Petra pita: Postovani,

skupljali smo potpise za promjenu predstavnika stanara i izbor novog. jedan dio ljudi koji zivi u zgradi je potpisao potpisnu listu, dok je jedan dio stanara koji ne zivi u zgradi ni u istom gradu dao suglasnost mailom. upravitelj je napravio promjenu ugovora i prihvatio listu i suglasnosti mailom, medutim pod odredenim pritiscima sada govori da se mailovi ne mogu prihvatiti ? da li on sada moze tu odluku ponistitu i da li se dosadasnji predstavnik ostaje predstavnik? hvals (9.4.2020)

Neka c vam odsutni suvlasnici dostave svoje skenirane izjave sa potpisom knjižnog vlasnika. Originali se mogu i naknadno dostaviti redovnim putem
Možete vidjeti da se danas u doba krize mnogo toga regulira upravo na taj način. Najnoviji primjer su "propusnice" koje izdaju stožeri civilne zaštite a imaju zakonsku snagu.
Upoznajte sa tim činjenicama i upravitelja.

Marin pita: Poštovani, živimo u zgradi koja ima 4 ulaza i svaki ulaz ima svoj račun. Jedan ulaz nema predstavnika stanara već pr godina i nitko ne želi biti predstavnik. Time je cijeloj zgradi koja ima 250 stanova onemogućeno plaćanje zajednickih troskova zgrade jer za taj ulaz nitko nije ovlašten potpisati naloge. Kako rijesiti ovaj problem? (9.4.2020)

Vaš slučaj je očigledan primjer nedostatka zakonskih odredbi pa se dogodilo u jednoj izgradi istim krovom , neodvojivim zajedničkim dijelovima i infrastrukturom postoje nelogične podjele. Zgrada kao cjelina treba imati jedan zajednički račun za one dijelove koji su zajednički svim ulazima. Svaki ulaz za sebe može imati poseban račun za potrebe samo onog djela koji suvlasnici tog ulaza održavaju. To bi trebao biti pod-račun,koji na kojem bi se nalazila posebna namjenska sredstva.

Ako se suvlasnici iz svih ulaza u nad-polovičnoj većini izjasne o usvajanju novog suvlasničkom ugovora, onda je on obvezujući i za sve ulaze.
To će biti riješeno sa novim Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada.

Srećko pita: poštovani
zgrada ima zatvorena i oznaćena parkirna mjesta.U jednom stanu živi podstanar,koji je osim parkinga od najmodavca zauzeo još četiri parkinga koje su stanari uredno kupili.Kako isti ne reagira na zamolbe da makne aute sa mjesta koja nisu u vlasništvu najmodavca,najmodavac također ne reagira.Tri auta su bez tablica,jedan ima tablice ali je registracija istekla.U jednom su neke stvari za koje postoji sumnja da se mogu zapaliti.Neznamo kome se obratiti.
LP (9.4.2020)

Na javnim površinama je za to nadležno komunalno redarstvo, ali na privatnom to moraju riješiti suvlasnici dogovorno između sebe. Ako ne ide, mora se pokrenuti sudski postupak protiv onog koji svoje vlasništvo koristi na štetan način za ostale. U vašem slučaju, je odgovora vlasnik koji mora regulirati odnose sa najmoprimcem.

Mia pita: Iz kojeg mi se razloga nije odgvoorilo na pitanje ? (8.4.2020)

Ponovite pitanje . Ima ih preko 30 000

Darko pita: Na krovu zgradu u kojoj sam jedan od suvlasnika, nalazi se hrpa antena. Imam li kakve mogućnosti da ishodim deinstalaciju istih? (8.4.2020)

Ako vam smetaju to morate dokazati u sudskom postupku.

Elena pita: Postovani,
molim Vasu pomoc. Suvlasnici smo stana u zgradi koja trideset godina ima istu predstavnicu stanara bez revizije i uvida u ugovor i medjuvlasnicki ugovor, uz osnovanu sumnju na kriminalne radnje pranja novca preko izvodjaca radova i racuna za astronomske popravke, no nemamo materijalnih dokaza jer nam ne da racune na uvid. Zgrada se raspada jer nije odrzavana, a i namjerno tako da se dovede do vecih radova kako bi se moglo vise ugrabiti. Pomozite molim vas kako da je smijenimo!!! Hvala (8.4.2020)

Odgovor imate i ponovljeni je bezbroj puta. Odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu je smijenite i izaberite novog predstavnika.

