Zvonimir pita: kod nas su predstavnik suvlasnika i upravitelj zgrade u interesnoj sprezi i ne možemo ih smjeniti (7.3.2012)

Imate odgovor u slijedećem pitanju. Možete ako to hoćete, drugi nitko osim suvlasnika nema pravo to učiniti.

Šoštar pita: Da li se mogu izdvojiti kao 3.
ulaz (imamo 2)vlasnik sam 20%od
ukupne površine (7.3.2012)

Ne.

Zoran pita: Kako se zaštititi od opskrbljivača plinom koji nas „prisiljava“ potpisati nepovoljan ugovor? (5.3.2012)

Čekati vrijeme da se liberaliziraju odnosi na tržištu da možete birati distributera. Očekuje se to u procesima prilagodbe EU .

Vanja pita: Poštovani,
Trenutno vodimo parnicu na Sudu kojom želimo poništiti Međuvlasnički ugovor iz nekoliko osnova, no ona koja me najviše zanima jest na koji način i tko utvrđuje točan udio KORISNIH površina koju ulaze u postotak suvlasništva? Konkretno, kome se možemo obratiti za to?Ukoliko se promatra samo etažni elaborat to nije moguće iščitati jer vlasnik koji ima vrt od 500 m2 ga je tretirao u suvlasničkom udjelu kao i 500 m2 stambene površine, što nikako ne može biti isto, no on je to pravdao činjenicom da je isto izračunato temeljem etažnog elaborata. Na taj način je postao večinski vlasnik i potpuno samostalno donosi odluke koje svih obvezuju.
Smatramo da sito nije dobro izračunato jer se radi o udjelima koji bi trebali biti izračunati temeljem KORISNOSTI, a ne temeljem samog vlasništva.
Da li smo u pravu?
Hvala
(2.3.2012)

Vidljivo je da će sud to pitanje morati odrediti riješenjem. Udio u suvlasništvu zgrade ne može se spajati sa udjelom u zemljišnim površinama. Logično je da dotični ne plaća pričuvu zaq 500 m/2 stambene površine u zgradi, pa prema tome nema ni pravo odlučivanja po principu većinskog udjela u suvlasničkoj zajednici.

Žana pita: Zanima me sta da radim ,odvjetnici vec godinama imaju ogromnu vanjsku jedinicu klime ,koja uzasno buci na poluzatvorenoj terasi na kojoj mi stanari susimo robu ... ne zele ga gasit poslije radnog vremena a ni vikendom .. zar ne trebaju suglasnost stanara za stavljanje tako velikog uređaja na prostor di mi susimo robu i samim timme su nam skratili taj prostor,ali najgora je ta buka,trebali su ga maknut ali ocito nece,sluzi im za grijanje i hlađenje,a takve inace koriste reestorani i veliki prostori a ne stanovi ..sta mozemo napravit ? I zanima me smije li trafostanica bit u stambenoj zgradi i to portunu ?
(2.3.2012)

Ako suvlasnici koriste zajedničke djelove zgrade za svoje osobne potrebe na škodljiv način za ostale, može im se to pravo uskratiti. Ako se to ne može dogovorno, traži se riješenje sudskim putem.

JASNA pita: Poštovani, živim u zgradi, odnosno u ulazu sa 16 stanova.Potrošnju vode plaćamo prema broju članova kućanstva.Vlasnici jedne garsonijere ne žive stalno u dotičnom stanu, već povremeno, otprilike desetak dana u mjesecu prespavaju i koriste kupaonu.Po njihovom mišljenju nisu dužni biti prijavljeni na broj članova ulaza.Do sada su bili prijavljeni jednim članom, ali na njihovo inzistiranje predstavnik suvlasnika ih je odjavio.Što je ispravno? Zahvaljujem na odgovoru. (1.3.2012)

Tu treba donijeti odluku suvlasničke zajednice koja će se temeljiti na procjeni boravka osoba u garsonijeri. Definitivno, mora se udio u potrošnji vode staviti i njima kao obvezuplaćanja. Ako tri osobe dolaze desetak dana, onda bi bilo logićno da se obračun izvrši za jednu osobu cjelomjesečno.

