Predrag pita: Poštovani, postoji neki vremenski rok u kojem vlasnik stana u zajednickoj zgradi mora zavrsiti adaptaciju stana?
Susjed izbad svakih nekoliko dana busi, lupa, pili, razbija.... i tako sad vec godinu dana ako ne i vise. Zanima me da li ga se moze sprijeciti ili nametnuti rok zavrsetka radova jer sad vec ovo prelazi svaku mjeru.
Hvala unaprijed na odgovoru
LP,
Predrag (2.4.2020)

Ne postoji. Jedino vaše pravo je da u slučaju remećenja javnog reda i mira pozovete policiju. Ako se radi o dugotrajnom postupanju, možete tražiti sudsku zaštitu.

IVA pita: Poštovani,
U nedavnom potresu stambena zgrada je jako stradala (dobili smo žutu cedulju) i ljudi su iselili. Želimo krenuti sa sanacijom preko upravitelja zgrade. Predstavnik stanara prikupio je ponude statičara za izradu projekta sanacije, ali imamo problem s jednom stanarkom (ODUVIJEK!!!). Ona za sada ne želi dati suglasnost i tvrdi da prema Zakonu o vlasništvu trebamo suglasnost svih stanara. Da li postoji iznimka za izvanredne situacije, poput ove? Želimo se što prije vratiti kućama. Hvala (2.4.2020)

Nije u pravu. Nije potrebna suglasnost svih suvlasnika. Krenite u sanaciju. Ona će na kraju pod sudskom prisilom morati izvršiti svoju obveza.

Kristina pita: Postoji li neki pravilnik kojim se utvrđuje način vođenja sastanka kućnog savjeta? (26.3.2020)

Ne. Za to se mora donijeti odluka natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Sanja pita: Poštovani!Predstavnik stanara traži da se kod mene na 4. katu,u kupaoni napravi novi dimnjak i da me se makne sa starog dimnjaka jer je dimnjačar rekao da najviše 4 plinska centralna bojlera mogu biti na tom dimnjaku.Susjeda mijenja bojler na prvom katu.Da li ja moram pristati na to? (23.2.2020)

Nemamo pravi odgovor na vaše pitanje. Pošto se više ne mogu ugrađivati novi konvencionalni bojleri, ugrađuju se kondenzacijski. Ono se ne mogu priključivati na iste dimnjake. Znači da se moraju ugrađivati novi dimnjaci. ili se svi moraju prebaciti na koncdenzacijske bojlere. To je trenutno nemoguće, jer niko vas ne može prisiliti da mijenjate bojler ako je ispravan.
Naša preporuka je paralelna ugradnja novog dimnjaka sredstvima pričuve da se za budućnost pripremi novi gdje je to izvedivo gdje će se postepeno priključivati i ostali. Međutim, nitko vas ne može prisiliti da u svom prostoru ugrađuje te zaseban dimnjak , ako vi dobrovoljno na to ne pristajete.

Marinela pita: Postovani,
Doslo je do kratkog spoja u kuhinjskoj napi ..prilikom cega je doslo do pozara.Zgrada je 1979g..uredno se placa pričuva.Pozar se dogodio u noci ,nista nije bilo upaljeno.Dali mozemo preko njih traziti kakvu odštetu -pomoc za uredenje.
Nije velika materijalna šteta.
Hvala lp
(18.2.2020)

Uglavnom polica osiguranja zgrade ne pokriva stvari kućanstva. Kod vas je očigledno da nije došlo do požara na zajedničkoj infrastrukturi. Vaša odgovornost je od brojila za potrošnju struje prema trošilima.

Dario pita: Jesu li suvlasnici koji ne žele stiropornu obnovu fasade i ne potpišu suglasnost dužni plaćati kredit - povećanu pričuvu. Kako mogu zaštititi svoje protivljenje, budući da se ova investiciji prema Zakonu ne smatra nužnom niti hitnom ? (17.2.2020)

Ako se radi po programu energetske obnove zgrada, dovoljna je suglasnost više od 50% suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Takve odluke su obvezujuće za sve suvlasnike .

