014)
Marina pita: Poštovani,
na koji način upozoriti
stanare koji imaju pse i ti
isti psi povremeno vrše
nuždu po balkonu a onda
vlasnik pasa to kasnije
zalijeva sa vodom koja kapi
po balkonima ispod i ne
gledajući da li ima išta na
susjednom balkonu. Isto tako
ti psi vrše nuždu ispred
ulaznih vrata, koji su to
psi to ne znamao a svatko od
vlasnika pasa kaže da njegov
nije,....... (19.12.2014)
Mladenka pita: vlasnica sam stana u jednoj
zgradi u Splitu i redovito
plaćam stambenu pričuvu na
što me obvezuje zakon,
međutim zanima me da li
predstavnik stanara od svih
stanara ima pravo tražiti da
mu uz tu pričuvu, svaki
mjesec na ruke plaćaju
dodatan iznos za koji on
tvrdi da služi za
financiranje održavanje
stubišta, lifta, plaće
čistačici, plaćanje struje
za zgradu, njegovu "plaću" i
sl.? (18.12.2014)
Marko pita: Postovani, kako povuci
sredstava iz EU ili grada za
obnovu fasada, postavljanje
vodomjera u svaki stan,
popravak i nadogradnja
krova/dimnjaka. Postavljanje
novih plinskih bojlera u svaki
stan ?
Kome se obratiti kao
predstavnik stanara ? (18.12.2014)
Tea pita: Kako spriječiti ograničenje broja kućnih ljubimaca koje se želi uvesti u kućni red nebodera? S obzirom da Zakon o zaštiti životinja i Odluka grada Zgb ne određuju broj za cijeli grad, a kamoli za jednu zgradu? Ima li kućni red pravo zadirati na područje privatnog vlasništva? (16.12.2014)
Živana pita: Poštovani,
kome se obratiti za popravak krova stambene zgrade koja je kulturna baština i zaštičena od zavoda za zaštitu kulturnih
spomenika i nalazi se u staroj jezgri Šibenika, a zavod i grad nemaju novca. (16.12.2014)
franjo pita: poštovani ,
što će se dogiditi s borongajskim limenkama ?Da li postoji kakav plan za njihovo saniranje?
hvala. (15.12.2014)
Dubravko pita: Podstanarka je privatnim
stvarima zatrpala zajedničku
prostoriju stanara te sad
odbija istu počistiti.Da li
je i na koji način moguće tu
osobu navesti da u što
kraćem roku vrati taj
prostor u prvobitno
stanje,pogotovo jer se tu
nalazi i pristup vodi,kojeg
sada nitko od stanara ne
može koristiti? (15.12.2014)
Mirna pita: Poštovani,
s obzirom da je stambeni objekat u kojem je osam stanara imao Rješenje o rušenju podnijeli smo zahtjev za legalizaciju. Troškove nisu htjela platiti dva stanara te smo njihov tršak patili nas šest. Ista stvar je i pražnjenje septičke jame, kako nitko ne želi zvati Uslugu preuzela sam na sebe te tako i postajem dužnik po obavljenoj usluzi.Da li moguća privremena mjera ili ovrha na račun neplatiša. Privremeni upravitelj je odustao od upravljanja dok se ne rješi status zgrade (14.12.2014)
N. pita: Postovani, kupio sam stan prizemni i tokom preuredjenja sam uvidio da je stanar povise mene provukao njegovu kanalizaciju kroz moj plafon jer je od jednog stana napravio dva dali iman pravo trazit da vrati sve u prvobitano stanje i kome da se obratim. (14.12.2014)
Milan pita: Postovani:
Kao predstavnik stanara obracamvam se vezano za jedan problem.Radi se o tome da mimo moga znanja i znanja ostalih suvlasnika jedan od suvlasnika narucuje praznjenje septicke jame iako je utvrdeno dolaskom nadleznih osoba od strane komunalnog koncesionara(s kojim je i doticni upoznat te je prisustvovao sastanku) da je nepotrebno praznjenje..mimo svega on i dalje radi po svome..Mimo moga potpisa i ovjere pecetaom jesam li duzan prihvatiti racun od strane upravitelja tj.jeli racun valjan (14.12.2014)
Gloria pita: Poštovani,
Procurio je vodovodni ventil iza vodomjera i voda je curila cijeli mjesec.Ventili nisu servisirani godinama i došao je račun za potrošenih 500 kubika više nego inače.Kako se u mom stanu radila renovacija, predstavnik stanara je mene okrivio da su moji radnici zatvarali glavni ventil i da je on zato popustio i traži da ja nadoknadim prekomjernu potrošnju. Smatram da se upravitelj zgrade nije brinuo i redovito pregledavao instalacije te je zbog dotrajalosti ventila došlo ddo curenja (14.12.2014)