suzana pita: U našoj zgradi postoje vlasnici stanova koji su kupili svoje stanove radi ostvarivanja profita stečenoga kriminalom, 15 godina imaju prebivalište na adresi na kojoj ne stanuju, ne zna se njihovo boravište. Da bi vlasnik stana koji je kupio svoj stan da mu bude dom, saznao prebivalište takvih vlasnika, imena njihovih podstanara, mora pokretati parnicu na sudu. Što znači da su ti vlasnici rizik svoga "podstanarstva" prebacili na vlasnike stanova koji su kupili svoje stanova da im bude dom.
Kako vlasnik stana može saznati prebivalište odnosno boravište navedenih vlasnika, imena i prezimena podstanara, koji nisu došli u svrhu stanovanja koriste opasne stvari: npr. hologram-lasere, koji koštaju milijune, bacaju kroz prozor smrdljive bombe mirisa izmeta, sumpora, urina...Takve naprave koristio je UNPROFOR u Bosni). Imam dokaz o postojanju i korištenju holograma.
Također, postoje ljudi koji su slovili kao vlasnici stanova. Nakon njihove smrti koja je izazvana kaznenim djelom, saznalo se da isti nisu bili vlasnici stanova. Dakle, prikrivalo se pravo stanje vlasništva. I još se prikriva.
Zbog navedenih djelovanja, ne mogu ni prodati svoj stan, jer prostor izgleda kao "Bronks".
Predsjednik suvlasnika ne ponaša se kao svaki normalni suvlasnik. Npr. predsjednik suvlasnika na Knežiji (bio je tekst i slika u novinama), čim se primjetio da su uništeni kaslići, da nepoznate osobe dolaze u zgradu, postavio je video nadzor. Nama je to samo san. Kako možemo zaštiti svoje vlasništvo?
Hvala, Suzana
(28.2.2012)

Samo pravnim sredstvima. Udruga nema pravno-formalnu moć, i jedino što možemo je da savjetujemo svakom suvlasniku čija prava vlasništva su ugrožena da ista može zaštititi sredstvima pravne države. Pravda je spora ali dostižna.

Josip pita: Da li je potrebna suglasnost svih stanara ili većine da bih mogao provesti ventilaciju od ugostiteljskog objekta,dakle iz prizemlja uz fasadu do na vrh zgrade? (28.2.2012)

Svaki suvlasnik ima pravo postavljanja uređaja i opreme na zakonit način ali prvenstveno ako na taj način ne šteti ostalim suvlasnicima. Ocjenu vam može dati stručna osoba odnosno nadležno tijelo za izdavanja dozvola za djelatnost.
Ako ne povređujete prava vlasništva ostalih, nije vam potrebna njihova suglasnost.

Krešo pita: Poštovani, ponovno vam pišem.
Investitor ima većinu u zgradi od 180 stanova, prodanih stanova je zasad 60. Po MV ugovoru kojeg su oni potpisali, investitor placa 4 puta manju pricuvu za neprodane stanove od nas. Mozemo li traziti sud da odredi visinu pricuve za neprodane stanove, odnosno da investitor placa kao i mi? Problem je sto nam nista ne ostane kada platimo odrzavanje, odnosno lagano idemo u minus. Ima li netko sa slicnim problemom? (27.2.2012)

Pričuva je ista za sve suvlasnike bez obzira na udio u vlasništvu. Neuobičajeno je da većinski vlasnik vama određuje veći pričuvi sebi nižu.U naravi svi ste dužni plaćati istu visinu pričuve, ali ako na taj način ne možete osigurati dovoljno sredstava za održavanje zgrade.