Ljiljana pita:
Zakon o vlasništvu propisuje u Čl.380 st.2 (2) Sredstva iz stavka 1. ovoga članka suvlasnici su dužni uplaćivati najmanje u visini koja odgovara 0,54%. vrijednosti njihova posebnoga dijela, ( znači da je 0.54% procjene vrjednosti stana ), dali je to tako ?
Drugo pitanje.
u Uredbi o odoržavanju zgrada se kaže da ako se međuvlasničkim ugovorom drugačije ne odredi zajednički djelovi zgrade su između ostalog i dimnjaci .
nadalje u Čl. 4 .st.21. da se čiščenje dimnjaka plača iz pričuve . ? (8.4.2020)

Prvo; Da. To se odnosi na etalonsku vrijednost (stvarna, ili tržišna vrijednost po cijenu m/2 )

Drugo; Ne može se drugačije odrediti ako se dimnjak koristi.

Rikard pita: Postoji li zakon koji moze sprijeciti gomilanje (pretjerano skupljanje) stvari u stanu i na balkonu. U mojoj zgradi postoji susjedi koji su toliko nakrcali stan sa stvarima koji skupljaju po vani (vecinom stvari koje su bacene a oni ih pronasli i donijeli doma) da se po stanu ne moze ni hodat a balkoni im izgledaju kao smetlista. Postoji strah od moguceg pozara a u tom slucaju bi se pozar u sekundi prosirio na susjedne stanove plus opasnost od zaraze zbog gomilanja bacenih stvari. (7.4.2020)

Složen problem koji bi se prema sadašnjim propisima morao rješavati sudskim putem. Potrebno je pokrenuti sudski postupak protiv vlasnika koji svoj stan koristi na štetan način za ostale suvlasnike.
Ako su posljedice vidljive i postoji opasnost od zaraznih bolesti pozovite sanitarnu inspekciju.

Mladen pita: 03.04.2020.g.postavio sam pitanje za rekonstrukciju ulice kojom se vrši rekonstrukcija, uklanjanje utovarne rampe za ugljen, u nogostup... Treba li za isto suglasnost svih stanara zgrade ili samo nadpolovična većina i treba li se spomenuti zahvat plaćati iz pričuve zgrade... Cca 8700 kn... U nadi za skorašnjim odgovor lp (7.4.2020)

Teško je sa ove pozicije odgovoriti na vaše pitanje. Može se samo konstatirati da se zahvati izvode u javnom interesu. Pretpostavljamo da je investitor jedinica lokalne samouprave. U njihovoj odluci bi trebao stajati odgovor na vaše pitanje

Darko pita: Poštovani,

Lokacija: Zagreb Centar. U potresu se narušila statika zgrade i napukao je nosivi zid u sredini zgrade (hodnik od prvog do zadnjeg kata). Zgrada označena crveno. Pričuva nema novaca. Trebalo bi podignui kredit i platiti sanaciju statike (nosivog zida). 2 stanara su već najavila da neće pristati na ništa. Temeljem kojeg članka je moguće bez pristanka njih riještiti situaciju? (7.4.2020)

Ako se gleda po zakonu, onda bi svi suvlasnici bili dužni sudjelovati u rješavanju pitanja vlastitim sredstvima. Međutim danas doslovno tumačiti zakon nije primjereno jer bi trebali očekivati i sudjelovanje društvene zajednice. O tome se dosta govori, ali mislimo da je prerano za davanje konkretnih odgovora sa naše pozicije.

Sasa pita: Vlasnici smo etažiranog potkrovlja u zgradi, upisanog u vlasnički list kao spremište i tavan. Isto nije u funkciji jer je u derutnom stanju.


Da li za isto moramo plaćati pričuvu iako nitko ne stanuje u njemu. (7.4.2020)

Da.

Danijela pita: Postovani,
U potresu je stradao dimnjak na stambenoj zgradi koji koristi samo dva stana, medju kojima sam i ja. Oboje smo nedavno radili sanaciju i ugradjivali kondenzacijske bojlere, o vlastitim trosku. Dimnjak je napuknut i tebalo bi napraviti popravak ili ga skinuti, no predstavnik stanara i drugi suvlasnik koji je vecinski vlasnik ne zele dati suglasnot da se dimnjak plati iz pricuve. Koja su nasa prava ako uredno placamo pricuvu?
Hvala (7.4.2020)

Ako ostali suvlasnici nisu suglasni, treba ih prisiliti sudskim pute. To bi trebao znati i vaš upravitelj.

Mike pita: Ordinacija u zgradi. Da li treba suglasnost svih suvlasnika? Unaprijed hvala na odgovoru. (6.4.2020)

Ne, ako ispunjava sve uvjete predviđene zakonskim propisima. Ako zbog toga nastupe za vas štetne posljedice, imate pravo na sudsku zaštitu. Sud bi trebao odrediti dali j je prostor prikladan za ordinaciju ili ne.