Goranka pita: 1. Ukoliko pitanje nije razrađeno u Ugovoru o upravljanju, što se konkretno podrazumijeva pod pojmom:
„redoviti servisi na instalacijama vodovoda, kanalizacije (instalacije kanalizacije, glavni vertikalni i horizontalni vodovi i temeljne instalacije uključivo reviziona okna), elektrike, plina i dr.“, kada je zgrada priključena na gradsku kanalizaciju (a ne septičku jamu i sl.)
Naglasak je na REDOVITIM SERVISIMA, a ne incidentnim intervencijama. Pitanje se odnosi samo na problem servisa kanalizacije - odvodnje.

2. U zajedničke dijelove spadaju vodovodne instalacije od glavnog vodomjera za zgradu do odvajanja instalacije za pojedini stan ili drugi posebni dio zgrade odnosno do vodomjera u stanu ili drugom posebnom dijelu zgrade.
Pitanje – spada li glavni ventil vodovoda za pojedini stan (pomoću kojeg se uključuje ili isključuje dovod vode u pojedini stan, a ne čitava vertikala) u zajedničke dijelove vodovodne instalacije? Pristup takvom ventilu je u stanu. (17.2.2020)

Proučite Uredbu o održavanju zgrada.T ćete pronaći sve što vas interesira. Ugovor o upravljanju bi trebao obuhvatiti sve detalje koji se odnose redovite i izvanredne obveze upravitelja zgrada. Nažalost, mnogi ugovori su prepisane "šprance", Jer suvlasnici nisu sudjelovali u kreiranju sadržaja. Mnogi nikad nisu vidjeli ni međuvlasnički ugovor ni ugovor o upravljanju.

Glavni ventil se u pravilu održava sredstvima pričuve.

Marijana pita: Poštovani
Živimo u zgradi koja je sagrađena 1968, i cijev za dovod vode se nalazi se ispod poslovne zgrade, koja je pukla i imamo enormne račune za vodu
Vlasnici u tom poslovnom prostoru ne dozvoljavaju radove jer ze boje gubitaka zbog radova (dućan)
Dobivamo enormne račune za vodu 2400kn četvorolana obitelj,
Sve institucije koje smo mogli smo obavijestili i upoznati su sa problemom, ali jednostavno nemogu naći izlaz a voda i dalje curi
Za novi priključak vode nam treba oko 100000.00kn (16.2.2020)

Svaki suvlasnik je dužan u svom posebnom djelu omogućiti poduzimanje mjera za otklanjanje kvarova na zajedničkoj infrastrukturi. Onaj tko to ne dozvoli mora nadoknaditi štetu ostalim suvlasnicima. Zahvat se mora poduzeti na najmanje škodljiv način. Po završetku radova, sve se mora dovesti u prvobitno stanje.
Upravitelj bi u ime i za račun suvlasnika morao podnijeti sudu zahtjev za izdavanje naloga Sud bi trebao donijeti riješenje o obavezi tog suvlasnika da omogući otklanjanje kvara uz prijetnju nadoknade štete ostalim suvlasnicima.

Đurđa pita: Smije li suvlasnik u zgradi u zajedničkim prostorijama (prostor šupe) držati zamrzivač u svojoj šupi? Proveo je struju sa zajedničke struje stubišta u svoju šupu, stavio kontrolno brojilo i priključio dva zamrzivača. Za provođenje struje je tražio odobrenje, ali ne i za zamrzivače. (6.2.2020)

U svojoj šupi može držati svariali bez suglasnosti svih ostalih suvlasnika ne može trošiti električnu energiju.

Sandra pita: U zgradi sa 8 stanova živi stanar koji gomila smeće, kako u svom stanu tako i u zajedničkim prostorijama. Radi se o enormnim količinama papira,kartona,boca...Realna je opasnost od požara. Kome da se obratim ja kao predstavnik stanara? Da li je to nadležnost Upravitelja?Molim hitno (6.2.2020)

Ako suvlasnik koristi svoj posebi dio, to mora činiti na neškodljiv način za ostale. Svaki suvlasnik koji trpi posljedice takvog ponašanja, mora osobno pokrenuti postupak pred nadležnim sudom. Isto se odnosi i na situaciju kad se ne neprimjeren način koriste zajednički dijelovi zgrade.