Davor pita: U zgradi s 9 stanova u Novalji kupci su vlasnici 7 stanova (više od 50% vlasničkog udjela)i sada ćemo konačno potpisati međuvlasnički ugovor i izabrati predstavnika stanara.Za preostala 2 prazna stana suvlasnik je investitor.Zgrada je nazvršena (ravni krovovi bez hidroizolacije i glazura iznad stubišta prokisnjavaju, loše učvšćen crijep s kosih krovova bura skida već drugi puta, nezavršen okoliš zgrade, nezavršen sustav satelitske antene, u podrumu u hodniku nema glazure i pločica,na stubištima nema panic lampi i normalnih lampi samo žarulje, vanjski temelji zgrade nemaju zavšni sloj).Investitor već 2 godine odbija završiti zgradu jer navodno nema novaca.Kako najbrže osigurati završetak zgrade prije nego investitor proda još jedan stan, a drugi prepiše iz firme na sebe na ime pozajmica koje je dao firmi? Što predstavnik stanara može poduzeti u smislu neke hitne mjere dok je investitor još uvijek suvlasnik (26.2.2012)

Nema načina za brza riješena ako nema volje za dogovor između strana. Ostaje rješavanje sudskim putem.

predstavnik pita: Poštovani,
u stambeno-poslovnoj zgradi u kojoj živimo, jedna od lokalnih radio-stanica ima namjeru kupiti stan od 120 m2, za potrebe obavljanja svoje djelatnosti. Oni bi uradili prenamjenu stambenog prostora u poslovni, te su spremni plačati di duplu pričuvu za svoj prostor. Cijeli stan pošto je na najvišem katu, misle preurediti na način da nikome od okolnih stanara neće smetati njihova tiha djelatnost. Najveći problem je u tome, što oni još nisu vlasnici tog stana, jer im je potrebna suglasnost stanara za postavljanje antena na krov zgrade. Ne radi se o tipičnim radio-odašiljačima, koji bi eventualno smetali ili "zračili" stanarima, već je to link-veza sa postojećim odašiljačem na podaljoj visokoj zgradi. Pošto su već počeli prikupljati potpise po zgradi, neki od stanara su ogorčeni činjenicom da miako nisu vlasnici, skupljaju potpise, a to mogu samo suvlasnici. Dok iz radio-postaje tvrde, da im treba prvo suglasnost za antene, da bi tek onda mogli postati vlasnici stana. Jer ako ne skupe dovoljnu suglasnost za antene, neće ni kupovati taj stan u zgradi.
1. Da li smiju skupljati potpise iako još nisu uknjiženi kao vlasnici stana?
2. Kolika im treba suglasnost za postavljanje antene na krov, da li je nadpolovična većina ili 100% ?
3. Da li može suglasnost za antene skupiti sadašnji vlasnik, pa ako skupi sve skupa prenesti na novog vlasnika?
4. U slučaju da skupe suglasnost i postanu vlasnici, danas-sutra, suvlasnici mogu iz razloga što im radio remeti mir u zgradi, pokrenuti bilo što da se taj isti radio prilagodi suživotu u zgradi, odnosno ako to ne želi učinit, da li stanari mogu tražiti 100% suglasnošću, eventualnu deložaciju istih iz navedenog stambenog prostora?
Pozdrav. (26.2.2012)

1.Potpisima se potvrđuje volja suvlasnika. Nije bitno tko fizički obavlja kontakte sa suvlasnicima.
2. 100%
3. To su detalji koji se reguliraju ugovorom
4.Nitko ne smije korištenjem posebnog dijela ometati normalno korištenje ostalim suvlasnicima. Činjenice utvrđuje sud.

Antoine pita: Poštovanje,
Imamo jedan problem na zgradi i molio bih Vas za savjet.
Već godinama nam je dimnjak u defektu, a naš upravitelj nekretninama jednostavno ne poduzima ništa po tom pitanju. Kao da namjerno odugovlače sa donošenjem rješenja. Predstavnik stanara je bezbroj puta problem reklamirao i pokušao požuriti ali i dalje ništa. Neki su stanari doslovce izgubili živce zbog tog problema. Nakon niza godina napokon su uspjeli naći firmu koja bi trebala izvršiti radove, ali sada već godinu dana čekaju ponudu za izvršenje radova od strane te firme. Apsurd! A zbog toga ja osobno a i većina stanara godinama nismo u stanju ložiti!
Zanima me sljedeće:
- da li je upravitelj nekretninama u ovoj situaciji dužan snositi dio troškova vezanih za radove na dimnjaku pa zato odugovlači ili je to jednostavno nemar?
- da li naš predstavnik stanara može sam tražiti izvođače i skupljati ponude za radove?
Unaprijed se zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam
(25.2.2012)