Marko pita: Poštovani, odlukom suvlasnika odlučeno je da se na uplatnicu za pričuvu doda još i iznos za čišćenje zajedničkih dijelova i čišćenje dimnjaka.Pitanje: Spadaju li sve te stavke u pričuvu s obzirom da su na jednoj uplatnici? Može upravitelj zaračunati svoju naknadu na sve? Ako ne onda na koje stavke ne? (6.4.2020)

Sve to morate riješiti među vlasničkim ugovorom i ugovorom o upravljanju ili posebnim odlukama suvlasničke zajednice.

diana pita: stanujemo u staroj zgradi iz 1932 god. U zgradi imamo šest stanara od kojim su u tri stana bolesni umirovljenici a u jednom je obitelj s malim djetetom.. Imamo stanarku od 50 god. koja se je sjetila da bi mogla naučiti svirati saksafon. Već više mjeseci nas terorizira svojim učenjem sviranja saksafona unatoć toga što smo joj se žalili.
Njeno obrazloženje je da može u svome stanu raditi šta hoče. Molim vas da mi odgovorite šta da učinimo da to teroriziranje prestane. (6.4.2020)

Ako narušavam javni red i mir zovite policiju. Ako problem traje, možete pokrenuti sudski postupak protiv nje. Odlučite li se za sudski postupak, posavjetujte se sa odvjetnikom.

Mario pita: Pozdrav, zanima me sljedeće. Odnosi se na susjede ispod nas koji su problematični? Svaku jutro vika,dernjava i lupanje vratima, prostacenje its. Što učiniti sa takvim susjedima? Dali se moze zalit kome?Predstavnik se odselio i nemamo novoga, ostale stanare boli briga? Strah me da ako se zalimo da necemo imat još veće probleme? Jer danas osvanulo i pismo koje se odnosi kao na nas pa kako u tom smislu reagirati? Nije mi da u životu želim stres zbog problematičnih susjeda. (5.4.2020)

Prijavite slučaj policiji. Nijedno drugo tijelo nije nadležno za postupanje. Ako je pojava učestala ili trajna, morati ćete podnijeti tužbu sudu.

Natasa pita: Poštovani, iza zgrade je požarni put označen samo znakom, svi se parkiraju na istom, a kako je to privatno vlasništvo zgrade ne možemo ništa osim zabraniti parkiranje sa stupićima ali stanari se bune. da li se oni moraju pitati? ili se gljive/stupići mogu samo postaviti? (4.4.2020)

Nažalost, radi se o privatnim vlasništvu i nije u nadležnosti javnih tijela i službi. Svaki pojedinac koji trpi posljedice , može svoje pravo štiti jedino sudskim putem. Ako se slučajno dogodi požar ili neki drugi oblik štetnog događanja koji je posljedica takvog ponašanja, počinitelj će biti odgovora.Nažalost to znači da ne očekujete skoro riješenje osim u takvim situacijama.

Željka pita: Poštovani,
Živimo u zgradi sa 3 stana. Preostali dvoje ne žele plaćati pričuvu tj. Ne žele uopće obvezu plaćanja ičega. Zanima me da li ih se na neki način može prisiliti da se sklopi ugovor sa nadležnim službama za uplaćivanje pričuve s obzirom da zgrada ima 3 stana.

Hvala (4.4.2020)

Nadajmo se da će 2021. godine biti donesen Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji će takve situacije predviđati.

Katarina pita: Poštovani,

Na koji način se suvlasnici mogu upoznati sa sadržajem Međuvasničkog ugovora, ako im predstavnik stanara odbija omogućiti uvid u isti? (4.4.2020)

Promijenite predstavnika. Svaki suvlasnik bi trenbao imati svoj primjerak.

Ehvan pita: Poštovani,

Molim Vas ako stanari nisu za sanaciju krova na zgradi, odnosno ne žele da zgrada digne kredit za sanaciju krova. Kakva je onda procedura oštećenog stanara koji je na zadnjem katu? Treba angažirati odvjetnika i tužiti koga? Jeli upravitelj dužan ako stan prokišnjava reagirat ili je sve na ostecenom stanaru?



Pozdrav,
E.Č. (3.4.2020)

To je nužni zahvat i mora se rješavati sredstvima pričuve. Razgovarajte sa predstavnikom jer mu je obveza da sve suvlasnike upozna sa činjenicom da slijede troškovi. Ako on to ne učini,prvi je na udaru zakona . Ako i ostali suvlasnici odbiju osigurati dostatna sredstva , svi su odgovorni. Ako su sredstva osigurana a upravitelj ne postupi, onda je on osobno odgovoran. Sve to morate ustanoviti , i na temelju činjeničnog stanja, odvjetnik će zanati protiv koga ćete podnijeti prijavu sudu.

 



NAJČITANIJE

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada - javna rasprava!

Još 2008 godine Hrvatska udruga stanara je pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada. Konačno je otvorena i javna rasprava!
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?

Nekoliko informacija i savjeta za sigurno korištenje peći na čvrsta goriva

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
Strategija

Strategija

Kao su se organizirali prosjaci na ulicama Brisela, može im zavidjeti i svaka dobro ustrojena društvena zajednica.

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više