Upravitelji nemaju ovlasti za pokretanje tužbi u ime i za račun suvlasnika osim kad ga ovlaste izjavom o zastupanju ovjerenom kod javnmog bilježnika.

Marina pita: Poštovani,

Htjeli smo adaptirati stan o vlastitom trošku, i dio fasade na zajedničkoj zgradi oko vlastitog prozora i vrata, samo da izgleda tako da dijelovi fasade ne padaju na glavu, bez diranja boje i tako kada bude potpuno postavljanje fasade ovo nikomu ne smeta. Predstavnik stanara se tomu usprotivio, iako to nikomu ne smeta, jer je jedini stan ispred dvorišta. Što učiniti i koga tražiti za odobrenje? (5.2.2020)

Ako se radi samo popravcima, predstavnik bi sa upreviteljem trebao poduzeti mjere da se to riješi sredstvima zajedničke pričuve. Peijw nwego li poduzmete nešto na svoju ruku, pismeno obavjestite predstavnika i u pravitelja u napomenu da će snositi posljedice ukoliko nastupi šteta za vas ili treće osobe.

Ana pita: 1. Koji postotak od pričuve ima pravo naplatiti upravitelj? Želi naplatiti 700 kn po zgradi ,zgrade imaju po 6 stanova
2.Da li upravitelj mora imati registriranu djelatnost za upravljanje (5.2.2020)

Naknada se ugovara. Možete tražiti ponude o više upravitelja i birati onog koji vam je najpovoljniji.

Upravitelj mora biti registriran za upravljanje zgradama.

Marija pita: Poštovani, živimo u garsonjeri od 27m2, pričuvu plaćamo 120 kn mjesečno. Po godišnjem izvješću vidljivo je da se iz pričuve plaća predstavnik zgrade, no međutim i plaćamo njega na ruke dodatno 20 kn mjesečno za sto nam od daje rukom ispisan račun/otpremnicu. Je li sve ovdje navedeno po zakonu? Hvala (5.2.2020)

Nema logike,ali to ovisi samo o odlukama suvlasničke zajednice.
Može se izdavati uplatnica, ali sukladno zakonu. Međutim , ako je to samo običan blok kupljen u Narodnim novinama, a dalje ne ide sukladno zakonu, to nije legalno.

Željko pita: Vlasnici smo 2 etaže u kući i suvlasnici zajedničkih dijelova kuće (krov, fasada, stubište..). U kući na još dvije etaže živi druga obitelj i postoje još suvlasnika tih etaža koji ne žive ovdje. Je li se može prisiliti suvlasnike koji ne žive ovdje da se uvede i plaća pričuva i jesu li oni obvezni snositi financije u slučaju adaptacije zajedničkih dijelova i bez njihova pristanka ? (4.2.2020)

To je zakonska obaveza, ali ne postoji nadležno tijelo koje ćeto provoditi. Možete od suda zahtjevati da odredi prisilnog upravitelja ako postoje za to razlozi.

Dragan pita: Je li potrebno suglasnost svih suvlasnika zemljišta na kojem se nalazi poslovni prostor, za otvaranje restorana. Moram li trpeti smrad od kuhanja i zvukove od ventilacije. Pošto imam saznanja da se otvara dolje restoran a vlasnici (iznajmivači( su rekli da neče biti više restoran, da li si može otvaranje tog restorana ispreči. LP (4.2.2020)

Nije obavezna suglasnost suvlasnika, ali za izdavanje dozvole potrebno je riješenje nadležnog tijela za određene vrste djelatnosti. U zgradama se mogu obavljati djelatnosti koje ne škode ostalim suvlasnicima.