Upravitelj ne izvršava svoje obveze. Vi osiguravate financijska sredstva kroz pričuvu i to je vaš trošak.
Predstavnik, a i svaki drugi suvlasnik može potražiti izvođača Suvlasnici odlukom natpolovične većine mogu odabrati najpovoljniju ponudu. Upravitelj i nema pravo odlučivanja tko će obaviti posao bez suglasnosti suvlasnika.

Šoštar pita: Poštovani
Vlasnik sam poslovnog prostora 20% od ukupne kvadrature zgrade.
Nisam zadovoljan upraviteljem.
Da li ja samo za sebe mogu angažirati drugog upravitelja.
Hvala
Šoštar Dragutin
(24.2.2012)

Ne, ali možete pokrenuti inicijativu za promjenu upravitelja. U slučaju da ne uspijete, ostaje vam pravo zaštite sudskim putem ako nastupe štetne posljedice zbog nemara i ili neodgovornog ponašanja upravitelja.

Mirko pita: Zivim u zgradi sa 11 stanara, to jest oko 30 ak ljudi uglavnom starije dobi. Medju ovih 30 u stubistu zivi jedna gospodja od 40, soro 50 godina. Jako je bucna, bezobrazna ... prema svima. Zanima me dali je moguce, postoji li zakon kojim bi neki stanar zgrade mogao dobiti naredbu iseljenja? (24.2.2012)

Da. Zakonom je predviđena mogućnost isključenja iz suvlasničke zajednice. Zahtjev s podnosi općinskom sudu.

Vinko pita: U Rijeci upravitelji zgrada nude vlasnicima stanova i poslovnog prostora povezivanje kniga položenih ugovora sa zemljišnim knjigama. Etažiranje zgrada spominju kao neobvezatan postupak, kojega i ne preporučaju.

Poznato mi je što znači etažno vlasništvo,ali mi nije jasno što upravitelji nude vlasnicima s tim "povezivanjem" jedne knjige s drugom.

Naime, u ugovorima o kupnjui stanova se navode gruntovne k.č. kojih u katastru nema. Zamijenjene su s drugim brojevima k.č.

Što je s k.č. '(iz Katastra) i zgrdom. Čiji je teren ? Čiji je teren koji predstavlja okućnicu ?

Zar su zgrade odvojene od terena paće trebati teren posebno kupovati da bi se spojilo teren i zgradu na njemu. (24.2.2012)

Dobro ste postavili pitanje, ali još uvijek nema odgovora. Usklađivanje katastra i gruntovnice je posao koji nam je stavljen kao obaveza jer to nismo obavili pri kupnji stanova. Još uvijek nije definirano pitanje okućnice.
Čekamo!

Mario pita: Postovani!
Nekolicina stanara zgrade u kojoj sam kupio stan, ne zele mi potpisati suglasnost za postavljanje antenskog stupa na kroviste zgrade, na kojem bi se nalazile antene za prijem signala te jedna za predaju ( male snage ) a koja mi je neophodna za obavljanje poslovne djelatnosti kojom se bavim. Interesira me slijedece. Smijem li na vlastiti balkon montirati spomenute antene? Rijec je o antenama manjih dimenzija, koje bi se nalazile unutar svoda balkona. (24.2.2012)

Svaki suvlasnik na neškodljiv način za ostale može koristiti svoj posebni dio. Znači, morate imati dokaz da neće biti štetno za ostale, i u tom slučaju ne morate tražiti suglasnost.

petar pita: Prije nekoliko dana postavio sam jedno pitanje na koje nisam dobio odgovor te ga sada ponavljam. Pa ako netko zna odgovor. Radi se o primjeni Pravilnika o povezivanju zemljišnih knjiga i knjige položenih ugovora.
PITANJE: Ako su vlasnici stanova u zgradi upisani u KPU a zemljište ispod i oko te zgrade se u zemljišnoj knjizi (ZK izvadak) vodi kao vlasništvo druge osobe u konkretnom slučaju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje dali taj vlasnik zemljišta kod spajanja zemljišne knjige i KPU, koje po Pravilniku upravitelj u ime stanara provodi na sudu, ima pravo na naknadu za to zemljište te dali se upravitelj zgrade u slučaju takvog zahtjeva može pozvati na dosjelost s obzirom da je zgrada građena 1980. godine. Ako netko ima iskustva s ovakvim slučajem bio bih zahvalan na odgovoru! (24.2.2012)

Još nije nijedan predmet okončan , pa ne znamo kako će to biti provedeno u praksi.

Veljko pita: Poštovani, hitno Vas molim savjet. Dakle, sadašnji upravitelj zgrade upravlja istom od 2005.g. Još od tada sam upozoravao na problem u sobi mog stana (prizemlje), odnosno soba je propadala, tako da se kamin iz godine u godinu odvajao i propadao te prijetio poptpunom urušavanju. Međutim, upravitelj nije imao sluha za sanaciju temelja moje sobe, a kako je 2008.g. farbao i "uređivao" balkone, tada sam odlučio da skupljam novac i ne plaćam pričuvu, a sve kako bih sam izvršio te radove. Prošle godine sam upravitelja obavjestio o istom o čemu imam e-mail i predračun za potrebne radove. Tako sam u 9 mjesecu prošle godine izvršio sanaciju temelja sobe, o čemu imam račune i slike. Međutim, upravitelj me tužio za neplaćanje pričuve, a danas je od Suda došla presuda gdje se poziva na čl.89. i 90. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima da ja nisam mogao uvjetovati plaćanje doprinosa zajedničkoj pričuvi. Ja nisam ništa uvjetovao, samo nisam smio više čekati da dođe do urušenje kamina u mojoj sobi čime bi mi bio ugrožen život. Molim Vas savjet za žalbu, a rok je 8 dana. Hvala!!! (23.2.2012)

U pravili preko predstavnika suvlasnika ste dužni upoznat upravitelja. Upravitelje je dužan ostalim suvlasnicima predložiti riješenje. Sredstva za sanaciju se moraju osigurati kroz pričuvu. Mogli ste tražiti odobrenje od ostalih suvlasnika koji su mogli donijeti odluku kojom vas ovlašćuju da svojim sredstvima riješite problem.
Dužni ste platiti pričuvu, a sudskim putem ostvariti pravo na sanaciju tužbom protiv predstavnika, odnosno upravitelja ako nisu poduzeli zakonom predviđene radnje, odnosno protiv ostali suvlasnika ako su odbili osigurati sredstva za sanaciju.

Katarina pita: Tumači li naš Upravitelj točno Zakon kad, protivno Vašim brojnim odgovorima na isto pitanje, tvrdi da je za odluku o zakupu terase ispred naše zgrade, a koja je naše zajedničko vlasništvo, potrebno prikupiti samo 51 % potpisa, jer da su to " poslovi redovite uprave"? (23.2.2012)

Vaš upravitelj nema pravo. Neki upravitelji sebi daju za pravo iznajmljivanja prostora do godinu dana, ali pritom se ne pridržavaju zakonske obveze da svaki suvlasnik ima pravo na udio od prihoda za najam. Isključena je svaka mogućnost da uopravitelj zaključi samoinicijativno bilo kakav ugovor a da o tome ne odlučuju svi suvlasnici.

Viktorija pita: Poštovanje,
predstavnik sam stanara u zgradi u kojoj živim. U dogovoru sa ostalim stanarima povećana mi je naknada za predstavnika stanara da bih obavljala i poslove čišćenja subišta. Naknada se isplaćuje preko upravitelja na moj žiro račun. Da li ja kao predstavnik stanara mogu obavljati i čišćenje i da li je to kažnjivo?
Hvala
(23.2.2012)

Nema problema ako je to regulirano ugovorom i da naknadu za to dobivate na zakonit način.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više