Andrej pita: Od opskrbljivača toplinskom energijom (Univerzal d.o.o. iz Varaždina) smo dobili dopis kojim nam otkazuju svoje usluge 30.04.2020. zbog dotrajale kotlovnice. S obzirom da je to izvanredna situacija zanima nas omogućuje li nam taj dopis da se sa 51% poptisa suvlasnika zgrade isključimo iz toplinskog sustava (postojeće kotlovnice) i odlučimo za neku od varijanti alternativnih sustava opskrbe energijom npr. etažno plinsko grijanje?

Vijeće suvlasnika zgrade Ruđera Boškovića 12 c, Varaždin (4.2.2020)

Iz pitanja proizlazi da ste vi isključeni iz sustava. Ako je tako, donesite odluku o novom načinu opskrbe toplinskom energijom. Imate više primjera. U Varždinu već postoje slučajevi prelaska na etažno grijanje, a imate i situacija da su suvlasnici sami investirali u vlastite kotlovnice.

Josipa pita: Poštovani,
živim u zgradi sa 18 stanova. Dogodilo se neki dan da mi je u jednoj od soba nakon 11 godina zbog nekvalitetne gradnje pali komadi žbuke sa stropa.S obzirom da smo imali veću investiciju na zgradi prije par mjeseci i trenutno u pričuvi nema dovoljno novaca na raspolaganju zanima me da li postoji mogućnost da problem saniram sama te zatražim do Zavoda mjesečno umanjenje odnosno neplaćanje pričuve za iznos koji nam je Zavod naveo na računu za popravak. I šta mi je potrebno za isto..
lp (4.2.2020)

Nema zakonskih zapreka da to ne učinite uz suglasnost ostalih suvlasnika

Božidar pita: Poštovani,
živim u zgradi od 6 katova plus prizemlje
u zgradi je 22 stana.
Zgrada nema nikakvu fasadu niti izolaciju_(nema stiropor,vuni i sl.).
Mi bi htjeli postaviti fasadu ali skupa s izolacijom.
Nekoliko je zgrada u našem kvartu postavilo isto ali su uspijeli proći na natječajima za fondove u kojima istim mi nismo.
Zanima nas da li znate kad će biti iduči natječaj.
Unaprijed Vam se zahvaljujem u ime cijele zgrade. (6.12.2019)

Pogledajte stranicu Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.Uskoro!

Andelko pita: Poštovani,
Živim na 2 katu ,iz stana na 3 katu prokišnjava ali Susjed ne reagira na to jer tu ne živi.Što uraditi

(5.12.2019)

Upravitelj mora poduzeti mjere. To mu je zakonska obaveza. Susjed mora osigurati uvjete za pristup do mjesta koje treba sanirati. Ukoliko ne dozvoli, može se sudskim putem na to prisiliti

Tomislav pita: Postovani, imamo jednog predstavnika stanara za tri ulaza u jednoj zgradi, jednoj arhitektonskoj cjelini.
Posto jelotpisano tri meduvlasnicka ugovora posebno za svaki ulaza, a predstavnik je suvlasnik samo u jednom ulazu, da li je to zakonito u smislu clanka 375. ZOV. Jer predstavnik je suvlasnik samo jednog stana u jednom ulazu, a ostali ulazi su odvojeni i meduvlasnickim ugovorom i na tim ulazima nije suvlasnik, troskovi i odrzavanje je takoder podijeljeno.
Hvala
(5.12.2019)

Ispravno je da zgrada kao cjelina ima jednog predstavnika bez obzira na ulaze. Sredstva pričuve se koriste za održavanje zajedničkih dijelova i infrastrukture koji su nedjeljivi za sve ulaze.
Međutim, svaki ulaz za svoje specifičnosti može imati predstavnika za rješavanje onih pitanja koja su bitna samo za taj ulaz (uređenje i održavanje zajedničkih dijelova koje koriste suvlasnici samo tog ulaza). Zakonodavac nije predviđa ovakva konkretna pitanja pa se svodi na logično pravo koje proizlazi (primjer farbanje stubišta). Svaki ulaz za takve slučajeve može osigurati dodatna sredstva.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više